Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

IAE po spectarnybų stogu

 
2010 03 18 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Naujajam Ignalinos atominės elektrinės (IAE) generaliniam direktoriui Osvaldui Čiukšiui užteko keturių darbo dienų, kad pareikštų, jog išleidus veik vieną milijardą litų elektrinės uždarymui realiai nieko nepadaryta. Besikeičiančioms krašto vyriausybėms prireikė 20 metų, kad suvoktų, jog elektrinė gali būti skirta ne tik elektros energijai gaminti, bet ir pinigams plauti.

Tą pačią dieną, kai 18 metų IAE vadovavęs Viktoras Ševaldinas buvo atleistas iš generalinio direktoriaus pareigų, darbo neteko ir Aprūpinimo tarnybos viršininkas Valdis Arbačiauskas bei technikos direktoriaus pavaduotojas eksploatacijai Jurijus Jevplanovas.

Priežastys, dėl kurių atleisti šie ilgamečiai darbuotojai, neskelbiamos. Tačiau nesunku suprasti, kad milijonus kainuojančios įrangos ir medžiagų tiekimas jėgainei dabar atsidurs naujose rankose.

Aukso aruodas

Daug metų įtarinėta, kad IAE buvo tapusi lėšų šaltiniu socialdemokratams. Veikianti jėgainė kasmet už kelis šimtus milijonų litų pirkdavo branduolinio kuro, įrangos ir medžiagų. Tiekėjai užsitikrindavo sau stabilias milžiniškas pajamas.

Kartkartėmis žiniasklaidą pasiekdavo informacija, kad elektrinė sugebėjo nusipirkti elementarių matavimo prietaisų triskart brangiau nei jų reali kaina. Arba nutraukė konkursą, nes vienas dalyvių pasiūlė keturis kartus pigesnę prekę.

Pirko vogtą įrangą

2005 metais vos neplykstelėjo skandalas Rusijos prokuratūrai atsekus, kad iš Leningrado AE 2002 metais pavogta strateginė reaktorių įranga naudojama veikiančiame Ignalinos AE reaktoriuje. Į Interpolo užklausimą V.Ševaldinas pranešė, kad penkiolika servopavarų iš pavogtųjų sąrašo yra sumontuotos IAE reaktoriuose. Į elektrinę ši įrangą pateko per UAB Energetikos tiekimo bazę.

Išaiškėjus, jog strateginėje Lietuvos valstybinėje įmonėje sumontuota vogta branduolinė įranga, tai privalėjo tirti visos Lietuvos specialiosios tarnybos, pradedant Valstybės saugumo departamentu (VSD). Tačiau nieko neįvyko. Kaip visuomet iki šiol.

Paralyžiuotos spectarnybos

Per pastaruosius 20 metų IAE buvo patikrinta tik keletą kartų, ir tai Valstybės kontrolės, o ne specialiųjų tarnybų.

Ne kartą, žiniasklaidai paskelbus informaciją apie IAE vykusius neskaidrius procesus, nebuvo girdėti VSD balso. VSD Visagino skyrius prieš 18 metų tam ir buvo sukurtas, kad prižiūrėtų strateginę įmonę. Iš pradžių taip ir buvo. Tačiau skyriaus vadovu tapus Virgilijui Lumbei saugumiečiai aprimo.

Pabūgo klausytis

VSD Visagino skyrius vengė ką nors daryti ne tik sudėtingose ir specifinėse IAE saugumo bylose, bet ir paprastose kriminalinėse. 1999 metų liepos 29-ąją nužudytas 34 metų visaginietis verslininkas Andrejus Cvirko, tiekęs įrangą Ignalinos AE. Jo nužudymą užsakė verslo partnerė, giminystės ryšiais susijusi su Ignalinos AE, kur tiekimo skyriuje dirbo jos sesuo. Po verslininko mirties nustatyta, kad vienoje iš sąskaitų Latvijos Rietumu banke jis turėjo apie pusantro milijono litų.

Siekdami atskleisti nusikaltimą, Visagino prokurorai kartu su VSD Visagino skyriumi pradėjo klausytis verslininko nužudymą užsakiusios moters pokalbių su seserimi. Tačiau netrukus saugumiečiai išsigando, jog klausydamiesi gauna informacijos ir apie neskaidrius IAE tiekimo sandorius, vedančius į valdžios viršūnes. VSD pasiklausymą nutraukė.

Siurbėlės

Politikai, verslininkai ir Vyriausybėje esantys įtakingi asmenys tarsi siurbėlės buvo įsigėrusios į jėgainės finansus. Kartais į viešumą iškildavo skandalingų faktų. Pavyzdžiui, apie tai, kad energija Baltarusijai parduodama pigiau, nei moka Lietuva. Apie elektros pardavimo tarpininkus, keliančius elektros kainas. Apie ponią kunigaikštienę ir daugelio partijų steigėją Kazimirą Prunskienę, susidraugavusią su skandalingąja Energetikos tiekimo baze ir bandžiusią elektrinei įpiršti iš Černobylio AE neteisėtai įsigytus RBMK reaktorių valdymo ir apsaugos sistemos sugeriamuosius strypus.

Prieš ketverius metus spaudoje pasirodė kai kuriuos veikėjus vos ne mirtinai išgąsdinusi publikacija apie Energetikos tiekimo bazės milijonus, pervestus į žinomų asmenų sąskaitas. Abėcėlės raidėmis paminėti asmenys gavo 3,7 mln., 7,5 mln., 3,9 mln. litų ir t. t.

Tada tikėtasi, kad specialiosios tarnybos atliks savo darbą ir milijoninius kyšius gaunantys veikėjai tūps ant teisiamųjų suolo. Bet šito neatsitiko.

Visiems geras

62-ejų V.Ševaldinas, kad ir netekęs aukšto posto, be darbo neliko - tapo naujojo IAE vadovo patarėju, o jo patarimus vykdys apie 700 elektrinės techninio personalo darbuotojų.

18 metų elektrinei vadovavęs V.Ševaldinas visą tą laiką stengėsi įtikti valdžiai, nors kartais ir pasipriešindavo. Pavyzdžiui, kai elektrinei buvo brukama visai netinkama produkcija. Taip atsitiko dėl Černobylio strypų, kuriuos pirkti V.Ševaldinas atsisakė nepaisydamas jam daryto didžiulio spaudimo.

Tačiau tokie atvejai greičiau išimtis nei taisyklė. Pasirinkęs du prioritetus - saugų jėgainės darbą ir gerus santykius su valdžia, V.Ševaldinas sugebėjo ilgai balansuoti ant pavojingos ribos. Ar ne todėl jam buvo atleidžiami dalykai, už kuriuos bet kuris kitas būtų netekęs darbo?

Slėpė amžiaus vagystę

1992 metais iš Ignalinos AE reaktorių cecho grupei darbininkų ir apsaugos darbuotojų pavogus 270 kg svorio ir 6 metrų ilgio nenaudoto branduolinio kuro kasetę, V.Ševaldinas ir kiti elektrinės vadovai keletą metų melavo, kad kasetė nepavogta, nes žinojo, kad amžiaus vagystė atskleidė esminių jėgainės darbo organizavimo trūkumų.

Tik po ketverių metų, kai buvo surastos pavogtos kasetės dalys su įspaustu unikaliu numeriu, V.Ševaldinas pripažino, jog branduolinis kuras iš Ignalinos AE buvo pavogtas.

Dar viena reali grėsmė V.Ševaldinui buvo kilusi 1993 metų lapkritį, kai iš Vokietijos specialiųjų tarnybų gautas perspėjimas, kad Ignalinos AE gali būti padėta bomba, nes mafijos tėvas Georgijus Dekanidzė neva grasinasi ją susprogdinti, jei bus įvykdyta mirties bausmė jo sūnui Borisui Dekanidzei.

Į elektrinę atvykę specialistai iš kaimyninių šalių buvo šokiruoti, įsitikinę, kad taip prastai saugomas branduolinis objektas. Po šio įvykio Europos šalys skyrė šimtus milijonų litų jėgainės apsaugai, kad ji atitiktų šiuolaikinius reikalavimus.

Kyšių šleifas

Viskas, apie ką čia dabar rašoma, visuomet buvo žinoma ir specialiosioms tarnyboms, ir Vyriausybei, prezidentams, Valstybinei atominės energetikos saugos inspekcijai (VATESI). Tačiau turėdami galimybę pelnytis iš elektrinės valdžios vyrai ir moterys nesiekė įvesti joje tvarkos ir net priešinosi tam.

Todėl didžiausi ir svarbiausi IAE uždarymo kontraktai atiteko iš pat pradžių didelių įtarimų kėlusiai kompanijai "Nukem" ir jos partnerei "Gesellschaft fur Nuklear-Service".

Lietuvos spaudoje 2006 metais buvo paskelbta apie tarptautines finansines organizacijas sudrebinusį skandalą išaiškėjus, kad tarptautiniai pinigai, skirti Černobylio AE saugai gerinti, per juodąsias buhalterijas virsta kyšiais. Ukrainos 5-ojo televizijos kanalo laida "Ypatinga zona" 2006 metais parodė slapta nufilmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip Vokietijos kompanijos "RWE Nukem" atstovas Raineris Gohringas įkalbinėja Černobylio AE vadovus keliomis dešimtimis milijonų eurų padidinti projekto kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugyklai išlaidas, žadėdamas už tai 3 proc. neteisėto atlygio - apie 500 tūkst. eurų.

Ta pati "Nukem" yra viena pagrindinių įmonių, vykdančių itin svarbius Lietuvai IAE uždarymo projektus, finansuojamus iš tarptautinių fondų. 2006 metais "Nukem" su partneriais Lietuvoje vykdė (ir iki šiol nebaigė) du projektus, kurių bendra vertė tada viršijo 210 mln. eurų, o dabar pakilo iki 315 mln. eurų.

Neteisėtą atlygį ukrainiečiams siūlęs aukštaūgis savimi pasitikintis R.Gohringas puikiai pažįstamas Ūkio ministerijoje ir Ignalinos AE, nes buvo "Nukem" atstovas Lietuvoje, būsimų radioaktyviųjų atliekų saugyklų poveikio aplinkai įvertinimo programų rengėjas.

Dabar jau visi žinome, kad Lietuvoje projektai vėluoja net labiau, nei vėlavo Černobylyje.

Valstybės kontrolė nustatė, kad įgyvendinant projektus B1 (panaudoto branduolinio kuro saugykla) ir B2/3/4 (kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugykla) papildomai buvo pasirašoma konsultacinio pobūdžio sutarčių, todėl IAE eksploatavimui nutraukti reikia vis daugiau lėšų. Per 2002-2009 metų pirmąjį pusmetį projekto B1 kaina išaugo nuo 80,5 mln. eurų skaičiuojamosios iki 171,6 mln. eurų faktinės sutarties kainos, o pasirašius paskutinį sutarties papildymą kaina išaugo iki 193,5 mln. eurų; projekto B2/3/4 kaina išaugo nuo 72,4 mln. eurų skaičiuojamosios iki 120,1 mln. eurų faktinės sutarties kainos, o pasirašius paskutinį sutarties papildymą kaina išaugo iki 122,5 mln. eurų.

Laimi rusai

Turėdama Lietuvoje du milžiniškus kontraktus, kurių dabartinė bendra vertė - 315 mln. eurų (daugiau nei 1,1 mlrd. litų), "Nukem Gmbh" šių metų rugpjūtį buvo parduota Rusijos bendrovei "Atomstroyexport". Ši Rusijos bendrovė dabar kaip tik statys atominę jėgainę Kaliningrade. Pagrįstai būgštaujama, kad naują Rusijos jėgainę statysianti bendrovė maksimaliai vilkins IAE uždarymo projektus, nes tai - patikimas būdas sutrukdyti Lietuvai pasistatyti naują branduolinę jėgainę.

Subrangovų įtaka

Dabar rusams priklausanti "Nukem" tęsia seną tradiciją - reikalauja papildomų lėšų ir toliau vėluoja užbaigti darbus. Kaip teigė žurnalistams naujasis direktorius O.Čiukšys, ruošiama IAE pozicija vyksiančiose derybose su "Nukem". Direktorius nusistebėjo, kad anksčiau nė karto ta pozicija nebuvo paruošta.

Ko gero, neverta taip jau labai stebėtis, kad anksčiau Lietuva nuolat nuolaidžiavo "Nukem". Ar ne todėl visi "Nukem" reikalavimai buvo tenkinami, kad ši įmonė sumaniai rinkosi subrangovus? Vienas jos pagrindinių partnerių - Lietuvos energetikos institutas, sugebantis dalyvauti daugelyje pelningų IAE projektų, o iš jo gijos eina labai aukštai...

Pagrindiniai "Nukem" statybos partneriai - koncernas "Alga", kuriam priklausančiai įmonei "Swetrak" vadovavo buvusio ministro pirmininko Algirdo Mykolo Brazausko brolis Gerardas Brazauskas. "Nukem" užsakymų gavo AB Panevėžio statybos trestas, taip pat siejamas su buvusiu premjeru, UAB "Veikmė", UAB "Ranga IV" ir kitos.

Ar ilgam naujajam IAE vadovui užteks parako kovoti su "Nukem" ir panašiomis įmonėmis? Ar greitai politikų ir verslininkų interesai iš naujo apraizgys jėgainę, dabar jau nebegaminančią elektros, bet gaunančią milijardus iš ES? Uždaryta tik elektrinė, bet ne jos tema. Laukite tęsinio.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"