Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Į profesionalų būrį - naujokas iš karo zonos

 
2013 01 25 6:00
LŽ duomenimis, "darbiečiai" ketvirtuoju viceministru siūlo URM vyriausiąjį specialistą, partijos prezidiumo narį Mantvydą Bekešių. / Oresto Gurevičiaus nuotrauka
LŽ duomenimis, "darbiečiai" ketvirtuoju viceministru siūlo URM vyriausiąjį specialistą, partijos prezidiumo narį Mantvydą Bekešių. / Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovo komandą, sudarytą iš prezidentės pritarimą pelniusių patyrusių diplomatų, gali papildyti Darbo partijos siūlomas jaunas užsienio reikalų specialistas, neseniai grįžęs iš misijos Kabule.

Jau mėnesį dirbančią užsienio reikalų ministro socialdemokrato Lino Linkevičiaus viceministrų komandą, kurią sudaro jo partijos kolega diplomatas Neris Germanas bei nepartiniai nariai - ilgametis URM darbuotojas Vytautas Leškevičius ir iš Finansų ministerijos atėjęs Rolandas Kriščiūnas, netrukus gali papildyti Darbo partijos (DP) atstovas.

LŽ duomenimis, koalicijos partneriai "darbiečiai" ketvirtuoju viceministru siūlo URM Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamento Ginklų kontrolės ir terorizmo prevencijos skyriaus vyriausiąjį specialistą, DP prezidiumo narį Mantvydą Bekešių.

Patirtis - Afganistane

32-ąjį gimtadienį netrukus švęsiantis M.Bekešius, pagal išsilavinimą - teisininkas, dar neseniai dirbo toli nuo Lietuvos. Nuo 2007-ųjų rudens iki praėjusių metų pradžios jis Afganistane ėjo Lietuvos specialiosios misijos vadovo Aleksandro Matonio, vėliau - Justino Bakūno patarėjo pareigas.

Mantvydas Bekešius

"Jau pripratau prie žmonių, ginkluotų automatais. Jų čia pilna visur, prie kiekvienos įstaigos, tarptautinės organizacijos, viešbučių ar rimtesnių verslo įmonių. Kartais gamyklą sunku atskirti nuo kareivinių: spygliuotos vielos, postai", - savo tinklalapyje, tik įsikūręs Kabule, 2007 metų rugsėjį rašė dabartinis kandidatas į viceministrus.

Iki išvykdamas į misiją M.Bekešius spėjo padaryti nemenką karjerą DP. 2006-aisiais, prasidėjus vadinamajai juodosios buhalterijos bylai ir "darbiečių" lyderiui Viktorui Uspaskichui užsisvečiavus Maskvoje, o naujuoju partijos pirmininku išrinkus Kęstutį Daukšį, M.Bekešius buvo įtrauktas į DP prezidiumą.

M.Bekešius minimas ir juodosios buhalterijos bylos medžiagoje. Per praėjusių metų rudenį vykusį teismo posėdį buvusi neoficiali DP buhalterė Nijolė Steponavičiūtė, kurios liudijimu daugiausia ir grindžiami kaltinimai teisiamiesiems, pasakojo, kad maždaug 2004-2005 metais dabartinis kandidatas į užsienio reikalų viceministrus, kaip ir dar keli įtakingi jaunieji "darbiečiai", jai atveždavo nelegalių pinigų, kuriais vėliau esą būdavo vykdomi reikiami atsiskaitymai.

Teks pasistengti

URM specialistai neoficialiai svarsto, kad "darbiečių" pasirinkimas, Lietuvai rengiantis pirmininkauti Europos Sąjungos (ES) Tarybai, yra gana keistas. "Užsienio politikos srityje, kaip niekur kitur, reikia patyrimo. Būtina, kad kiti diplomatai tave žinotų ir vertintų kaip jau ką nors nuveikusį partnerį. URM, gal kitaip nei kitur, patirtis ir amžius labai svarbu. Jau reikėtų baigti praktiką į tokius atsakingus postus siūlyti patirties neturinčius žmones", - LŽ kalbėjo sistemoje dirbantys diplomatai.

Seimo vicepirmininkas, buvęs Lietuvos vyriausiasis derybininkas Petras Auštrevičius teigia, kad naujosios URM vadovybės laukia nelengvas darbas. "Deja, Lietuvai rengiantis pirmininkauti ES, iš esmės pasikeitė URM sudėtis. Tai iš dalies - tik iš dalies - lėmė rinkimai, tačiau rotacija įvyko tikrai ne laiku. Stebina, kad tiek daug ir tokio aukšto lygio ministerijos vadovų prieš pat pirmininkavimą išvyko (į diplomatines atstovybes - aut.). Tai vadinčiau labiau nesusipratimu negu logišku sprendimu. Tiems, kurie dabar sugrįžo ar atėjo į URM, tikrai teks pasistengti. Nemanau, kad darbo sėkmė jiems yra garantuota", - LŽ sakė jis.

Ministrų globotinis

Vytautas Leškevičius / Eltos nuotraukos

Atsargiai diplomatai kalba ir apie dar vieną viceministrą - 43 metų diplomatą V.Leškevičių, nors pripažįsta, kad jo darbo patirtis nesulyginama su M.Bekešiaus išmanymu. Juolab kad viceministro pareigas V.Leškevičius kelis mėnesius - nuo praėjusių metų balandžio - ėjo ir konservatoriaus Audronio Ažubalio vadovaujamoje URM.

Pagal išsilavinimą filosofas V.Leškevičius diplomatinėje tarnyboje darbuojasi nuo 1996-ųjų. Prieš pusantrų metų jis grįžo iš Lietuvos nuolatinės atstovybės Šiaurės Atlanto Taryboje, kur ėjo dabartinio užsienio reikalų ministro L.Linkevičiaus pavaduotojo pareigas. URM kalbama, kad didelę įtaką šio diplomato karjerai turėjo jį į ministeriją pakvietęs buvęs užsienio reikalų ministras, vienas tuometės Krikščionių demokratų partijos lyderių Algirdas Saudargas.

"V.Leškevičius dirbo mano kabinete. Paskui aš išėjau, o jis liko prie visų valdžių, - LŽ sakė A.Saudargas. - Jis turi daug patirties, puikiai moka užsienio kalbas, labai subtiliai jaučia tematiką ir kontekstą. Jo karjera tikrai nėra atsitiktinė."

Tuo metu P.Auštrevičius kaip vieną svarbiausių šio viceministro bruožų vadina V.Leškevičiaus "dievo dovaną ir kartu trūkumą". "Jis labai daug kalba, - sakė politikas. - V.Leškevičius - pamokslautojo tipo kalbėtojas, jis būtų labai geras apžvalgininkas, bet realios politikos formuotojo vaidmuo jam sekasi sunkiau."

Derėjosi dėl IAE pinigų

Rolandas Kriščiūnas

Geros nuomonės P.Auštrevičius neslepia apie 42 metų užsienio reikalų viceministrą R.Kriščiūną, į šį postą atėjusį iš analogiškų pareigų Finansų ministerijoje. "Jau seniai URM nebuvo viceministro, atsakingo už ekonomiką ir praktiškai išmanančio šią sritį", - teigė politikas.

Prieš pradėdamas karjerą Finansų ministerijoje R.Kriščiūnas dirbo URM, o 1998-2001 metais darbavosi Lietuvos ambasadoje Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) - buvo pirmasis sekretorius dvišaliams ekonominiams santykiams. Tuo metu šios ambasados įgaliotojo ministro pareigas ėjo Dalia Grybauskaitė.

Praėjusiais metais, jau eidamas finansų viceministro pareigas, R.Kriščiūnas tuomečio premjero Andriaus Kubiliaus potvarkiu buvo deleguotas į darbo grupę, rengusią ir derinusią pozicijas dėl ES finansinės paramos, skirtos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymo darbams finansuoti. "Mes norėtume, kad būtų skirta daugiau lėšų IAE uždaryti, nes ES numatoma suma yra gerokai mažesnė negu mūsų poreikiai. Akivaizdu, kad ES norėtų nebefinansuoti elektrinės uždarymo ir palikti tai spręsti pačiai Lietuvai", - neseniai sakė R.Kriščiūnas. Kaip žinoma, šiuo metu iš Briuselio koridorių sklinda informacija, kad europinės paramos jėgainei uždaryti gali nebelikti.

Skaldė Komunistų partiją

Patyrusiu diplomatu laikomas ir 66 metų socialdemokratas N.Germanas, artimas Anapilin išėjusio prezidento Algirdo Brazausko bendražygis. Lietuvos komunistų partijos Centro komitete prieš nepriklausomybės atkūrimą dirbęs N.Germanas tuomečių politikų prisimenamas kaip vienas atsiskyrimo nuo centrinės Komunistų partijos iniciatorių.

"Bendrauti pradėjome, kai Lietuvos komunistai skyrėsi nuo Maskvos. Jis buvo vienas iš nedaugelio Centro komitete dirbusių žmonių, kurie aktyviai prisidėjo prie to proceso. Paskui jis pasuko į diplomatiją. Tai - ramus ir santūrus žmogus, labai tinkamas tam darbui", - tvirtino buvęs užsienio reikalų ministras parlamentaras Povilas Gylys.

Neris Germanas
Neris Germanas

1992-1996 metais N.Germanas, kaip Lietuvos demokratinės darbo partijos atstovas, buvo išrinktas į Seimą, vėliau dirbo prezidento A.Brazausko patarėju. Pasibaigus šio šalies vadovo kadencijai, buvęs patarėjas buvo paskirtas ambasadoriumi Suomijoje, penkerius metus ėjo nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus nuolatinėje atstovybėje prie Europos Tarybos pareigas, o kelerius pastaruosius metus dirbo URM.

Užsienio reikalų viceministras Neris Germanas 

1970 m. - Leningrado politechnikos institutas, Radioelektronikos fakultetas.

1972-1978 m. - Lietuvos mokslinės techninės informacijos ir techninės ekonominės analizės mokslinio tyrimo instituto jaunesnysis mokslinis bendradarbis, sektoriaus vedėjas.

1978-1988 m. - Lietuvos komunistų partijos (LKP) Centro komiteto (CK) Mokslo ir mokymo skyriaus instruktorius, vedėjo pavaduotojas.

1988-1989 m. - Nepriklausomos LKP CK I sekretoriaus padėjėjas.

1990-1992 m. - Lietuvos demokratinės darbo partijos tarybos grupės vadovas.

1992-1996 m. - Seimo narys.

1993-1996 m. - Seimo kancleris, Seimo valdybos narys.

1996 m. - prezidento patarėjas užsienio politikos klausimais.

1998-2001 m. - ambasadorius Suomijoje.

2001-2003 m. - URM sekretorius.

2003-2008 m. - ambasadorius Lietuvos nuolatinėje atstovybėje prie Europos Tarybos.

2008-2010 m. - Lietuvos pirmininkavimo Baltijos jūros valstybių taryboje sekretoriato vadovas.

2010-2011 m. - URM Europos reikalų departamento direktorius.

2011-2012 m. - URM Europos reikalų departamento ambasadorius ypatingiems pavedimams.

Užsienio reikalų viceministras Rolandas Kriščiūnas

1993 m. - Vytauto Didžiojo universitetas, verslo informatikos bakalauras.

1994 m. - Clingendaelo tarptautinių santykių institutas (Haga, Olandija) ES studijos.

1996 m. - Ohajo universitetas (Ohajo valstija, JAV), ekonomikos mokslų magistras.

2008 m. - Švedijos institutas (Stokholmas, Švedija), vadybos studijų programa.

1993-1994 m. - URM Ekonomikos departamento Ekonominės analizės skyriaus trečiasis sekretorius.

1996-1998 m. - URM Ekonomikos departamento Ekonominės analizės skyriaus pirmasis sekretorius.

1998-2001 m. - ambasados JAV pirmasis sekretorius dvišaliams ekonominiams santykiams.

2001-2004 m. - Finansų ministerijos ES programų valdymo departamento direktorius.

2004-2009 m. - Finansų ministerijos sekretorius.

2009-2012 m. - finansų viceministras.

Užsienio reikalų viceministras Vytautas Leškevičius

1995 m. - Vilniaus universitetas, Filosofijos fakultetas.

1996-2000 m. - užsienio reikalų ministro A.Saudargo asmeninis padėjėjas.

2000-2004 m. - ambasados Vokietijos Federacinėje Respublikoje pirmasis sekretorius.

2004-2005 m. - URM Saugumo politikos departamento NATO skyriaus patarėjas.

2005-2006 m. - URM Saugumo politikos departamento NATO skyriaus vedėjas.

2006-2007 m. - URM Saugumo politikos departamento direktoriaus pavaduotojas.

2008-2009 m. - URM Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamento direktorius.

2009-2011 m. - įgaliotasis ministras, Lietuvos nuolatinio atstovo Šiaurės Atlanto Taryboje pavaduotojas.

2011-2012 m. - URM politikos direktorius.

Darbo partijos kandidatas į užsienio reikalų viceministrus Mantvydas Bekešius

2004 m. - Lietuvos teisės universitetas, teisininkas.

Pagrindinė darbovietė: URM, vyr. specialistas.

Lietuvos karo akademija, lektorius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"