Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Į egzotiškas šalis - su pretendentu į ES milijonus

 
2010 02 19 0:00
Ministro G.Kazlausko komandiruotėms AM pernai išleido apie 60 tūkst. litų.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Ministro G.Kazlausko komandiruotėms AM pernai išleido apie 60 tūkst. litų.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Aplinkos ministro Gedimino Kazlausko pomėgį keliauti po svečius kraštus bando išnaudoti Lietuvos verslas. Per vieną pastarųjų politiko kelionių - į Italiją - ministrą lydėjo į Europos Sąjungos (ES) milijonus pretenduojantis UAB 'Eko Rivi' vadovas Rimantas Tuskevičius.

UAB "Eko Rivi" iki šiol buvo beveik visų Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuojamų konkursų dalyvė. Aplinkos ministerijos įsteigta APVA yra tiesiogiai pavaldi aplinkos ministrui. Ji administruoja aplinkosaugos projektus, finansuojamus iš ES Sanglaudos ir kitų struktūrinių fondų. UAB "Eko Rivi" yra laimėjusi ir įgyvendinusi vieną projektų, kurio vertė - 1,4 mln. litų.

Po Ispanijos - į Italiją.

Sausio viduryje aplinkos ministras G.Kazlauskas prezidentės Dalios Grybauskaitės kabinete stovėjo kaip ant adatų. Politikas buvo ką tik grįžęs iš Ispanijos, o po pokalbio su prezidente tuoj pat išskubėjo į Italiją. Romoje jo laukė iš Ispanijos atskridusi žmona Renata.

G.Kazlausko sutuoktinė yra jį į ministrus delegavusios Seimo Tautos prisikėlimo frakcijos pirmininko Arūno Valinsko patarėja, tačiau po Ispaniją ir Italiją moteris keliavo savo atostogų sąskaita. Tuo metu ministras, kaip mus informavo Aplinkos ministerijos (AM) atstovas spaudai Romualdas Paliukevičius, ir į Ispaniją, ir į Italiją vyko darbo reikalais.

Per keturių dienų komandiruotę Ispanijoje G.Kazlauskas dalyvavo neoficialiame ES Aplinkos ministrų tarybos susitikime, Italijoje viešėjo Romoje registruotos visuomeninės organizacijos "Fondazione SRT" kvietimu. Iki šiol neteko girdėti, kad ministrai į užsienio valstybes vyktų visuomeninių organizacijų kvietimu. Italijoje G.Kazlauskas neva domėjosi atliekų tvarkymo klausimais.

Ministras su žmona Renata gyveno prabangiuose viešbučiuose Romos centre, tačiau, kaip teigė ministerijos atstovas, penkias dienas - nuo sausio 18 iki 22 dienos - trukusiai jo komandiruotei buvo skirta tik šiek tiek daugiau nei 3 tūkst. litų. Likusią dalį išlaidų, pasak atstovo, ministerijos vadovas dengė iš savo kišenės.

Lydėjo visuomeninis patarėjas

Italijoje G.Kazlausko laukė ne tik iš Ispanijos atskridusi žmona Renata, bet ir ministro visuomeninis patarėjas R.Tuskevičius, Vilniuje registruotos UAB "Eko Rivi" vadovas ir vienas jos savininkų. UAB "Eko Rivi" registre nurodoma veikla: aplinkosauga ir kita su ja susijusi veikla. R.Tuskevičius yra vienintelis ministro visuomeninis patarėjas.

Kaip jam pavyko gauti šias pareigas, negalėjo paaiškinti ne tik AM atstovas spaudai, bet ir pats R.Tuskevičius. "Mes turime interesų. Mūsų įmonė yra gerbiama, aplinkosaugoje dirbame jau šešiolika metų", - mįslingai kalbėjo UAB "Eko Rivi" vadovas.

Visuomeniniu ministro patarėju R.Tuskevičius tapo praėjusių metų lapkritį. "Iki tol turėjau bandomąjį laikotarpį. Tik įsitikinęs, jog esu kompetentingas, ministras mane pakvietė", - aiškino R.Tuskevičius.

Pasak UAB "Eko Rivi" vadovo, kad jis taptų aplinkos ministro visuomeniniu patarėju, neprieštaravo ir kitos aplinkosaugos srityje dirbančios ir tuo suinteresuotos verslininkų grupės. "Aplinkosaugai nėra gerai, kai ministro komandoje, kaip antai rašoma spaudoje, dirba nekompetentingi žmonės", - pabrėžė savo tikslus R.Tuskevičius.

Konkursuose neturėjo laimės

Tačiau pačiam kompetentingam aplinkosaugos specialistui R.Tuskevičiui verslas iki šiol ne itin gerai sekėsi. Jo vadovaujama įmonė "Eko Rivi" kasmet dalyvaudavo AM pavaldžios APVA rengiamuose konkursuose, tačiau nesėkmingai. "Iš vienuolikos konkursų laimėjome tik vieną. Kituose dalyvavome, leidome pinigus, bet nelaimėjome", - apgailestavo jis.

APVA organizavo konkursus, per kuriuos būdavo atrenkami šalies atliekų tvarkymo projektų vykdytojai. Būtent šioje srityje specializavosi UAB "Eko Rivi". Kodėl bendrovei nepavykdavo laimėti, jos vadovas R.Tuskevičius negalėjo pasakyti. "Konkursuose vieni būna mėgstami, kiti - nemėgstami", - mįslingai užsiminė jis.

Tiesos R.Tuskevičius ieškojo ir teismuose, tačiau nieko nepasiekė. Pasak jo, APVA nekreipė dėmesio net į teismų sprendimus. "Paklauskite APVA direktoriaus, kaip jam pavyko neduoti mums, netgi laimėjus teismus, tų darbų", - patarė bendrovės vadovas.

Finansuoja Sanglaudos fondas

APVA direktorius Kastytis Tuminas patvirtino, kad UAB "Eko Rivi" konkursuose nesisekė. Ji pretendavo į visus Lietuvoje statomų naujų atliekų sąvartynų projektus: Alytuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose, Utenoje, Marijampolėje. Laimėjo vos vieną: Marijampolės regiono atliekų tvarkymo projektą, tiksliau, tik nedidelę jo dalį - turėjo parengti šio projekto techninę dokumentaciją. Sutartį su UAB "Eko Rivi" APVA pasirašė 2005 metais.

Visi Lietuvoje įgyvendinti atliekų tvarkymo projektai buvo remiami ES lėšomis iš 2004-2006 metų Sanglaudos fondo. Ne išimtis ir Marijampolės projektas. Visa Marijampolės regiono atliekų šalinimo projekto vertė - 44 mln. litų (Sanglaudos fondo dalis - 72 proc., LR valstybės biudžeto - 20 proc., UAB Marijampolės atliekų tvarkymo centro - 8 proc.). Projekto techninės pagalbos darbai, kuriuos atliko UAB "Eko Rivi", kainavo 1,4 mln. litų.

Pirkimai vyks ir ateityje

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro vadovas Antanas Mieliauskas sakė likęs patenkintas UAB "Eko Rivi" suteikta technine pagalba - bendrovė tvarkingai ir tinkamai parengė techninę naujojo sąvartyno statybos bei jo naudojimo dokumentaciją. Už atliktas užduotis UAB "Eko Rivi" jau sumokėta 80 proc. sutartos sumos.

Naujasis Marijampolės regiono sąvartynas Panasupio kaime iškilmingai atidarytas 2008-ųjų rudenį. Tačiau jo pastatymas dar nereiškia, kad atliekų šalinimo projektas regione baigtas. Liko nemažai su naujojo sąvartyno eksploatavimu ir senojo sąvartyno uždarymu susijusių darbų. Jie bus finansuojami iš to paties Sanglaudos fondo. Pagal projektą dar yra 20 proc. nepanaudotų lėšų.

Už tolesnių viešųjų pirkimų organizavimą, pasak APVA vadovo K.Tumino, bus atsakingi pareiškėjai - regioniniai atliekų tvarkymo centrai. Pagrindinius pirkimus planuojama skelbti šiais metais.

Be to, Lietuva vykdo ir 2007-2013 metų ES struktūrinės paramos Sanglaudos fondo remiamą programą. Pagal ją Lietuvai, aplinkosaugos projektams numatyta 1,48 mlrd. litų. Ir šiems metams skirta per 100 mln. litų, o kartu su valstybės biudžeto lėšomis - daugiau kaip 140 mln. litų. Pagal šią programą daugiausia lėšų teks šalies vandentiekio ir vandenvalos projektams.

R.Tuskevičius - ne tik atliekų tvarkymo projektais besidominčios UAB "Eko Rivi" vadovas. Tuo pačiu adresu, kaip ir ši bendrovė, jis yra įsteigęs kitą įmonę - viešąją įstaigą Vandens informacijos centrą. Viešosios įstaigos oficialiai nurodoma veikla tokia pati kaip ir UAB "Eko Rivi" - konsultacinė verslo ir valdymo veikla. Kitaip sakant, UAB "Eko Rivi" gali įgyvendinti atliekų tvarkymo, o Vandens informacijos centras - vandentiekio ir vandenvalos techninės pagalbos projektus.

Lietuvos perliukas

Grįžęs iš kelionės po egzotiškus kraštus aplinkos ministras G.Kazlauskas vasario pradžioje patvirtino 140 mln. litų vertės programą, pagal kurią Lietuvoje bus remiami 23 su vandens ūkiu ir vandenvala susiję projektai. APVA netrukus vėl skelbs šių projektų vykdytojų atrankos konkursus.

Ar ministrą po svečias šalis lydėjęs visuomeninis patarėjas šį kartą bus mėgstamesnis? R.Tuskevičius iš pradžių bandė neigti, jog dalyvaus konkursuose. Tačiau vėliau prisipažino: "Dalyvavome ir dalyvausime." Žinoma, kaip ir kiekvienas dalyvis, jis tikisi sėkmės. O kad APVA direktorius nebūtų apkaltintas neobjektyvumu, ministras - viešųjų ir privačių interesų painiojimu, R.Tuskevičius patarė abiem juos deklaruoti. Bet APVA direktorius tvirtino nežinojęs, kad nuolat konkursuose dalyvavusios įmonės vadovas tapo ministro kelionės draugu. "Matote, jūs daugiau žinote", - išgirdęs tai sutriko K.Tuminas.

Tuo metu R.Tuskevičius negailėjo ministrui gerų žodžių: "Noriu, kad jis taptų mano draugu. Todėl, jog yra nuoseklus, iš jo yra ko mokytis. Jis - perliukas Lietuvos."

Turi silpnybę keliauti

"Lietuvos perliukas" G.Kazlauskas turi silpnybę - mėgsta keliones po užsienį. Oficialiais AM duomenimis, pernai į įvairias šalis ministras vyko 13 kartų. Tarp jų - ne tik kelionės į Briuselį, Liuksemburgą, Londoną, bet ir į Niujorką.

Tačiau labiausiai G.Kazlauskas išgarsėjo lygiai prieš metus, vasarį, kai išsiruošė į šiltuosius kraštus - egzotiškąją Keniją. Nors Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius tuomet karštai ragino valstybines įmones pradėti taupyti, aplinkos ministras su dviem ministerijos darbuotojomis - jaunute patarėja Laura Dzelzyte ir Vilija Augustinavičiene - leidosi į Nairobyje vykstančią Jungtinių Tautų Aplinkos komiteto sesiją.


Aplinkos ministro G.Kazlausko komandiruotės

2009 metai

Vasario 16-20 d. dalyvavo Nairobyje vykusioje Jungtinių Tautų (JT) aplinkos programos 25-ojoje sesijoje ir pasauliniame aplinkos ministrų forume.

Kovo 2 d. buvo Briuselyje, ES Aplinkos tarybos posėdyje.

Balandžio 14-15 d. lankėsi Prahoje, neformalios ES Aplinkos tarybos posėdyje.

Gegužės 13-15 d. dalyvavo Niujorke vykusiame JT darnaus vystymosi komisijos 17-osios sesijos aukšto lygio segmente.

Birželio 25 d. vyko į Liuksemburge surengtą ES Aplinkos tarybos posėdį.

Rugsėjo 8-9 d. buvo Stromstade, aukšto lygio konferencijoje

"Bioįvairovės vizija po 2010 m. - ekosistemų nauda ir klimato krizė".

Rugsėjo 11-12 d. dalyvavo Belovežo nacionaliniame parke surengtose Belovežo girios apsaugos 600 metų jubiliejaus iškilmėse.

Spalio 23 d. lankėsi Liuksemburge, ES Aplinkos tarybos posėdyje.

Lapkričio 10-11 d. viešėjo Londone. Čia susipažino su Didžiosios Britanijos patirtimi integruotų atliekų tvarkymo sistemų kūrimo srityje.

Lapkričio 19 d. keliavo į Vieną. Susipažino su Vienos savivaldybės patirtimi įgyvendinant energijos efektyvumą skatinančius statybos projektus, statant socialinį būstą, renovuojant pastatus.

Lapkričio 23 d. buvo Briuselyje, ES Aplinkos tarybos posėdyje.

Gruodžio 15-19 d. dalyvavo Kopenhagoje vykusioje JT Bendrosios klimato kaitos konvencijos šalių 15-ojoje sesijoje ir Kioto protokolo šalių 5-ojoje sesijoje.

Gruodžio 21 d. skrido į Briuselį, į ES Aplinkos tarybos posėdį.

Bendra šių komandiruočių kaina - 58 390 litų.

2010 metai

Sausio 14-17 d. lankėsi Ispanijoje, Sevilijoje. Čia vyko neoficialus ES Aplinkos ministrų tarybos susitikimas.

Sausio 18-22 d. visuomeninės organizacijos "Fondazione SRT" kvietimu viešėjo Romoje (Italija).


Lietuvai skirta 1,48 mlrd. litų

Įgyvendinant atliekų tvarkymo sistemų sukūrimo projektus, finansuojamus iš ES 2004-2006 metų Sanglaudos fondo, Lietuvai iš ES biudžeto skirta 368,9 mln. litų, iš valstybės ir savivaldybių biudžetų - 271 mln. litų.

Lietuvoje pastatyta 11 naujų regioninių sąvartynų, kiekvienoje apskrityje - po 1 (Kauno apskrityje - 2).

2004-2006 metų ES Sanglaudos projektų įgyvendinimas baigiasi 2010-ųjų gruodžio 31 dieną.

Iki 2010 metų buvo panaudota 80 proc. šių lėšų.

Per 2010-uosius atliekų sektoriuje liko panaudoti 60 mln. litų ES Sanglaudos fondo lėšų.

Iš 2007-2013 metų ES Sanglaudos fondo Lietuvai iš viso skirta 1,48 mlrd. litų. Pernai panaudota 1,3 mlrd. litų, šįmet skirta 140 mln. litų.

Iš 2007-2013 metų ES struktūrinės paramos Sanglaudos fondo bus finansuojama: likusių sąvartynų uždarymo darbai, stambiagabaričių atliekų priėmimo aikštelių ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelių statyba, biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo sistemos sukūrimas.

2007-2013 metų programos atliekų sektoriuje 2009 metais pasirašyta sutarčių už 83 mln. litų, apmokėta 14 mln. litų (iš jų - 12 mln. litų ES lėšų).

2010 metais planuojama apmokėti 104 mln. litų (iš jų - 88 mln. litų ES lėšų) su atliekų šalinimu susijusių darbų.

Šios lėšos bus naudojamos jau statomiems atliekų tvarkymo įrenginiams finansuoti (regioninių sąvartynų statybai, sąvartynų uždarymui, stambiagabaričių atliekų priėmimo aikštelėms ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėms įrengti, atliekų tvarkymo įrangai įsigyti).

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"