Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Gydytojai "bandytojai" gydė net mirusiuosius

 
2011 04 27 0:00
Corbis/Scanpix nuotrauka
Corbis/Scanpix nuotrauka

Skandalas Panevėžyje lyg iš fantastinio trilerio - medikai su savo pacientais atliko naujų vaistų bandymus. Net kelerius metus su gyvais žmonėmis eksperimentavo ir tyrimų rezultatus klastojo prieš Temidę stoję du Panevėžio gydytojai.

Nusikaltimas valstybės tarnybai ir dorovei, paverčiant patiklius žmones bandomaisiais triušiais. Tokie įtarimai krinta ant dviejų puikiai savo specialybę išmanančių, nemenką darbo patirtį turinčių, besąlyginį pacientų pasitikėjimą pelniusių panevėžiečių gydytojų. Abu jie prokurorų kaltinami machinacijomis ir klasta. Klastota, pasirodo, ne kas kita, o pati žmogaus gyvybė.

Trys šimtai bandomųjų

Praėjusią savaitę Panevėžio apylinkės teismas pabandė atversti daugiatomę baudžiamąją bylą, kurioje panevėžiečiai gydytojai Salvija Vilutienė bei Rimantas Pakšys kaltinami vykdę machinacijas, ligoniams skirdami eksperimentinius medikamentus. Teigiama, jog abu jie sutiko dalyvauti pasaulinių vaistų firmų pasiūlytame naujų medikamentų nuo osteoporozės, artrito bei gripo bandyme. Gydytojų darbas buvo įkalbėti pacientus gydytis Lietuvoje dar neregistruotais vaistais, gauti raštišką jų sutikimą, o po to besigydančiuosius sekti, konsultuoti ir rinkti duomenis apie vaistų poveikį.

Teigiama, jog į eksperimentą abiem gydytojams buvo pavykę įtraukti bemaž 300 suaugusių žmonių. Atrodė, kad viskas vyksta kuo puikiausiai: patiklūs žmonės noriai įsitraukdavo į bandymus, negana to, netgi tikino jaučiantys teigiamą vaistų poveikį.

Tačiau eksperimentui sukliudė daug kur pajuokiamas žurnalistų smalsumas. Išlindus ylai iš maišo buvo konstatuota, kad gydytojų dokumentuose užfiksuoti sveikstantieji iš tiesų yra mirę, ne vienas biomedicininiame eksperimente sutikęs dalyvauti ligonis prisipažino nesupratęs, kam ir kodėl daktaras liepęs pasirašyti, nors parašas iš tiesų tapo jo gyvybės ar mirties klausimu. Galiausiai atsirado ir nesirgusiųjų liga, nuo kurios jie buvo gydyti, tiksliau, bandyti, eksperimentiniais vaistais.

Nesuprato, kas daroma

"Man liepė pasirašyti kažkokius dokumentus, tačiau niekas nepaaiškino, kam to reikia ir kas bus apskritai su manimi daroma", - Panevėžio apylinkės teisme teigė senukas Eduardas Zovė. Jis pripažintas vienu iš dešimties nukentėjusiųjų, su kuriuo gydytojai S.Vilutienė ir R.Pakšys darė eksperimentus. Kadangi iš dešimties nukentėjusiųjų liudyti prieš gydytojus neatvyko du žmonės, teismas nusikaltimu valstybės tarnybai ir dorovei kaltinamų gydytojų bylos taip ir neatvertė. Jos pradžią nutarta nukelti į birželio mėnesį. Išskyrus E.Zovę, nukentėjusiais pripažinti žmonės su žiniasklaida bendrauti atsisakė.

Nukentėjusiųjų interesus ginanti Panevėžio miesto apylinkės prokuratūros prokurorė Lina Šimonienė LŽ akcentavo, kad daugiau nei trejus metus trukusiame ikiteisminiame tyrime dėl nusikalstamos gydytojų veikos nustatyta, jog pacientams ne tik nebuvo paaiškinta, kad su jais eksperimentuojama, bet, negana to, eksperimentiniais vaistais gydyti žmonės, nesergantys tomis ligomis, nuo kurių turėtų gydyti šie vaistai. Išaiškėjus šiems dalykams nukentėjusieji, anot L.Šimonienės, pasirengę iš gydytojų išsireikalauti, kad šie atlygintų patirtą žalą. Prokurorės teigimu, prašomos atlyginti sumos - išties solidžios. Tačiau kokios jos ir keli į biomedicininį eksperimentą įtraukti žmonės prašo pinigų, pareigūnė neatskleidė. "Tai pernelyg asmeniška", - teigė ji.

Sutrukdė žurnalistai

Medikamentų eksperimentas Panevėžio ligoninėje, kurioje R.Pakšys dirbo Terapijos skyriaus vedėju, o S.Vilutienė buvo jo pavaldinė ir šio skyriaus gydytoja ordinatorė, buvo pradėtas 2005-aisiais, o nutrauktas po dvejų metų - 2007-aisiais.

Aiškėja, kad R.Pakšys, iš pradžių sutikęs išbandyti vaistus nuo osteoporozės ir artrito, vaistų firmų paprašytas, panoro paeksperimentuoti ir su vakcina nuo gripo. Kadangi gripo vakcinos tyrimams reikėjo daugiau žmonių, kad lengviau jų susirastų, šio gydytojo iniciatyva 2007-ųjų žiemą viešose Panevėžio rajono vietose buvo iškabinėti kvietimai, siūlantys pasiskiepyti nuo paukščių gripo. Paukščių gripo diagnozė tą žiemą itin buvo įgąsdinusi lietuvius, nes mūsų kraštą viena po kitos pasiekdavo žinios apie pasaulyje plintančią šios ligos pandemiją, nuo kurios mirė daugybė žmonių. Išgirdę apie stebuklingą vakciną žmonės ėmė plūsti skiepytis ir pavieniui, ir kolektyvais. Negana to, iškabinėti skelbimai pasiskiepijusiesiems žadėjo penkiasdešimties litų atlygį, kuris buvo įvardytas kaip kelionės kompensacija. Atrodė, kad eksperimentas eina kaip iš pypkės.

Tačiau atsitiko taip, kad skelbimą, kviečiantį skiepytis nuo paukščių gripo, užmatė po Panevėžio rajoną zujantys žurnalistai. Iškart sumoję, kad Panevėžyje, ko gero, vyksta stebuklas, nes pasaulis skelbė dar neišradęs tokios vakcinos, kai tuo metu Panevėžio apskrities ligoninė kviečia ja skiepytis, žurnalistai ėmė aiškintis stebuklo ištakas. "Štai nuo tada ir įpuolėme į negarbę", - LŽ pripažino Panevėžio apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Violeta Smilgienė. LŽ ji tikino, kad ligoninė tikrai nežinojusi apie gydytojų R.Pakšio ir S.Vilutienės vykdomus medicininius eksperimentus, nes tai - itin konfidencialu.

Tačiau žurnalistams ėmus domėtis skiepais nuo paukščių gripo paaiškėjo, kad šio termino pavartojimas - tik akių dūmimas. Tai išsiaiškino ir Lietuvos bioetikos komitetas, ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), žurnalistų iniciatyva skubiai atvykusi į Panevėžį tirti, kokie eksperimentai čia vyksta.

Paaiškėjo, kad norėta išbandyti naują vakciną nuo elementaraus pandeminio gripo, bet anaiptol ne nuo paukščių gripo atmainos. Abi šios institucijos pareikalavo visus ligoninėje atliekamus medikamentų eksperimentus nutraukti. Prokuratūra savo ruožtu ėmėsi abiejų bandymuose panorusių dalyvauti gydytojų eksperimentinės veiklos tyrimo. Netrukus po šių įvykių R.Pakšys susirgo ir, ilgokai pasirgęs, išėjo iš darbo Panevėžio apskrities ligoninėje. Tačiau be darbo jis neliko - puikų savo srities specialistą įdarbino privačiai dirbantys kolegos, jis konsultuoja ir specialistų stokojančių Panevėžio apskrities savivaldybių poliklinikų pacientus. S.Vilutienė tuomet irgi paliko Panevėžio apskrities ligoninę ir įsidarbino Panevėžio apskrities infekcinėje ligoninėje. Pernai abi šias įstaigas sujungus, gydytoja vėl tapo Panevėžio apskrities ligoninės darbuotoja.

Eksperimentiniai vaistai jau registruoti?

Anot prokurorės L.Šimonienės, dar 2007-aisiais pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nusikalstamos Panevėžio gydytojų veikos teismą pasiekė tik dabar dėl to, kad teko nemažai bendrauti su visam pasauliui medikamentus tiekiančiomis farmacijos kampanijomis, R.Pakšiui užsakiusiomis atlikti tyrimą. Negana to, laukta ekspertizių rezultatų, aiškintasi, koks vaistų poveikis, tirta, ar nuo eksperimentinių medikamentų galėjo mirti jų poveikį išbandyti sutikę žmonės. Prokurorė to nesakė, tačiau Panevėžio apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja V.Smilgienė LŽ patikino, jog medikamentai, kuriuos skyrę R.Pakšys ir S.Vilutienė, kaltinami nusikaltimu valstybės tarnybai bei dorovei, šiuo metu sėkmingai taikomi ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Buvę eksperimentiniai vaistai mūsų krašte jau registruoti, o gydymas jais duoda išties puikių rezultatų. Anot V.Smilgienės, ir dabar Panevėžio apskrities ligoninėje vykdomi eksperimentai, atliekami biomedicininiai tyrimai, kuriuose dalyvauti sutikę žmonės vartoja arba, kitaip tariant, išbando, mažai žinomus vaistus. "Jei to nebūtų, nevyktų pažanga ir neatsirastų jokių naujų vaistų", - tikina V.Smilgienė.

Ir Lietuvos bioetikos komitetas, ir VVKT R.Pakšio ir S.Vilutienės eksperimentus pareikalavo nutraukti netrukus po to, kai buvo išsiaiškinta, kad pacientai apie juos buvo netinkamai informuojami. Kaip gyvas priekaištas šioje situacijoje buvo kvietimas skiepytis nuo paukščių gripo. Dar toliau gilinantis paaiškėjo, jog pildydamas klinikinius duomenis R.Pakšys teigė, kad eksperimentiniai vaistai labai gerai veikia du ligonius, kurie iš tiesų buvo mirę. O jau prokurorų tyrimai parodė, kad neva sėkmingai gydomi buvo ir nesergantys žmonės.

Nukentėjo ligoninė

Abu žiniasklaidos demaskuoti gydytojai "bandytojai" bendrauti su žiniasklaida atsisako visų griežčiausiai. Vienos jų esama, o kito - buvusi viršininkė V.Smilgienė LŽ sakė, jog nuo tokių eksperimentų pirmiausia nukentėjo ligoninė, nes šios gerą vardą suteršė galbūt dokumentus suklastoję (tai įrodyti turės teismas) gydytojai. Tačiau, anot V.Smilgienės, gydančios būtent reumatines ligas, kurių gydymu ir buvo eksperimentuota Panevėžyje, dėl nutraukto eksperimento labiausiai nukentėjo ligoniai. "Tai tikrai geri vaistai, o eksperimentui nutrūkus jų negavę žmonės nesulaukė ir pačios kokybiškiausios pagalbos", - įsitikinusi V.Smilgienė.

Tą patį pabrėžė ir į R.Pakšio organizuotą vakcinavimo nuo gripo akciją įsitraukusi viešintis nepanorusi vienos Panevėžio įstaigos vadovė. Ji teigia spėjusi tik kartą pasiskiepyti nuo gripo, už tai dovanų gavusi prezervatyvų bei termometrą kūno temperatūrai matuoti ir pakvietimą skiepytis dar sykį. Moteris buvo patikinta, kad vienas skiepas neveiksmingas, nes reikia dviejų dozių. Deja, nuėjusi skiepytis antrą kartą moteris išsiaiškino, kad ja buvo eksperimentuojama, gydytojas "bandytojas" serga, jo veikla domisi prokuratūra. "Taip ir likau su vienu arba, tiksliau, su puse skiepo. Kad jis neveiksmingas, paaiškėjo jau kitą žiemą, kai gripas mane paguldė ant menčių", - LŽ sakė moteris. Ji mano esanti ne gydytojų pradėtų, bet pareigūnų nutrauktų bandymų auka.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"