Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Generalinio komisaro laukia karšta vasara

 
2011 05 09 0:00
S.Skvernelis: "Krinta" ne tik generaliniai komisarai, bet ir policijos autoritetas, tai būtina keisti."<br>Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
S.Skvernelis: "Krinta" ne tik generaliniai komisarai, bet ir policijos autoritetas, tai būtina keisti."
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Dėl girtų policininkų sukeltų tragiškų avarijų atsistatydinus dviem krašto policijos vadovams, šias pareigas pradėjęs eiti generalinis komisaras Saulius Skvernelis subūrė specialią darbo grupę, kuri rengia pareigūnų patikrinimus visoje Lietuvoje. Neblaiviam prie vairo sulaikytam policininkui beliko vienas kelias - atleidimas iš darbo.

Kaip suvaldyti jam patikėtą instituciją, susigrąžinti policijos autoritetą ir iš esmės pakeisti pareigūnų nebaudžiamumo suvokimą, LŽ kalbėjosi su policijos generaliniu komisaru Sauliumi SKVERNELIU.

 

- Vadovaujate institucijai, į kurią pastaruoju metu itin dažnai laidomos pykčio strėlės dėl girtų pareigūnų sukeltų nelaimių, per kurias žuvo žmonės. Ar įmanoma pakeisti situaciją tokioje didelėje valstybės institucijoje, kurioje - per 11 tūkst. pareigūnų?

- Kalbant apie neblaivių pareigūnų padarytus nusikaltimus, manau, reikėtų pabrėžti du dalykus. Pirmiausia pats faktas, kad girtas pareigūnas sėdo prie vairo ir sukėlė žmonėms pražūtingą eismo įvykį, užtraukia tamsią dėmę visai policijos sistemai. Pareigūnai, privalantys sergėti įstatymą ir tapti pavyzdžiu visuomenei, negali taip elgtis ne tik tarnybos metu, bet ir laisvu nuo darbo laiku.

Įsisąmoninę šią nuostatą, jau ne tik žodžiais, bet ir veiksmais stengiamės garsiai pareikšti, kad netoleruosime netinkamo pareigūnų elgesio. Įstatymams nusižengusių pareigūnų kluptelėjimai privalo būti ir bus atskleidžiami. Dedame ir dėsime tikrai daug pastangų, kad sukurtume efektyvią infrastruktūrą, kurios padedami atsikratysime tokių "kolegų". Pradėtus veiksmus laikysime sėkmingais tik tokiais atvejais, kai netinkamai besielgiančius pareigūnus pavyks sulaikyti iki tol, kol šie nespėjo padaryti nepataisomos žalos. Noriu pabrėžti, kad nesvarbu, kokios jo einamos pareigos, jeigu policininkas buvo sulaikytas neblaivus prie vairo, jam gresia vienintelis kelias - atleidimas iš darbo.

- Tačiau kai kurie pareigūnai, neblaivūs sėdantys prie vairo, vis dar dažnai būna tikri, kad blogiausiu atveju juos sustabdžiusiems kolegoms pakaks parodyti tarnybinį pažymėjimą.

- Specialiai sudarytai darbo grupei pastaruoju metu pavyko sulaikyti keletą įstatymų nesilaikiusių pareigūnų. Esame net sulaukę pastabų, kad elgiamės per griežtai. Tačiau, mano nuomone, padėtis keičiasi į gera. Dalis policininkų jau suprato, o kiti taip pat pradeda suvokti, kad policininko pažymėjimas nuo padaryto pažeidimo nebeišgelbės.

Neblaivių pareigūnų padarytus nusižengimus galima vertinti kaip visos sistemos tragediją. Juk "krinta" ne tik generaliniai komisarai. Krinta ir pasitikėjimas policija, jos prestižas visuomenės akyse. Įvairiomis priemonėmis sieksime, kad sistema išsivalytų. Taurelės nevengiantys pareigūnai privalės įsisąmoninti, kokia milžiniška gali būti vienintelės klaidos kaina.

Manau, tikrai ne visi policininkai geria ir sėda prie vairo, bet pripažįstu, kad dar gajus mąstymas, jog įkliuvus neblaiviam tikimasi kolegų "supratimo". Kol tokia viltis egzistuos, pareigūnai bandys rizikuoti. Kai ją pakirsime, tai ir tokių situacijų nebeliks.

- Koks yra Jūsų specialiai sudarytos darbo grupės vaidmuo sprendžiant policijos problemas?

- Vilniuje suburta darbo grupė stebi padėtį visame krašte. Atliekami organizuoti pareigūnų darbo patikrinimai. Saugumo mechanizmas turi veikti nuo viršaus (t. y. Policijos departamento vadovų - aut. past.) iki pat apačios (teritorinių komisariatų policininkų). Darbo grupė suburta iš vidinių rezervų, todėl neteko pertvarkyti pačios policijos sistemos struktūros. Papildomų etatų ar lėšų šiai darbo grupei neskyrėme, nes ir tokių galimybių neturėjome.

- Balandį Jūsų sudarytos darbo grupės efektyvumu netruko įsitikinti Kauno kelių policijos pareigūnai. Tačiau Kaune įtarta, kad patrulius galėjo "pakišti" jų kolega.

- Šis atvejis Kaune buvo paprastas patikrinimas. Buvo atliktos tipinės patikrinimo procedūros - ar patrulis yra ten, kur privalėjo būti, ar jis tinkamai naudoja greičio ir alkoholio matavimo prietaisus, ar atlieka tai, kas surašyta tarnybos užduotyje, ar automobilyje nėra pašalinių daiktų, kurių jame neturi būti. Buvo nustatyta keletas pažeidimų, vienas jų - automobilyje rasta skysčio, skleidžiančio alkoholio kvapą. Koks tai skystis, atsakys ekspertizė.

Kaip pašaliniai daiktai pateko į tarnybinį automobilį, išsiaiškinti labai svarbu. Tai pavesta Kauno apskrities vyriausiajam policijos komisariatui. Tokių dalykų tarnybiniame automobilyje apskritai negali būti. Pasitvirtinus įtarimams, kad butelis Kauno kelių policijos patruliams buvo pakištas tyčia, bus keliamas kitas klausimas: kokie yra būrio pareigūnų tarpusavio santykiai, jeigu taip elgiamasi?

- Ar kiekvienas atvejis, susijęs su girtų pareigūnų padarytais nusižengimais, netaps nerašyta taisykle, kad už tai turi ristis atsakingų vadovų galvos?

- Policijos vadovų misija - prisiimti atsakomybę tiek už visą sistemą, tiek už padalinį, kuriam jis vadovauja. Kaip pasielgti kiekvienu atveju, apsisprendžia pats vadovas, kurio sprendimą mes gerbiame. Vis dėlto reikalauti iš vadovo, kad jis užtikrintų besąlygišką drausmės laikymąsi ir po darbo, yra sudėtinga.

Svarbiausia atsakyti į klausimą, ar pažeidimai konkrečiame komisariate yra nuolatiniai, ar atsitiktiniai? Esant nuolatiniams pažeidimams būtina aiškintis problemos priežastis. Tai gali būti ir motyvacijos dirbti trūkumas, ir neigiama darbo aplinka, ir kitos aplinkybės. Juk pasitaiko darbuotojų, alkoholio taurelėje skandinančių psichologines problemas. Jas gali sukelti despotas viršininkas, per didelis darbo krūvis ar asmeninio gyvenimo sunkumai. Visa tai turi rūpėti įstaigos vadovui.

- Kaip apibūdintumėte šiuo metu įprastus santykius tarp policijos vadovų ir jų pavaldinių? Ar jie keistini?

- Vadovas ir pavaldinys neturi būti visiškai svetimi. Būtų idealu, kad problemų kamuojamas pareigūnas dėl jų galėtų kreiptis į tiesioginį vadovą. Blogiausia, kai kolektyvo nariai mato, kad žmogus grimzta į bėdų liūną, tačiau nieko nedaro.

Norėdami pakeisti tokį požiūrį, sukūrėme adaptacijos sistemą, padėsiančią ką tik policijos mokyklą baigusiesiems, arba pareigūnams, kurių darbo pobūdis pakinta 70 procentų. Svarbu, kad pareigūnas nebūtų metamas į balą ir jam liepiama kapanotis pačiam. Įtvirtinome ir kartą per metus vykdomą viršininko ir pavaldinio vertinamąjį pokalbį apie lūkesčius ir tikslus. Vertinamąjį pokalbį vadinu labai svarbia komunikavimo priemone.

- Pabrėžėte, kad įkliuvusiems neblaiviems pareigūnams neverta tikėtis atlaidumo. Ar dėl griežtos "vienos klaidos taisyklės" policijos sistema nepraras daugelį metų dirbusių profesionalų?

- Nepakeičiamų darbuotojų nėra. Tačiau net ir profesionalai turi suvokti, kad visi jų darbo nuopelnai nepadės išsisukti nuo atsakomybės.

- Tačiau atleidimai iš darbo - ne vienintelė policijos apsivalymo priemonė?

- Svarbiausia įskiepyti supratimą, kad reikia mokytis iš kitų klaidų, kol nepadaryta savų. Juk nukenčia ne tik konkretus pareigūnas, bet ir jo šeima. Taip pat sprendžiame socialinių garantijų, atlyginimų, darbo aplinkos, technikos atnaujinimo klausimus. Siekiame, kad būtų galima oriai ir dorai dirbti bei uždirbti. Veiksminga motyvacinė sistema priverstų pareigūnus elgtis apgalvotai ir labiau vertinti savo darbą.

- Gal galėtumėte įvardyti kitas policijos problemas?

- Policiją, kaip ir daugelį institucijų, šiuo metu kamuoja finansinė įtampa. Todėl tenka galvoti apie struktūrinius pokyčius. Vienas svarbiausių uždavinių - rasti racionaliausią būdą panaudoti policijai skiriamas lėšas.

Taip pat turime mažinti krūvius. Dabar jie yra nerealūs, todėl tikėtis kokybiško ikiteisminio tyrimo labai sunku. Siekiame, kad kuo daugiau bylų pavyktų atiduoti pagreitinto proceso tvarka - per 10 dienų.

- Kaip manote, ar neblaiviems pareigūnams kenkiant policijos autoritetui visuomenės pasitikėjimo policija kreivė nepradės leistis žemyn?

- Visuomenės nuomonė atsispindi kasmet vertinant policijos darbą. Teigiamai jį vertina daugiau kaip pusė respondentų (apie 50-60 proc.). Palankesnių vertinimų sulaukia teritoriniai komisariatai. Mat nedidelės bendruomenės nariai tiesiogiai mato savo teritorijoje dirbantį pareigūną. Didžiuosiuose miestuose policijos veikla vertinama skeptiškiau, nes ten žmonių nuomonę formuoja ne konkrečių pareigūnų darbai, o viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija apie neblaivių pareigūnų padarytus nusikaltimus.

Todėl akcentuojame, kad kiekvienas darbuotojas yra svarbus, jis nėra tik menkas sraigtelis. Ir jeigu šiuo metu policininkų autoritetas pašlijęs, būtina stengtis tai pakeisti. Juk negalime pykti ant veidrodžio, kad atvaizdas jame - kreivas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"