Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Generaliniai korupcijos "stogai" (VI)

 
2010 11 24 0:00
Alinos Ožič ir Gedimino Savickio (ELTA) nuotraukos
Alinos Ožič ir Gedimino Savickio (ELTA) nuotraukos

Ar Generalinė prokuratūra (GP) ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) yra girdėjusios, kad krizės kamuojamoje valstybėje paskelbtas taupymo vajus, todėl svarbu išvengti dvigubo pareigūnų apmokėjimo? Tačiau STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Aidenas Karpus randa laiko vadovauti 'Dvynių' projektui ir sudaro galimybes jo dalyviui, GP skyriaus vyriausiajam prokurorui Rolandui Tilindžiui prie algos prisidurti riebių europietiškų išmokų. GP ir STT padeda kovoti su korupcija Azerbaidžanui, bet nemato korupcijos Lietuvoje?

 

"Ištaisytos klaidos"

Bandydami išsukti nuo atsakomybės Vilių Karalių ir jo vadovaujamą organizuotą nusikalstamą grupę, 2003 metų liepą įkliuvo įtakingi teisėjų klano nariai. Visų pirma Teismų tarybos narys, Lietuvos teisėjų asociacijos valdybos narys, Baltijos valstybių teisėjų asociacijos prezidentas, Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkas Arvydas Gudas. Šio teismo pirmininko dukra Kristina buvo kontrabandos vadeivos V.Karaliaus sugyventinė (šiandien jau sutuoktinė). Dabar iš teisėjų išvytas A.Gudas tuo metu puikavosi ryšiais su svarbiausiais Lietuvos teisėjais bei teismų pirmininkais ir pats teisė kitus Lietuvos Respublikos vardu, tiesa, laisvalaikiu talkindamas kontrabandininkams. Jis priklausė Vyriausiojo administracinio teismo pirmininko, Teisėjų asociacijos prezidento Virgilijaus Valančiaus ir Apeliacinio teismo pirmininko Vyto Miliaus lyderiaujamai teisėjų grupuotei. Šie lazdijiškiui A.Gudui planavo svaiginamą karjerą, visų pirma vienoje svarbiausių valstybės teisminių instancijų - Vilniaus apygardos teisme.

A.Gudo ir jo bendrininko, kito Teisėjų asociacijos valdybos nario, Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininko Dariaus Japerto žlugimas smarkiai išgąsdino jų globėjus aukštuose teismuose. Visi pasijuto nesaugūs. Ypač kai paaiškėjo, kad operatyvinės tarnybos slapta vykdė teismų pirmininkų telefonų pokalbių kontrolę. Šiais laikais teisėjai jau yra atsargūs ir vengia kalbėti telefonu, slaptiems susitikimams naudoja vis naujus vienkartinius mobiliojo ryšio telefonus ir pildomas SIM korteles, o tuomet tokios atsargumo priemonės dar nebuvo populiarios. Pamokos nepraėjo veltui. Tačiau buvo padaryta dar didesnių klaidų, kurias derėjo skubiai ištaisyti.

Mat Lietuvą užgriuvo vienas už kitą didesni politiniai skandalai: iš pareigų pašalintas tuometis prezidentas, priešlaikinių valstybės vadovo rinkimų išvakarėse STT Vilniaus valdybos pareigūnai atliko poėmius svarbiausių politinių partijų būstinėse, išviešinta "Rubicon group" juodoji buhalterija, valstybę sudrebino Seimo narių galimos korupcijos skandalas, įtariami kyšininkai parlamentarai, vengdami apkaltos, patys atsisakė Seimo nario mandato.

Neutralizuotos operatyvinės tarnybos

Tačiau prisiekė naujai išrinktas prezidentas Valdas Adamkus ir viskas grįžo į senas vėžes. Visi skandalai baigėsi be pasekmių. Ilgai negaišdamas V.Adamkus "ištaisė klaidą": privertė trauktis iš pareigų generalinį prokurorą Antaną Klimavičių ir STT direktorių Valentiną Junoką. Praėjus keleriems metams būtent LŽ pirmosios paviešino ilgai ir kruopščiai slėptą faktą, kad "Rubicon group" juodojoje buhalterijoje, aptiktoje STT Vilniaus valdybos pareigūnų, puikuojasi ir įrašai apie V.Adamkaus prezidentinės rinkimų kampanijos neteisėtą finansavimą "juodaisiais pinigais". Tai ir nulėmė A.Klimavičiaus bei V.Junoko likimą.

2005 metų lapkričio mėnesį generalinio prokuroro pareigas pradėjo eiti iki tol Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo pirmininku dirbęs Algimantas Valantinas. Šį kandidatą prezidentui V.Adamkui parinko būtent ta pati V.Valančiaus teisėjų grupuotė, smarkiai apdaužyta V.Karaliaus byloje ir praradusi patikrintų kadrų (A.Gudas, D.Japertas ir kt.).

Negalima nepriminti, kad A.Valantino kandidatūrą atkakliai rėmė ir įtakingas advokatas Vladas Gerasičkinas su partneriais bei kiti nustatyti asmenys. Pažymėtina, jog V.Karaliaus byloje kartu buvo teisiamas ir su V.Gerasičkino interesais artimai siejamas advokatas Juzefas Kozubovskis, buvęs kadrinis KGB karininkas. Jie visi - kurso draugai.

Dar vykstant A.Valantino skyrimo į pareigas procedūroms buvo sutarta dėl generalinio prokuroro pavaduotojo, kuruosiančio GP Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) bei atitinkamų padalinių apygardų prokuratūrose atliekamus ikiteisminius tyrimus ir prižiūrinčio Kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos, Valstybės saugumo departamento (VSD) bei STT ikiteisminius tyrimus kontroliuojančius prokurorus, bet svarbiausia - vykdančio šių tarnybų operatyvinės veiklos padalinių operatyvinės veiklos kontrolę, kad nepasikartotų A.Gudą ir kitus kyšininkus teisėjus ištikusi katastrofa ir politinių partijų bei V.Adamkaus rinkimų vajaus finansavimo iš "Rubicon" ir Viktoro Uspaskicho juodųjų kasų skandalai. Iš tikrųjų tai daugiau nepasikartojo - po A.Klimavičiaus ir V.Junoko likimo pamokų operatyvinės tarnybos tūno kaip pelės po šluota. Operatyvinė veikla daugiau nebekelia grėsmės nei korumpuotiems politikams, nei kyšininkams teisėjams.

Rado kompromisą

Nors tuo metu šias sritis kuravo Gintaras Jasaitis, klanas norėjo pasirinkti prokurorą R.Tilindį. Jį puikiai pažinojo ir A.Valantinas, kurio vadovaujamame apylinkės teisme dirba R.Tilindžio sutuoktinė. Tačiau pabrėžtina, kad pati Aldona Tilindienė yra tikrai kompetentinga ir sąžininga teisėja. Dėl jos veiklos jokios neigiamos informacijos neturi nei LŽ, nei, mūsų žiniomis, slaptosios tarnybos.

Bet pradėjus R.Tilindžio, tuo metu dirbusio prokuratūros atstovu Europos Sąjungos teisinio bendradarbiavimo institucijoje "Eurojuste" Hagoje, Nyderlandų Karalystėje, kandidatūros derinimą su prezidentūra, ji netikėtai įstrigo. Prezidentūros nacionalinio saugumo grupė gavo VSD informaciją apie R.Tilindžio sprendimus V.Karaliaus byloje.

A.Valantinas rado išeitį: negalėdamas skirti R.Tilindžio generalinio prokuroro pavaduotoju, sudarė jam sąlygas siekti karjeros GP administracinės struktūros viduje. Generalinio prokuroro protežė grįžus iš "Eurojuste", ten "privalomai patariamuoju" būdu buvo komandiruota GP Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus (TRTPS) vyriausioji prokurorė Laima Čekelienė. Į šio skyriaus vyriausiojo prokuroro pareigas, kaip rašoma A.Valantino įsakyme, trejų metų, L.Čekelienės delegavimo, laikotarpiui paskirtas ONKTD prokuroras R.Tilindis. Šį įsakymą analizavę ekspertai abejoja jo teisėtumu, nes iki paskyrimo skyriaus vyriausiuoju prokuroru R.Tilindis nebuvo įvertintas Atestacijos komisijos, kaip numato Prokuratūros įstatymas. Tačiau GP juokaujama, kad tuo įsakymu, nors ir prasilenkiančiu su teisės raide, bent jau apsidžiaugė minėto skyriaus prokurorės, nes jų skyriuje pagaliau pradėjo dirbti vienas vyras. Vienu paskutinių savo įsakymų, likus trims dienoms iki įgaliojimų pabaigos, A.Valantinas išbraukė trejų metų skyrimo R.Tilindį skyriaus vyriausiuoju prokuroru terminą.

Vis dėlto šio paskyrimo pasekmės nebuvo tokios jau linksmos. LŽ disponuoja informacija apie to GP skyriaus sukrečiantį aplaidumą, padariusį milžinišką žalą teisingumui ir Lietuvos Respublikos tarptautiniam prestižui.

Aplaidus tiesioginių pareigų vykdymas tampa visiškai suprantamas, kai atidžiau pažvelgi, kuo papildomai užimti aukšti GP prokurorai ir net STT vadovo pirmasis pavaduotojas. Tiesioginis darbas tampa lyg hobiu.

GP ir STT dvyniai

STT laimėjo tarptautinį konkursą ir įgyvendina Europos Sąjungos "Dvynių" programos projektą "Parama Azerbaidžano Respublikos generalinės prokuratūros Kovos su korupcija departamentui". ES, siekdama stiprinti Azerbaidžano prokuratūros kovos su korupcija padalinio pajėgumą, šį projektą finansuoja. Jo rėmuose vyksta veiklą reglamentuojančių teisės aktų tobulinimas, žvalgybinės ir operatyvinės veiklos mokymai, baudžiamojo persekiojimo korupcijos bylose įgūdžių tobulinimas ir kita. Nors projektą įgyvendina Lietuvos STT, ji yra sudariusi sutartis su atskirais prokurorais, kurie talkina kaip ekspertai. "Dvynių" projekto vadove rašoma, kad eksperto dienos atlygis siekia nuo 250 iki 450 eurų, t. y. nuo 864 iki 1554 litų. Kelionės išlaidos taip pat apmokamos.

LŽ pradėjus domėtis, kokiu statusu dalyvauja Lietuvos prokurorai, tarp jų GP skyriaus vyriausiasis prokuroras R.Tilindis, gavome ilgą raštą iš STT, šio projekto organizatorės. Tarnyba, manipuliuodama įvairiais faktais, siekdama suklaidinti redakciją, bandė besąlygiškai ginti prokurorų veiksmus. Kodėl? Paaiškėjo, kad "Dvynių" projekto koordinatorius ir vadovas yra ne kas kitas, o senas pažįstamas, VSD skandalų figūrantas, liūdnai pagarsėjusio VSD vadovo Arvydo Pociaus globotinis - STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas "valstybininkas" A.Karpus.

Aukso kasyklos po darbo

Šiame A.Karpaus vadovaujamame projekte kaip dosniai apmokami ekspertai dalyvauja, STT teigimu, GP skyrių vyriausieji prokurorai R.Tilindis ir Zenonas Burokas, GP ONKTD prokuroras Linas Belevičius (nebedirba GP) ir keli kiti. R.Tilindis yra "Dvynių" projekto komponento, kuriame vyksta mokymai apie tarptautinį bendradarbiavimą sprendžiant korupcines bylas, vadovas, atsakingas už jo veiklos organizavimą ir koordinavimą. Z.Burokas - kito komponento, kuriame vykdyti mokymai apie turto susigrąžinimo metodus ir būdus, trumpalaikis ekspertas.

Kaip rodo LŽ turimi generalinio prokuroro įsakymai, R.Tilindis į Azerbaidžaną buvo komandiruotas 2009 metų lapkritį ir gruodį, 2010-ųjų sausį ir vasarį. Kiekvieną kartą kelionės truko po septynias kalendorines dienas. 2010 metų birželio 22-ąją R.Tilindį vėl tam pačiam septynių kalendorinių dienų laikotarpiui komandiravo jau dabartinis generalinis prokuroras Darius Valys. LŽ pasidomėjo GP apie šių komandiruočių peripetijas.

Gavome patvirtinimą tiek iš STT, tiek iš GP, kad su R.Tilindžiu, Z.Buroku ir kitais prokurorais yra sudarytos autorinės sutartys tiesiogiai, kaip su privačiais asmenimis, o ne tarp institucijų. "Tai darbas pagal autorinę sutartį, tai yra kūrybinis darbas, dirbamas ne darbo metu, todėl pagal Prokuratūros įstatymo 29 straipsnį tokiam darbui jokio leidimo nereikia", - bandė klaidinti LŽ generalinio prokuroro patarėja Vilma Budėnienė, atsakydama į klausimą, ar turi leidimą dirbti kitą darbą minimi prokurorai.

Tačiau čia pati GP ir atskleidė pažeidimus. Jei tai - autorinis darbas, kuris yra dirbamas, kaip teisingai pažymėjo generalinio prokuroro patarėja, nedarbo metu, kaip tada nutiko, kad jis buvo dirbamas būtent darbo metu ir tapo net komandiruočių pagrindu? Paklausėme, ar tų komandiruočių laikotarpiu šiems prokurorams buvo mokamas dar ir atlyginimas, be STT išmokų kaip ekspertams? Ar tai nėra dvigubas apmokėjimas, jei tuo metu prokurorai dirbo autorinius darbus? Ir gavome GP atsakymą, kuris dar labiau įklampino R.Tilindį.

"Z.Burokas nebuvo nė karto generalinio prokuroro įsakymu komandiruotas į Azerbaidžaną. Ten jis vyko tik vieną kartą 2010 metų gegužę kaip "Dvynių" projekto trumpalaikis ekspertas pagal atskirą sutartį su STT, kuri įgyvendina "Dvynių" projektą su Azerbaidžano generaline prokuratūra, ir vyko savo atostogų laikotarpiu, kelionės išlaidos buvo padengtos "Dvynių" projektui skirtomis ES lėšomis",- rašoma GP atsakyme. Ir priduriama, kad "atlyginimas Z.Burokui nebuvo mokamas".

Šiuo atveju tikrai niekaip neprikibsi prie daug pagrįstos kritikos sulaukiančio GP Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiojo prokuroro Z.Buroko. O štai jo kolega, TRTP skyriaus vyriausiasis prokuroras R.Tilindis, paslydo - ėmė ir atlyginimą, ir riebias ES išmokas. Ar jis sulauks generalinio prokuroro įvertinimo ir bent sugrąžins šiuos pinigus dabar?

Tiek ministerijų, tiek kitų valstybės institucijų, kurios pačios arba kurių darbuotojai dalyvauja "Dvynių" projektuose, vadovai Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse žino, kaip elgtis tokiais atvejais. Suprantama, Akmenės rajono apylinkės prokuratūroje, iš kurios atvyko D.Valys, apie jokius "Dvynių" projektus, tikėtina, niekas nėra girdėjęs. Tačiau ar gražu piktnaudžiauti iš provincijos atvykusio D.Valio nekompetencija tokiems patyrusiems prokurorams kaip R.Tilindis? O gal pasirašydamas įsakymą D.Valys žinojo tikrąją padėtį, gal tai dar vienas jo žingsnelis integruojantis į prokuratūros "senąją gvardiją", kurių, ir daug didesnių, jau tiek daug padarė? LŽ taip pat rekomenduoja STT direktoriui Žimantui Pacevičiui pasidomėti, kokius jis pasirašė įsakymus dėl A.Karpaus ir kitų. Ar pačiam A.Karpui pavyko išvengti dvigubo apmokėjimo? Ar lieka STT direktoriaus pirmajam pavaduotojui, atsakingam už operatyvinę veiklą, laiko eiti tiesiogines pareigas, jeigu jis pats imasi vadovauti "Dvynių" projektui. Matyt, Lietuvoje tikrai jau nebėra korupcijos.

Europietiška atmintinė D.Valiui

Kad GP vadovui būtų lengviau, priminsime Vyriausybės kanclerio 2008 02 13 raštą, kuriame apibendrinta europietiška patirtis ir kuris ypač aktualus krizės laikotarpiu, kai valstybėje paskelbtas taupymo vajus. Adresatas: ministerijoms ir kitoms valstybės institucijoms. Tema: dėl "Dvynių" projektų įgyvendinimo.

"Atsižvelgiant į tai, kad "Dvynių" vadove numatytas eksperto atlygis (250-450 EUR per dieną), siekiant užtikrinti pakankamą valstybės tarnautojų motyvavimą dalyvauti "Dvynių" projektų įgyvendinime, būtų tikslinga valstybės tarnautojams, įgyvendinantiems "Dvynių" projektus, mokėti visą "Dvynių" projekte numatytą atlygį iš "Dvynių" projekto lėšų. Taip "Dvynių" projekto įgyvendinime dalyvaujanti institucija sutaupytų jos asignavimuose suplanuotas darbo užmokesčio fondo lėšas, kurios galėtų būti panaudotos tiek pakaitinių valstybės tarnautojų, priimamų į "Dvynių" projekto įgyvendinime dalyvaujančių valstybės tarnautojų pareigas, darbo užmokesčiui mokėti, tiek "Dvynių" projekto įgyvendinime dalyvaujančius valstybės tarnautojus laikinai pavaduojantiems institucijos tarnautojams ir darbuotojams skatinti. Viso eksperto atlygio mokėjimas iš "Dvynių" projekto lėšų taip pat padėtų užtikrinti aiškų projektinį institucijos dalyvavimo įgyvendinant "Dvynių" projektus finansavimą."

Ir svarbiausia (čia ypač vertėtų atkreipti dėmesį nepatyrusiam generaliniam prokurorui D.Valiui), "atsižvelgiant į tai, kad už įgyvendinant "Dvynių" projektą atliktą darbą valstybės tarnautojui būtų mokamas atlygis iš "Dvynių" projekto biudžeto, valstybės tarnautojo atlyginimas už prie "Dvynių" projekto įgyvendinimo dirbtas dienas valstybės tarnautojui turėtų būti nemokamas, tai yra turėtų būti išvengta dvigubo to paties darbo finansavimo iš skirtingų šaltinių". Vyriausybės kanclerio informacijoje taip pat pabrėžiama, kad "dvigubo darbo atlyginimo vengiama ir kitose naujose ES valstybėse narėse". Pateikiami net keli pavyzdžiai: Slovakijoje einama atostogų (kaip tai padarė Z.Burokas), Latvijoje negaunama įprasto atlyginimo ir pan.

Tačiau gali sau leisti viską arba beveik viską, kas draudžiama ar negalima europiečiams, jei tai darai turėdamas generalinio prokuroro leidimą ir STT pritarimą. Tai bene geriausiai iš Lietuvos prokurorų žino vienas artimiausių dabartinio generalinio prokuroro D.Valio patikėtinių, kuriam pavesta parengti ir prokuratūros reformos projektą, GP Valdymo skyriaus vyriausiasis prokuroras Virginijus Sabutis.

Tęsinys - kitą savaitę.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"