Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Generaliniai korupcijos "stogai" (V)

 
2010 11 23 0:00
LŽ archyvo ir Valdo Kopūsto (ELTA) nuotraukos
LŽ archyvo ir Valdo Kopūsto (ELTA) nuotraukos

Generalinis prokuroras Darius Valys perėmė ne tik savo pirmtako Algimanto Valantino tradicijas, bet ir jo favoritus. Vienas bendrų favoritų - prokuroras Rolandas Tilindis, primenantis Generalinės prokuratūros senus ryšius su kontrabandos bosu Viliumi Karaliumi ir teisėjais kyšininkais.

Sočios prokuroro atostogos

2003 metų liepos 4 dieną, penktadienį, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) prokuroras R.Tilindis išvyko į Vilniaus miesto 2-ąjį apylinkės teismą. Tai buvo vienas paskutinių jo darbų prieš vasaros atostogas. Šio teismo koridorius R.Tilindis puikiai pažino. Čia dirba teisėja jo graži žmona, o teismo pirmininku - artimas bičiulis A.Valantinas.

Ikiteisminio tyrimo teisėjui prokuroras R.Tilindis pateikia netikėtą prašymą - iš kardomojo kalinimo paleisti stambios cigarečių ir užsienio valiutos kontrabandos organizavimu įtariamą V.Karalių. Suimtas Lietuvos kontrabandos karalius buvo nuo tų pačių metų sausio 15 dienos. Prokuroras prašyme teigia, kad "atlikti visi neatidėliotini ikiteisminio tyrimo veiksmai, byloje nėra duomenų, kad būdamas laisvėje V.Karalius bėgs ar slėpsis, todėl griežčiausios kardomosios priemonės - suėmimo - pagrindai išnyko".

Teismas maloniai atsižvelgė į prokuroro prašymą ir panaikino ankstesniąją nutartį dėl suėmimo, skyrė V.Karaliui namų areštą ir nedelsiant jį paleido į laisvę. V.Karaliui liepta nuo 16 val. vakaro iki 9 val. ryto būti savo prabangiame bute M.K.Čiurlionio gatvėje, Vilniuje, ir nebendrauti su tam tikrais bylos figūrantais. Dar prokuroras R.Tilindis atliks vieną privalomą formalumą ir išsiųs teismo nutarties kopiją Vilniaus miesto vyriausiajam policijos komisarui, pavesdamas jį informuoti, jei paaiškėtų, kad V.Karalius nesilaiko namų arešto sąlygų. Paskui prokuroras skubiai išeis atostogų, kurios padarius gerą darbą kontrabandos karaliui turėtų būti sočios.

Etikos dūmų uždanga

Praėjus keletui dienų, trečiadienio pavakarę, 2003 metų liepos 9 dieną Aukščiausiojo Teismo (AT) pirmininką Vytautą Greičių pasieks generalinio prokuroro pavaduotojo Gintaro Jasaičio raštas "Dėl galimai padarytų Teisėjų etikos taisyklių pažeidimų ir teisėjo vardą žeminančių poelgių".

Šiuo raštu informuojama, kad Generalinės prokuratūros ONKTD saugoma Valstybės saugumo departamento (VSD) surinkta medžiaga apie Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko, Teismų tarybos nario Arvydo Gudo, Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininko Dariaus Japerto, Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkės Palmiros Linkevičienės, šio teismo teisėjos Nidos Solovjovienės, Panevėžio apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų Antano Jarašiaus ir Arnoldo Šukaičio galimai padarytus teisėjų etikos taisyklių pažeidimus ir teisėjo vardą žeminančius poelgius. Rašte teigiama, kad ikiteisminio tyrimo metu, kurį atlieka GP, nustatyta, kad organizuotos grupės nariai, kuriems vadovavo V.Karalius, 2002 metų balandžio - spalio mėnesiais organizavo ir vykdė stambaus masto cigarečių bei užsienio valiutos kontrabandą, o V.Karaliaus sugyventinė Kristina Gudaitė yra Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko A.Gudo dukra.

Generalinio prokuroro pavaduotojas AT pirmininką informuoja, kad VSD pareigūnų atlikto operatyvinio tyrimo metu nustatyta, kad 2002 liepos - gruodžio mėnesiais Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkas A.Gudas palaikė netarnybinius ryšius su kontrabandos gabenimo organizavimu įtariamu V.Karaliumi ir pasinaudodamas tarnybine padėtimi bei gerais asmeniniais ryšiais su Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininku D.Japertu per jį darė kitiems minimiems teisėjams įtaką, kad būtų priimti V.Karaliaus grupuotei palankūs procesiniai sprendimai.

Rašte generalinio prokuroro pavaduotojas pabrėžia, kad nėra pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą šių teisėjų atžvilgiu, nes takoskyra tarp etikos pažeidimų ir nusikaltimų požymių yra nežymi, samprotauja apie teismų nepriklausomumą. Siūloma teisėjus įvertinti tik drausmine tvarka perduodant juos svarstyti Teisėjų etikos ir drausmės komisijai, prie rašto pridedama daugiau kaip šimtas lapų priedų su telefoninių teisėjų ir kontrabandininkų pokalbių išklotinėmis.

Taip tyliai ir ramiai turėjo baigtis stambiausio kontrabandos vadeivos V.Karaliaus ir jam talkinusių kyšininkų teisėjų problemos.

Koordinuotomis GP ir Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo, kuriam vadovauja būsimasis generalinis prokuroras A.Valantinas, pastangomis kontrabandininkų organizuotos grupuotės globėjai teismuose būtų išvengę baudžiamosios atsakomybės, o jos vadeiva V.Karalius, jau būdamas laisvėje, su tų pačių ir kitų teisėjų "stogu", matyt, būtų visiškai išsisukęs nuo bausmės.

Vežė "biškį rublių"

AT pirmininkas V.Greičius susipažino su GP pateikta, o VSD surinkta ir išslaptinta didelės apimties operatyvine informacija, kuri pridėta prie G.Jasaičio rašto. V.Greičius aptinka tokias citatas: "pokalbyje su savo sugyventine K.Gudaite V.Karalius nurodo, jog jis "važiuoja pas jos tėvą (Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininką) ir veža "biškį rublių", nes šis į Panevėžį (Panevėžio apygardos teismą) važiuos". Pokalbiuose su advokatu J.Kozubovskiu V.Karalius šiam nurodo, jog "viskas tvarkoje (su Panevėžio apygardos teismu), ten turi nuvažiuoti žmogus, kuris turi viską sutvarkyti". A.Gudas kalbasi su V.Karaliumi ir informuoja, jog "dabar yra tenai" (Panevėžio apygardos teisme) ir kad "atidavė", o "jam pažadėjo, jog viskas bus gerai". Ir daugybė kitų panašių citatų, leidžiančių įtarti, kad už procesinius teismų sprendimus buvo duodami kyšiai.

AT pirmininkas V.Greičius, kuris pats yra patyręs baudžiamųjų bylų teisėjas, susipažinęs su daugiau kaip 130 lapų VSD surinktos informacijos, supranta, kad GP mėgina V.Karaliui talkinančius teisėjus pridengti etikos dūmų uždanga ir įžūliai išsukti nuo baudžiamosios atsakomybės, tad siūlo bylą svarstyti tik Etikos komisijoje.

AT pirmininkas paskambina tiesiai Respublikos prezidentui ir paprašo jį priimti. Tai nulems ne tik šių teisėjų ir teismų pirmininkų, bet ir netiesiogiai mūsų straipsnio pradžioje minimo prokuroro R.Tilindžio ateities karjerą - tik priešinga linkme - jis kils aukštyn. O pats V.Greičius visiems laikams užsitrauks "grupės draugų" nemalonę.

Prezidentas Rolandas Paksas priima AT pirmininką V.Greičių, kuris supažindina valstybės vadovą su jam pateikta prokuratūros medžiaga. Prezidentas iškart išsikviečia GP vadovybę. Prokurorai negali paaiškinti, kodėl nepradėjo ikiteisminio tyrimo, ir fakto, kodėl mėnesių mėnesius ši informacija, demaskuojanti įtakingų teisėjų ryšius su kontrabandininkais, pragulėjo stalčiuose. Susigriebiama, kad net pats kontrabandos organizatorių vadeiva V.Karalius yra paleistas į laisvę.

VSD pareigūnai pasipiktino, kad jų GP prokuroras R.Tilindis net nesiteikė perspėti, jog V.Karalių nusprendė anksčiau laiko paleisti iš kardomojo suėmimo. VSD apie GP prokuroro R.Tilindžio veiksmus informuos ir Seimo vadovybę.

Prokurorai gelbėjo savo kailį

Po pasitarimo pas prezidentą prokuratūra ėmėsi intensyvaus kontrabandos bylos tyrimo. GP jau liepos 17 dieną raštu informavo AT pirmininką V.Greičių apie pradėtą ikiteisminį tyrimą įtariant Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininką D.Japertą, Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkę P.Linkevičienę, Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininką A.Gudą galimai padarius nusikalstamas veikas, be to, tą pačią dieną paprašė prezidento sutikimo patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn ir sustabdyti jų teisėjų įgaliojimus. Tą pačią dieną prezidentas pasirašė ir dekretus, kuriais sustabdė šių teisėjų įgaliojimus bei leido juos patraukti baudžiamojon atsakomybėn. GP jiems pareiškiami įtarimai. Kyla didelis viešas skandalas, taip pat ir dėl mįslingo suimto V.Karaliaus paleidimo.

Liepos 21 dieną prezidentas kreipėsi į Teismų tarybą su prašymu patarti dėl D.Japerto, P.Linkevičienės ir A.Gudo atleidimo iš teisėjų ir teismų pirmininkų pareigų, Taryba pritarė ir jau kitą dieną prezidentas pasirašė dekretą, kuriuo juos visus atleido. Tą pačią liepos 22-ąją GP ONKTD prokuroras Mindaugas Dūda kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su prašymu vėl suimti V.Karalių.

Neturėdamas jokių naujų aplinkybių, nes per tą laiką (nuo 2003 metų liepos 4 iki 22 d.) V.Karalius nepažeidė jam skirto namų arešto režimo, netrukdė tyrimui, prokuroras M.Dūda kaip naują aplinkybę nurodo V.Karaliaus ir jam talkinusių teisėjų bendrininkavimą. Tačiau tai juk vyko 2002-ųjų liepos-gruodžio mėnesiais ir niekaip negali būti laikoma nauja aplinkybe, kuri nebuvo žinoma priimant 2003 metų liepos 4 dienos prokuroro R.Tilindžio prašymą paleisti V.Karalių. Tačiau M.Dūda neturėjo ką daryti ir griebėsi šiaudo po R.Tilindžio akibrokšto. Visuomenėje buvo kilusi milžiniška pasipiktinimo banga dėl kontrabandos boso nepagrįsto paleidimo. Teismas užmerkė akis prieš tokius silpnus argumentus ir šį prašymą patenkino. V.Karalius išbus suimtas visus metus.

R.Tilindžio karjera

Prokuroras R.Tilindis iškviečiamas pas Generalinės prokuratūros ONKTD vyriausiąjį prokurorą Algimantą Kliunką. Tačiau iš viršininko kabineto kontrabandos karaliaus geradarys išėjo ne gavęs nuobaudą, o išskrido lyg ant sparnų. Sakoma, kad R.Tilindis šio pokalbio metu galėjo prisipažinti, jog V.Karalių paleido dėl pašalinės įtakos, būtent iš teisėjų korpuso, ir įvardijo V.Karalių užtarusius teisėjus. VSD taip pat turi tam tikros įslaptintos informacijos apie netikėto V.Karaliaus paleidimo aplinkybes. Ši byla buvo atimta iš prokuroro R.Tilindžio ir perduota kitiems šio departamento prokurorams. Pradėtas tarnybinis patikrinimas buvo nebaigtas, sakoma, kad geros širdies vyriausiajam prokurorui A.Kliunkai pagailo R.Tilindžio, kuris atskleidė tamsiąją savo sprendimo paleisti V.Karalių pusę.

Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkas A.Gudas buvo itin įtakingas teisėjų korpuso veikėjas. Jis buvo Teismų tarybos narys, taip pat priklausė Teisėjų asociacijos valdybai, kuriai vadovavo Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Virgilijus Valančius. Šios asociacijos valdybos nariu buvo ir tuometis Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo pirmininkas A.Valantinas, vienas artimiausių ir ilgamečių V.Valančiaus bendražygių. Būdamas vienu aktyviausių Vyriausiojo administracinio teismo pirmininko vadovaujamos teisėjų grupuotės narių A.Gudas palaikė glaudžius santykius tiek su tuo pačiu V.Valančiumi, tiek su tuomečiu Apeliacinio teismo pirmininku Vytu Miliumi ir kitais įtakingais teisėjais. A.Gudo ryšiai su D.Japertu taip pat ėjo Teisėjų asociacijos linija. Jų demaskavimas mirtinai išgąsdino teisėjų klaną.

Buvo nuspręsta, kad tai, kas įvyko, daugiau negali pasikartoti, o operatyvinių tarnybų slapti veiksmai turi būti žinomi anksčiau, nei jos gali priartėti prie klano narių.

2005 metų lapkričio pradžioje į Vyriausiojo administracinio teismo pirmininko tarnybinį kabinetą atvyko aukštas blondinas, apsivilkęs odine striuke. Tai buvo Vilniaus miesto 2-osios apylinkės teismo pirmininkas ir kandidatas į generalinius prokurorus A.Valantinas. Per šį susitikimą, kitų dalyvių teigimu, buvo nuspręsta A.Valantinui pradėjus eiti generalinio prokuroro pareigas jo pavaduotoju skirti GP ir teisėjų klano pasitikėjimą pelniusį R.Tilindį, jam pavedant kuruoti VSD ir Specialiųjų tyrimų tarnybos operatyvinės veiklos bei jų atliekamų ikiteisminių tyrimų kontrolę. Generaliniam prokurorui tik pradėjus darbą po kelių dienų atsistatydino generalinio prokuroro pavaduotoja V.Urmonaitė, ji tapo Vyriausiojo administracinio teismo teisėja. A.Valantinas iškart ėmėsi žygių, kad jo naujuoju pavaduotoju būtų paskirtas būtent R.Tilindis. Generalinio prokuroro pavaduotojus generalinio prokuroro teikimu skiria ir atleidžia prezidentas.

Tačiau slaptųjų tarnybų informacija, susijusi su V.Karaliaus mįslingu paleidimu, sutrukdė šiems A.Valantino planams. R.Tilindžio atsargusis prezidentas Valdas Adamkus neišdrįso skirti generalinio prokuroro pavaduotoju. Tai itin supykdė A.Valantiną, jis ir toliau per visą savo vadovavimo Generalinei prokuratūrai laiką demonstruos išskirtinius santykius su R.Tilindžiu, bendraus su juo šeimomis, o 2008 metų kovo 5 dieną jį paskirs GP Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausiuoju prokuroru.

Lietuvos apeliacinis teismas 2006 metų birželio 9 dieną priėmė nuosprendį, kuriame konstatavo, kad A.Gudas, D.Japertas "savo darbinės bei profesinės veiklos srityse" 2002 metų liepos - gruodžio mėn., o P.Linkevičienė - 2002 metų liepos - lapkričio mėn. "atliko veiksmus, kuriais buvo diskredituotas Lietuvos Respublikos teisėjo vardas ir pažemintas teisminės valdžios autoritetas". Šiuo Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu A.Gudas buvo pripažintas kaltu ir nuteistas jam paskiriant atėmimo teisės dirbti teisėsaugos, teisėtvarkos ir teisminėse institucijose ketveriems metams bausmę, D.Japertas buvo pripažintas kaltu ir nuteistas jam paskiriant atėmimo teisės dirbti teisėsaugos, teisėtvarkos ir teisminėse institucijose dvejiems metams ir trims mėnesiams bausmę, P.Linkevičienė buvo pripažinta kalta ir nuteista jai paskiriant atėmimo teisės dirbti teisėsaugos, teisėtvarkos ir teisminėse institucijose vieniems metams ir trims mėnesiams bausmę. Minėtasis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis yra įsiteisėjęs.

Tačiau V.Karalių bei jo bendrininkus ir toliau globojo nematoma ranka valstybės teismuose. 2009 metų gruodžio 30 dieną Vilniaus apygardos teismas nuteisė kontrabandos organizavimu įtariamus asmenis ir subendrinęs anksčiau skirtas bausmes nusprendė kaip galutinę bausmę V.Karaliui skirti 2 metus ir 4 mėnesius laisvės atėmimo, G.Simanynui - 1 metus ir 1 mėnesį, V.Petravičiui - 2 metus ir 6 mėnesius, V.Karaliui - 1 metus ir 1 mėnesį, H.Karašauskui - 1 metus ir vieną mėnesį, o J.Kozubovskį išteisinti. Šis nuosprendis yra įsiteisėjęs. Tai bausmės, kurias kontrabandininkai gavo, kai pastaroji byla buvo subendrinta su kitomis anksčiau išnagrinėtomis bylomis. Bet ir šios bausmės nebuvo realios. V.Karalius šių metų birželio 19 dieną išėjo į laisvę, kolonijoje praleidęs tik mėnesį. Nors GP ir skundė šį Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo teisėjo Olego Šibkovo sprendimą, Vilniaus apygardos teismas ir šį prokuroro skundą atmetė - V.Karalius teismo malone buvo atleistas nuo likusios mėnesio ir 25 dienų bausmės.

R.Tilindis, dabar jau GP Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausiasis prokuroras, toliau daro karjerą ir priklauso artimiausiai jau naujojo generalinio prokuroro Dariaus Valio aplinkos žmonių grupei. LŽ išsamiau pasidomėjo generalinių prokurorų A.Valantino ir D.Valio favorito veikla bei aptiko ten ir kitų skandalingų faktų.

Tęsinys - rytdienos numeryje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"