Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Gelbstint (ne)eilinį A.Sekmoką

 
2011 09 07 0:00
Iš IAE vejamas O.Čiukšys prabilo apie ministro A.Sekmoko "paranojinį elgesį" bei galbūt EM daromą įtaką.<br>Eltos nuotraukos
Iš IAE vejamas O.Čiukšys prabilo apie ministro A.Sekmoko "paranojinį elgesį" bei galbūt EM daromą įtaką.
Eltos nuotraukos

Jau beveik trejus metus žodžiais, o ne darbais už energetinę Lietuvos nepriklausomybę kovojantis energetikos ministras Arvydas Sekmokas netrukus galės triūsti vienas. Išvaikęs energetikos specialistus, dabar jis atsikrato paties suburtos komandos lyderių - regis, gelbėdamas save.

"Šis ruduo Lietuvos energetikoje bus karštas, - tvirtina sektoriaus specialistai, su vis augančiu nerimu stebintys jau trečius metus vykdomas energetikos ministro A.Sekmoko "pertvarkas". - Iš pradžių ministras išvaikė specialistus, į energetiką atvedė fizikų-vadybininkų-dviratininkų klaną, o dabar, pamatęs, kad jie sukėlė tikrą chaosą, ieško atpirkimo ožių, siekdamas išgelbėti savo kailį. Tai, kas vyksta - gudri A.Sekmoko šachmatų partijėlė."

Pasitraukimai - atleidimai

Tai, kas vyksta, mato visi: kaip teigiama, neapsikentęs energetikos ministro diktato ir vienvaldiško veikimo už nugaros, vakar durimis trenkė energetikos viceministras Romas Švedas, vadintas vieninteliu savo sritį išmanančiu žmogumi energetikų besikratančioje Energetikos ministerijoje (EM). Taip pat - ir pagrindiniu pretendentu bet kurią akimirką pakeisti A.Sekmoką energetikos ministro poste.

Šiomis dienomis į viešumą iškilo ir žinia apie A.Sekmoko siekį iš uždaromos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) korporatyvinių reikalų direktoriaus bei vyriausiojo derybininko pareigų iškrapštyti prieš tai pusantrų metų įmonei vadovavusį ir itin vertintą (bent sprendžiant pagal mokėtą 26 tūkst. litų mėnesinį atlygį) Osvaldą Čiukšį. Pareigūno teigimu, jam buvę pagrasinta, kad jei nesitrauks pats, bus atleistas "pagal straipsnį".

Tačiau, energetikos specialistų teigimu, šie faktai - tik ledkalnio viršūnė. EM brandinamas kur kas platesnio masto planas. Tik nukreiptas jis ne krašto strateginiams tikslams įgyvendinti, bet išgelbėti ministro A.Sekmoko kailį. Ar tai pavyks, gali paaiškėti visai netrukus, mat parlamentarai, žiemą rengtos interpeliacijos metu pro pirštus pažiūrėję į ministro "išdaigas", dabar žada jį griežtai imti į nagą.

"Gal A.Sekmokas ir bando apsisaugoti, bet, manau, kad ką jis darytų, jo galva dabar yra labai dideliame pavojuje - dėl tos pačios galvos ypatumų. EM jau ne varpeliai - pavojaus varpai skamba", - LŽ tvirtino Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, Liberalų sąjūdžio atstovas Kęstutis Glaveckas.

Ieškojo išeičių

Vakar ministras A.Sekmokas beveik pusdienį praleido pas premjerą Andrių Kubilių. LŽ šaltinių Vyriausybėje teigimu, kalbėta apie tai, kad "dabar, kai taip netikėtai krito R.Švedas, nebūtų ir į ministrą atsisukta". "Bet premjeras A.Sekmoką tikrai palaiko", - tvirtino A.Kubiliaus aplinka.

Pastebėjimai apie "netikėtą" energetikos viceministro, kuravusio sudėtingiausius projektus - IAE uždarymą, naujosios Visagino atominės jėgainės bei Suskystintų gamtinių dujų terminalo statybas, pasitraukimą, regis, yra kiek perdėti. Pačioje EM žinia apie tokį sprendimą niekam nebuvo paslaptis jau praėjusį ketvirtadienį, o atsistatydinimo pareiškimą R.Švedas įteikė anos savaitės pabaigoje.

Kaip teigiama, viceministro pasitraukimą nulėmė net kelios aplinkybės. Visų pirma, gresiantis skandalas dėl nežinia kur iššvaistytų Europos Sąjungos (ES) skirtų milijardų IAE uždarymo darbams iki 2014 metų bei kylanti grėsmė, jog procesas gali apskritai įstrigti, Briuseliui nusprendus stipriai apkarpyti Lietuvos prašomas papildomas lėšas.

Kaip teigiama, atsakomybę dėl to, kad Lietuva 2014-2020 metų finansiniu laikotarpiu iš ES Ignalinos jėgainės uždarymui gaus ne prašytus 870 mln. eurų (3 mlrd. litų), o, geriausiu atveju, 300-400 mln. eurų (1-1,38 mlrd. litų), dėl to darbų pabaiga nusikels neribotam laikui, turėtų atsiimti geras R.Švedo bičiulis, jo į IAE atvestas O.Čiukšys. Tai jis, praėjusiųjų metų pavasarį tapęs naujuoju IAE vadovu, jau pirmomis darbo dienomis sukėlė tarptautinį skandalą, prabilęs, kad nežinia kur dingo milijardas eurų (beveik 4 mlrd. litų), skirtų IAE uždarymui. Nors vėliau šios kalbos nurimo, o pats O.Čiukšys jas vadino "politiniu žingsniu, siekiant atkreipti dėmesį į problemą", Briuselio kabinetuose, kaip teigiama, susiformavo tvirta nuostata "nemėtyti pinigų vagims".

"R.Švedas paaukotas, nes atsirado argumentų, stipresnių už asmeninius "chebros" interesus: gresiantis tarptautinis skandalas dėl stojančių IAE uždarymo darbų, o tai, negaunant finansavimo, tikrai įvyks, taip pat ir prognozuojamas triukšmas dėl žlungančių naujosios atominės statybų. Matyti, kad artėja liepto galas, A.Sekmokui Seime bus iškelta daug klausimų, taigi reikia kažką aukoti", - tvirtino LŽ šaltiniai.

Kaltinimai rangovams

O.Čiukšys, pavasarį atleistas iš IAE vadovų ir kol kas dar bent formaliai einantis korporatyvinių reikalų direktoriaus bei vyriausiojo derybininko pareigas, pateikia kitą įvykių versiją - mat pats R.Švedas, padėjęs pareiškimą, bet, kaip teigiama, sutikęs likti visuomeniniu A.Sekmoko konsultantu, savo sprendimų nekomentuoja. Taigi, O.Čiukšio teigimu, viceministras pasitraukė neapsikentęs už jo nugaros priimamų sprendimų - pirmiausia, IAE vadovu skirti naują žmogų - telekomunikacijų specialistą Žilviną Jurkšų.

O.Čiukšys, kuriam šiomis dienomis buvo pasiūlyta trauktis iš IAE, o prieš tai - apriboti visi įgaliojimai, pirmiausia, derantis su bendrove "Nukem Technologies", dabar įvardijama pagrindine stringančių IAE uždarymo darbų kaltininke. "Mane nušalino maždaug prieš du mėnesius. Kodėl priimtas toks sprendimas, man nebuvo paaiškinta - EM vadovybei aiškintis juk nebūdinga. Pas mus madinga paklusti, - ironizavo jis. - Bandžiau teirautis IAE vadovo Ž.Jurkšaus, kodėl mane nušalino nuo derybų, užblokavo komandiruotes, bet jokio atsakymo negavau. Vis dėlto ir tuo metu derybos vyko: tai bandė daryti pajėgų likučiai. Žinoma, tai ir didelis viceministro R.Švedo nuopelnas - jis profesionaliai vertino savo darbą ir neleido deryboms užgesti, ėmėsi gelbėti situaciją, bet ir jo kantrybė, manau, baigėsi."

Kaip žinia, šiuo metu Rusijos korporacijai priklausanti "Nukem", į Lietuvą atėjusi kaip Vokietijos bendrovė, laimėjo du IAE uždarymo darbų projektus, kurių bendra vertė - 291,6 mln. eurų (1,2 mlrd. litų). Tačiau šiuo metu darbai iš esmės yra sustoję, nes "Nukem" reikalauja papildomos didžiulės sumos, kurios Lietuva nesirengia mokėti.

Kalbėdamas apie šiuo metu IAE ir EM vykstančio chaoso ir atleidimų bangos priežastis, O.Čiukšys LŽ leido suprasti, kad pagrindinė iš jų - to paties "Nukem" veikimas. "Pagalvokite, kam tai naudinga? Šį rudenį jau turėjo pasimatyti mūsų veiklos, derantis su šia bendrove, rezultatai. Mes laikėmės tvirtai, "Nukem" visur skundėsi. Dabar jie nebesiskundžia. Dėl šios situacijos jie, mūsų rangovai, gaus daugiausia naudos, laimės milijonus. O kas galėtų paneigti, kad jie gali daryti kokią nors įtaką? Juk ir anksčiau, kitose šalyse, veikė panašiai - per politikus, kitus veikėjus, besisukančius apie politikus."

Skundėsi prezidentūroje

O.Čiukšys, iki šiol labiausiai garsėjęs EM vadovų jam skirtu 26 tūkst. litų mėnesiniu atlyginimu bei sprendimu IAE uždarymui pasitelkti britų "Taylor Wessing" kontoros advokatus, mūsų kraštui kainavusius 5 mln. litų, dabar, pakvipus atleidimu, demonstruoja iki šiol nematytą aktyvumą. Vakar, "norėdamas pateikti informaciją", jis lankėsi prezidentūroje, susisiekė su Seimo pirmininkės Irenos Degutienės, premjero patarėjais, kai kuriais politikais.

"Turiu priėjimą ir naudojuosi galimybe veikti, pateikti informaciją, - LŽ kalbėjo O.Čiukšys. - IAE šiuo metu tvyro chaosas. Žmonės sutrikę, užduotys jiems nėra aiškiai formuluojamos. Dabartinis vadovas Ž.Jurkšus daugiau klauso ministro A.Sekmoko nurodymų, o ne pats vadovauja įmonei. Būčiau nesąžiningas, jei nebandyčiau tos situacijos paviešinti."

Rado atpirkimo ožį

Vis dėlto O.Čiukšio dienos IAE, regis, yra suskaičiuotos. LŽ šaltinių Vyriausybėje duomenimis, "tvarkytis su O.Čiukšiu" yra palikta pačiam A.Sekmokui. Ir buvusio derybininko atleidimas, kaip teigiama, yra ne didžiausias jo rūpestis.

Šiuo metu, pasinaudodamas viceministro R.Švedo pasitraukimu, A.Sekmokas, kaip kalbama, bando išspręsti jo kailiui gresiančias problemas. Kaip paskelbta vakar, nuo šiol EM darbuosis nebe du viceministrai, bet trys. Pasitraukusį R.Švedą keičia ligšiolinis EM Strateginio planavimo ir ES reikalų skyriaus vedėjas Žygimantas Vaičiūnas. Jaunam politologui, iki atėjimo į EM laikinai vadovavusiam itin nesėkmingai veikusiam Strateginių studijų centrui, prieš kelerius metus įkurtam Užsienio reikalų bei Krašto apsaugos ministerijų ir Valstybės saugumo departamento iniciatyva, dabar, viceministro poste, pavedama kuruoti strateginių energetikos projektų įgyvendinimą ir ES energetikos politikos formavimą.

Tačiau skandalu tapusį IAE uždarymo projektą, prižiūrėtą R.Švedo, kontroliuos iki šiol šilumos ūkį bei dujų sektorių prižiūrėjęs viceministras Arvydas Darulis, neretai pavadinamas ministerijos "pilkuoju kardinolu". Tuo metu šilumos ūkio klausimai pavesti vakar trečiuoju viceministru paskirtam iki šiol EM Energetikos išteklių, elektros ir šilumos skyriaus vedėjo pareigas ėjusiam kompiuterių specialistui Kęstučiui Žilėnui.

"Pastarasis sprendimas labai įdomus, - tvirtina energetikos specialistai. - Artėja rekordinio brangumo šildymo sezonas, o A.Sekmokas prieš mėnesį drąsiai žadėjo, kad šildymo kainos gyventojams nesikeis. Be to, ministras neišpildė pažado iš "Gazprom" išsikovoti 15 proc. mažesnes gamtinių dujų kainas. Visa tai gresia milžinišku gyventojų nepasitenkinimu, tad, sritį kuruojančiu viceministru paskyrus K.Žilėną, regis, jau dabar yra surastas atpirkimo ožys."

Kaip teigiama, būtent viceministrų skaičiaus padidinimas ir jų kuruojamų sričių pakeitimas ir yra "gudri A.Sekmoko šachmatų partijėlė". Lengva ranka išleidęs jam į nugarą nuolat kvėpavusį R.Švedą, dėl IAE uždarymo problemų gavęs progą apkaltinti O.Čiukšį, energetikos ministras, remiamas premjero, jau pasirinko ir kas atsakys dėl artėjančio šilumos kainų šuolio.

"Situacija labai sudėtinga, o dėl jos kentės Lietuvos žmonės. Mano asmenine nuomone, A.Sekmokas akivaizdžiai neįvertino savo galimybių. Daugybė jo deklaruotų sprendimų, kaip aiškėja, buvo daugiau pažadai, o ne realūs darbai. Iš žadėtos energetinės nepriklausomybės gaunasi didesnė priklausomybė nei kada nors anksčiau. Kas už tai turi atsakyti? Manau, visų pirma - energetikos ministras", - LŽ tvirtino parlamentaras K.Glaveckas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"