Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Gausėjantis kandidatų būrys intrigos nedidina

 
Prezidentės D.Grybauskaitės buvusio patarėjo L.Balsio kandidatūrą kelia Lietuvos žaliųjų partija.
Prezidentės D.Grybauskaitės buvusio patarėjo L.Balsio kandidatūrą kelia Lietuvos žaliųjų partija. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Ateinančius penkerius metus vadovauti valstybei norinčių politikų eilė tįsta. Nors naujausi pretendentai į prezidentus – ne iš aukščiausios politinės lygos ir vargu ar galėtų pelnyti daug rinkėjų simpatijų, kiek apžnaibyti pagrindinius kandidatus yra pajėgūs.

Prie prezidento rinkimų starto linijos rikiuojasi vis daugiau pretendentų. Be anksčiau apie savo apsisprendimą paskelbusių Ignalinos rajono mero Bronio Ropės, Darbo ir Socialdemokratų partijų vicepirmininkų Artūro Paulausko bei Zigmanto Balčyčio, prisidėjo dar keli politikai. Siekti aukščiausio posto valstybėje žada Vilniaus meras Artūras Zuokas ir Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos vadovas Linas Balsys. Artimiausiu metu laukiama ir pagrindine pretendente laikomos prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžio.

Politologai įsitikinę, kad į prezidento rinkimus besiveržiantys ne itin populiarūs veikėjai pirmiausia siekia asmeninės politinės naudos.

Kritikuoja prezidentę

A.Zuokas rinkimuose ketina dalyvauti kaip nepriklausomas kandidatas. Jis teigė, kad savo kandidatūrą nusprendė kelti paragintas visuomenės atstovų, pasitaręs su kolegomis ir šeima. „Gyvenime yra momentų, kai privalai siekti atsakomybės, o ne stovėti nuošalyje“, - aiškino jis.

A.Zuoko nuomone, Lietuvai reikia idėjų, kuriančių veiksmų, o ne konfliktų ir tarpusavio ginčų, žmonėms - sprendimų, kurie "gyvenimą padarytų geresnį ir teisingesnį". Esą visoje Lietuvoje turi būti taip, kaip Vilniuje, kur neva daugiau kaip 90 proc. gyventojų yra patenkinti gyvenimu. „Užtenka, gyvenant nepriklausomoje Lietuvoje, kuri yra Europos Sąjungos narė, NATO narė, jai vadovauti kaip komunistinei valstybei“, - pareiškė jis.

Prezidentės D.Grybauskaitės buvusio patarėjo L.Balsio kandidatūrą kelia Lietuvos žaliųjų partija. Jis taip pat pradės šios politinės jėgos rinkimų į Europos Parlamentą (EP) sąrašą.

L.Balsys tvirtino, kad daug bendraudamas su rinkėjais nuolat girdi žmonių nusivylimą D.Grybauskaite, jos „arogantišku valdymo, o ne vadovavimo stiliumi, nepagarba kadaise ja patikėjusiems Lietuvos žmonėms“. Jis kritikuoja prezidentę už tai, kad ji net ir galėdama neužkirto kelio ankstesnės Vyriausybės sprendimui nurėžti pensijų dalį, esą pasityčiojo iš demokratijos, referendumą dėl atominės elektrinės pavadindama farsu. Jo nuomone, D.Grybauskaitė neturi jokios valstybės ateities vizijos nei vidaus, nei užsienio santykių srityse. „Lietuvai labai reikia švarios politikos, kaip ir švarios aplinkos. Prezidentas turi vienyti žmones bei valdžios institucijas, o ne juos skaldyti“, - tikino L.Balsys.

Prognozuoja antrąjį turą

Socialdemokratai savaitgalį galutinai apsisprendė kandidatu į prezidentus kelti europarlamentarą Z.Balčytį. Jis taip pat įrašytas pirmas kandidatų į EP sąraše. Socialdemokrato rinkimų kampanijos ašis turėtų būti gerovės valstybės siekis. Z.Balčyčio nuomone, galime pradėti kurti socialiai atsakingą valstybę, kurioje mažėtų socialinė atskirtis, didėtų žmonių pajamos ir gerėtų gyvenimas. Jis mano, kad kausis antrajame rinkimų ture. „Esu įsitikinęs, kad dabartinė situacija Lietuvoje ne visus tenkina, ir tenkina ne visus rinkėjus, kurie prieš penkerius metus balsavo už dabartinę prezidentę“, - sakė Z.Balčytis.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pirmasis pavaduotojas B.Ropė apie ketinimą kandidatuoti į prezidentus paskelbė vienas pirmųjų. Prieš euro įvedimą ir žemės pardavimą užsieniečiams pasisakantis ilgametis Ignalinos rajono meras irgi tikisi pakovoti dėl patekimo į antrąjį rinkimų turą.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ taip pat ruošiasi prezidento rinkimams. Jeigu Seimas nepriims Konstitucijos pataisos ir partijos lyderis Rolandas Paksas negalės kandidatuoti, siekti prezidento posto bus siūloma jo pirmajam pavaduotojui Valentinui Mazuroniui. Jei šis nesutiktų, kelias dalyvauti rinkimuose gali atsiverti ir Seimo „tvarkiečių" frakcijos seniūnui Petrui Gražuliui.

Tiki D.Grybauskaite

Opozicinis Liberalų sąjūdis (LS) prezidento rinkimuose, kaip ir 2009 metais, nusprendė remti D.Grybauskaitę. Partijos pirmininkas Eligijus Masiulis įsitikinęs, kad prezidentė liks tvirta atsvara populistinėms politinėms jėgoms, kurios visais būdais bando klibinti valstybės pamatus ir piliečių tikėjimą šalimi. Tiesa, partijoje radosi nepatenkintųjų tokiu sprendimu. Seimo vicepirmininkas Petras Auštrevičius įsitikinęs, kad toks LS sprendimas „sukūrė kandidatą A.Zuoką“.

Šį šeštadienį dėl partijos pozicijos per prezidento rinkimus apsispręs Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Šios partijos lyderis Andrius Kubilius taip pat siūlys jai remti D.Grybauskaitės kandidatūrą. „Lietuvai toliau reikia tokios prezidentės kaip D.Grybauskaitė – išbandytos, patyrusios ir turinčios tarptautinį pripažinimą. Ji yra nepriklausoma ir rinkimus drąsiai gali laimėti be mūsų paramos. Bet mums patiems ir daugeliui Lietuvos piliečių reikia, kad prezidento pareigas dar vieną kadenciją eitų D.Grybauskaitė. Ir dėl tokios pozicijos nesijaučiame silpnesni už partijas, kurios kelia savo kandidatus ir nelaimi rinkimų“, - vakar sakė A.Kubilius.

Siekia savų tikslų

Tai, kad rinkimuose siekia dalyvauti vis daugiau kandidatų, Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Lauro Bielinio nuomone, yra pozityvus dalykas. Anot jo, ambicijų neslepiančiai politinei jėgai privalu turėti lyderių, siekiančių tapti kandidatais prezidento rinkimuose.

A.Zuokas rinkimuose ketina dalyvauti kaip nepriklausomas kandidatas. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
A.Zuokas rinkimuose ketina dalyvauti kaip nepriklausomas kandidatas. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Tačiau A.Zuoko ir L.Balsio galimybes šiuose rinkimuose L.Bielinis vertina kaip nedideles. Nors A.Zuokas gerai žinomas Vilniuje ir kitur Lietuvoje, potencialo, kuris leistų „išskleisti“ savo įvaizdį ir tokiu būdu sutelkti rinkėjus, stokoja. „Jis save paviešins ir greičiausiai tai jam duos naudos artėjančiuose savivaldos rinkimuose. Tai jam iš tiesų naudinga“, - aiškino politologas.

L.Balsio dalyvavimas rinkimuose savotiškai išryškins mažai žinomą Lietuvos žaliųjų partiją, kuriai jis atstovauja, ir galbūt privers žmones šią politinę jėgą įsidėmėti. „Tarkime, per Seimo rinkimus ši partija gali surinkti daugiau balsų negu dabar“, - svarstė L.Bielinis.

Abiejų politikų pasirinkta kritikos D.Grybauskaitei linija eksperto nestebina. „Vienas kritikuoja užsienio politiką, kitas - vidaus politikos aspektus, ir čia savotiškai pasireiškia kaip efektingi kandidatai, nes mes apie juos kalbame“, - pažymėjo politologas.

Jis mano, kad atsiras ir daugiau kandidatų į prezidentus. Pirmiausia jį turėtų iškelti ar kitokią partijos poziciją dėl to išreikšti „tvarkiečiai“. Taip pat bus ir savarankiškai išsikėlusių žmonių, kurie sudarys tam tikrą rinkimų foną.

Menkos galimybės

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojo Tomo Janeliūno teigimu, prieš kiekvienus prezidento rinkimus randasi nemažai norinčiųjų kandidatuoti. 2009 metais buvo keliolika pretendentų į kandidatus, o kandidatais tapo septyni politikai. Politologas mano, kad panašus skaičius politikų prezidento posto sieks ir šiemet.

Pasak T.Janeliūno, įvertinti naujausių pretendentų – A.Zuoko ir L.Balsio – galimybes yra nesunku matant dabartinius šių politikų reitingus. Esą nei vienas, nei kitas nėra aukščiausios lygos politiniai žaidėjai, galintys realiai pretenduoti į prezidento postą. Todėl kandidatuodami jie veikiausiai turi tam tikrų taktinių sumetimų. „A.Zuokui apskritai reikia išlikti politikoje, nes jo populiarumo kritimas yra tiesiog radikalus ir jis turi kažkaip atgaivinti save kaip politiką. Jeigu jis nedalyvauja rinkimuose, tada jis jau net nebe politikas. Matyt, tokia logika vadovaudamasis jis vis dar bando savo populiarumą kiek padidinti, - aiškino T.Janeliūnas. - O L.Balsys irgi, matyt, turi tam tikrų asmeninės politinės karjeros idėjų. Reikia partijai dalyvauti EP rinkimuose, reikia partines idėjas kažkaip populiarinti, ir L.Balsys, kaip partijos vadovas ir bene vienintelis matomas joje asmuo, yra natūralus pasirinkimas, kai galima didinti partijos matomumą."

Balsų viliotojai

Anot politologės Jūratės Novagrockienės, bet kuriuose rinkimuose perteklinė pasiūla yra blogai, nes apsunkina rinkėjų pasirinkimą ir išsklaido balsus. Kuo daugiau kandidatų siūloma, tuo sunkiau rinkėjams pasirinkti, tad daugiausia galimybių turintys, galbūt potencialiausi laimėtojai praranda dalį balsų. Tada kyla didesnis pavojus, kad į antrąjį rinkimų turą pateks atsitiktinis politikas.

J.Novagrockienės vertinimu, A.Zuokas ir L.Balsys yra tie, kurie atims rinkėjų balsų iš pagrindinių rinkimų figūrų, taip sumažindami jų galimybes. Pavyzdžiui, A.Zuokas gali atimti kažkiek balsų iš D.Grybauskaitės, pritraukti naivesnius, ne strategiškai balsuojančius rinkėjus. L.Balsys galėtų nuvilioti dalį Z.Balčyčio, A.Paulausko ar „tvarkiečių“ kandidato elektorato.

D.Grybauskaitei nusprendus dalyvauti rinkimuose, J.Novagrockienė stipriausiu jos konkurentu laikytų Z.Balčytį. Tačiau ji stebisi, kad socialdemokratas garsiai deklaruodamas, jog pirmenybę teikia prezidento rinkimams, išliko kandidatu EP rinkimuose. Be to politologei keista, kad jis nesiima aktyvios rinkimų kampanijos, siekdamas pagal žinomumą ir matomumą pasivyti prezidentę.

J.Novagrockienės nuomone, D.Grybauskaitei išsikėlus kandidate, labai didelė tikimybė, kad būtent ji ir laimėtų rinkimus. „Tačiau tikrai ne per pirmąjį turą. Nemanau, kad ji per pirmąjį turą sugebėtų surinkti 50 proc. plius vieną balsą“, - svarstė ekspertė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"