Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Gandrai virš VSD

 
2010 04 09 0:00
Gal bent į krikštynas D.Dabašinskas bus atšauktas iš Kijevo?<br>LŽ archyvo nuotrauka
Gal bent į krikštynas D.Dabašinskas bus atšauktas iš Kijevo?
LŽ archyvo nuotrauka

Vieni tėvai randa vaikus kopūstuose, kiti - šieno kupetoje. O yra kam juos atneša gandrai ... arba uolūs Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai.

Likimas ar gražus sutapimas, kad tą pačią dieną, kai LŽ paskelbtas straipsnis "VSD operatyvinę informaciją rinko lovoje" (2010 04 06), Kaune pasaulį išvydo kūdikis. Tai plačios VSD specialiųjų agentų vykdytos operacijos vaisius.

"Tikra tiesa, tą antradienį, kai pasirodė LŽ straipsnis, gandrai atnešė mergaitę", - patvirtino VSD persekiojamos Gatajevų šeimos visuomeninis gynėjas Gintautas Bukauskas. Mergaitę pagimdė Seda Esimbajeva, tapusi pagrindine liudytoja Gatajevų šeimos byloje, kurios artimi santykiai su Kauno apygardos VSD pareigūnu Donatu Šumskiu buvo visiems žinomi ir didžia dalimi buvo buitinio šeimos konflikto priežastis. Jos globėjai Malikas ir Chadižat Gatajevai kėlė triukšmą, kad mergina palaiko pernelyg artimus santykius su vedusiu vyriškiu. G.Bukausko teigimu, D.Šumskis, turintis žmoną ir du vaikus, vargu ar mes šeimą dėl S.Esimbajevos.

Sveikinimų nepriima

VSD atstovai atkakliai nekomentuoja jokių savo veiksmų. Numanomas "dvigubas" tėtis D.Šumskis vakar visai nekėlė tarnybinio telefono, VSD Kauno apygardos viršininkas Egidijus Storpirštis pokalbį nutraukė vos prisistačius ir nespėjus pasveikinti su atskridusiais gandrais. Šiuo metu atostogaujantis VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas "sveikinimus su artėjančiomis krikštynomis" taip pat mandagiai atsisakė priimti. Jį pavaduojanti pareigūnė Aušra, atsisakiusi pasakyti pavardę, teigė, kad kalbos apie VSD pareigūno intymius santykius su mergina, kuri liudijo prieš Gatajevus, esančios "bobučių lygio".

Neleidžia užsimiršti

"Nors teisėsaugos pareigūnų veiklą neigiamai vertina teismai, šiai šeimai neleidžiama užsimiršti", - teigė visuomenininkas žmogaus teisių gynėjas G.Bukauskas. Pasak jo, užvakar dar kartą vykdytos kratos Maliko Gatajevo brolio Zauro namuose, bandyta kratą atlikti ir Gatajevų namuose Karmėlavoje, tačiau ten nepatekta. Kaip žinoma, M. ir K. Gatajevai yra pasiprašę politinio prieglobsčio Suomijoje ir Karmėlavoje jau nebesilanko. "Manome, kad tai yra paprasčiausia bauginimo priemonė, - teigė G.Bukauskas. - Po paaiškėjusio VSD vaidmens šioje byloje, dar P.Malakauskas yra davęs nurodymą viešai į šią bylą VSD pareigūnams nesikišti, tad dabar veikia kriminalistai, ekonominė policija, mokesčių inspektoriai." Kratas trečiadienį vykdė Kauno rajono policijos kriminalistai.

Priminsime, kad šių metų pradžioje buvo paviešintas 2008 metų spalio 10 dienos Kauno apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro Kęstučio Betingio nutarimas sudaryti ikiteisminio tyrimo grupę ikiteisminiame tyrime Nr. 20-9-00050-08. "Ikiteisminio tyrimo metu surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, kad M. ir K. Gatajevai, naudodami fizinį smurtą ir psichinę prievartą, vertė S.Esimbajevą įsidarbinti bei perduoti uždirbamus pinigus." Kadangi tyrimas esąs sudėtingas ir didelės apimties, tad K.Betingis nutarė į tyrimo grupę įtraukti Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorę Nomedą Oškutytę bei VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnus L.Raguckienę, D.Pravdzinską, J.Seniutą, E.Šukį, M.Baikštį, G.Surgėlą, V.Urbonavičių. Prieš vieną karo našlaičių globėjų šeimą buvo mestos grėsmingos saugumiečių pajėgos, o, pavyzdžiui, Ignalinos atominės elektrinės uždarymą prižiūrėjo vos vienas VSD pareigūnas.

Inicijuojant bylą K. ir M. Gatajevams ypač aktyviai dalyvavo VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnas D.Šumskis. Tyrimo grupės vadovė prokurorė N.Oškutytė suteikdavo leidimą visiems VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnams atlikti suimtųjų konvojavimo ir kitus ikiteisminio tyrimo veiksmus. VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnų veiksmus iš VSD vadovybės pusės koordinavo pulkininkas, buvęs VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Dainius Dabašinskas ir VSD Kauno apygardos skyriaus viršininkas E.Storpirštis.

VSD teisėjas

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) 2010 metų kovo 23 dienos nutartimi, išnagrinėjęs K. ir M. Gatajevų kasacinius skundus, panaikino Kauno apygardos teismo (KAT) 2009 metų rugsėjo 25 dienos nuosprendį ir bylą perdavė iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka.

LŽ susipažino su KAT teisėjų kolegijos, kuri priėmė tokias neobjektyvias ir šališkas nutartis, sudėtimi: Svetlana Jurgaitienė (teisėjų kolegijos pirmininkė), Jonas Furmanavičius, Algirdas Jaliniauskas. Taigi garsusis velionis, vienas Kauno pedofilijos skandalo herojų.

Kaip čia neprisiminus liudijimų, kad VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnai nukentėjusiajai Bielkis Mustijevai yra teigę, jog "teisėjai yra jų pusėje" ir VSD "niekada nepralošia savo bylų". Kitaip tariant, norėta pasakyti, kad VSD kontroliuoja teismus. Žiniasklaidoje yra pateikta tokia versija: kadangi "Dujotekana" susikibo dėl verslo interesų su Viktoru Uspaskichu, nuo Darbo partijos VSD atskėlė Pilietinę demokratiją, šios partijos Kauno skyriaus pirmininkas buvo Andrius Ūsas, kuris su J.Furmanavičiumi ir anonimišku Aidu minimi kaip svarbiausi įtariamieji pedofilijos skandale. Ar sutapimas, kad J.Furmanavičius teisėjavo VSD sufabrikuotoje byloje?

Tikisi negrįžti

Suomijoje laisvę atgavusi, nuo Lietuvos saugumo ir teismų nukentėjusi čečėnė K.Gatajeva sako nenorinti net pagalvoti apie grįžimą į Lietuvą. Tai vakar pranešė BNS agentūra, remdamasi didžiausiu Suomijos laikraščiu "Helsingin Sanomat". Moteris teigė nežinanti, kodėl buvo persekiojama Lietuvoje. "Neturiu atsakymo. Gyvenome Lietuvoje 10 metų be jokių problemų. Tada kažkas panorėjo sunaikinti mūsų šeimą. Žinau viena - mes nekalti dėl kaltinimų", - sakė čečėnė.

Kas bus kūmai?

LŽ žiniomis, operacijoje sunaikinant Gatajevų šeimą dalyvavo ne tik gausus VSD Kauno apygardos pareigūnų būrys, bet ir vilniškės VSD Devintosios valdybos, kovojančios su terorizmu, pareigūnai.

Šios valdybos viršininkas Arūnas Paukštė dar 2006 metais yra apsigynęs daktaro disertaciją "Terorizmas ir jo prevencija Lietuvoje". Skirsnyje "Savo profesinės patirties apibendrinimas", be kita ko, rašoma: "Ruošdamas šį darbą autorius stebėjo terorizmą praktinėje kovos su terorizmu srityje: vadovavo VSD Kovos su terorizmu valdybai, koordinavo keletą specialiųjų antiteroristinių operacijų kai kuriose terorizmą remiančiose valstybėse. Autorius taip pat asmeniškai dalyvavo Medininkų žudynių, tilto per Bražuolės upelį sprogdinimo tyrimuose, dirbo tyrimo grupėse, kurios išaiškino buvusių VSD pareigūnų - Vilmanto Stončiaus ir Juro Abromavičiaus - nužudymus, Neveronių traukinio nuvertimo aplinkybes ir kitus politinio pobūdžio nusikaltimus. Tokia praktinio darbo patirtis leido susipažinti su naujausia Lietuvos ir viso pasaulio slaptųjų tarnybų informacija terorizmo srityje bei įgalino autorių blaiviai suvokti terorizmą, vertinti, kuri informacija apie šį reiškinį yra patikima, kuri - ne, kiek ji gali būti iškreipta ir kodėl."

Ar galima tikėti disertacija, kurioje teigiama, kad išaiškintas VSD pareigūno J.Abromavičiaus nužudymas? Kiek jos autorius pajėgus "blaiviai suvokti terorizmą", atskleidė VSD susidorojimas su Čečėnijos vaikų globėjų šeima. Nors LAT savo nutartimi jau įvertino neteisėtus VSD ir Kauno prokurorų veiksmus ir panaikino teismų sprendimus, Lietuvos vardui padaryta milžiniška, sunkiai atitaisoma žala. Suomijoje Gatajevai ir vietiniai žmogaus teisių gynėjai žiniasklaidai pasakoja apie VSD bei teismų susidorojimą su taikia čečėnų našlaičius globojančia šeima, Lietuvoje laukiama krikštynų, kurias turėtų kelti VSD. Tarptautinis skandalas tęsiasi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"