Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Galimybės taps dar lygesnės

 
2008 06 18 0:00

Po metus trukusių svarstymų, taisymų ir audringų ginčų Seimas vakar priėmė naują Lygių galimybių įstatymą. Jis palengvino sąlygas diskriminacijos aukoms ginti savo teises.

Parlamentarams įtiko septintasis projekto variantas. Už įstatymą, kuriuo siekiama užtikrinti, kad būtų įgyvendintos Konstitucijos nuostatos, įtvirtinančios asmenų lygybę, draudimą varžyti žmogaus teises, teikti privilegijas lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu, balsavo 64, "prieš" - 1, susilaikė 6 Seimo nariai.

Priimdamas dokumentą Seimas įgyvendino kelias Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų direktyvas. Kad dėl žmogaus teisių Lietuva turi problemų, tarptautinės organizacijos atkreipė dėmesį dar 2000 metais.

Padaugės darbo

"Priimtas įstatymas yra dvejopas. Į jį perkeltos visos draudimo diskriminuoti rūšys, kurios yra Konstitucijoje, taip pat tos, kurios numatytos ES direktyvose", - vakar LŽ sakė lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė. Jos teigimu, draudimų diskriminuoti sąrašas įstatyme praplėstas keturiais naujais pagrindais. Nuo šiol diskriminuoti žmogų Lietuvoje draudžiama ir dėl socialinės padėties, kalbos, kilmės ir pažiūrų. "Žinoma, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai darbo padaugės, tačiau viskas, kas daroma dėl žmogaus teisių gynimo, yra puiku, tai rodo valstybės demokratėjimą", - teigė A.Burneikienė.

Emocingos kalbos

Seimo Žmogaus teisių komiteto narei Valstiečių liaudininkų frakcijos atstovei Laimai Mogenienei, įstatymo projektą pristatinėjusiai iš Seimo tribūnos, per pastarąsias savaites teko atlaikyti laviną kolegų klausimų, išgirsti kandžių ir net pašaipių replikų. Ypač daug jų skambėjo, kai buvo kalbama apie homoseksualių asmenų teises. Po tokių apsižodžiavimų Seime įsikišo Europos Parlamento grupė, ginanti gėjų ir lesbiečių teises. Ji paragino Lietuvą gerbti visų savo piliečių teises ir užtikrinti draudimą diskriminuoti dėl lytinės orientacijos.

L.Mogenienė mano, kad visos parodomosios diskusijos labiau susijusios su artėjančiais Seimo rinkimais nei esminėmis įstatymo pataisomis. Nuostatos, draudžiančios diskriminaciją dėl lytinės orientacijos, buvo įteisintos dar 2003 metais priimtame Lygių galimybių įstatyme, ir iki šiol niekam jos nekliuvo.

Padaryta išimtis

Sunkiai kelią prasiskynė ir pačios L.Mogenienės teikta pataisa, draudžianti diskriminaciją dėl socialinės padėties. Statistikos duomenimis, net ketvirtadalis skundų, kuriuos gauna Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, susiję su diskriminacija būtent dėl socialinės padėties. "Kai šalyje tokia didelė socialinė atskirtis, labai svarbu, kad žmogus turėtų teisinį pagrindą pasiskųsti dėl tokios diskriminacijos", - LŽ sakė L.Mogenienė.

Daug emocijų sukėlė ir konservatorės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės siūlymas įstatymo nuostatų netaikyti bendrojo lavinimo mokyklose ir ikimokyklinėse įstaigose, kai jų bendruomenės nori auklėti vaikus religine dvasia. Vakar Seimas priėmė patobulintą pataisą, pagal kurią nesivadovauti šiuo įstatymu galės tos švietimo įstaigos, kurių steigimo dokumentuose nustatyta, kad jų principai remiasi religija ar tikėjimu, bendruomenių siekiu ugdyti vaikus religinės bendruomenės ar bendrijos vertybes palaikančioje aplinkoje.

Gintis bus lengviau

Naujasis įstatymas palengvino sąlygas diskriminacijos aukai ginti savo teises. Teisė atstovauti tokių aukų interesams teisminėse bei kitose institucijose suteikta ir nevyriausybinėms organizacijoms. Asmuo, patyręs diskriminaciją lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu, turės teisę reikalauti iš kaltų asmenų atlyginti turtinę ir neturtinę žalą įstatymų nustatyta tvarka.

Įstatyme numatyta darbdavio pareiga įgyvendinti lygias galimybes darbe ir valstybės tarnyboje. Darbdavys, priimdamas į darbą, į valstybės tarnybą, privalės taikyti vienodus atrankos kriterijus ir sąlygas, sudaryti vienodas darbo sąlygas, suteikti galimybę kelti kvalifikaciją, persikvalifikuoti, taip pat teikti vienodas lengvatas, taikyti vienodus atleidimo iš darbo kriterijus, už tokį patį ir vienodos vertės darbą mokėti vienodą užmokestį. Darbdavys privalės imtis priemonių, kad darbuotojas ar valstybės tarnautojas darbo vietoje nepatirtų priekabiavimo, taip pat ir seksualinio.

Skelbimuose priimti į darbą, valstybės tarnybą, mokytis bus draudžiama nurodyti reikalavimus, suteikiančius pirmenybę lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"