Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Europos gyventojams sunku vertinti Lietuvą

 
2006 11 22 0:00
Daugumoje šalių daugiau kaip pusė apklaustųjų teigia, kad Lietuvoje gyvena geri ir draugiški žmonės.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Daugumoje šalių daugiau kaip pusė apklaustųjų teigia, kad Lietuvoje gyvena geri ir draugiški žmonės.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Daugumoje Europos Sąjungos šalių ir kaimyninių kraštų daugiau kaip trečdalis apklaustųjų nėra apsisprendę, palankiai ar nepalankiai jie vertina Lietuvą

Apklausą Europos Sąjungos (ES) valstybėse, Baltarusijoje ir Rusijos Kaliningrado srityje atlikusi bendrovė "Vilmorus" tokį rezultatą interpretuoja kaip nepakankamą informuotumą apie Lietuvą. 19-oje iš 26 šalių atsakymų "sunku pasakyti" vidurkis siekia 42 proc. Šio rodiklio reikšmė svyruoja nuo 12 proc. Suomijoje iki 73 proc. Italijoje. Be šios šalies, labai daug nežinančiųjų apie Lietuvą yra Portugalijoje (72 proc.), Vokietijoje (70 proc.), Maltoje (66 proc.), Slovakijoje (62 proc.), Čekijoje ir Airijoje (60 proc.).

Kaimynai palankesni

Visose šalyse, išskyrus Ispaniją, yra daugiau palankių Lietuvai vertinimų negu nepalankių (palankių vertinimų vidurkis yra 47 proc., nepalankių - 11 proc.), tačiau šie vertinimai įvairiose šalyse labai svyruoja.

Teigiami vertinimai: nuo 85 proc. Estijoje iki 19 proc. Ispanijoje. Neigiami vertinimai: nuo 26 proc. Nyderlanduose iki 2 proc. Estijoje. Itin palankiai Lietuvą vertina kaimyninės šalys: Latvija (81 proc. palankiai ir 4 proc. nepalankiai), Baltarusija (73 proc. palankiai ir 7 proc. nepalankiai), Lenkija (71 proc. palankiai ir 11 proc. nepalankiai). Kiek mažiau, tačiau irgi teigiamai Lietuvą vertina Kaliningrado srities gyventojai (57 proc. palankiai ir 19 proc. nepalankiai).

Tirtose Skandinavijos šalyse palankumas Lietuvai smarkiai svyruoja. Didžiausias jis Suomijoje (84 proc. palankiai ir 4 proc. nepalankiai) ir daug mažesnis Švedijoje (49 proc. palankiai ir 19 proc. nepalankiai) bei Danijoje (41 proc. palankiai ir 11 proc. nepalankiai).

Penkiose didžiausiose ES šalyse palankumas Lietuvai labai nevienodas: didžiausias Prancūzijoje (54 proc. palankių ir 8 proc. nepalankių vertinimų), kiek mažesnis Jungtinėje Karalystėje (48 proc. palankių ir 15 proc. nepalankių vertinimų). Itin menki vertinimai (dėl didelio neturinčiųjų nuomonės skaičiaus) yra Italijoje (21 proc. palankių ir 6 proc. nepalankių vertinimų), Vokietijoje (20 proc. palankių ir 10 proc. nepalankių vertinimų), Ispanijoje (19 proc. palankių ir 19 proc. nepalankių vertinimų).

ES senbuvės griežtesnės

Beveik visose šalyse pritariama teiginiui, kad Lietuvos ekonomika sparčiai kyla (vidurkis - 43 proc. palankių ir 17 proc. nepalankių vertinimų). Labiausiai tam pritariama Latvijoje (74 proc.), o daugiausia nepritariančiųjų Prancūzijoje ir Graikijoje (30 proc.). Tik vienoje Portugalijoje daugiau yra nesutinkančiųjų (17 proc.), kad Lietuvos ekonomika sparčiai gerėja, negu sutinkančiųjų (14 proc.).

Nėra daug pritariančiųjų, kad Lietuva yra moderni šalis (vidurkis - 36 proc.). Su tuo labiau sutinka pokomunistinių šalių gyventojai (54 proc. pritaria ir 21 proc. nepritaria), o nesutinka 15 ES senbuvių (27 proc. pritaria ir 40 proc. nepritaria teiginiui, kad Lietuva yra moderni šalis). Daugiausia šiam teiginiui pritariančiųjų (78 proc.) yra Estijoje, o mažiausiai (14 proc.) - Italijoje.

Visose šalyse, kur buvo vykdoma apklausa, pritariama, kad Lietuva turi gerų sportininkų (vidurkis 41 proc.), tačiau gana daug (44 proc.) šiuo klausimu neturi nuomonės. Daugiausia pritariančiųjų yra Graikijoje (71 proc.), mažiausiai - Portugalijoje (19 proc.). Daugelyje ES senbuvių nemanoma, kad Lietuva yra stabili: Švedijoje 37 proc. pritaria ir 43 proc. nepritaria, kad yra stabili, Graikijoje 25 proc. pritaria ir 32 proc. nepritaria, Vokietijoje 20 proc. pritaria ir 26 proc. nepritaria, Airijoje 18 pritaria ir 21 nepritaria, Italijoje 15 proc. pritaria ir 22 proc. nepritaria, Ispanijoje 14 proc. pritaria ir 31 proc. nepritaria, Portugalijoje 12 proc. pritaria ir 14 proc. nepritaria.

Tuo metu kaimyninių šalių gyventojai sutinka, kad Lietuva yra politiškai stabili: Estijoje 48 proc. sutinka ir 23 proc. nesutinka, Lenkijoje 41 proc. sutinka ir 29 proc. nesutinka, Kaliningrado srityje 45 proc. sutinka ir 17 proc. nesutinka, Baltarusijoje 28 proc. sutinka ir 27 proc. nesutinka. Apskritai visose tirtose šalyse palankių vertinimų vidurkis yra 34 proc., o nepalankių - 25 proc. Daugumoje šalių pritariama, kad Lietuva yra patraukli turizmui (vidurkis - 48 proc. pritaria ir 21 proc. - nepritaria).

Ypač daug pritariančiųjų teiginiui apie turistinį Lietuvos patrauklumą yra kaimyninėse šalyse: Latvijoje (83 proc. pritaria ir 5 proc. nepritaria), Estijoje (83 proc. pritaria ir 8 proc. nepritaria), Baltarusijoje (77 proc. pritaria ir 8 proc. nepritaria), Kaliningrado srityje (72 proc. pritaria ir 10 proc. nepritaria). Daugiau nesutinkančiųjų nei sutinkančiųjų su teiginiu apie turistinį Lietuvos patrauklumą yra šiose šalyse: Švedijoje (45 proc. pritaria ir 46 proc. nepritaria), Nyderlanduose (36 proc. pritaria ir 38 proc. nepritaria), Vengrijoje (36 proc. pritaria ir 44 proc. nepritaria), Graikijoje (34 proc. pritaria ir 35 proc. nepritaria), Ispanijoje (22 proc. pritaria ir 24 proc. nepritaria).

Vertina būdo bruožus

Daugumoje šalių daugiau kaip pusė apklaustųjų teigia, kad Lietuvoje gyvena geri ir draugiški žmonės (vidurkis: 55 proc. sutinka su teiginiu, 6 proc. - nesutinka). Tai daugiausia pritarimo tirtose šalyse sulaukęs teiginys. Daugiausia šiam teiginiui pritarta Danijoje (80 proc. pritaria ir 2 proc. nepritaria), Prancūzijoje (80 proc. pritaria ir 4 proc. nepritaria). Kiek daugiau neigiamų vertinimų yra Kaliningrado srityje (22 proc. nepalankių ir 58 proc. palankių) ir Baltarusijoje (19 proc. nepalankių ir 50 proc. palankių vertinimų).

Beveik pusė (46 proc.) apklaustųjų negalėjo pasakyti, ar Lietuva palanki investicijoms šalis. Tarp turinčiųjų nuomonę buvo daugiau tokių, kurie sutiko su šiuo teiginiu (36 proc. sutiko ir 18 proc. nesutiko). Daugiausia palankių vertinimų yra Švedijoje (63 proc. palankių ir 20 proc. nepalankių), Latvijoje (55 proc. palankių ir 6 proc. nepalankių), Estijoje (51 proc. palankių ir 9 proc. nepalankių) ir Lenkijoje (51 proc. palankių ir 11 proc. nepalankių), o neigiamų - Suomijoje (39 proc. nesutinka su teiginiu, kad Lietuva yra patraukli investicijoms, ir 33 proc. sutinka).

Daugumoje šalių dauguma apklaustųjų teigia, kad Lietuva turi turtingą kultūrą (vidurkis: 54 proc. pritaria ir 11 proc. nepritaria). Daugiausia pozityvių atsakymų yra Baltarusijoje (80 proc. pritaria ir 4 proc. nepritaria), o mažiausiai - Portugalijoje (atitinkamai 16 proc. ir 13 proc.), Italijoje (25 proc. ir 20 proc.) ir Ispanijoje (28 proc. ir 13 proc.).

Daugumoje šalių nepritariama, kad Lietuvoje yra mažai korupcijos (vidurkis: 18 proc. pritaria ir 32 proc. nepritaria). Itin daug nepritariančiųjų Suomijoje (9 proc. pritaria ir net 62 proc. nepritaria) ir Švedijoje (16 proc. pritaria ir net 62 proc. nepritaria).

Išsiskyrė rusai

Beveik visų šalių respondentai (išskyrus Kaliningrado sritį) teigia, kad Lietuvos ir jų šalies santykiai yra geri (vidurkis: 52 proc. sutinka ir 11 proc. nesutinka). Itin gerai dvišalius santykius įvertino suomiai (88 proc. nurodė, kad santykiai geri, ir tik 2 proc. su tuo nesutiko), estai (atitinkamai 85 proc. ir 6 proc.), latviai (82 proc. ir 6 proc.), švedai (81 proc. ir 7 proc.), lenkai (70 proc. ir 11 proc.). Teigiamai šalių santykiai buvo įvertinti ir Baltarusijoje (43 proc. sutinka ir 27 proc. nesutinka). Tik Kaliningrado srities gyventojai dvišalius santykius įvertino prasčiau (35 proc. sutinka, kad santykiai geri, o 43 proc. su tuo nesutinka). Priminsime, kad tyrime buvo vertinami Lietuvos santykiai ne su Kaliningrado sritimi, o su visa Rusija.

Tyrimas atliktas šių metų birželio-rugpjūčio mėnesiais, "Europos namų" vadovaujamam tarptautiniam konsorciumui rengiant Lietuvos įvaizdžio formavimo strategiją.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"