Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Europinė rezoliucija kelia į vertybių kovą

 
Reuters/Scanpix nuotrauka

Šiandien Europos Parlamentas (EP) balsuos dėl rezoliucijos, kurioje ginama moters teisė į abortą, pabrėžiama lytinio švietimo, prieinamos kontracepcijos svarba. Kai kurios Lietuvos tėvų ir visuomenininkų organizacijos, dvasininkai siūlomą dokumentą vertina kaip didžiulę grėsmę ir tradicinių vertybių devalvaciją. Tokia reakcija stebina liberaliosios minties europarlamentarus.

Šeimoms ir tėvams atstovaujančių visuomeninių organizacijų ir Lietuvos Vyskupų Konferencijos (LVK) pasipiktinimą sukėlė EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto vicepirmininkės portugalės Edite Estrelos parengta rezoliucija „Dėl lytinės ir reprodukcinės sveikatos bei teisių“. Jie kreipėsi į Lietuvoje išrinktus europarlamentarus ir paragino balsuoti prieš rezoliucijos, kuri yra politinis pareiškimas, o ne teisės aktas, projektą.

Privalomas lytinis švietimas

Rezoliucijos projekte pabrėžiama, kad asmeniniam, socialiniam ir ekonominiam vystymuisi būtina moterų teisė laisvai, atsakingai spręsti dėl vaikų skaičiaus, jų gimimo laiko ir laikotarpio tarp gimimų, kaip nustatyta tarptautinėje teisėje. Projekte rekomenduojama, kad aukštos kokybės abortų paslaugos Europos Sąjungos (ES) narėse būtų teisėtos, saugios ir visiems prieinamos, o nelegalių abortų, dėl kurių kyla didelis pavojus moterų fizinei ir dvasinei sveikatai, būtų vengiama.

ES valstybės raginamos imtis tikslingų veiksmų, kad socialiai ir ekonomiškai labiausiai pažeidžiami žmonės, ypač jaunos moterys kaimo vietovėse, turėtų galimybę naudotis šiuolaikinėmis kontraceptinėmis priemonėmis.

Taip pat raginama užtikrinti, kad lytinis švietimas būtų privalomas visiems pradinių ir vidurinių mokyklų moksleiviams. Be kita ko, siūloma paaugliams teikti reprodukcinės sveikatos paslaugas ir užtikrinti, kad jos būtų prieinamos be tėvų ar globėjų sutikimo. Nurodoma, kad derėtų pašalinti kliūtis, užkertančias kelią paaugliams naudotis saugiais, veiksmingais ir prieinamais kontracepcijos būdais, ir teikti aiškią informaciją apie kontraceptines priemones.

Parama LGBT

Siekiant veiksmingai remti ir ginti jaunų lesbiečių, gėjų, biseksualų, transseksualų teises, projekte pabrėžiama, kad lytinis švietimas turi apimti nediskriminacinę informaciją ir perteikti teigiamą požiūrį į juos.

ES narės raginamos įgyvendinti veiksmingas ŽIV prevencijos strategijas, taip pat panaikinti taisykles ar įstatymus, kuriais baudžiami ir stigmatizuojami ŽIV/AIDS sergantys žmonės, siūloma tokias priemones laikyti neveiksmingomis ir net duodančiomis priešingus rezultatus.

Reikalaujama, kad ES valstybės ir šalys kandidatės užtikrintų galimybę moterims, pastojusioms po išprievartavimo, taip pat kitais atvejais, kai yra didelis pavojus jų sveikatai ar gyvybei, pasidaryti abortą gaunant visas teisėtas sveikatos priežiūros garantijas be jokių apribojimų.

Pažeidžia teises ir papročius

Lietuvos tėvų forumas (LTF) įsitikinęs, kad rezoliucijos projektas pažeidžia ne tik visuotinai pripažintas žmogaus, ypač susijusias su vaikyste ir tėvyste, teises, įvairius tarptautinius ir nacionalinius teisės aktus, pamatines ES laisvės, lygybės ir gerovės idėjas, bet ir moralės normas kartu su Lietuvos žmonių papročiais.

Anot (LTF) atstovo Renaldo Jančiausko, projektas šokiravo tėvus ir šeimas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. „Daugelio šalių piliečiams išreiškus pasipiktinimą, iš rezoliucijos projekto buvo išbraukta nuoroda į Pasaulio sveikatos organizacijos gaires „Lytinio švietimo standartai Europoje“, kuriose teigiama, kad 0-4 metų vaikai turi būti informuoti apie „malonumą bei pasitenkinimą, pasiekiamą liečiant savo kūną”, „ankstyvosios vaikystės masturbaciją”, „teisę tyrinėti skirtingas lytines tapatybes” ir panašiai“, - teigė jis.

Reikia ginti negimusiuosius

Lietuvių fronto bičiulių sąjūdžio (LFBS) atstovei Eglei Mirončikienei kliūva rezoliucijos projekte pernelyg pabrėžiamas lytinis švietimas. Nors jis ir reikalingas, neva bandoma mažinti amžių, kurio sulaukusius vaikus derėtų taip šviesti. „Tai yra nenatūralu ir moksliškai visiškai nepagrįsta. Apskritai šios rezoliucijos tezės neturi jokio mokslinio pagrindimo. Čia galima įžvelgti ir labai ryškius verslo grupių interesus - jeigu vaikas mokomas dalykų, kuriems yra nesubrendęs, be abejonės, vyksta tam tikras skatinimas“, - LŽ sakė E.Mirončikienė.

Ji prieštarauja ir projekto nuostatoms dėl abortų. LFBS atstovė pažymėjo, kad žmogaus teisėmis pripažįstama daug dalykų, kurie su tuo nelabai susiję. „Žmogaus teisių deklaracijoje, tarptautiniuose dokumentuose tokios teisės, kaip daryti abortą, nėra. Šioje E.Estrelos rezoliucijoje abortas yra įvardijamas kaip žmogaus teisė. Nors mūsų ir tarptautiniai teisės aktai skatina saugoti kūdikio besilaukiančią motiną ir negimusį vaiką. Be to, toks požiūris į abortus peržengia ES kompetenciją“, - pabrėžė E.Mirončikienė.

LVK pirmininkas arkivyskupas Sigitas Tamkevičius priminė, kad dvasininkai pasisako už gyvybę. „Kūdikis įsčiose nėra motinos nuosavybė. Jis turi savo teises, ir Lietuvos vyskupai gina kūdikio teises, visai nesvarbu, gimęs jis ar dar ne“, - pažymėjo jis.

Ragina nesiremti gandais

Europarlamentaras Leonidas Donskis balsuos už rezoliucijos priėmimą. „Tai yra visiškai normalus dokumentas, kuriame kalbama ne apie nepilnamečių pratinimą prie masturbacijos ir savęs lietimo. Šiame dokumente nėra net užuominos apie tai. Kalbama apie moters reprodukcinę sveikatą, lytinį švietimą, moters fundamentalias teises, visų pirma - daryti labai svarbius sprendimus, susijusius su jos kūnu“, - aiškino jis.

L.Donskio nuomone, Lietuvoje ir visoje Europoje dėl šios rezoliucijos kilęs ažiotažas yra didelė prieš abortus agituojančių lobistų sėkmė dezinformuojant žmones apie tai, kad E.Estrelos dokumente kalbama apie mažamečiams diegiamus malonumus liečiant savo kūną. „Tai yra absurdas ir amoralus melas. Tiesiog nėra tokių dalykų, jų apskritai nebuvo. Tiesiog viename pirminių variantų buvo nuoroda į Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro ir Vokietijos federalinio sveikatos švietimo centro programą. Kai kilo reakcija, nuspręsta iš viso atsisakyti tos nuorodos, dabar jos nėra“, - pažymėjo europarlamentaras.

L.Donskiui suprantama, kad požiūriai į abortus skiriasi. Anot jo, negalima tikėtis, kad vienodai juos vertins katalikai ir protestantai, agnostikai. „Tai yra natūralūs pasaulėžiūros skirtumai. Bet, atleiskite, žmogaus sveikata susijusi ne su Bažnyčia, o su pasaulietine valstybe, kuri yra neutrali ir kurioje medicina atskirta nuo Bažnyčios. Save gerbiantys sluoksniai, net jei juos saisto gilus tikėjimas, turėtų nepainioti valstybės ir Bažnyčios arba savo doktrinos ir visos visuomenės“, - įsitikinęs jis. L.Donskis pabrėžė, kad moters reprodukcinė sveikata, lytinis švietimas yra neatsiejama moters teisių paketo dalis. Esą dešimtmetį nebuvo panašaus teisinio dokumento šiais klausimais, todėl logiška, kad jis svarstomas dabar.

Dar neapsisprendė

Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė teigė, kad naujausio rezoliucijos varianto dar nespėjo perskaityti. „Rytoj bus balsavimas. Skrendu į Strasbūrą, susipažinsiu ir tada galėsiu komentuoti“, - vakar LŽ sakė ji.

EP narys Justas Vincas Paleckis teigė visada besilaikantis nuomonės, kad spręsti turi specialistai. Jis pabrėžė, kad šią rezoliuciją rengė ir jai pritarė EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komitetas. Politikas dokumente įžvelgia daug moterims svarbių dalykų. „Vis dėlto apsispręsiu dar pakalbėjęs su savo kolegomis, su tais, kurie rengė rezoliucijos projektą“, - sakė J.V.Paleckis.

Rezoliucijos nepalaikys

Europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė balsuos prieš rezoliuciją. Nors joje yra ir neblogų punktų, didžioji teksto dalis EP narei nepriimtina. „Apskritai manau, kad visi dalykai, susiję su lytine sveikata, reprodukcinėmis teisėmis, turi būti sprendžiami valstybių lygmeniu“, - LŽ sakė ji.

R.Morkūnaitė-Mikulėnienė supranta dalies visuomeninių organizacijų, dvasininkų susirūpinimą dėl rezoliucijos. Jai labiausiai užkliuvo formuluotė „nepageidaujamas nėštumas“, tai, jog nurodoma, kad tinkamai atliktas abortas „neturės įtakos nei fizinei, nei dvasinei sveikatai“. „Kitas dalykas, rezoliucijoje minima, kad kontraceptikai turėtų būti prilyginti kompensuojamiesiems vaistams. Kyla klausimas, ar nėštumas ir, tarkime, vėžys ar diabetas yra tolygu“, - abejojo konservatorė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"