Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Etatinis jaunikis iš įkalinimo įstaigos

 
2010 03 20 0:00
Pirmasis jaunavedžių pasimatymas vyksta jaukiame kambarėlyje su vonia ir tualetu.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Pirmasis jaunavedžių pasimatymas vyksta jaukiame kambarėlyje su vonia ir tualetu.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Gailiaširdės optimistės, naiviai tikinčios, kad meilė gali padaryti stebuklą - lengvas gražbylystės meną tobulai perpratusių kalinių grobis. Kai kurie iš jų nuotakų ieško tik kasdienybei paįvairinti ir per ilgesnį įkalinimo laiką suspėja pakeisti net keletą žmonų.

Laisvėje savo antrąją pusę galime sutikti net eidami gatve, o nuteistiesiems, uždarytiems įkalinimo įstaigose, lemtingąjį atsitiktinumą tenka prisivilioti patiems. Jei tai pavyksta, dviejų žmonių sprendimo sukurti šeimą nesustabdo nei aukštos tvoros, nei šiurpą kelianti praeitis. Giminaičių ir draugų mėginimai būsimą nuotaką atkalbėti nuo užmojo susieti likimą su kaliniu dažniausiai atsimuša kaip žirniai į sieną - kai kurioms jų įkalinimas kelia didvyriškumo ar išskirtinumo asociacijų. Vyriškų apžavų užliūliuotoms moterims visai nesvarbu, kad po didvyrio aureole slypi užkietėjęs sukčius ar šaltakraujis žmogžudys.

Per praėjusius metus Alytaus pataisos namuose, kur šiuo metu kali 1315 už įvairius nusikaltimus ne pirmą kartą teistų vyrų, buvo užregistruotos 39 santuokos. 2008 metais visuose Lietuvos pataisos namuose ir Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime pageidavimą tuoktis buvo pareiškę daugiau kaip 200 laisvės atėmimo bausmę atliekančių vyrų ir moterų.

Beveik neabejojama, kad tokių santuokų nemažės ir šiais metais. Vien Alytaus pataisos namuose per pirmuosius tris mėnesius susituokė 14 porų.

Motyvai įvairūs

Vienas motyvų, dėl ko moterys nebijo tekėti už kalinių, psichologų nuomone, yra tradicinis: du žmonės, nepaisydami praeities ir norėdami pradėti naują gyvenimą, tuokiasi iš meilės.

Vis dėlto pripažįstama, kad tikra meilė poras pataisos namuose sujungia daug rečiau nei laisvėje. Už aukštų sienų galioja kitos taisyklės ir garbinamos kitos vertybės. Nuteistuosius ir jų išrinktąsias sumainyti aukso žiedus dažniausiai skatina skirtingos priežastys. Jaunoji tokį žingsnį dažniausiai žengia vildamasi, kad išrinktajam padės atrasti naują gyvenimo prasmę. Jaunikio norai daug žemiškesni - iš santuokos jis nori tik patogesnio gyvenimo nelaisvėje. Tauriems ir romantiškiems jausmams tokioje santuokoje vietos lieka mažai.

Kai kurie nuteistieji savo santykius su išrinktuoju ar išrinktąja oficialiai įteisina tik atsidūrę už grotų, nes nesusituokusiesiems pagal įstatymus draudžiama skirti ilgalaikius pasimatymus, kurių vyrams taip norisi. Kita labai svarbi santuokų priežastis - noras kuo greičiau ištrūkti į laisvę, o ją padėti priartinti gali santuoka ir mažamečiai vaikai. Du mažamečius vaikus turintis nuteistasis gali būti lygtinai paleistas atlikęs vos trečdalį bausmės.

Nuteistų moterų santuokų motyvai panašūs. "Kai kurios nuteistosios tuokiasi tikėdamos, kad galbūt pavyks surasti tik joms skirtą žmogų. Kitos tikisi, kad galės gyventi įdomiau, trečios viliasi, kad susituokus bent jau nebus blogiau", - LŽ vardijo Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Regina Stankuvienė.

Alytaus pataisos namų direktoriaus Kęstučio Jasmonto nuomone, daugelį nuteistųjų vedybos veikia teigiamai. Jie tampa ramesni, linksmesni, ima siekti anksčiau išeiti į laisvę, jų elgesys kelia mažiau problemų. "Patekusio už grotų žmogaus prigimtis nepasikeičia. Jis taip pat nori jausti artimojo dėmesį, būti reikalingas ir laukiamas", - LŽ pasakojo K.Jasmontas.

Supažindino pusbrolis

Keturis kartus teistam, tris - už vagystes, o ketvirtąjį - už žmogžudystę, iš Suvalkijos kilusiam 26 metų Arūnui L. (redakcijai pavardė žinoma) išrinktąją susirasti padėjo giminaitis. Gavęs merginos adresą, Arūnas parašė jai laišką ir labai apsidžiaugė, kai septyneriais metais jaunesnė mergina, nepabūgusi kalinio vardo, iš karto jam atsakė. Pora, pusmetį bendravusi laiškais ir turėjusi tris pasimatymus, nusprendė kurti šeimą.

Arūnas neslėpė, kad mergina jam patiko, todėl nenorėjo jos prarasti ir rašydamas laiškus nevengė melo. Vyras ketveriais metais sumažino likusį laisvės atėmimo bausmės terminą. Jis parašė, esą kalėti likę vos dveji metai, nors iš tikrųjų nelaisvėje jam dar teks praleisti šešerius metus. Už bendradarbio nužudymą teismas Arūnui L. skyrė devynerius metus nelaisvės. "Nenorėjau jo žudyti, tikėjausi tik paauklėti dėl netikusio elgesio ir sumušiau. Kitą dieną net po taurelę kartu išgėrėme, viskas buvo gerai. Paskui jis netikėtai ėmė ir numirė dėl vidinio kraujavimo. Tada mane nuteisė už netyčinį nužudymą", - pasakojo apie savo pastarąjį nusikaltimą Arūnas.

LŽ paklaustas, ar jaunos jo išrinktosios negąsdina faktas, kad ji susies likimą su žmogžudžiu, vyras tvirtino, kad ne. Esą mergina labiau išsigando, kai jis pasakė tiesą, kiek dar liko kalėti. Tačiau ir tai jos apsisprendimo nepakeitė. Prieš susipažindamas su dabartine būsimąja nuotaka Arūnas turėjo sugyventinę, bet tie santykiai jau senokai nutrūkę. Dabar moteris viena augina jųdviejų mažametę dukrą.

"Negaliu pasakyti, ar draugės artimieji pritaria mūsų santuokai. Arba ji nieko nesakė, arba jie neprieštarauja", - neslėpė tiesos nuteistasis. Arūnas pataisos namuose turi darbą ir tikina, kad santuoka tikrai suteiks jam jėgų pakeisti gyvenimą ir nenuvilti žmonos.

"Etatiniai" jaunikiai

Ilgiems metams įkalinti nuteistieji dažnai sugalvoja originalių būdų, kaip paįvairinti vienodai slenkančias nelaisvės dienas. Vieni jų ima sportuoti, kiti pasineria į mokslus. Kai kurie jų dirba, nors nė vienas save kalinių elitui priskiriantis nuteistasis į darbus nepuola, nes tai esą žemina autoritetą.

Nors kaliniams draudžiama turėti mobiliuosius telefonus, tarp nuteistųjų labai populiarus užsiėmimas - laiškų ir SMS žinučių rašymas merginoms ir moterims, kurių adresų ir telefono numerių parūpina laisvėje esantys draugai. Laiškus nuteistieji kuria patys arba už tam tikrą mokestį prašo sukurti vaizduote apdovanoto "kolegos". Už tai atsidėkojama paslauga ar kokiu praktišku daiktu. Gavus parašytą tekstą, kaliniui belieka jį padauginti ir išsiuntinėti visais turimais adresais. Kad laiškas darytų dar stipresnį poveikį, neretai jis papuošiamas širdelėmis, balandžiais, susipynusiomis rankomis ir kitokiais jausmingais piešinukais. Ir visai nesvarbu, kad laiško rašytojas jokių meninių gebėjimų neturi. Čia taip pat gelbsti draugai.

Pasitaiko, kad kai kurie nuteistieji, kol sėdi už grotų, susiranda net po kelias žmonas. Iš pradžių veda vieną, eina su ja į ilgalaikius pasimatymus, naudojasi moters siunčiamais pinigais ir siuntiniais. Tai trunka tol, kol siuntinėdamas laiškus ar žinutes kalinys susiranda kitą, geresnę. Tada be skrupulų su pirmąja nutraukia santuoką ir prisiekia ištikimybę naujai išrinktajai. Tokie nuteistieji nuotakos asmenyje ieško ne artimo žmogaus, kuris padėtų ištverti ilgus nelaisvės metus, bet pramogos, kuri dar ir duoda naudos.

Alytaus miesto civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Birutė Valūnienė per 12 darbo metų susidūrė su ne vienu tokiu "etatiniu" jaunikiu. R.Stankuvienė patikino, kad ir tarp moterų pasitaiko "etatinių" nuotakų, kurios vis tuokiasi ir skiriasi.

Bijo ištarti "ne"

Kaip laisvėje, taip ir už grotų, tuokiasi įvairaus amžiaus poros. "Vyresnės moterys, rašydamos santuokos prašymą, dažnai jaučiasi nesmagiai. Tarsi teisindamos savo poelgį jos aiškina, esą su būsimu vyru išgyveno daugybę metų oficialiai neįteisinę santykių, o dabar, sulaukus anūkų, tenka žengti tokį žingsnį, kad ilgametis likimo draugas galėtų pakviesti į ilgalaikius pasimatymus", - LŽ pasakojo Alytaus pataisos namų Įskaitos skyriaus inspektorė Eugenija Svipienė. Anot pareigūnės, šios moterys, vos sutvarkiusios reikalingus dokumentus, skuba kuo greičiau užverti kabineto duris.

20 metų kaip liudytoja dalyvaujanti nuteistųjų sutuoktuvėse ir juokais save amžina piršliene vadinanti E.Svipienė teigia pastebėjusi, kad jaunos moterys ir merginos dažnai nejaučia tokio nesmagumo, kuris kausto vyresnes moteris. Tačiau ir jų elgesį kartais sunku suprasti. Yra buvę net taip, kad svarbiausią akimirką nuotaka nei iš šio, nei iš to pratrūko nesveiku juoku. Tačiau E.Svipienei dalyvaujant jungtuvėse nepasitaikė nė vieno atvejo, kad nuotaka būtų ištarusi "ne". Žinoma, pasitaiko santuokų, kai iš karto matyti, kad likimus sujungia tikrai vienas kitą mylintys žmonės. Tačiau tokių santuokų, kai abu jaunavedžius sieja ir šilti jausmai, ir pagarba kalėjime įregistruojama nedaug.

Su nuteistomis moterimis dirbanti R.Stankuvienė teigė žinanti ne vieną atvejį, kai laisvės atėmimo bausmę atliekančios nuotakos, tekėdamos už nuteistųjų, neišdrįso ištarti likimą galinčio pakeisti "ne". Tačiau santuoką jos nutraukė iš karto po pirmojo ilgalaikio pasimatymo, įvykusio iš karto po vedybų. Skyrybų formalumai su nuteistuoju nesudėtingi - tereikia parašyti prašymą, nurodyti motyvus, o visa kita sutvarko advokatas. Deja, kartais per tokius pasimatymus užsimezga nauja gyvybė, kūdikį auginti tenka vienai motinai. Dažniausiai vaikelis patenka į valstybės arba giminaičių globą.

Pernai Panevėžio pataisos namuose susituokė 14 nuteistųjų, o išsituokė 5 moterys. R.Stankuvienę stebina nuteistų moterų abejingumas motiniškoms pareigoms: "Kai kurios nesiunčia pinigų vaikams į laisvę, nors gerai žino, kad juos kamuoja nepritekliai. Tačiau tokios moterys netaupo ir lengvai susimoka kelionės išlaidas, kad konvojaus lydimos būtų nuvežtos į pasimatymą su nauju sutuoktiniu." Iš Alytaus į Panevėžį tokia kelionė kainuoja kelis šimtus litų. Juos privalo sumokėti sutuoktiniai arba laisvėje esantys jų giminaičiai, draugai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"