Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

E.Kusaitės tardyme - Rusijos ranka

 
2010 06 10 0:00
Jau devintą mėnesį Lukiškėse kalinti E.Kusaitė, jos atstovų teigimu, yra visiškai įbauginta.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Jau devintą mėnesį Lukiškėse kalinti E.Kusaitė, jos atstovų teigimu, yra visiškai įbauginta.
LŽ archyvo nuotrauka

Jau devintą mėnesį Lukiškių kalėjime laikomos 'teroristės' Eglės Kusaitės artimieji puolė į paniką: juos pasiekė žinia, kad prieš kurį laiką mergina buvo tardoma ne Lietuvos, bet Rusijos specialiųjų tarnybų atstovų ir žiauriai sumušta. Iki šiol oficialūs Lietuvos pareigūnai teigė, kad mūsų valstybės ir Rusijos saugumiečių, perėmusių sovietinio KGB tradicijas, bendradarbiavimas - neįmanomas.

Tyrimas

"Eglutei buvo pasakyta - jei prasitarsi, nudvėsi tą pačią dieną kameroje, neišgyvensi nė dviejų savaičių! Ji buvo mirtinai įbauginta. Mes apie tai nieko nežinojome... Tik stebėjomės, kodėl tuo metu taip pasikeitė Eglės laiškai: "Mama, jeigu galėsiu, aš tikrai sugrįšiu, niekada jūsų nepaliksiu, bet gali būti ir taip, kad negrįšiu niekada..." - apie pastarųjų dienų naujienas LŽ pasakojo Lukiškėse kalinčios E.Kusaitės motinos sesuo Irena Jeleniauskaitė.

20-metė E.Kusaitė, įtariama "teroro ir visuomenės įbauginimo dėl religinių įsitikinimų tikslu" ketinusi susisprogdinti kurioje nors Rusijos karinėje bazėje, Lietuvos valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnų buvo sulaikyta dar praėjusių metų spalio 24-ąją. Iki tol daugiau kaip dvejus metus islamu susižavėjusią merginą jos artimųjų prašymu aktyviai "saugojo" tie patys VSD atstovai.

Matyt, ne be pagrindo žinoma Rusijos žmogaus teisių gynėja, "Amnesty International" apdovanojimą pelniusi Oksana Čelyševa dar pernai, tuo metu kalbėdama apie tarptautinę Lietuvos reputaciją pakirtusią čečėnų Gatajevų bylą, retoriškai klausė: ar tikrai Lietuvos VSD dirba Rusijos federalinio saugumo biuro (FSB, kaip teigiama, sovietino KGB metodus perėmusios Rusijos saugumo struktūros - red.) naudai?

Sumušė FSB agentai?

E.Kusaitės motiną ir tetą tik šiomis dienomis pasiekė žinia, kokius išbandymus merginai teko patirti prieš kelis mėnesius. Kaip teigiama, dar balandžio pradžioje, greičiausiai balandžio 7 dieną, galimybė "pabendrauti" su teroristinio akto organizavimu įtariama mergina buvo suteikta Rusijos FSB atstovams.

"Kaip sužinojome, Eglę vežė apklausti į Generalinę prokuratūrą. Ten dalyvavo ir tyrimą atliekantis prokuroras Justas Laucius, ir tuometinis mergaitės advokatas Adomas Liutvinskas (šio advokato paslaugų prieš mėnesį atsisakyta - red.). Paskui, jau tarsi grįžtant į Lukiškių kalėjimą, ją nuvežė į dar vieną apklausą. Eglei liepė nesidairyti. Vedė į kažkokį baltą pastatą - galbūt į VSD. Būtent ten įvyko baisiausias dalykas", - jaudindamasi LŽ pasakojo merginos teta I.Jeleniauskaitė.

Moters žiniomis, patalpoje, kur vyko "pokalbis", buvo tik Rusijos FSB atstovai - du ar trys vyrai. Kaip teigiama, nei prokuroras J.Laucius, nei merginos advokatas ten nedalyvavo.

"Eglę smarkiai sumušė. Ją daužė per gyvybiškai svarbias vietas - sprandą, inkstus. Ir pasakė - jei prasitarsi, nudvėsi tą pačią dieną kameroje", - pasakojo I.Jeleniauskaitė.

Ji neslepia, kad E.Kusaitė yra smarkiai įbauginta. Tai, kad prieš merginą naudojamas ir psichologinis smurtas, jos artimiesiems patvirtino ir šiuo metu merginai atstovaujančios advokatės.

"Mums labai baisu. Mes neturime, kas Eglę apgintų, kas tvirtai pasakytų - nelieskite jos kalėjime! Kur garantija, kad į kamerą neįkiš kokios moters, kuri jai ką nors paduos, kuo nors pavaišins, kaip padarė saugumiečiai per pačią pirmąją apklausą Kosciuškos gatvėje, po kurios mergaitė vėmė krauju? O mums pasimatyti su Egle prokuroras J.Laucius neleidžia jau nuo vasario mėnesio. Gal dėl to, kad nepamatytume, kaip ji atrodo", - nerimo neslėpė merginos teta.

Neišsklaidytos abejonės

Apie keistą merginos apklausą, kurią galimai vykdė Rusijos FSB atstovai, girdėjęs LŽ patvirtino ir Piliečių santalkos pirmininkas Darius Kuolys.

"Pasigirdus informacijai, kad apklausiant E.Kusaitę galėjo dalyvauti Rusijos atstovai, jei tai daryta be advokato, nedalyvaujant mūsų pareigūnams, - tai iš tiesų yra didžiulis skandalas. Šia problema turi domėtis mūsų politikai. Tegu ši žinia nėra tiksli, gal net klaidinga, bet mūsų institucijos turėtų ją rimtai patikrinti ir pateikti išsamią informaciją, kad visuomenės abejonės būtų išsklaidytos. O jei žinios negalima paneigti - turi būti imamasi labai rimtų priemonių", - tvirtino D.Kuolys.

Pasak jo, pasitvirtinusi informacija atskleistų absoliučią teisėsaugos savivalę.

"Dėl to atlikti tyrimą ir paaiškinti visuomenei, kas vyksta, turėtų naujasis VSD vadovas Gediminas Grina. Juk klausimai iškelti labai rimti: merginą dvejus su puse metų "prižiūrėjo" VSD darbuotojai, o po tos "priežiūros", visą tą laiką vykdžiusi pareigūnų nurodymus, gyvenusi jų nuomojamame bute, gaudavusi iš jų lėšų pragyvenimui, E.Kusaitė to paties VSD buvo suimta kaip įtariama teroristė. Ką tai reiškia? - stebėjosi D.Kuolys. - Taip pat ir naujasis generalinis prokuroras turėtų atlikti tarnybinį patikrinimą. Sveikintinas žingsnis būtų, jeigu E.Kusaitės bylą iš dabar ją tiriančio prokuroro J.Lauciaus, kuriam vis dėlto pernelyg didelę įtaką daro VSD, kas paaiškėjo dar tiriant Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje bylą, perimtų kitas pareigūnas. Akivaizdu, kad J.Laucius nebuvo savarankiškas tiriant V.Pociūno bylą, kyla abejonių, ar savarankiškas būti jis sugebės dabar."

VSD "apsauga"

Kaip jau rašė LŽ, E.Kusaitė į VSD Klaipėdos skyriaus akiratį pateko dar 2007-ųjų rudenį. Tuo metu, vos 18-os sulaukusiai islamu besižavinčiai merginai dingus iš namų, jos motina ir teta pasiekė, kad būtų paskelbta tarptautinė E.Kusaitės paieška, o vėliau, matydamos policijos pareigūnų bejėgiškumą, moterys kreipėsi į VSD. Taip prasidėjo net kelerius metus trukęs E.Kusaitės artimųjų bendravimas su VSD Klaipėdos padalinio Antiteroristinio skyriaus vadovu Dainiumi Noreika.

2007-ųjų pabaigoje į Lietuvą grįžusi E.Kusaitė, jos motinos ir tetos teigimu, akivaizdžiai paveikta didelę įtaką jos asmenybei padariusiais preparatais, su to paties pareigūno žinia buvo supažindinta su itin radikaliais "musulmonais" - kaip vėliau paaiškėjo, VSD agentais, apgyvendinta saugumo struktūrų nuomojamame bute, "maitinama" radikaliomis idėjomis.

"Esame tikros, kad Eglė pačių VSD agentų buvo orientuojama į terorizmą. Kam reikėjo VSD taip elgtis? Juk jie nuolatos stebėjo Eglę - jei kilo įtarimų, galėjo išsikviesti ją, griežtai pakalbėti. Bet tokio pokalbio nebuvo! Ji buvo iš karto izoliuota, atitraukta nuo šeimos, apsupta keistų žmonių. Šie žmonės tokia linkme nuosekliai darbavosi dvejus metus, nenuostabu, kad pasiekė ir tam tikrų rezultatų - surinko tariamus įkalčius: lengvabūdiškai pasakytus žodžius, galbūt vieną kitą komentarą internete", - guodėsi E.Kusaitės teta.

E.Kusaitė buvo sulaikyta Kaune praėjusių metų spalio 24 dieną, kai, oficialiai nusipirkusi turistinę kelionę į Rusiją ir su VSD pareigūnų žinia gavusi šios šalies vizą, ketino aplankyti ten gyvenančią draugę - čečėnę Aišą Magmadovą.

Šiuo metu tai, kad E.Kusaitė, vykdama į Rusiją, turėjo bilietą, savo pasą bei vizą, prokuroro J.Lauciaus traktuojama kaip "klasikinis motyvas", esą rodantis, jog asmuo ketina likti kitoje šalyje.

Suėmė ir draugę

Čečėnė studentė Aiša, E.Kusaitės laukusi Maskvoje, kaip teigiama, šiuo metu taip pat - saugumo, tik rusiškojo, rankose. Tiesa, žmogaus teisių gynėjų teigimu, į FSB rankas ji pateko kur kas vėliau nei Eglė - šių metų vasario 10-ąją. Kažin ar tam aktyvių pastangų nedėjo Rusijos saugumiečių "kolegos" iš Lietuvos?

Juk dar pirmųjų E.Kusaitės apklausų metu, kaip ji laiškuose papasakojo mamai ir tetai, prokurorai, spausdami ją prisipažinti į Maskvą važiavus sprogdinti civilių gyventojų, grasino, kad to nepadarius nukentės Maskvoje sulaikyta jos draugė Aiša.

"Eglutei buvo sakoma: "Jei nebijai dėl savęs, tai žinok, kad ir tavo Aiša vienu ar kitu atveju negyvens. Ją kankins elektra, prievartaus kalėjime." Tokie buvo žodžiai. Tai galite pacituoti, nes yra tokios medžiagos", - perpasakodama dukterėčios žodžius, LŽ tvirtino I.Jeleniauskaitė.

Kam atstovauja teisėsauga

Dar įdomiau, kad Lietuvos pareigūnai - tiek iš VSD, tiek iš Generalinės prokuratūros - net nesislėpdami platina informaciją, labai primenančią pastangas atstovauti ne mūsų kraštui, bet Rusijos ir jos FSB interesams.

Toks pasirinkimas itin bado akis, skaitant Vilniaus apygardos teismo balandžio 22 dieną paskelbtą, prokuroro J.Lauciaus kaltinamuoju raštu paremtą nutartį, kuria nenuteista, bet vis tiek kaip itin pavojinga nusikaltėlė traktuojama E.Kusaitė buvo ir toliau palikta Lukiškių kalėjime.

Toje nutartyje nurodoma, jog mergina, esą "vykdydama Rusijos Federacijos piliečių Apti Magmadovo (draugės brolis - red.) bei Aišos Magmadovos duodamus nurodymus, teroro ir visuomenės įbauginimo dėl religinių įsitikinimų tikslu, siekdama kaip savižudė sprogdintoja nenustatytoje viešoje vietoje Rusijos Federacijoje susisprogdinti, taip sukeliant pavojų daugelio žmonių gyvybei ir sveikatai, vykdė parengiamuosius veiksmus šio sunkaus nusikaltimo padarymui".

Kaip matyti, šiame teisės akte Lietuvos teisėsaugininkai dar gina civilių Rusijos piliečių interesus. Vos po dviejų savaičių prokuroro J.Lauciaus Apeliaciniame teisme išsakoma kita versija - esą E.Kusaitė, veikdama su tais pačiais nenustatytais bendrininkais, ketino sprogdintis ne civiliniame, bet kariniame Rusijos objekte. Kaip 20-metė Lietuvos pilietė būtų galėjusi patekti į Rusijos karinius objektus, kurių per keliolika metų nepasiekė net aršiausios teroristų grupuotės, Lietuvos teisėsaugininkai nesuka galvos.

Kaimynai žino daugiau

Lietuvos žiniasklaidai, išskyrus vieną, itin glaudžiai su VSD nuo V.Pociūno bylos iki šiol susijusį leidinį, mūsų pareigūnai apskritai paaiškinimų šioje byloje teikti nėra linkę. Kur kas atviriau jie, regis, bendrauja su Rusijos žiniasklaidininkais, aktyviai eskaluojančiais "lietuviškojo terorizmo" istoriją.

Taigi, kaip prieš kurį laiką paskelbė ganėtinai įtakingas Rusijos leidinys "Komersant", remdamasis ne kuo kitu, bet savais šaltiniais Lietuvos VSD, "E.Kusaitė siekė gauti Rusijos vizą, nenurodydama kelionės į Rusiją tikslo, ir labai džiaugėsi, kai ambasada patenkino jos prašymą. Bet viza Eglei buvo išduota, vykdant bendrą Lietuvos ir Rusijos specialiųjų tarnybų operaciją".

O štai kaip tas pats "šaltinis Lietuvos VSD" Rusijos žurnalistams apibūdino E.Kusaitės planus: "Mes įtariame, kad atvykusi į Maskvą E.Kusaitė turėjo kažkam kažką perduoti, gauti instrukcijas ir galbūt po to įvykdyti teroristinį aktą." Atsiminkime, kad "šaltinis" kalba apie merginą, kuri dvejus su puse metų iki sulaikymo buvo atidžiai sekama ir saugoma VSD pareigūnų.

Glaudus bendradarbiavimas

Tai, kad Lietuvos VSD jau ne vienus metus gali bendradarbiauti su Rusijos FSB, nestebina aktyvaus žmogaus teisių gynėjo, atstovavusio ir Lietuvos teisėsaugininkų persekiojamos čečėnų Gatajevų šeimos teisėms, Gintauto Bukausko.

"Ne vieną kartą čečėnai, pabėgę nuo represinio prorusiško Ramzano Kadyrovo režimo ir gyvenantys mūsų krašte, man yra sakę, kad, pabendravus su VSD pareigūnais, anksčiau ar vėliau pateiktos žinios tapdavo žinomos R.Kadyrovo parankiniams Čečėnijoje. Dėl to nukentėdavo ten likę jų giminaičiai. Tikėtina, kad VSD ir FSB bendradarbiavimas, prisidengiant kovos su terorizmu vėliava, vyksta jau kelerius metus", - LŽ tvirtino jis.

Pasak G.Bukausko, akivaizdu, kad Rusijos interesai Lietuvos, kaip ir kitų Baltijos valstybių atžvilgiu, nesikeičia nepaisant nei kintančios tarptautinės situacijos, mei mūsų narystės Europos Sąjungoje bei NATO.

"Rytų kaimynės specialiųjų tarnybų ilgametis sisteminis darbas mūsų krašte jau duoda vaisių, ir šiandien galima drąsiai teigti, kad bent jau VSD 8-oji valdyba, turinti kuruoti kovos su terorizmu klausimus, tampa FSB veiklos Lietuvoje priedangos organizacija", - aiškino žmogaus teisių gynėjas.

Tačiau net G.Bukauskas, ne vienus metus domėjęsis Gatajevų bei kitų politinį prieglobstį Lietuvoje bandžiusių rasti čečėnų problemomis, LŽ tikino iki šiol nesusidūręs su situacija, kad Rusijos FSB pareigūnams būtų leista dalyvauti ar net patiems atlikti mūsų šalies piliečio apklausą pačios Lietuvos teritorijoje.

"Šiuo atveju galėčiau prisiminti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Arvydo Anušausko viešus patikinimus, kad mūsų VSD ir FSB bendradarbiavimas nėra įmanomas, o jeigu vyktų, galėtų būti vertinamas kaip nusikalstama veika. Galima labai stebėtis, kad NSGK, turinčio vykdyti parlamentinę VSD kontrolę, pirmininkas tvirtina, kad su Rusijos specialiosiomis tarnybomis nebendradarbiaujama, nors tardytojai iš Maskvos tardo Lietuvos Respublikos piliečius. Keista, kad Lietuvoje ši veikla vyksta nematant nei politikams, nei visuomenei, todėl neturime garantijos, kad taip nepažeidžiami mūsų šalies įstatymai ir sutartys su Vakarų partneriais", - LŽ tvirtino G.Bukauskas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"