Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Dviejų skardinių taisyklės įkaitai

 
2010 12 22 0:00
Psichologai pripažįsta, kad kariams, ypač tarnaujantiems tarptautinėse misijose, nedidelis kiekis alkoholio tam tikromis aplinkybėmis padeda įveikti įtampą.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Psichologai pripažįsta, kad kariams, ypač tarnaujantiems tarptautinėse misijose, nedidelis kiekis alkoholio tam tikromis aplinkybėmis padeda įveikti įtampą.
LŽ archyvo nuotrauka

Pastaruoju metu daugėja karių, atleistų už tai, kad tarnyboje buvo neblaivūs. Ar kariuomenėje vis labiau ima plisti svaiginimosi virusas? Jos vadovybė tai kategoriškai neigia, o atleisti kariai tikina tapę susidorojimo aukomis.

Dar prieš porą metų tarnyboje neblaivūs pasirodę kariai, kaip ir dabar, būdavo iškart atleidžiami, tačiau galėdavo tikėtis krašto apsaugos ministro malonės. Krašto apsaugos ministerijos (KAM) vadovas kai kurių nusižengusiųjų pasigailėdavo ir grąžindavo į tarnybą. Tiesa, tokiais atvejais jie turėdavo susitaikyti su žemesnėmis pareigomis. Jau kurį laiką tarnyboje taurelę kilnoję kariai šios malonės tikėtis negali. Nors formaliai ši galimybė išlikusi, dabartinė KAM vadovė ja nesinaudoja.

"Darydami išimtį siųstume neteisingą žinią visiems kariams, kad neatsakingas elgesys kariuomenėje kartais gali būti pateisinamas. Griežtos elgesio taisyklės turi būti vienodai taikomos visiems be išimties kariams - tiek eiliniams, seržantams, tiek vadams karininkams", - krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės poziciją LŽ perdavė KAM.

Apgirto, nes skalavo dantis?

Kovo 25 dieną ministrės R.Juknevičienės pasirašytu įsakymu iš tarnybos buvo atleisti trys Afganistano Goro provincijoje tarnavę kariai. Šiandien jie teismuose įrodinėja, kad tai padaryta neteisėtai. Vilniaus apygardos administracinis teismas jau pripažino karių pretenzijas nepagrįstomis, tad dabar jie savo viltis sieja su apeliacinį skundą nagrinėsiančiu ir galutinį sprendimą priimsiančiu Lietuvos vyriausiuoju administraciniu teismu.

Vyresnieji leitenantai Albertas Baciuška ir Aurimas Andriuškevičius bei kapitonas Paulius Barkauskas stovykloje Čagčarane įkliuvo sausio 30-osios vakarą, kai misijai vadovaujantis pulkininkas Gediminas Macijauskas nutarė patikrinti pavaldinių blaivumą. Alkotesteris parodė minėtiems kariams nepalankius duomenis. Jiems buvo nustatytas nuo 1 iki 2 promilių girtumas. Kariai iš pradžių prisipažino išgėrę alaus, bet vėliau savo parodymus pakeitė. Teisme visi trys tikino, esą promilių kraujyje atsirado dėl to, kad jie skalavo dantis tam skirtu skysčiu. Vadovybė ėmėsi ryžtingų veiksmų - grąžino karius į Lietuvą ir atleido iš tarnybos.

Lėmė skardinė alaus

Su KAM bylinėjasi ir buvęs Alytaus kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono karys Remigijus Įzokaitis. Jis, šių metų birželį atvykęs į pratybas Rukloje, vakare su draugais išgėrė alaus. "Mus patikrino apie vidurnaktį. Nuo to laiko, kai išgėriau vieną skardinę alaus, jau buvo praėjęs pusvalandis. Jokio pažeidimo nepadariau. Pratybų tuo metu nebuvo. Vartoti alkoholį draudžiama likus mažiau kaip aštuonioms valandoms iki tarnybos. Tąsyk iki pratybų pradžios buvo likusios daugiau kaip devynios valandos", - LŽ aiškino R.Įzokaitis. Jis pabrėžė, kad gėrė ne dalinio teritorijoje, o prie palapinių, pastatytų miške, tad ir nusižengimo esą nebuvę.

Iš tarnybos R.Įzokaitis atleistas spalio pradžioje. Galima sakyti, kad šis atvejis yra išskirtinis. Nors tą vasaros vakarą su R.Įzokaičiu alų gėrė dar penki kariai, nė vienas jų nebuvo atleistas. Jie tik buvo perkelti į žemesnes pareigas. R.Įzokaičiui griežtesnė bausmė pritaikyta dėl to, kad jis anksčiau turėjo nuobaudą.

Kariuomenės vadovybė aiškina, jog R.Įzokaitis atleistas dėl "tarnybinių pareigų neatlikimo". Nesvarbu, kaip skambėtų formuluotė, faktas tas, kad kariui lemtinga buvo būtent minėta skardinė alaus.

Kiekis vienodas - reakcija skirtinga

Išgerti alaus ar vyno tarnybos vietoje kariams nedraudžiama, tačiau yra nustatytos tam tikros sąlygos. Galioja vadinamoji dviejų skardinių taisyklė. Vadui leidus kariai gali išgerti dvi skardines alaus arba dvi taures vyno. Tačiau alkoholio kiekis kraujyje neturi viršyti 0,4 promilės.

"Karys pats sprendžia, kiek jis gali išgerti. Leidimas yra leidimas, tačiau vienam žmogui dvi skardinės - nedidelis kiekis, o kitas nuo tiek gali kaip reikiant įkaušti", - LŽ sakė kariuomenės vado atstovas spaudai kapitonas Tomas Balkus.

Kalba apie susidorojimą

Atleistus karius ginantis viešosios įstaigos Karių teisių gynimo centro vadovas Laimonas Jakas LŽ tikino, kad, jo duomenimis, leidimų išgerti, bent jau raštiškų, vadovybė neišduoda. "Patikrinome

dokumentus. Jei kalbėtume apie atvejį, kai buvo atleisti Goro provincijoje tarnavę kariai, jokių leidimų neradome. Prieš incidentą stovykloje prekiauta alumi. Naivu tikėtis, kad alaus nusipirkęs karys jo neišgers", - kalbėjo L.Jakas.

Pašnekovo teigimu, būta ir daugiau pažeidimų. Karių blaivumą tikrino medicinos sesuo, nors tai privalo daryti gydytojas. Nežinia iš kur stovykloje atsirado alkotesteris, kurio pagal atvežtų daiktų sąrašą apskritai neturėjo būti. L.Jakas tokį karių tikrinimą ir atleidimą vadina susidorojimu. Neva jie neįtiko vadovybei.

L.Jakas pats yra tarnavęs kariuomenėje. Iš jos pasitraukė esą dėl nesutarimų su vadovybe. "Niekam nekyla abejonių, kad tarnybos valandomis negalima vartoti svaigalų. Tačiau nieko bloga išgerti bokalą alaus ne tarnybos metu", - tvirtino buvęs kariškis. Kai jis tarnavo užsienyje ir lankėsi Čekijoje, su kolegomis iš kitų šalių paragavo visų rūšių vietinio alaus. "Jiems net rekomenduodavo išgerti alaus, tik, žinoma, neperlenkti lazdos", - sakė L.Jakas.

Patikrinimas griežtai reglamentuotas

Karių blaivumą gali tikrinti ne tik karinio junginio vadovybė, bet ir Karo policija. Jos pareigūnai privalo reaguoti į bet kokį signalą apie pastebėtus išgėrusius karius. Taip LŽ aiškino Karo policijos Prevencijos ir ikiteisminio tyrimo valdybos viršininkas Artūras Kazlauskas.

Kariams nedraudžiama pirkti alkoholio. Baudžiama tik už jo vartojimą tarnybos metu ar karinėje teritorijoje - dalinyje, stovykloje, poligone ir panašioje vietoje. Taip pat neleidžiama gerti svaigalų vilkint uniformą. Ši nuostata taikoma ne tik kariams, bet ir kitiems uniformas dėvintiems asmenims, pavyzdžiui, policininkams, ugniagesiams.

Anot A.Kazlausko, pranešti Karo policijai apie alkoholį vartojantį karį gali bet kas. Tačiau civilių žmonių skambučių pareigūnai sulaukia itin retai.

Blaivumui patikrinti Karo policijos pareigūnai naudoja alkotesterį. Šis procesas griežtai reglamentuotas. Patalpa, kurioje atliekama procedūra, išvėdinama, pūsti į alkoholio matuoklį reikalaujama bent du kartus, kad būtų išvengta klaidų. Būtinai paimamas tikrinamojo kraujas. "Karys laikomas neblaiviu, kai alkoholio koncentracija kraujyje viršija 0,4 promilės. Šią ribą svarstyta sumažinti iki 0,2 promilės, tačiau tokio sumanymo atsisakyta. Šiek tiek alkoholio kraujyje gali atsirasti vartojant tam tikrus maisto produktus ar nealkoholinius gėrimus", - dėstė A.Kazlauskas.

Afganistane tarnavę minėti kariai tikino, jog lengvas girtumas galėjo būti nustatytas dėl to, kad jie skalavo burnas specialiu skysčiu, kuriame yra alkoholio. Esą pasiaiškinimai dėl išgerto alaus atsirado tuomet, kai buvo pažadėta, kad jei prisipažins, jie tik bus išsiųsti į Lietuvą, bet tarnybą išsaugos.

Skaičius lemia požiūris

Kariuomenės vadas Arvydas Pocius dėl karių svaiginimosi nepalenkiamas: vienintelė bausmė - atleidimas. Metams bėgant atleistųjų skaičius dėl sugriežtėjusio vadovybės požiūrio padidėjo. 2007 ir 2008 metais buvo atleista po keturis karius, 2009-aisiais - devyni (vienas karininkas), šiemet - jau 17 (penki iš jų - karininkai).

Tačiau klaida būtų manyti, kad pagausėjo karių, kurie tarnybos metu buvo neblaivūs. Šis rodiklis, galima sakyti, daugiau ar mažiau yra panašus. 2007 metais nustatyta 17 tokių atvejų, 2008-aisiais - aštuoni, pernai - 13. Šiemet sučiupta 17 neblaivių karių.

Įtampai mažinti

Karo medicinos tarnybos psichologė Ramutė Vaičaitienė LŽ aiškino, kad svaigalų vartojimas kariuomenėje nėra koks nors išskirtinis reiškinys. "Anksčiau, kai kariuomenėje tarnaudavo šauktiniai, buvo galima matyti, jog alkoholio išgeriama daugiau. Dabar to tikrai nėra", - teigė ji. Pasak psichologės, alkoholio vartojimas tam tikromis aplinkybėmis net skatintinas, tačiau tik labai mažo kiekio. Kariai, ypač tarnaujantys misijose, patiria didelę įtampą. Kreiptis į psichologus jie paprastai vengia, mat prašyti pagalbos - tarsi ir gėdingas poelgis. Tad atsipalaiduoti padeda šiek tiek alkoholio. Tačiau psichologė iškart pridūrė, jog tai nereiškia, kad karys gali išgerti tarnybos metu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"