Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Dienos, kai policininkai juokiasi

 
2010 06 14 0:00
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"

Įprasta manyti, kad nusikaltimų tyrimas - ilgas, kruopštus ir nelengvas darbas. Tačiau kartais pasakodami kai kurias istorijas iš savo patirties pareigūnai negali sulaikyti juoko.

Teisėsaugininkų džiaugsmui, pasitaiko atvejų, kai jų medžiojamas paukštelis pats įkiša galvą į kilpą. Kai kurie įkliūva dėl to, kad pritrūksta informacijos. Kiti skubėdami įvykio vietoje palieka asmeninių daiktų ar net dokumentus ir taip tyrėjams tiesiai į rankas įduoda nepaneigiamų įrodymų. Treti - dėl paprasčiausio žioplumo ar nesugebėjimo atsispirti savo silpnybėms ir potraukiams. Pasak pareigūnų, tokiais atvejais visas tyrimas užtrunka vos keletą valandų.

Vagilius nusifilmavo

Prieš porą metų Kaune buvo apšvarintas vienas "Iki" tinklo prekybos centras. Vagystės pėdsakų aptiko rytą atėję parduotuvės darbuotojai, nuostolių būta solidžių. Atvykę pareigūnai pamatė vaizdo kamerų, kuriomis stebima salė, užklijuotas akis ir nusiminė - vilties rasti nors menkiausią siūlelį nebeliko.

Dėl visa ko nuspręsta peržiūrėti vaizdo įrašus. Tyrėjas ir ekspertai nustebo, paskui jau nebegalėjo sulaikyti juoko. Vaizdo įrašuose buvo aiškiausiai matyti, kaip vyras pasilypėja kopėčiomis ir kruopščiai, žiūrėdamas tiesiai į objektyvą, užklijuoja jį lipnia juosta. Nusikaltėlio tąkart ilgai ieškoti nereikėjo, nes jo veidas prekybos centro darbuotojams buvo žinomas. Paaiškėjo, kad pasidarbuota vieno parduotuvės darbininko. Žaibiško vagystės atskleidimo nustebintas įtariamasis atgabentas į policiją iškart pasakė ir bendrininkų pavardes.

Tai ne vienintelis nusikaltėlio įsiamžinimo atvejis. Pareigūnai pasakojo apie vagį, Vilniuje nugvelbusį brangų automobilį ir, savaime suprantama, nešusį kudašių iš įvykio vietos. Tačiau skubėdamas jis persistengė - važiuodamas greitkeliu iš Vilniaus į Kauną gerokai viršijo greitį. Pažeidėją nufotografavo greičio matuoklyje įtaisytas aparatas. Nė valandai nepraėjus po vagystės Vilniaus eismo priežiūros tarnyboje jau gulėjo nuotrauka, joje buvo užfiksuotas vogtas automobilis, jo numeriai ir, žinoma, vagies veidas.

Į naktinį žygį - su pasais

Pernai pavasarį Trakų rajone įvykdytas nusikaltimas, kurį vietos pareigūnai iki šiol tebevadina kvailiausiu rajono istorijoje. Visko pradžia buvo dviejų Senųjų Trakų gyventojų, jaunų vyrukų, sumanymas pagrobti paminklų iš dirbtuvių, esančių Rūdiškių gyvenvietėje. Kaip ketino parduoti grobį, vėliau vagišiai patys dorai nesugebėjo paaiškinti. Iš anksto apsilankę nuošaliai esančiose dirbtuvėse įtariamieji apsimetė esantys užsakovai, jie apžiūrėjo paminklus.

Kai po kelių parų vyrukai išsirengė į naktinį žygį, buvo neseniai pasnigę. Tačiau jiems tai nerūpėjo. Apie 2 val. juodu "VW Golf" automobiliu įriedėjo į dirbtuvių kiemą ir ėmė krautis nedidelius paminklus bei tvorelių stulpelius. Dirbtuvių šeimininkai juos pastebėjo, bet išeiti iš pastato bijojo, mat vienas plėšikas rankoje laikė ginklą. Tačiau į policiją paskambino tuoj pat, tad pareigūnai netruko atvažiuoti. Vagilių jie neberado, bet iš kiemo driekėsi ką tik įspaustos vėžės. Sekdami jomis policininkai netrukus pamatė ir patį automobilį, nes sunkiai pakrautas "VW Golf" negalėjo greitai važiuoti. Pamatę persekiotojus nevykėliai vagiliai kaip įmanydami didino greitį, kol galiausiai mašina sustojo prie kažkokio garažo, ir abu įtariamieji metėsi į artimiausius krūmus. Tą naktį jų nutverti nepavyko.

Tačiau policininkams bėgliai paliko neįkainojamą "dovaną". Mašinoje pareigūnai rado ne tik pavogtus paminklus, bet ir krūvą dokumentų. Pasirodo, į naktinį žygį jie buvo pasiėmę net savo pasus. Tad jau kitą rytą vagys buvo sulaikyti Senuosiuose Trakuose.

"Vyrai, kam jūs važiuodami vogti pasiėmėte pasus?" - kvatodami smalsavo policininkai. Atsakymas sukėlė juoko audrą, nors įtariamieji kalbėjo visiškai rimtai. "Jei policija sulaikytų, kaip be pasų?" - kuo rimčiausiai atsakė įtariamieji, sukeldami tikrą juoko audrą.

Nusikaltėliai dažnokai palieka įkalčių, kartais įvykio vietoje pameta dokumentus.

Balandžio 10-ąją Kėdainių kapinėse buvo išvartyti paminklai. Suniokota daugiau kaip pustrečio šimto kapviečių. Vandalų paieškos tetruko keletą valandų, nes kapinėse vienas jų pametė moksleivio bilietą. Netrukus trys nepilnamečiai broliai iš Kėdainių rajono Vilainių seniūnijos ir aštuoniolikmetis Aristavos gyventojas jau sėdėjo areštinėje.

Panašiai buvo sulaikytas ir dvidešimt penkerių metų vilnietis, įlindęs į automobilį vogti magnetolos. Skubėdamas nešti kudašių mašinoje jis pametė savo vairuotojo pažymėjimą.

Užmigo nusikaltimo vietoje

Tokių atvejų, kai vagiliams nepasisekė, būta ne vieno ir ne dviejų. Tačiau kartais ilgapirščiai įkliūva vien per savo nesugebėjimą atsispirti alkoholiui. Prieš porą metų vieno Ukmergės prekybos centro darbuotojai nustėro rytą pamatę alkoholio skyriuje saldžiai miegantį įsibrovėlį. Šalia mėtėsi užkandos, kurios parduotuvėje netrūksta, likučiai.

Pareigūnai tikino galintys papasakoti ir apie daugybę atvejų, kai vagys, ypač nepilnamečiai, įsibrauna į namus ir, pamatę gėrimų pilną barą, čia pat vaišinasi. Viena naujausių istorijų nutiko šių metų pavasarį Utenoje. Naktį suveikė Utenos vartotojų kooperatyvo parduotuvės signalizacija. Atvykęs tuomet dar veikusios apsaugos policijos ekipažas jau neberado įsibrovėlių, kurie buvo išnešę alkoholio butelius ir maisto produktus.

Tačiau aptiko į ką tik iškritusį sniegą įspaustus kelių žmonių pėdsakus. "Galėjo juos nors užšluoti. Tačiau tąkart mūsų vyrams teliko sekti tomis pėdomis", - juokėsi tuometinis Policijos departamento viešosios policijos apsaugos tarnybos viršininko pavaduotojas Algis Iljeitis. Toli eiti neteko. Vos už puskilometrio pareigūnai priėjo namelį, kuriame kompanija vaišinosi vogtais gėrimais ir užkandžiais.

Nupjovė matuoklį

Teisėsaugininkai stebisi neatsistebi ir tokiais atvejais, kai per kvailumą - kitaip nepasakysi - žmonės patys užsidirba didesnę bausmę.

Prieš porą metų Šiaulių rajone įvykusį incidentą pareigūnai mena iki šiol. Policijai gerai žinomas šio rajono gyventojas, daugybę kartų baustas už Kelių eismo taisyklių pažeidimus ir seniai praradęs vairuotojo pažymėjimą, tądien vėl lakstė automobiliu. Gerokai viršijusį greitį vyruką užfiksavo greičio matuoklis.

Kaip vėliau pasakojo įtariamasis, išsigandęs naujos nuobaudos nieko geresnio jis nesugalvojo, tik atsivežti elektrinį pjūklą ir nupjauti greičio matuoklį. Kai netrukus buvo sučiuptas, pažeidėjas aiškino nenorėjęs, kad jo duomenys patektų į policiją. "Vyrukas, matyt, įsivaizdavo, kad greičio matuoklyje įtaisyta fotoaparato juostelė. Tačiau užfiksuoti duomenys į policiją patenka tą pačią akimirką. Kvailiukas dabar pusę, o gal ir visą gyvenimą dirbs, kad kompensuotų padarytą žalą", - atsiduso A.Iljeitis. Greičio matuoklio kaina - apie 100 tūkst. litų, o dar teismo skirta bauda ir bauda už greičio viršijimą! Dar daugiau - šiauliečiui iškelta ir baudžiamoji byla.

Panašiai atsitiko ir vienos solidžios Vilniaus bendrovės (pavadinimas redakcijai žinomas - aut. past.) darbuotojams. Lietuvos kriminalinės policijos biuro Intelektinės nuosavybės apsaugos skyriaus (INAS) pareigūnai bendrovėje vykdė planinį kompiuterinių programų patikrinimą. "Radome instaliuotų galbūt neteisėtų programų. Už tai įmonei grėsė administracinė nuobauda ir bauda", - LŽ sakė INAS viršininkas Robertas Šimulevičius. Paprašius pateikti kompiuterinių programų dokumentus, įmonės darbuotojai tai padarė iš karto. Pateikė suklastotus. "Galėjo susimokėti tik baudą. Tačiau už suklastotus dokumentus jiems buvo iškelta baudžiamoji byla. Šeši darbuotojai buvo nuteisti. Tada stebėjomės jų teisininkų darbu - solidi įmonė taip apsikvailino!" - pasakojo R.Šimulevičius.

Norėjo susigrąžinti vaikiną

Visiškai nenuspėjamus veiksmus kartais padiktuoja... meilė. Buvusi Vilniaus 3-iojo policijos komisariato viršininkė Liucija Borusevičienė prisiminė prieš kelerius metus komisariatą ant kojų sukėlusią istoriją.

Pareigūnams paskambino moteris ir verkdama pranešė, kad pradingo jos dar nė metukų neturintis kūdikis. Pasak jos, vaiką pavežioti pasiėmė jos brolio pažįstama mergina ir dingo. Policininkai apylinkes šukavo visą dieną. Nepilnametė mergina kartu su kūdikiu buvo rasta tik kitą dieną. Per apklausą paaiškėjo neįtikimų dalykų. Mergina visai rimtai pasakojo, kad pagrobė kūdikį norėdama susigrąžinti vaikiną. Pasak jos, kūdikio mamos brolis buvo jos draugas, bet juodu išsiskyrė. Neva paėmusi kūdikį ji ketino įtikinti buvusį draugą, kad tai jųdviejų vaikas, todėl jie visi trys turi būti kartu. "Ji neatrodė sutrikusios psichikos. Niekaip nesupratome, kaip tokia mintis galėjo šauti merginai į galvą", - LŽ sakė L.Borusevičienė.

Nepaaiškinami įvykiai

Pasak pareigūnų, akivaizdžias kvailystes iškrėtę įtariamieji vėliau patys negali paaiškinti, kodėl taip elgėsi. "Pavyzdžiui, vagys deda daug pastangų, kol įsibrauna į vidų. Kartais net sienas išgriauna, bet įsibrovę randa vien senus baldus", - pasakojo A.Iljeitis. Apklausiami tokie įtariamieji paprastai nesugeba paaiškinti, kodėl taip elgiasi. Ir ne visi jie būna apsvaigę nuo alkoholio ar narkotikų.

Policijos departamento Kriminalinių nusikaltimų valdybos viršininkas Eugenijus Ušinskas LŽ sakė, kad yra skirtingos nusikaltėlių kategorijos. Vieni, ruošdamiesi, pavyzdžiui, vagystei, savaičių savaites seka nusižiūrėtą objektą, stebi šeimininkus. Tokie akivaizdžių kvailysčių niekada nepadaro. "Tačiau esu matęs daug tokių, kurių padarytiems veiksmams jokio logiško paaiškinimo neįmanoma rasti. Štai vyras pavogė mašiną ir joje užmigo, nors nebuvo apsvaigęs. Man atrodo, jei jau esi pavargęs, pirmiausia pailsėk", - ironizavo E.Ušinskas. Pasak jo, pasitaiko ir patologinio godumo atvejų. Antai Ispanijoje už vagystę įkliuvo keli lietuviai. Visureigiu įvažiavę į prekybos centro vitriną jie ėmė krautis prekes. Į mašiną netilpo tik didelis plazminis televizorius. Parduotuvėje buvo daug brangesnių daiktų, bet vagys šnopuodami į mašiną grūdo būtent televizorių. Taip triūsė, kol atvyko policija.

Panašiai buvo sučiupti ir Trakų rajone miške naminukę varę keli vyrai. Pasak pareigūnų, jie būtų lengvai spėję pabėgti. Tačiau jiems taip buvo gaila viską palikti, tad kol pareigūnai prie jų artėjo, vyrai sėmė puodeliais naminę ir stengėsi kuo daugiau išgerti.

Psichologas dr. Albinas Bagdonas LŽ sakė, kad nusikaltėlių daromos kvailystės - tokios pat klaidos, kokių gali padaryti ir kiti. "Reikia išskirti kelis asmenybės aspektus. Pirmas - tai gebėjimas planuoti. Jei žmogus nemoka suplanuoti savo veiksmų, jis būtinai suklups. Kitas aspektas - kaip susiklosto situacija. Nusikaltėlis manė, kad viskas vyks taip, kaip jis numatė, bet atsitiko kažkas nenumatyto. Streso apimtas žmogus negali šaltakraujiškai mąstyti ir klysta", - aiškino psichologas. Pasak jo, svarbu ir tai, kad nusikaltėlis dažnai nenutuokia apie galimas pasekmes arba nėra pakankamai informuotas, kaip minėtu greičio matuoklio atveju. Visa tai ir lemia, kad nusikaltėlis daro klaidą po klaidos.

Pasak pareigūnų, ačiū Dievui, kad daro...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"