Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Deginami valstybės milijonai

 
2012 07 30 7:39
LŽ archyvo uotrauka/Ar iš tiesų Lietuva pasirengusi pavojingas atliekas importuoti iš gretimų šalių?
LŽ archyvo uotrauka/Ar iš tiesų Lietuva pasirengusi pavojingas atliekas importuoti iš gretimų šalių?

Valstybės įmonės 'Toksika' pavojingų atliekų deginimo įrenginį, ekspertų teigimu, keliantį pavojų Šiaulių gyventojų sveikatai, statę rangovai buvo parinkti pažeidžiant įstatymus ir sudarant jiems finansiškai palankias sąlygas. Tačiau atsakingi pareigūnai toliau išsisukinėja klausiami, ar nutrauks valstybei nenaudingą 87 mln. litų kainavusią sutartį.

Pasak LŽ šaltinių, ikiteisminį tyrimą dėl Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamo projekto, Ūkio ministerijai (ŪM) pavaldžios valstybės įmonės "Toksika" užsakymu statant pavojingų atliekų deginimo įrenginį Šiaulių rajone, Aukštrakiuose, atliekanti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir tyrimą organizuojanti Vilniaus apygardos prokuratūra šį mėnesį sulaukė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) išvadų. Kaip pranešta prieš kelis mėnesius, VPT buvo pavesta pateikti papildomų duomenų tyrimui dėl galbūt padarytų nusikalstamų veikų organizuojant pavojingų atliekų deginimo įrenginio viešųjų pirkimų konkursą, vykdant rangos sutartį ir bandant atiduoti objektą eksploatuoti.

VPT vadovas Žydrūnas Plytnikas nesutiko atskleisti LŽ, kokie duomenys perduoti tyrėjams. Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių departamentas taip pat pranešė, kad tyrimą kontroliuojanti prokurorė atsisako teikti informaciją, "siekdama nepakenkti tyrimui". Tačiau, LŽ šaltinių teigimu, prokurorus pasiekusiose išvadose konstatuojama, kad sutartis su rangovu buvo pasirašyta pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą. Be to, netrukus ji buvo koreguojama nustatant naujas, tiekėjui palankias sąlygas ir taip pagerinant jo ekonominę padėtį.

Nors šiuo metu projekto užsakovai ir atsakingi pareigūnai pagaliau yra patvirtinę, kad pavojingų atliekų deginimo įrenginį pastatęs konsorciumas - bendrovė "Senovė" ir Italijos kompanija "HafnerSrl" - per kelerius metus nesugebėjo pašalinti nustatytų trūkumų, tinkamai atlikti bandymų ir perduoti įrenginį saugiai eksploatacijai, nutraukti sutartį su rangovu delsiama. LŽ apie tai pasiteiravus "Toksikos" valdybos pirmininko, ūkio ministro visuomeninio patarėjo Pauliaus Martinkaus, per "Toksikos" atstovus buvo perduotas atsakymas: "Toksika" samdys naują rangovą įrenginio darbams užbaigti, jei "HafnerSrl" atsisakys atlikti darbus."

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka/Ūkio ministras R.Žylius viešai kalba apie viešojo intereso gynimą, bet neskuba atsisakyti žodžio nesilaikančių partnerių paslaugų.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka/Ūkio ministras R.Žylius viešai kalba apie viešojo intereso gynimą, bet neskuba atsisakyti žodžio nesilaikančių partnerių paslaugų.

Rengiasi importuoti atliekas?

Vos prieš kelias savaites "Toksika" ir ŪM buvo priverstos pripažinti, kad dar 2008 metais Aplinkos ministerijos (AM) kontroliuojamos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) atrinkti rangovai ne tik iš esmės pažeidė sutartį, bet ir nėra pajėgūs per protingą laiką užbaigti darbų, taip pat garantuoti, jog veikiantis objektas nedarys žalos aplinkai ir gyventojams. Tai padaryta gavus  vienareikšmišką techninės projekto prižiūrėtojos - bendrovės "Statybų strategija" - galutinį vertinimą. Jame nurodyti 33 įrenginio trūkumai (ir jų, kaip teigiama, gali daugėti), tarp kurių - gerokai leistinas normas viršijantis dioksinų ir furanų, sukeliančių vėžį, išmetimas deginant pavojingas atliekas.

Tiesa, šiose išvadose nekalbama apie daugiausia nerimo visuomenei keliantį faktą: nors sutartyje su rangovu buvo aiškiai nurodyta, kad Šiaulių pašonėje statomoje itin pavojingų atliekų deginimo krosnyje gali būti deginama ne daugiau kaip 1100 kilogramų pavojingų atliekų per valandą ir ne daugiau kaip 8 tūkst. tonų per metus, yra duomenų, jog įrenginys - kur kas galingesnis. Priėmus tokį objektą, jo užsakovės "Toksika" ir ją valdanti ŪM, norėdamos, kad gamykla veiktų visu pajėgumu, o investuoti milijonai atsipirktų, turėtų ieškoti galimybių importuoti į Lietuvą pavojingas atliekas iš kitų šalių, nors kol kas mūsų įstatymai tai griežtai draudžia.

Pasak LŽ šaltinių, būtent žadamas tokios veiklos pelnas - net ir žmonių sveikatos sąskaita, dėl kurio tektų keisti šiuo metu galiojančius teisės aktus, galėjo paskatinti atsakingus pareigūnus ilgą laiką "nepastebėti" rangovų savivalės ir daryti jiems didžiulių nuolaidų.

"Net neabejoju, kad rangovams buvo leista pelnytis, nes sutartis su jais keista ne vieną kartą. Juk įsivaizduokite: jei valstybė užsako vieną projektą, o gauna visai ką kita, užsako vienokio galingumo krosnį, o gauna gerokai galingesnę, tai reiškia, kad Lietuva, neturėdama tiek pavojingų medicininių atliekų, bet norėdama, jog įrenginys dirbtų visu pajėgumu, iš esmės turės jas importuoti iš gretimų šalių. Taigi mes tampame valstybe, nesaugančia nei savęs, nei savo aplinkos, nei savo gyventojų, bet leidžiančia kai kam iš to pelnytis", - LŽ tvirtino Seimo Antikorupcijos komisijos, pradėjusios tyrimą dėl šios problemos, narė Aurelija Stancikienė.

Rūpinosi rangovų pinigine

Įtarimai dėl pavojingų atliekų deginimo įrenginio šalia Šiaulių statybų skaidrumo sukosi jau nuo sutarties pasirašymo pradžios. Kaip žinoma, dar 2003 metais suplanuotas projektas "Pavojingų atliekų tvarkymas Lietuvoje", remiamas Sanglaudos fondo lėšomis, buvo pradėtas įgyvendinti 2008-aisiais. APVA skelbtą konkursą, kurio vertė - 87 mln. litų, sudarytų iš ES, valstybės biudžeto ir pačios "Toksikos" lėšų, laimėjo bendrovių "Senovė" ir "HafnerSrl" konsorciumas.

Pagal tų metų kovo 31 dieną pasirašytą rangos sutartį, įrenginio statybos darbus reikėjo baigti iki 2010 metų rugpjūčio pabaigos, o iki 30 proc. sumos rangovui turėjo būti sumokėta tik visiškai sukomplektavus gamyklos įrangą ir atlikus visus statybos darbus. Tačiau jau 2009-ųjų birželį ši sutartis, neinformavus apie tai VPT, buvo pakeista ir minėti mokėjimai (30 proc.) išskaidyti į dalis bei padalyti rangovams, nors jie dar buvo neįvykdę prisiimtų įsipareigojimų. Šiuo metu aiškėja, kad už aplinką teršiantį objektą, kuris gali ypač pakenkti žmonių sveikatai, konsorciumas gavo beveik visą sutartyje numatytą sumą, išskyrus maždaug 6 mln. litų dydžio paskutinę dalį, "pakibusią" praėjusių metų pavasarį, kai kilo didžiulis skandalas.

Slėpė skandalingą faktą

Projektas, kuris pagal sutartį turėjo būti baigtas 2010 metų rugpjūtį, bet kurio pabaigos nebuvo matyti ir gerokai vėliau, vilkintas paties rangovo iniciatyva. Jis vis stabdė privalomuosius bandymus, be kurių įrenginio neįmanoma perduoti užsakovams, o atsakingi pareigūnai tyliai su tuo sutiko. Nieko keista: jau tuo metu įvairių sričių ekspertai pradėjo skelbti išvadas, kad įrenginys, kurį bandoma įbrukti Lietuvai, neatitinka reikalavimų, tad rangovas ėmė kelti sąlygas priimti jį tokį, koks yra, taip pat pagal 2009-aisiais pakoreguotą sutartį sumokėti už nebaigtus darbus.

Tai išaiškėjo 2011 metų vasarį, kai prie "Toksikos" vairo stojo Ramūnas Peciulevičius. Vadovavimą valstybės įmonei jis perėmė tada, kai įrenginys, lyg ir pradėtas bandyti, vėl rangovo iniciatyva buvo sustabdytas. "Kai vasario 24 dieną pradėjau vadovauti "Toksikai", jis jau stovėjo. Tada mums aiškino, esą mistiniai Lietuvos įstatymai draudžia rangovams atlikti bandymus iki valstybinės komisijos vertinimo ir įrodyti, kad jie tikrai pastatė tai, ką turėjo pastatyti. Ir išeitis, anot jų, yra viena - eiti į valstybinę komisiją ir priimti šį įrenginį. Be bandymų. O valstybinei komisijai pasirašius aktą jie esą viską įrodys ir pataisys", - šiek tiek vėliau žiniasklaidai pasakojo R.Peciulevičius.

"Tampymasis" su rangovu truko kelis mėnesius: įrenginys buvo paleistas, kovą - vėl sustabdytas, balandį - paleistas, gegužę - sustabdytas. Kadangi pavojingų atliekų, be "Toksikos", tuo metu nebuvo daugiau kur deginti, Lietuvoje jos pradėjo kauptis, o birželio pradžioje Vyriausybė dėl to paskelbė ekstremalią situaciją.

Tąkart visuomenei buvo lakoniškai paaiškinta, kad procesas užstrigo, nes kilo nesutarimų tarp užsakovės "Toksikos" ir rangovo. Įmonės vadovas R.Peciulevičius vėliau atskleidė kitą tokio sprendimo versiją. Kaip žinoma, tuo metu buvo pristatytos nepriklausomų ekspertų iš bendrovės "COWI Lietuva" tyrimo išvados. Beje, būtent šios ekspertizės atsakingi valstybės pareigūnai ilgą laiką bandė tiesiog "nematyti". Joje, be kita ko, užfiksuota, kad suprojektuotas ir pastatytas įrenginys, už kurį jau buvo sumokėta 72 mln. litų, neatitinka pirkimo sąlygų, taip pat aplinkosaugos, ekonominių ir funkcinių reikalavimų. Paprasčiau tariant, paaiškėjo, kad norint jį pelningai eksploatuoti tektų pavojingų atliekų įsivežti iš užsienio. Paskutinis įrenginio bandymas, kaip vėliau sakė R.Peciulevičius, rangovų ir buvo nutrauktas siekiant nuslėpti šį skandalingą faktą.

A.Stancikienė įsitikinusi, kad dėl padėties "Toksikoje" atsakomybę turi prisiimti visa Vyriausybė./Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
A.Stancikienė įsitikinusi, kad dėl padėties "Toksikoje" atsakomybę turi prisiimti visa Vyriausybė./Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Tyčiojosi iš užsakovų

Projekto įgyvendinimą kontroliuojančios institucijos, praleidusios pro ausis įmonės "COWI Lietuva" išvadas, vis dėlto turėjo atsižvelgti į jų pačių, kaip užsakovių, samdytos priežiūros bendrovės "Statybų strategija" išvadas. O inspektoriai tiek "Toksiką", tiek projektą kontroliuojančią APVA informavo apie tai, kad projekto rangovas vengia vykdyti savo įsipareigojimus, taip pat apie nebaigtus darbus ir trūkumus, kurių neištaisius negalima atnaujinti pavojingų atliekų deginimo gamyklos darbo.

Konsorciumas "HafnerSrl" ir "Senovė" turėjo pašalinti trūkumus iki praėjusių metų rugsėjo, tačiau tiek nelaukė - tą patį birželį užsakovai buvo informuoti, kad darbai atlikti. Iškilmingai įvertinti jų iš Vilniaus į Šiaulius nuvyko "Toksikos" vadovybė, beje, dėl viso pikto pasikvietusi ir antstolį.

"Atliekant įrenginių apžiūrą dėl darbų trūkumo buvo aiškiai matyti, kad "HafnerSrl" atstovė, priduodama darbus, tyčiojasi iš įmonės ("Toksika") atsakingų asmenų ir į darbų pridavimą reaguoja kaip į pramogą. Tai buvo pastebėta iš atstovės elgesio darbo pridavimo metu", - užfiksuota antstolio ataskaitoje.

Neapsikentęs "Toksikos" vadovas R.Peciulevičius kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl galbūt nusikalstamų veikų vykdant rangos sutartį. Tuo pat metu projektą kuruojančioms AM ir ŪM jis siūlė nutraukti sutartį su "HafnerSrl" bei "Senove", pareikalauti atlyginti nuostolius ir skelbti naują viešojo pirkimo konkursą, kad būtų atrinktas kitas rangovas, galintis ištaisyti trūkumus.

Už principus - atleidimas

"Visiška avantiūra!" - "Toksikos" direktoriaus žygius įvertino projektą prižiūrinčios APVA vadovas Kastytis Tuminas. Pagrindinis jo argumentas buvo svarus: esą Lietuva, pritarusi R.Peciulevičiaus siūlymams, prarastų projektui įgyvendinti skiriamus ES pinigus - maždaug 52 mln. litų.

Tuo metu, kaip vylėsi R.Peciulevičius, jį tvirtai palaikė ŪM vadovai. Tačiau dabar akivaizdu, kad direktoriaus pasitikėjimas ŪM buvo pernelyg ankstyvas. 2011-ųjų rugpjūčio pabaigoje, kai konsorciumas turėjo būti ištaisęs visus trūkumus, kad deginimo įrenginys atitiktų pirkimo sąlygas, nuskambėjo žinia: "Toksikos" vadovas R.Peciulevičius, dėl projekto sukėlęs ant kojų teisėsaugininkus, bendrovės valdybos (vadovaujamos ūkio ministro visuomeninio patarėjo P.Martinkaus) sprendimu atleidžiamas iš darbo, nes jis ir valdyba "skirtingai mato problemos esmę ir jos sprendimo būdus".

Tada rangovai iškart vėl atnaujino bandomuosius deginimus Šiaulių gamykloje, o Vyriausybė atšaukė tris mėnesius galiojusią ekstremalią padėtį dėl besikaupiančių ir pūvančių pavojingų medicininių atliekų.

"Mano manymu, su buvusiu vadovu, žmogumi, kuris kėlė problemas į viešumą, atsisakė pasirašyti valstybei žalingas sutartis, buvo akivaizdžiai susidorota. Į jo vietą paskirtas asmuo, iš esmės su viskuo sutinkantis, viską pasirašantis", - LŽ teigė Seimo Antikorupcijos komisijos narė A.Stancikienė.

Suvienijo jėgas

ŪM, kurios palaikymu taip tikėjo R.Peciulevičius, vadovas Rimantas Žylius tuo metu suskubo pasidžiaugti, kad nesutarimai su rangovais bus greitai išspręsti, o deginimo įrenginiai Šiauliuose iki metų pabaigos pradės veikti visu pajėgumu, nes kitaip galima prarasti ES paramą. "Šis klausimas iš tikrųjų pakeltas į aukštesnį lygį, tad esu tikras, kad išspręsime jį iki šių metų pabaigos", - garantavo ministras. Beje, būtent jis ŪM nuo pat savo darbo pradžios buvo atsakingas už įrenginio statybos projekto koordinavimą.

R.Žyliaus paminėtas "aukštesnis lygis" galėjo reikšti ir suvienytas AM bei ŪM, kurios iki tol gana piktai konkuravo, pajėgas šiame projekte. 2011-ųjų pabaigoje APVA patalpose buvo surengtas suinteresuotų žinybų atstovų susirinkimas, per kurį priimtas sprendimas nedelsti ir deginimo įrenginį priimti kaip tinkamą eksploatuoti. Tuo pat metu naujasis "Toksikos" vadovas Žilvinas Čenkus įpareigotas pasirašyti raštą, kuriame būtų informuojama apie visus žinomus trūkumus ir garantuojama, kad objekto statytojai juos per metus likviduos.

Trūkumai, su kuriais gamyklą planuota paleisti, - ne tokie ir nekalti. Tuo metu tyrimą statomame įrenginyje atlikusi nepriklausoma sertifikuota Austrijos laboratorija "FTU Forschungsgesellschaft Technischer Umweltschutz Ges.m.b.H" išsiaiškino, kad deginant atliekas susidarantys šalutiniai produktai neatitinka leistinų aplinkosaugos reikalavimų. Buvo nustatyta, jog į aplinką išmetamų dioksinų ir furanų, sukeliančių vėžį, kiekis gerokai viršija normas. Šiek tiek vėliau slovakų laboratorijos "Eko-term Service" specialistų atlikti įrenginio išmetamų oro teršalų matavimo rezultatai parodė, kad į aplinką patenkančių dioksinų ir furanų ribinė vertė 3,4 karto viršijo leistiną.

Pareigūnų užsuktos pragaro mašinos, keliančios pagrįstą siaubą šalia deginimo gamyklos gyvenantiems žmonėms, specialistų išvados nepristabdė. Jau šių metų sausio 27-ąją vykusiame "Toksikos" valdybos posėdyje jos nariai buvo informuoti, kad, rangovo nuomone, dioksinų ir furanų leistinų normų viršijimas neturi būti pagrindas nepriimti įrenginio. Tą pačią dieną "Toksika" pasirašė susitarimą su rangovu vėl atnaujinti bandomuosius deginimus.

Po kurio laiko, kovo viduryje, "Toksikos" valdyba slapta nuo visuomenės įgyvendino dar vieną rangovo reikalavimą: pasirašė protokolą, kuriame teigiama, jog į aplinką išmetamų nuodų normų viršijimas "nėra pagrindas neperimti įrenginio". Tuo pat metu buvo nutarta rangovui suteikti papildomų finansinių garantijų - 2,5 mln. eurų (8,5 mln. litų). Esą jos įtikins rangovą pagaliau perduoti "Toksikai" įrenginį ir ištaisyti jo trūkumus.

Gegužės 14-ąją "Toksika" paskelbė, kad pavojingų atliekų deginimo įrenginys yra saugus ir artimiausiu metu bus perimtas iš rangovų.

Nušalino, bet neišmetė

Tik šių metų birželį, praėjus lygiai metams, kai statomo įrenginio grėsmes įvardijo ir sutartį su rangovu nutraukti pasiūlė tuometis "Toksikos" vadovas R.Peciulevičius, "HafnerSrl" ir "Senovės" konsorciumas nuo Šiaulių deginimo gamyklos statybų buvo nušalintas. Atsakingi pareigūnai jau nebesugebėjo paneigti ekspertų vardijamų objekto trūkumų.

Kaip nurodoma LŽ perduotame "Toksikos" atstovų atsakyme, šiuo metu bendrovė renkasi nepriklausomą ekspertą, kad jis įvertintų objekto būklę ir išvardytų būtinus atlikti darbus. "Ekspertas savo darbą turėtų baigti per mėnesį, tad rugsėjį planuojama turėti jo išvadas ir po to priimti sprendimą dėl tolesnių veiksmų, - nurodo "Toksika". - Preliminariai planuojama taisymo darbus baigti iki 2013 metų pradžios, pirmaisiais kitų metų mėnesiais atlikti įrenginio bandymus. Priimti įrenginį labai preliminariai planuojama kitų metų vasarą."

Tiesa, ar "mirties gamykla" vadinamą objektą statys labiau pasitikėjimo vertas naujas rangovas, ar toliau bus deramasi su "HafnerSrl" ir "Senovės" konsorciumu - dar neaišku. Regis, galimybė  diktuoti sąlygas toliau paliekama tam pačiam rangovui.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"