Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

"Darbiečių" pasirinkimas - pagal šabloną

 
2006 08 28 0:00
Loreta Graužinienė Kęstučiui Daukšiui pralaimėjo partijos pirmininko rinkimus, nors jai paramą išreiškė buvęs "darbiečių" lyderis.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Loreta Graužinienė Kęstučiui Daukšiui pralaimėjo partijos pirmininko rinkimus, nors jai paramą išreiškė buvęs "darbiečių" lyderis.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Jausmingos kalbos iš suvažiavimo tribūnos ir Viktoro Uspaskicho telefonu pareikšta parama nepadėjo Loretai Graužinienei perimti Darbo partijos vairalazdę. Partiečiai pasirinko Kęstutį Daukšį, turintį daug panašumų su pirmtaku ir save laikantį Uspaskicho žmogumi.

Vietoj Kėdainių milijonieriaus Darbo partijai (DP) vadovaus milijonierius iš Vilniaus.

Šeštadienį į neeilinį suvažiavimą susirinkę "darbiečiai" neatsižvelgė į buvusio lyderio Viktoro Uspaskicho nuomonę, kad jo įpėdine taptų auditorė Loreta Graužinienė, ir naujuoju pirmininku išsirinko Kęstutį Daukšį. Palyginus Uspaskicho ir Daukšio biografijas, atrodo, kad partijos nariai naująjį vedlį rinkosi žiūrėdami į senojo atvaizdą.

Uspaskichas ir Daukšys - praktiškai bendraamžiai. Pirmajam - 47 metai, antrajam - 46. Abu deklaruoja turintys ekonomisto išsilavimą, nors, kaip žinoma, esama rimtų abejonių dėl Uspaskicho aukštojo mokslo diplomo tikrumo. Į politiką tiek buvęs DP pirmininkas, tiek naujasis atėjo iš verslo, abu deklaravo esantys milijonieriai, nors Uspaskicho piniginė - gerokai storesnė. Būtent Daukšiui Uspaskichas užleido ūkio ministro kėdę. Panašumų galima įžvelgti net jų asmeniniame gyvenime. Abu politikai ne kartą buvo vedę ir garsėja kaip dailiosios lyties gerbėjai.

Rinkosi iš trijų

DP pirmininkas šeštadienį rinktas iš trijų kandidatų. Balsavimo biuletenyje buvo įrašytos laikinosios partijos vadovės Graužinienės, eksministro Daukšio ir Seimo vicepirmininko Vydo Gedvilo pavardės. Kiti kandidatai - Antanas Bosas, Jonas Jagminas, Gintaras Furmanavičius, Alvydas Pocius, Zita Žvikienė - atsisakė varžytis.

Atidarius balsadėžę paaiškėjo, kad už Gedvilą balsavo 102 "darbiečiai", už Graužinienę - 454, už Daukšį - 611. Laikinajai partijos pirmininkei akivaizdžiai tokie rezultatai buvo netikėti. Graužinienei sunkiai sekėsi išspausti šypseną.

Naujai išrinktą DP pirmininką telefonu iš Maskvos pasveikino Uspaskichas, jis ragino Daukšį neiškrypti iš kelio ir pasirinkti gerą komandą, "kuria galima visiškai pasitikėti ir kuri neįdurs jums peilio į nugarą".

Pakartojo paramą

Buvęs DP pirmininkas šeštadienį į bendražygius telefonu kreipėsi net dukart. Jam žodis buvo suteiktas vos prasidėjus suvažiavimui.

"Apgailestauju, kad fiziškai negaliu būti šalia, bet dvasiškai esu su jumis, - tvirtino Uspaskichas. - Laikas parodys ir patvirtins, kad tai, ką dabar darau, darau teisingai. Kad problema, užgriuvusi partiją, būtų išspręsta nefalsifikuojant duomenų ir teisiniu būdu. Provokacija ir numatytas susidorojimas su Darbo partija oponentams neišdegs".

DP steigėjas kritikavo partiečius, kad šie iškėlė tiek daug - iš viso 10 - kandidatų. Anot jo, taryba dar prieš suvažiavimą turėjo "išgryninti" vieną ar du kandidatus. "Linkiu išrinkti tokį lyderį, kuris nenusuktų nuo kelio, nenuvestų partijos į oponentų glėbį, - įspėjo Uspaskichas ir pridūrė savo balsą atiduodąs už Graužinienę. - Nors gaila man tos Loretos, sunkus laukia darbas, bet kažkas tą naštą turi nešti ir mano pasirinkimas būtent toks".

Tai jau buvo antrą kartą viešai išsakyta parama Graužinienei. Pirmą kartą Uspaskichas ją pareiškė prieš savaitę išplatindamas viešą laišką.

Apie grįžimą neužsiminė

Pasinaudodamas proga, kad jį girdi apie 1000 DP narių Uspaskichas pareiškė Rusijoje nesislapstąs, o gyvenąs. Kaip žinoma, tuometinis DP pirmininkas dar gegužės viduryje išvyko į Rusiją ir iki šiol negrįžo, bijodamas, kad ikiteisminį tyrimą dėl juodosios buhalterijos DP atliekantys pareigūnai jo nesulaikytų.

"Gyvenu Rusijoje, Maskvoje, bute, - šeštadienį apie save pasakojo Uspaskichas. - Nesislapstau, normaliai dirbu, vaikštau be apsaugos, pats vairuoju automobilį. Jeigu yra noras su manimi pakalbėti, esu pasirengęs bendrauti. Neturiu jokių valstybinių pareigų, kaip ir tie pusė milijono žmonių, kurie išvažiavo iš Lietuvos, užsiimu savo darbais".

Apie grįžimą į Lietuvą Uspaskichas neužsiminė, bet pareiškė sieksiąs, kad jo atsakymus į pareigūnų klausimus girdėtų ne tik Lietuvos, bet ir užsienio žurnalistai, tarptautinių organizacijų atstovai. Kadangi Kėdainių milijonierius Rusijoje vieši jau ilgiau nei tris mėnesius, jo vizos galiojimas turėjo būti pasibaigęs. Pagal įstatymus, norėdamas likti užsienio valstybėje, jis privalėjo gauti leidimą laikinai gyventi Rusijoje.

Bandė sugraudinti

Apie DP užgriuvusias bėdas - įtarimus dėl neskaidrios finansinės veiklos, partijos būstinėje atliktas kratas, pasitraukimą iš valdančiosios daugumos - šeštadienį praktiškai nekalbėta. Iš įvairių rajonų atvykusiems delegatams nebuvo paaiškinta nieko.

Laikinoji DP vadovė vietoj pranešimo apie susidariusią padėtį perskaitė jausmingą, pilną patoso kalbą. "Darbo partijai niekas negresia, nes jos pagrindas - ne kokie nors buhalteriniai popieriukai, o jūs visi, - kalbėjo Graužinienė. -

Balsai tyruose

Tik du "darbiečiai" per suvažiavimą išdrįso prabilti apie negeroves partijoje.

"Didelis pasipūtimas, nesiskaitymas su kita nuomone, vieši įvairias institucijas žeminantys pareiškimai, diletantiškumas derybose su kitomis partijomis padarė savo, - kalbėjo Jagminas. - Garsiai deklaruodami, kad imame valdžia ir būname tik pozicijoje, pražaidėme viską: valdžią, frakcijos narius, susipykome kone su visais".

Jis išreiškė viltį, kad jeigu sunkiu partijai metu Uspaskichas būtų buvęs Lietuvoje, daugelio bėdų esą būtų išvengta. "Vadovauti partijai - tai ne blynus kepti, - piktosi "darbietis" ir negailėjo kritikos Graužinienės komandai. -

Viliojo ir opozicija, ir pozicija

Pasveikinti "darbiečių" suvažiavimo buvo atvykę vos keli svečiai. Aukščiausiu lygiu atstovauta Naujoji sąjunga - sveikinimo žodį tarė pats partijos pirmininkas Artūras Paulauskas. Jis ragino "darbiečius" "suvaidinti svarbų vaidmenį formuojant centro jėgų bloką".

Socialdemokratų partijos vardu kalbėjo krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Jis priminė apie buvusį bendrą darbą valdančiojoje koalicijoje ir perdavė netiesioginį kvietimą prisidėti prie naujosios daugumos. "Būti tarp 5-6 opozicinių frakcijų, manau, ne toks Darbo partijos siekis", - kalbėjo socdemas ir išreiškė viltį, kad "anksčiau ar vėliau vėl galėsime suvienyti pajėgas ir dirbti žmonių labui".

Savo vietos dar nežino

- Jūsų nuomone, Darbo partija turi likti opozicijoje ar matote perspektyvą tapti valdančiosios koalicijos dalimi? - žurnalistai klausė naujojo DP lyderio Daukšio.

- Darbo partija yra solidi ir stipri jėga, kuri kalbės su visomis partijomis. Pasirinksime sau naudingiausią kelią.

- Socialdemokratų atstovas Juozas Olekas leido nevienareikšmiškai suprasti, kad DP laukiama valdančiojoje daugumoje.

- Darbo partijai geriausia vieta ten, kur ji geriausiai gali išsakyti savo poziciją, vykdyti programą. Nebūtinai tai gali būti valdžia. Svarstysime, žiūrėsime, kas mus geriau. Naujoji vadovybė ir taryba artimiausiu metu apsispręs, kaip elgsimės.

- Per suvažiavimą daug dėmesio skirta partijos vienybei. Jūsų nuomone, tebelieka DP skilimo, byrėjimo grėsmė?

- Manyčiau, kad tokio tiesioginio skilimo, byrėjimo grėsmės nebuvo ir iki suvažiavimo. Tiesiog kalbėjome, kad reikia išvengti vienas kito kaltinimų, panaikinti nedraugišką žiūrėjimą vienas į kitą. Tikiuosi, mūsų suvažiavimas išsprendė visas tas problemas, nors politiniai oponentai nori, kas subyrėtume.

Įsiklausys į Uspaskicho patarimus

- Pakeitėte Uspaskichą ūkio ministro poste, dabar - partijos pirmininko. Ar galima jus laikyti Uspaskicho žmogumi?

- Tuos 14 tūkst. žmonių, kurie yra partijoje, ir tuos, kurie atvažiavo čia (į suvažiavimą - aut.), visus galima laikyti Uspaskicho žmonėmis. Kadangi tai yra žmogus, kuris subūrė mus į tą partiją, su kuriuo mes ėjome, dirbome, laimėjome. Savo kalboje sakiau, kad niekada nereikia atsižegnoti nuo to, kas buvo gero, su kuo sunkiai darbome ir patyrėme didelių pergalių.

- Kokią įtaką Uspaskichas turės tolesnei partijos veiklai?

- Manau, kad Viktoras Uspaskichas turės įtakos, kaip ir visi partijos nariai. Jeigu turės kokių nors pasiūlymų, norės duoti vertingų patarimų, partijos vadovybė, žinoma, jį išklausys. Aišku, jo žodis yra daug svaresnis už kitų partijos narių.

- Ar tai neapsunkins DP bendradarbiavimo su kitomis partijomis?

- Manau, kitoms partijoms nereikia rūpintis, kas vyksta pas mus. Tegu jie rūpinasi savo partijų veikla. Mes dirbsime atsižveldami į savo ir mus išrinkusių žmonių interesus.

- Ar tai, kad Uspaskichas atidavė balsą už Graužinienę, o partija balsavo už jus, nereiškia, jog partija nusigręžė nuo buvusio lyderio?

- Nemanau, kad taip yra. Buvusio partijos pirmininko balsas yra svarbus, partijos nariai įsiklausė į jį. Tačiau mes esame čia, vietoje... Suvažiavimo delegatai nusprendė kitaip. Bet tai nereiškia, kad negerbiame savo pirmininko balso.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"