Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

"Darbiečiai" ir "tvarkiečiai" lipdys naują partiją

 
2013 02 25 6:10
Romo Jurgaičio ir Oresto Gurevičiaus nuotraukos
Romo Jurgaičio ir Oresto Gurevičiaus nuotraukos

Darbo partijos (DP) bei 'Tvarkos ir teisingumo' (TT) vadovybės palaimino ketinimus tapti viena politine jėga. Nors prieštaraujančiųjų tokiam žingsniui buvo nedaug, neabejojama, kad vienu kūnu partijos taps 'nukraujavusios'.

Vakar į neeilinius prezidiumų ir tarybų posėdžius susirinkę DP ir TT atstovai nusprendė atverti duris partijoms susijungti. Bus sudarytos dvišalės darbo grupės, kurios pradės derinti bendrą partijos statutą, programą, gesins konfliktines situacijas, spręs vadovybės klausimus, siūlys naujos politinės jėgos pavadinimą ir datą, kada sušaukti jungtinį kongresą.

Partijų jungimasis ekspertų visai nestebina. TT įtaka nuolat mažėja, o DP, kaip juridiniam vienetui, apskritai gresia išnykti iš politinio žemėlapio dėl teisme nagrinėjamos "juodosios buhalterijos" bylos.

Turi baimių

TT taryboje už deklaraciją dėl jungimosi su DP balsavo 96 nariai, prieš buvo trys, tiek pat "tvarkiečių" susilaikė. Galutinai dėl jungtuvių turės nuspręsti partijos kongresas, kurį planuojama šaukti balandžio mėnesį.

Prieš tai vykusiame partijos prezidiumo posėdyje, pasak TT pirmininko Rolando Pakso, kilo nemažai klausimų dėl susijungti su DP pasirinkto laiko, taip pat jungimosi formos. R.Paksas jau pasiruošęs esą neišvengiamam dalies partijos kolegų praradimui. "Bus kažkoks procentas žmonių, kurie nesutiks. Įtikinėsime, įkalbinėsime, bet vis vien gali būti, kad nesutiks. Bus žmonių, kurie galbūt pavargę nuo politikos, bus žmonių, kurie gal bus patraukti kitų. Tai natūralus procesas", - aiškino R.Paksas.

Viešai nepritarimą dėl partijų susijungimo reiškia vos keli "tvarkiečiai". Seimo narys Remigijus Ačas R.Paksą apkaltino rinkėjų ir bendraminčių išdavyste dėl posto. Kiti "tvarkiečiai" tarybos posėdyje teigė besibaiminantys, kad partiją praris DP. Vienas griežtai nusiteikęs TT narys DP išvadino "verslo planu". Parlamentaras Remigijus Žemaitaitis mano, kad prieš pritariant partijų susijungimui reikia atsakyti į daugybę klausimų.

Už ketinimus vienytis DP taryba vakar pasisakė vienbalsiai.
Už ketinimus vienytis DP taryba vakar pasisakė vienbalsiai.

Prieštaraujančiųjų neatsirado

DP gretose taip pat yra nemažai skeptiškai dėl jungtuvių su "tvarkiečiais" nusiteikusių politikų. "Darbiečiai" jaučiasi esanti stipri politinė jėga, todėl nenori vienodomis teisėmis jungtis su esą silpnesne TT. Skeptiškai susijungimą vertinantys DP atstovai taip pat pažymi, kad tarp jų ir TT yra nemažai ideologinių skirtumų.

Tačiau už ketinimus vienytis DP taryba vakar pasisakė vienbalsiai. Neprieštaravo net nemažai "tvarkiečių" nevienareikšmiškai vertinamas Artūras Paulauskas. "Pats stebėjausi", - tarybos balsavimo rezultatus įvertino DP pirmininkas Viktoras Uspaskichas.

Pasiūlyta sudaryti darbo grupę, kuri derėsis dėl jungimosi su "tvarkiečiais" galimybės. Galutinį žodį dėl šios politinės santuokos tars DP skyriai ir suvažiavimas. "Sudarytos keturios darbo grupės, prasidės derybos. Buvo tokių nuomonių, kad susivienijimas vyktų DP geresnėmis sąlygomis, atsižvelgta į populiarumą, Seimo narių skaičių. Aš esu už jungimąsi lygiomis sąlygomis", - tvirtino V.Uspaskichas.

Reikės harmonizuoti

Po partinių renginių R.Paksas ir V.Uspaskichas surengė bendrą spaudos konferenciją. Čia DP vadovas paskelbė, kad prie buriamo politinio darinio taip pat norėtų prisijungti "darbiečiams" artima Leiboristų partija. Ji buvo sukurta prieš 2008 metų rinkimus, o jai vadovavo V.Uspaskicho bendražygis Viktoras Fiodorovas. R.Paksui tokia žinia buvo naujiena. "Atvirai sakant, pirmą kartą girdžiu apie tai. Manau, kad DP pirmininkas paaiškins detaliau", - kalbėjo jis.

R.Paksas vakar atskleidė, kad apie galimybes suvienyti jėgas su V.Uspaskichu pradėjo kalbėtis daugiau kaip prieš dvejus metus. "Tai aktyviau, tai ne taip aktyviai. Vienu metu turėjome sukūrę darbo grupę spręsti klausimams. Bet yra kaip yra, procesas prasidėjo prieš keletą minučių, tarybos nariams pareiškus norą susijungti", - aiškino jis.

V.Uspaskichas pritarė, kad reikėjo susitaikyti su tokia mintimi, "suvirškinti žinią". Jo nuomone, jiems sutarti su R.Paksu gali būti lengviau nei partijų skyriuose. "Net ir mažesniame name gyvenant pervažiuoti į didesnį užima laiko, o čia - kolektyvas, žmonės, reikės harmonizuoti, suderinti. Gal mums su R.Paksu lengviau susitarti nei žemesnėse grandyse, turime duoti laiko, bet intensyviai eiti tuo keliu", - įsitikinęs V.Uspaskichas.

Ne visi "tvarkiečiai" pritarė jungtuvėms su "darbiečiais".
Ne visi "tvarkiečiai" pritarė jungtuvėms su "darbiečiais".

Daugiau postų nesigvieš?

TT ir DP lyderiai vakar tikino, kad dėl to, kas vadovaus jungtinei partijai, bus tariamasi darbo grupėse, o nuspręs bendras kongresas. "Bus derybos. Gal bus du pirmininkai, o gal pirmininkas bus TT atstovas, mes turėsime tris vicepirmininkus", - aiškino V.Uspaskichas.

Tačiau "tvarkiečių" ir "darbiečių" lyderiai nepaneigė sieksiantys vadovauti jungtinei partijai. "Tačiau yra ir kitų galimybių. Vienoje diskusijų kalbėta ir apie kitus kandidatus į jungtinės partijos lyderius. Todėl palaikau idėją, kad tai nuspręstų jungiamasis suvažiavimas", - teigė R.Paksas.

Susijungusios partijos taptų didžiausia politine jėga valdančiojoje koalicijoje. Seime ji turėtų viena vieta daugiau nei didžiausia Socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija - iš viso 39. Tačiau tiek R.Paksas, tiek V.Uspakichas tikino, kad nebandys peržiūrėti koalicinės sutarties ir nepretenduos į daugiau postų. "Darbotvarkėje tokio klausimo nėra, ir aš manau, kad politinis stabilumas yra labai sveikintinas dalykas. Tiek mane, tiek mūsų partijos narius žavi dabartinis premjeras", - tvirtino R.Paksas.

Gali aptrupėti

Politologės Jūratės Novagrockienės nuomone, jungtuvės abiem partijoms yra naudingos - TT sustiprinti ir DP išlikimui užsitikrinti. Tačiau ji pažymi, kad partijų jungimasis nebūtų toks greitas, jeigu DP nebūtų poreikio bandyti surasti išeitį dėl jai, kaip juridiniam asmeniui, pateiktų kaltinimų.

Anot J.Novagrockienės, TT ir DP rinkėjai yra panašūs, partijos turi ir šiokių tokių bendrų nuostatų. "Bet koks vienijimasis mūsų partinėje sistemoje yra geras reiškinys, nes didina konkurencijos aiškumą ir partinės sistemos stabilumą, galiausiai lengvina rinkėjų pasirinkimą", - pabrėžė ekspertė.

J.Novagrockienė nemano, kad artimiausiu metu naujas politinis darinys bandytų reikalauti daugiau postų valdančiojoje koalicijoje. Ji įsitikinusi, kad nebus kėsinamasi ir į premjero kėdę, nes TT ir DP paprasčiausiai neturi stiprios alternatyvos dabartiniam Vyriausybės vadovui Algirdui Butkevičiui. Be to, abejotina, ar panašiam pasikeitimui pritartų prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kraštutiniu atveju esą gali būti reikalaujama daugiau ministrų ar viceministrų postų, perstumdyti kėdes Seime, bet ne daugiau. "Tos pamokos, patirtos formuojant ministrų kabinetą, tikiuosi, yra išmoktos. Vėl bristi į tą pačią upę, abejoju, ar būtų labai naudinga, kad ir stipresniam naujam dariniui. Tačiau priimant sprendimus, aišku, derybos galėtų būti jam naudingesnės", - svarstė politologė.

J.Novagrockienės teigimu, sujungti partijas vietiniu lygmeniu gali būti gerokai sunkiau nei centriniu. Pasak jos, tikėtina, kad besivienijančios politinės jėgos, ypač TT, gali aptrupėti.

Naudą pajus lyderiai

Politologė Lidija Šabajevaitė TT ir DP susijungimą vertina dvejopai. Viena vertus, suvokiama, kad susijungus bus daug geriau, ir to naudą pajus tiek "darbiečių", tiek "tvarkiečių" lyderiai. R.Pakso galimybės visavertiškai dalyvauti Lietuvos politikoje kol kas apribotos, o V.Uspaskichas yra kaltinamasis vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje. Antra vertus, tikėtina, kad susivienijusios politinės jėgos neteks dalies savo narių.

L.Šabajevaitės teigimu, jungtis ketinančios partijos beveik neturi ideologijos, todėl joms susitarti dėl statuto, programos esą bus nesunku. "Konservatoriai, liberalai, socialdemokratai turi aiškią ideologiją. O kuo pavadinti "tvarkiečius" ar "darbiečius"? Žodis "centras" - tai ne ideologija. Manau, dėl eilinių dalykų, kurie reikalingi valstybei, jiems susitarti nebus labai sunku", - įsitikinusi politologė.

L.Šabajevaitės nuomone, TT ir DP jungtuvės nekelia grėsmės kol kas didžiausiai valdančiajai partijai - LSDP. "Nemanyčiau, kad susijungusi partija ardytų koaliciją ir reikalautų ministro pirmininko posto. Tikiuosi, abu - TT ir DP - vadovai bei partijų viršūnėlės neblogai žino, kokia prezidentės nuomonė, ir, tikėkimės, kad tai vis dėlto yra partijos, kurios nedirba ne Lietuvos naudai, kitaip sakant, jos yra lietuviškos partijos ir nori neprarasti savo autoriteto", - pažymėjo ekspertė. 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"