Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Darbas taryboje iš idėjos - retenybė

 
Laikinosios sostinės taryboje dirbantiems verslininkams V. ir I.Matijošaičiams atlygio už dalyvavimą posėdžiuose nereikia. /Erlendo Bartulio nuotraukos
Laikinosios sostinės taryboje dirbantiems verslininkams V. ir I.Matijošaičiams atlygio už dalyvavimą posėdžiuose nereikia. /Erlendo Bartulio nuotraukos

Tik nedaugelis iš daugiau kaip pusantro tūkstančio vietos politikų savivaldybių tarybose sutinka dirbti visuomeniniais pagrindais. Kitiems tokia mintis nekyla, taip pat netrūksta norinčiųjų gauti didesnį atlygį.

Teisę atsisakyti atlygio vietos politikams suteikė spalį Seimo priimta Vietos savivaldos įstatymo pataisa. Pagal ją savivaldybių tarybų nariams, išskyrus merą ir jo pavaduotojus, už darbo laiką atliekant pareigas mokamas atlygis. Jis apskaičiuojamas pagal skelbiamą vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydį atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką. Tarybos nariai turi teisę atsisakyti jiems priklausančių pinigų, pateikę prašymą dėl pareigų atlikimo neatlygintinai.

Taip pat kiekvienam vietos politikui kas mėnesį padengiamos ir nustatyto dydžio išlaidos transporto, ryšio bei kitokioms paslaugoms, reikalingoms atlikti tarybos nario darbą. Kanceliarinėmis vadinamų išmokų dydį nusistato kiekvienos savivaldybės taryba. Vienose savivaldybėse tarybos nariai šių išmokų apskritai negauna, o kitur jos viršija ir tūkstantį litų.

"Kur juos dėti?"

Šios kadencijos Vilniaus miesto taryboje dirba 51 politikas. Bent penkis jų būtų galima vadinti milijonieriais. Tačiau nė vienas jų nesuskubo atsisakyti tarybos nariams priklausančių išmokų.

Iš 41 Kauno miesto tarybos nario pinigų iš laikinosios sostinės savivaldybės biudžeto atsisakė tik du - "Vieningo Kauno" atstovai, verslininkai Irena Matijošaitienė ir Visvaldas Matijošaitis. 1200 litų siekiančias išmokas jie anksčiau atsiimdavo ir vėl grąžindavo į savivaldybės biudžetą. Kai Seimas priėmė minėtą Vietos savivaldos įstatymo pataisą, ši kauniečių pora raštu atsisakė tarybos nariams priklausančių pinigų už posėdžius.

I.Matijošaitienė tikino tokį sprendimą priėmusi kartu su vyru, nes sakė "nežinanti, kur tuos pinigus dėti". Į miesto tarybos posėdžius politikė važiuoja savo automobiliu, o pinigų pieštukams ir rašikliams nestokojanti. "Tad kur dėti tuos 1200 litų? Tie, kurie sako, kad pinigus išleidžia susitikimams su rinkėjais, tik dumia akis", - LŽ teigė I.Matijošaitienė.

Kauno meras Andrius Kupčinskas LŽ pasakojo girdėjęs ne vieną tarybos narį kalbant, esą jis atsisakys mokamų pinigų arba bent susimažins išmokas, tačiau nė vienas tokių kalbėtojų to nepadarė.

Alytaus miesto savivaldybėje negauta nė vieno prašymo nemokėti tarybos nario išmokos. Du tarybos nariai - "tvarkiečiai" Gintaras Šurkus ir Jonas Balčius - yra paprašę pervesti 10-50 proc. jiems už posėdžius mokamų pinigų į vienos viešosios įstaigos fondą, skirtą stipendijoms. Net vienas turtingiausių Dzūkijos sostinės politikų, turto už 3 mln. litų deklaravęs tarybos narys "darbietis" Valius Micevičius išmokų nėra atsisakęs.

Kauno meras A.Kupčinskas sugebėjo gauti pinigų net už apsilankymą šv. Mišiose ar pramoginiuose renginiuose.
Kauno meras A.Kupčinskas sugebėjo gauti pinigų net už apsilankymą šv. Mišiose ar pramoginiuose renginiuose.

Prisiduria pragyvenimui

Klaipėdos miesto taryboje atlygį už posėdžių lankymą ima vos trys politikai, kiti 29 tenkinasi algomis, kurias gauna iš tiesioginių savo darboviečių.

Uostamiesčio merijos Viešųjų ryšių skyrius informavo, kad vidutiniškai mėnesio atlygis tarybos nariams šiais metais siekė apie 122 litus.

Vienas Klaipėdos miesto tarybos narių, imančių šį atlygį, pensinio amžiaus konservatorius Vytautas Lupeika tikino, jog gaunami pinigai išties labai menki. "Imu aš tą algą, nes noriu prisidurti prie pensijos. Vieną mėnesį gavau 200 litų, kitus - 140, 130, 70, o rugpjūtį tik 13 litų. Tarybos, jos komitetų ir komisijų posėdžių sekretorės labai kruopščiai viską skaičiuoja, žymi valandas. Kaip man sakė, valandos darbas įvertinamas apie 13 litų", - pasakojo politikas.

LŽ duomenimis, pinigus už dalyvavimą uostamiesčio savivaldybės tarybos posėdžiuose gauna ir Rusų sąjungos narys Viačeslavas Titovas bei konservatorius Jonas Milierius.

Iš 31 uostamiesčio tarybos nario tik verslininkas socialdemokratas Rimantas Cibauskas yra atsisakęs vadinamųjų kanceliarinių išmokų, siekiančių 700 litų. Už šias išmokas vietos politikai turi atsiskaityti.

Marijampolės tarybos narys R.Jonikaitis teigė, kad už dalyvavimą posėdžiuose gautas sumas panaudoja "informuodamas visuomenę apie aktualijas ir problemas bei jų sprendimo būdus". /Kazio Kazakevičiaus nuotrauka
Marijampolės tarybos narys R.Jonikaitis teigė, kad už dalyvavimą posėdžiuose gautas sumas panaudoja "informuodamas visuomenę apie aktualijas ir problemas bei jų sprendimo būdus". /Kazio Kazakevičiaus nuotrauka

Dirba ne dėl pinigų

Iš 25 Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narių trys - Lina Kružinauskienė, Valdas Kamaitis ir Gintautas Plečkaitis - neima atlygio nei už dirbtą laiką posėdžiaujant, nei vadinamųjų kanceliarinių išmokų.

"Į tarybą ėjau ne tam, kad užsidirbčiau pinigų", - LŽ teigė G.Plečkaitis. Anot verslininko, pinigų už posėdžiuose sugaištą laiką ar išlaidas telefonui, degalams bei kompiuteriui jis negaudavo nei per ankstesnę kadenciją, nei dabar. "Norėjau atsisakyti ir vadinamųjų komandiruotpinigių, kai kartu su meru vykome į Rusijos Kaliningrado sritį. Tačiau negaliu to padaryti, nes tai nenumatyta įstatymuose", - sakė G.Plečkaitis. Pasak jo, darbas savivaldybės taryboje yra kiekvieno į ją išrinkto asmens pareiga ir atsakomybė rinkėjams. G.Plečkaičio įsitikinimu, siekiantieji patekti į savivaldybės tarybą turėtų suvokti, kad iš to tikrai neprasigyvens.

Solidarizuojasi su tarnautojais

Iš 25 Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narių atlygio už laiką atliekant pareigas yra atsisakę du politikai - konservatorius Andrius Kalesnikas ir "darbietė" Angelė Jokubynienė.

LŽ kalbintas A.Kalesnikas teigė, kad žengti tokį žingsnį jį privertė itin sudėtinga finansinė rajono savivaldybės padėtis. "Tai savotiška mano solidarumo su merijos darbuotojais išraiška", - tvirtino jis. Politikas tikino, kad taip jis palaiko administracijos darbuotojus, verčiamus nemokamai atostogauti. Taupydama lėšas penktadieniais nedirba beveik visa Ukmergės rajono savivaldybės administracija. "Turiu nuolatinį darbą ir kitą pajamų šaltinį, o merijos tarnautojai to neturi. Tikiuosi, kad į tai bus atsižvelgta ir formuojant kitų metų biudžetą bus skirta pakankamai lėšų savivaldybės administracijos darbuotojų atlyginimams", - sakė A.Kalesnikas. Jis priminė, kad ir išmokos tarybos nariams už posėdžius nėra didelės - vos 100 ar 200 litų.

Be sąžinės graužimo

Tačiau dauguma savivaldybių politikų tikina nematantys jokios priežasties atsisakyti atlygio už taryboje dirbtas valandas ar jiems priklausančių kanceliarinių išmokų.

Toli gražu ne pats skurdžiausias Vilkaviškio rajono tarybos narys socialdemokratas Kazys Kiaulakis LŽ teigė, kad iš savivaldybės administracijos per mėnesį gaunami 200-300 litų - nedideli pinigai, kurie neturi įtakos savivaldybės biudžetui. "Kartais kur kas daugiau išlaidaujama, nei sumokama mums, tarybos nariams", - tvirtino jis. Politikas tikino, kad kol kas atsisakyti išmokų jam net mintis nekilo. Mat tai esąs vien simbolinis atlygis už atliekamą darbą, kuris galėtų būti įvertintas gerokai daugiau. "Pinigus pasiimu be jokios sąžinės graužaties", - teigė pašnekovas. K.Kiaulakis pareiškė, kad pinigų atsisakantys tarybos nariai esą tik politikuoja.

Nenumatęs atsisakyti nei kanceliarinių išmokų, nei atlygio už darbą Marijampolės savivaldybės taryboje yra "tvarkietis" Rolandas Jonikaitis. Jis teigė, kad už dalyvavimą posėdžiuose gautus pinigus esą panaudoja "informuodamas visuomenę apie aktualijas ir problemas bei jų sprendimo būdus", o ne pragyvenimui ar kokioms nors kitokioms reikmėms.

"Tad tikrai nemanau, kad tokių išmokų nereikia. Juk taryboje žmonės dirba, jie posėdžiams skiria nemažai laiko. Tuo metu jie juk negali dirbti savo tiesioginio darbo, tad už savivaldybėje sugaištą laiką jiems turi būti atlyginama", - įsitikinęs R.Jonikaitis.

Tūkstantį litų viršijančios išmokos kanceliarinėms reikmėms neketina atsisakyti Kauno miesto meras A.Kupčinskas, iš savivaldybės biudžeto dar gaunantis ir mero atlyginimą. Konservatorius tikina, kad į renginius savaitgaliais jam važiuoti tenka savo mašina. Tad didžiąją kanceliarinių išlaidų dalį jis skiria automobilio degalams.

LŽ jau rašė, kad Kauno merui anksčiau būdavo mokama ir už koncertų ar kai kurių kitų renginių (pavyzdžiui, pramoginės televizijos laidos filmavimą) lankymą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"