Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Danas susigrūmė su Lietuvos teismais

 
2010 07 12 0:00
Anot advokato, ant jo ginamo žavaus B.Schultzo "mergos lipo pačios". <br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Anot advokato, ant jo ginamo žavaus B.Schultzo "mergos lipo pačios".
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Dėl 21 metų studentės išžaginimo ir išprievartavimo Vilniaus miesto 3-iajame apylinkės teisme teisiamas 47-erių danų verslininkas Bjarke Gallas Bernaras Schultzas su LŽ korespondentais susitiko pirmomis dienomis išėjęs į laisvę. 2009 metų gegužės 31-ąją, kai policija ir ugniagesiai iš jo buto išvadavo merginą, B.Schultzas buvo suimtas. 12 mėnesių, praleistų ankštoje Lukiškių tardymo izoliatoriaus kameroje su kitais trimis įtariamaisiais, paliko pėdsakų. Tačiau B.Schultzas, žurnalistų laukęs kartu su jauna gražuole žmona Galina, buvo malonus. Netgi pasiūlė fotografuoti visame erdviame, gražiai įrengtame bute, vonioje ir miegamajame, kad įsitikintume, jog jis neturėjo galimybių čia prievarta laikyti studentės.

- Esu iš Skandinavijos, kurioje ypač paisoma žmogaus teisių. Mano atveju patekau iš labai aukštos gyvenimo kokybės į labai varganą situaciją. Lukiškėse buvau laikomas su žmonėmis iš Rytų Europos šalių. Kameroje glaudėmės keturiese. Vienas kaimynų buvo Michaelas Campbellas, įtariamas airių teroristas (sulaikytas 2008 metų sausio 22-ąją Vilniuje, kai neteisėtai įsigijo didelės sprogstamosios galios įtaisų ir ginklų, - red.). Kitas kameros kaimynas buvo įtariamas nužudymu, trečias suimtas dėl narkotikų gabenimo iš Kirgizijos, Rytų Europos. Ne sykį kameroje buvo apgyvendinti nelegaliai Lietuvos sieną kirtę gruzinai. Palaikėme normalius santykius, tik kartą vienas gruzinas norėjo pradėti su manimi muštis. Pasakiau jam: "Nenori", "Nie chočeš". Iškviečiau prižiūrėtoją. Tačiau Lukiškėse prižiūrėtojai nesupranta angliškai. Jeigu nemoki rusiškai arba lietuviškai, nesusišnekėsi. Daug metų boksavausi, galiu kovoti, bet nenoriu

problemų. Noriu tik sąžiningo, teisingo teismo. Daug kartų kviečiau prižiūrėtojus, tačiau tik po 30 valandų sulaukiau pagalbos. Apskritai kalėjime nebuvo kivirčų. Darbuotojai geri, nors griežti. Maistas prastas - "sečka, kartoška" (smulkintų kruopų košė, bulvės - red.). Bet papildomo maisto galima įsigyti parduotuvėje. Danijoje, manau, kalėjimų sąlygos kur kas aukštesnio lygio. Lukiškių sistema nėra labai gerai veikianti, nors išgyventi įmanoma.

- O jūsų rusų kalbos žinios - iš Lukiškių ar mokėjote šiek tiek rusiškai ir anksčiau?

- Iš Lukiškių. Anksčiau nemokėjau rusiškai. Turiu vienų metukų sūnų Kirilą. Mudu su žmona Galina sutarėme, kad vieną dieną per savaitę kalbėsime tik rusiškai, kitą - tik daniškai, o likusias penkias - angliškai. Noriu išmokti rusų kalbą.

- Ar pasakytumėte, ką manote apie jums pateiktus kaltinimus dėl seksualinės prievartos?

- Negaliu kalbėti apie bylą. Norėčiau daug ką pasakyti, bet gerbiu teismą - pažadėjau nešnekėti apie bylą. Tačiau jūs galite fotografuoti bute kur tik norite. Nukentėjusioji teigia, kad negalėjo išsigelbėti, esą laikiau ją prievarta. Juk matote, kaip atrodo butas. Jeigu būtų norėjusi, ji turėjo galimybę išeiti.

- Neneigiate, kad turėjote su mergina lytinių santykių?

- Neneigiu, tačiau tai vyko abipusiu sutarimu, - žvelgdamas tiesiai į akis ir tuo pat metu švelniai glostydamas prie jo prigludusią sutuoktinę tarė B.Schultzas.

- Kaip reagavo žmona, sužinojusi, kas įvyko jūsų bute tuo metu, kai ji gulėjo gimdymo namuose su naujagimiu sūneliu?

- Aišku, Galina visą mėnesį buvo nusiminusi, šokiruota. Padariau didžiausią klaidą, kokią tik vyras gali padaryti. Pasielgiau labai blogai. Tačiau praėjus kuriam laikui mes vėl atradome vienas kitą. Galina suprato mane ir atleido. Dabar mūsų santykiai net geresni negu anksčiau.

- Be šios teisme nagrinėjamos bylos, jūsų atžvilgiu yra atliekamas dar vienas ikiteisminis tyrimas - dėl mažametės dukters tvirkinimo.

- Šis tyrimas - tikra nesąmonė. Jis dar nebaigtas, tad nežinau, kuria linkme krypsta. Reikalas tas, kad tuomet, kai sutikau Galiną, mano buvusi mergina Jurgita M., dukters mama, supyko. Ji laukė manęs 6 metus, tikėjosi, jog vieną gražią dieną susituoksime. Buvusi draugė pradėjo mane terorizuoti dar 2008-ųjų vasarą. Ji siuntė laiškus, kad užmuš ar sužalos mane. Su Galina susituokėme 2008 metų spalio 18-ąją, šeštadienį, o pirmadienį, spalio 20-ąją, buvusi mergina nunešė į policiją pareiškimą dėl dukters tvirkinimo. Tai buvo kaip teroras. Iš pradžių pareigūnai tvirkinimo bylą nutraukė, nes nerado įrodymų. Tačiau pradėjus tyrimą dėl studentės kaltinimų išprievartavimu, buvo atnaujintas tyrimas ir dėl dukros tvirkinimo. Pripažįstu, kai ką mergaitė galėjo netyčia pamatyti. Kartą mudu su Galina mylėjomės miegamajame, kai naktį įėjo dukra ir išvydo mus. Pasakiau jai grįžti į lovą. Mes - šeima, juk gali taip atsitikti, kad vaikas įeina tuo metu, kai mylimasi. Tai normalu. Tačiau mano klaida buvo nusifotografuoti su dukra vonioje. Šią nuotrauką išspausdino laikraščiai. Visuomet pasiimu dukrą į dušą ar sūkurinę vonią - ji mėgsta tokias maudynes. Man atrodo, tai natūralu. Kai mergaitė buvo penkerių, vesdavausi ją ir į sporto klubą "Impuls". Ten mudu plaukiodavome baseine. Kaip galėčiau nusivesti dukrą į baseiną, jeigu nepersirengtume kartu vyrų persirengimo kambaryje? Ji maža mergaitė, pati to nepadarytų. Elgiausi taip, kaip elgtųsi normalus danas. Myliu savo dukrą, ginu ją ir manau, kad darau tai, kas jai yra geriausia.

- Būdamas Lukiškėse parašėte skundus Strasbūro Žmogaus Teisių Teismui. Kaip manote, kas jūsų byloje daroma neteisingai?

- Į Strasbūrą išsiunčiau du laiškus - 2009 metų gruodį ir 2010-ųjų kovą. Vienas skundų buvo dėl klaidų, padarytų verčiant mano bylą. Lietuvoje teismų vertėjai neprivalo laikyti specialaus egzamino, todėl jie nėra labai kvalifikuoti. Laura, mano vertėja į danų kalbą, per teismo procesą darė viską, ką gali, bet pati prisipažino, jog nėra tokia kvalifikuota, kad galėtų tiksliai išversti greitai kalbančius teismo dalyvius. Ji neturi patirties kriminalinių bylų srityje, nežino terminų. Man gresia 7 metai nelaisvės, tačiau kaip galiu gintis, jei net negaunu tikslaus vertimo? O kitą laišką parašiau dėl sąlygų Lukiškių tardymo izoliatoriuje. Man nebuvo leista susitikti su žmona, mama. Danijoje gyvenanti mama jau metai serga insultu, guli ligoninėje. Ją labai paveikė skandalas spaudoje. Mudu buvome ypač artimi, kartu keliavome į JAV, Tailandą, Honkongą, važinėjome po Europos šalis. Mamą paralyžiavo praėjus mėnesiui po mano suėmimo. Manau, taip atsitiko dėl streso ir nervų. Teismas man neleido kalbėtis su ja, neleido bendrauti su suaugusiu sūnumi, gyvenančiu Danijoje. Galiną per metus mačiau tik pusantros valandos. Šešis mėnesius negalėjau bendrauti su kompanijos, kuriai vadovauju, darbuotojais. Ekonominės krizės laikotarpiu neturėjau galimybių priimti jokių sprendimų dėl įmonės veiklos, nepasirašinėjau dokumentų. Išėjęs į laisvę sužinojau, kad mano finansinė padėtis sunki, pajamų nėra, turtas areštuotas. Nebegaliu apmokėti advokato Mindaugo Paukštės paslaugų, už mano gynimą dabar jam moka valstybė.

- Ar daug žalos patyrė verslas dėl jūsų suėmimo?

- Tik savaitę esu laisvėje, bet jau rūpinuosi, kaip atgaivinti Lietuvoje pagamintų medinių durų tiekimą į Daniją. Siekiu atnaujinti ryšius su Estijos ir Suomijos verslininkais. Stengiuosi sutvarkyti savo verslą ir likti Lietuvoje. Daugelis žmonių klausė manęs, ir būnant kalėjime, ir dabar, ar neketinu išvykti iš Lietuvos. Tačiau sakiau jiems: Lietuvoje turiu tris vaikus, žmoną, verslą, tad neišvyksiu.

- Prasidėjus teismo procesui pateikėte tiek daug skundų ir prašymų, kad juos narpliojant vis tekdavo atidėti bylos nagrinėjimą iš esmės. Negi jums, sėdėjusiam Lukiškėse, buvo naudinga vilkinti teismo procesą?

- Bjarke nesiekė vilkinti teismo proceso, - užstojo vyrą Galina. - Jis norėjo normalių sąlygų tam, kad galėtų pasiruošti apginti save, nes tai rimta byla. Bjarke jautė, jog yra psichologiškai veikiamas. Jau vien tai, kad buvo kalėjime, veikė jį. O kai dar nesupranti kalbos, kai matai, kad tavo pagrindinės teisės yra apribotos... Jis siekė parodyti visus tuos neteisingus dalykus. Norėjo apsiginti.

- Siekiau teisingumo Lietuvoje, nes nagrinėjant mano bylą nebuvo laikomasi Europos įstatymų, - patvirtino B.Schultzas. - Skundžiau faktus. Devynios moterys teisėjos ir tik vienas vyras narpliojo mano bylą! Tai nesubalansuota. Juo labiau kad byla - dėl seksualinių vyro ir moters santykių. Dabar ją nagrinėja teisėjų kolegija, sudaryta iš dviejų vyrų ir vienos moters. Lukiškėse turėjau laiko išanalizuoti Danijos baudžiamąjį kodeksą. O Lietuvos baudžiamojo proceso kodekso negalėjau perskaityti, nes jis vis dar neišverstas į anglų kalbą. Kai ką man išvertė žmona, kai ką išsiverčiau savo pastangomis. Tai neteisinga, Lietuva nesilaiko tarptautinių įstatymų. Manau, kad teisėjai yra geri, bet jie iki šiol laikosi sovietinių taisyklių. Lietuvoje per teismo posėdžius man neleidžiama sėdėti greta savo advokato. Vykstant teismui sėdžiu atskirai ir negaliu su juo pasitarti. Mano atveju būti teisiamam Lietuvos teisme - vadinasi, nesuprasti teismo, neturėti glimybės tartis su advokatu. O Europos įstatymuose nurodyta, kad privalau pats gintis, kad nukentėjusioji ir aš, teisiamasis, turime vienodas teises. Tačiau Lietuvos teisme vyrauja tokia atmosfera, tarsi jau būčiau nuteistas.

- Keitėte advokatus, kodėl atsisakėte ankstesniųjų?

- Turėjau du gynėjus. Kai nusprendžiau skųstis Strasbūrui ir paprašiau įstatymų, kuriais galėčiau remtis, advokatas patarė to nedaryti. Jis aiškino: "Greitai greitai, Bjarke, tu turi grįžti į Daniją, į gerą kalėjimą." Pasakiau, kad nesutinku, kad noriu, jog būtų paisoma kodekso. Auga mano keturi vaikai (Lietuvoje - 6-erių duktė, 3-ejų ir metukų sūnūs, Danijoje - 21-erių sūnus - red.), todėl trokštu, kad jie žinotų tiesą. Jeigu greitai būčiau nuteistas ir atlikčiau bausmę Danijoje, gal būtų paprasčiau. Tačiau aš siekiu, kad teismas būtų teisingas. Nenoriu daug kalbėti, bet kai kurie įrodymai pradingo... Dabar tai matome teisme.

- Internete įkūrėte svetainę www.justinlit.lt. Kam jums tai?

- Pradėjau kurti organizaciją nuteistiems asmenims. Danijoje ir Švedijoje tokių yra. Lietuvoje noriu įkurti organizaciją, kurią finansuotų Vyriausybė ir privatūs asmenys. Mes rengtume projektus, susikoncentruotume į silpniausias vietas. Norėčiau bendradarbiauti su Teisingumo ministerija. Manau, kad Lietuvai būtinai reikia tokios organizacijos ir pagalbos teisiamiems bei nuteistiems žmonėms.

Nerijus Bieliauskas, Vilniaus apygardos prokuroras:

"Ikiteisminis tyrimas dėl B.Schultzo dukters tvirkinimo dar nebaigtas. Ką tik grįžau iš atostogų, todėl nežinau, ar įtariamasis jau davė parodymus. Prieš mano atostogas jis buvo išreiškęs pageidavimą duoti parodymus. Paskui lyg ir atsisakė. Artimiausiu metu pasakys, duos ar neduos parodymus.

B.Schultzui pateikti įtarimai pagal Baudžiamojo kodekso 153 str. dėl mažamečio asmens tvirkinimo, 309 str. 2 d. dėl pornografinio turinio produkcijos, kurioje atvaizduotas vaikas arba asmuo, pateikiamas kaip vaikas, gaminimo, platinimo, viešo demonstravimo ir 294 str. 1 d. dėl savavaldžiavimo. Specialistams buvo duota užduotis įvertinti, ar B.Schultzo bute rastose laikmenose yra pornografinio turinio medžiagos, ar atvaizduojami vaikai. Gauta specialisto išvada ir ja remiantis pateikti įtarimai. Iš esmės ikiteisminis tyrimas jau kaip ir baigiamas. Kas nors pasikeistų tik tuo atveju, jeigu atsirastų naujų faktų ir duomenų."

Jurgita M., B.Schultzo 6 metų dukters mama:

"Niekada neterorizavau B.Schultzo, tik kovoju už savo dukrą. Man skaudu, kad tokia maža mergaitė jau turi tiek seksualinių žinių. B.Schultzas sugadino jai vaikystę. Dukra matė tai, ko vaikai neturi matyti: ant stalo striptizą šokančią moterį, nuolat bet kuriuo dienos metu su moterimis besimylintį arba besimasturbuojantį tėvą... Nenoriu visko pasakoti, bet ar žinote, kad pas B.Schultzą rasta pornografinių vaikų nuotraukų? Nieko nereikalauju iš B.Schultzo, jokios kompensacijos už dukrai padarytą žalą. Tačiau reikalauju, ir turiu teisę, kad jis mokėtų alimentus, kurių niekada nemokėjo."

B.Schultzo advokatas Mindaugas Paukštė:

"Ikiteisminiame tyrime dėl dukters tvirkinimo B.Schultzas po tyrimo atnaujinimo dar nedavė parodymų. Manau, šioje byloje buvusi B.Schultzo draugė asmeninius santykius bando spręsti vaikų korta. Lygiai tas pats, kaip ir kitose žymiose bylose. Ta byla buvo nutraukta. Ji atnaujinta tik todėl, kad kažkas panašaus vyko Drąsiaus Kedžio dukros tvirkinimo byloje.

Nuo gegužės 28-osios, kai Vilniaus apygardos teismo sprendimu B.Schultzui suėmimas pakeistas į pasižadėjimą neišvykti, jis nedalyvavo teismo posėdžiuose, nes turi problemų dėl sveikatos. Per du mėnesius jo sveikatos būklė turėtų pagerėti.

Šiuo metu Vilniaus miesto 3-iajame apylinkės teisme nagrinėjama seksualinio prievartavimo ir žaginimo byla, joje B.Schultzas - įtariamasis. Nukentėjusioji pateikė didelį civilinį ieškinį. Ne šimtų tūkstančių, bet didelį. B.Schultzo turtas areštuotas, kad būtų užtikrintas ieškinys šioje byloje, todėl jis neturi lėšų net advokato paslaugoms apmokėti. Ginu jį kaip valstybės paskirtas advokatas.

Kol nebuvau susidūręs su B.Schultzu, iš publikacijų buvau susidaręs tokią pat blogą nuomonę apie šį žmogų, kaip ir kiti skaitytojai. O dabar manau, kad nėra tas vilkas toks baisus, kaip jį piešia. Turime savo nuomonę. Štai pasakykite man, ar kada nors ėjote pas vyrą dešimtą valandą vakaro vyno gerti? Žinau lietuvaites. Mergos ant jo pačios lipo. Jam nereikėjo nieko prievartauti."

Faktai

2009 metų gegužės 31-ąją pagalbos telefonu 112 buvo gautas prašymas išlaisvinti Klaipėdos gatvės 2-ame name nuo gegužės 30-osios prievarta laikomą 21 metų studentę. Viename šio pastato trečio aukšto butų gyvena danų verslininkas Bjarke Gallas Bernaras Schultzas, vadovaujantis Skandinavijos verslo centrui ir dar kelioms Vilniuje registruotoms įmonėms.

2009-ųjų gegužės 31 dieną 15 val. bendromis policininkų ir priešgaisrinės apsaugos pareigūnų pastangomis išlaisvinta mergina parašė policijai pareiškimą, kuriame nurodė, kad du kartus buvo atėjusi į B.Schultzo butą mokyti jo penkiametės dukters danų kalbos, o kai atėjo trečią kartą, šis atėmė iš jos telefoną. Pasak studentės, B.Schultzas ją mušė, prievartavo ir žagino. Po nakties, praleistos vyro bute prieš jos valią, merginai pavyko prisiskambinti draugams studentams. Šie ėmėsi priemonių jai išlaisvinti.

2009 metų gegužės 31 dieną B.Schultzas buvo sulaikytas.

2009-ųjų rugpjūtį Vilniaus apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl B.Schultzo ir perdavė bylą Vilniaus miesto 3-iajam apylinkės teismui. Užsieniečiui buvo pateikti kaltinimai dėl 21 metų vilnietės studentės išžaginimo ir seksualinio prievartavimo. Už tai Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę iki septynerių metų.

2009 metų spalį buvo patenkintas B.Schultzo prašymas sudaryti trijų teisėjų kolegiją, kad jo bylą nagrinėtų ne tik teisėja moteris, bet ir vyrai. Kolegija sudaryta iš teisėjų Nidos Vigelienės, Dmitrijaus Korsakovo ir Olego Šibkovo.

2010-ųjų sausio 14 dieną teismas, gavęs psichologinės-psichiatrinės ekspertizės išvadas dėl teisiamojo, pradėjo nagrinėti bylą iš esmės. Buvo perskaitytas kaltinamasis aktas. Teisiamasis atsisakė duoti parodymus teisme.

2010 metų gegužės 28-ąją Vilniaus apygardos teismas B.Schultzo suėmimą pakeitė į pasižadėjimą neišvykti. Jis turi registruotis policijoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"