Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

D.Kreivys - ant šakių, Ž.Plytnikas - minty

 
2011 03 14 0:00
Viešųjų pikimų tarnybos vadovas Ž.Plytnikas ir sugeneravo vadinamosios D.Kreivio pažymos esminius punktus: "Leo", "Dujotekana", "Vilniaus vandenys", "Valdovų rūmai", "Mailius" ir dar keli mažesni atvejai, tokie kaip "FlyLAL" ar renovacijos viešinimo pinigai.<br>TV3 archyvo nuotraukos
Viešųjų pikimų tarnybos vadovas Ž.Plytnikas ir sugeneravo vadinamosios D.Kreivio pažymos esminius punktus: "Leo", "Dujotekana", "Vilniaus vandenys", "Valdovų rūmai", "Mailius" ir dar keli mažesni atvejai, tokie kaip "FlyLAL" ar renovacijos viešinimo pinigai.
TV3 archyvo nuotraukos

Kai bemaž dvejus metus niekam nekliuvęs ministras staiga viešojoje erdvėje virsta viso kaimo ujamu kvaileliu, liaudies išmintis sako - 'cherchez'. Tik ne 'la femme', bet viešųjų ryšių specialisto.

Žydrūnas Plytnikas tokio profesionalo savo komandoje neturėjo, todėl buvo lengva auka žmogui, kuris iš velionio Vytauto Pociūno padėjo "daryti" lovelasą ir girtuoklį, neištvėrusį dvigubo asmeninio gyvenimo.

Per daug frontų...

"Per daug frontų atidarė. Visi didieji žlugimai Lietuvos politikoje įvyko todėl, kad vienu metu per daug frontų buvo atidaryta. Pradedant "Leo", "Dujotekana" - ką tik nori. Tai šituo atveju aš esu tikras, kad nėra kažkokio centro, kuris koordinuotų prieš Kreivį, ar prieš šitą", - mano pašnekovas (dėl patogumo vadinsiu jį Sauliumi) matuoja kiekvieną žodį, bet sako man "tu". Saulius - vienas turtingiausių Lietuvoje buvusių žurnalistų, pasukusių į vadinamuosius juodus viešuosius ryšius.

Saulius pats paminėjo "Leo" ir "Dujotekaną" - du dabartinės valdančiosios grupės sudorotus projektus. Pasakė "Dujotekana", o po kablelio, kaip istorijos tęsinį, paminėjo Kreivį ir "šitą".

"Šitas" ir yra tikroji "kreiviados" priežastis.

"Šitas", arba Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Ž.Plytnikas, ir sugeneravo vadinamosios Dainiaus Kreivio pažymos esminius punktus, kuriuos Saulius įpaišė į kontekstą: "Leo", "Dujotekana", "Vilniaus vandenys", "Valdovų rūmai", "Mailius" ir dar keli mažesni atvejai, tokie kaip "FlyLAL" ar renovacijos viešinimo pinigai. Pastarieji du atvejai pažymoje atsirado dėl to, kad čia Ž.Plytnikas pamėgino prie įstatymo raidės pritempti viešųjų ryšių pinigus, skirtus žiniasklaidai papirkti.

Saulius sako, kad D.Kreivio ir Ž.Plytniko išgujimu apsiriboti neketinta. Žmonės, suinteresuoti D.Kreivio skandalu, labai laukė praėjusio ketvirtadienio - energetikos ministro Arvydo Sekmoko apkaltos. "Sekmokas - tai vienintelė grandis, kuris sieja Andrių Kubilių ir Dalią Grybauskaitę. Kai ji nutrūks - prasidės karas", - dėstė Saulius, ką nugirdęs pažįstamo oligarcho (pavardę irgi paminėjo) kabinete. Suprask, kol A.Sekmokas - poste, baiminamasi žvanginti ginklais, nes toks šaršalas suerzins prezidentę.

Pašnekovas piešia tikrą apokalipsę: esą, nuvertus A.Sekmoką, nuo grandinių paleis specialiąsias tarnybas, kurių atakos smaigalyje atsidursiąs vienas įtakingiausių Lietuvos žmonių - irgi oligarchas. Saulius pusbalsiu pamini pavardę žmogaus, kuris, renkant įtakingiausius Lietuvos žmones, nuolat atsiduria greta prezidentės ir premjero.

Ar tikrai pažyma "kvaila"?

Verslininkas Arvydas Avulis skaito D.Kreivio pažymos dalį apie Valdovų rūmus. "Geras. Na, čia juk konkretūs skaičiai įvardyti: apyvarta - 182 milijonai, iš jų 126 milijonai - valstybės užsakymai. Išmeskit valstybės užsakymus, ir tos įmonės beveik nelieka. Na, lieka vidutinė lietuviška statybos įmonė", - toks A.Avulio komentaras 5-ajam D.Kreivio pažymos punktui "Valdovų rūmai".

Šioje pažymos dalyje rašoma, kad Ž.Plytnikas aptiko esminių įstatymų pažeidimų sudarant sutartį su Panevėžio statybos trestu (vokai su pasiūlymais atplėšti valanda anksčiau, nei viešai skelbta, nugalėtoją skelbė neteisėta viešo pirkimo komisija ir t. t.) ir ją vykdant (pirminėje sutartyje buvo numatyta rūmus pastatyti iki 2009 metų už 114 mln., o už pavėlavimą imti netesybas, bet, užuot tai darius - sutartis buvo nuolat pildoma ne valstybės naudai), o tada pareikalavo ją nutraukti. Kad taip neįvyktų, Ž.Plytnikui iš pradžių buvo siūlomas 100 tūkst. litų kyšis, o po to 200 tūkst. litų arba namas.

Sudėję A.Avulio nuostabą, kad Panevėžio statybos trestas būtų mažesnis už jo bendrovę, jei žaistų laisvoje rinkoje, ir D.Kreivio pažymoje minimus kyšius, gauname atsakymą, kaip Lietuvoje uždirbami didieji pinigai.

Dar labiau A.Avulio kraujas užkaista, kai duodu jam paskaityti pluoštą Valdovų rūmų statybos sutarčių ir jų papildymų, kurių daugumą Lietuvos vardu pasirašė buvęs Pilių direkcijos vadovas Saulius Andrašūnas. "Jei, sakykim, Andrašūnas ar kuris nors kitas pilietis, kuris dėjo parašą ant pinigų virš 114 mln., - jeigu jam būtų iškelta baudžiamoji byla, tai aš manau, kad po tokių kelių - gal trijų kartų Lietuvoje tokių situacijų neliktų", - dėsto A.Avulis.

"Neliktų norinčiųjų pasirašyti?" - patikslinu. "Patikėkite - nė vienas valdininkas nenorės sėsti į kalėjimą net už milijoną litų. Na, gal tik vienas kitas atsiras. O už 10 ar 100 tūkst. tikrai niekas nenorės raityti parašo, nes žinos..." - "Kad gaudo?" - "Ne tik gaudo - sodina. Esminis dalykas - mes turime turėti precedentą" - "Turi sėsti nors vienas vagis?" - "Ne vienas - kokie trys. Nes jei bus vienas, tai bus išimtis, o jei bus kokie 3 ar 5, vadinasi, sistema jau veikia."

Savi tampa priešais

Atidžiai stebėjusiesiems D.Kreivio ir Ž.Plytniko skandalą neturėjo prasprūsti pro akis tai, kad grupelė konservatorių nuo pat pradžių veikė taip, lyg ji žaistų svetimoje komandoje, toje, kuri prieš A.Avulio apibrėžtą sistemą. Taip jau nutiko, kai Viešųjų tyrimų tarnyba užčiuopė valstybės pinigų švaistymą Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijose, kurių ministrai priklauso valdančiajai koalicijai.

Šiuo požiūriu Ž.Plytnikui teko paragauti tos pačios duonos, kurią iki paskutinio trupinio konservatorių vadovybė sumaitino mažesnio rango kontrolieriui Šarūnui Skučui, kuris demaskavo buvusį Vilniaus merą Vilių Navicką. Š.Skučas už tai buvo išmestas iš partijos. Išmestas, nes pasipriešino V.Navickui, protegavusiam "Rubikoną".

Panašu, kad istorijai pasikartojus aukštesniu lygiu su Ž.Plytniku, konservatorių strategai sugalvojo žaisti kitą žaidimą, esą jie su Ž.Plytniku. Tačiau Ž.Plytnikas tuo metu jau buvo apsilankęs pas Seimo pirmininkę Ireną Degutienę ir pasakęs jai penkias pavardes saviškių, kurie mėgino laužyti jam rankas dėl valdančiosios koalicijos atstovų, pagautų teriojant valstybės pinigus. Tarp tų, kurie (taip vėliau pasakys A.Kubilius) "aštriai diskutavo" su Ž.Plytniku, buvo ne tik aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas. Seimo kuluaruose buvo minimos Rimanto Dagio, Jurgio Razmos, Vyriausybės kanclerio Deivido Matulionio ir paties D.Kreivio pavardės. Tuose pačiuose kuluaruose buvo kalbama, kad I.Degutienė po susitikimo su Ž.Plytniku specialiai pavartojo daugiskaitą, sakydama, kad spaudžia ir savi, idant savi atsitokėtų ir sustotų.

Saviškiai, spausdami, labiausiai rūpinosi Žemės ūkio ministerijos 4,9 milijono, skubiai išdalyto įsiplieskus "mailiaus" skandalui, bei Aplinkos ministerijos konkursu dėl 9 milijonų, skirtų renovacijos propagandai.

Saulius, mano pašnekovas, kuris ataką prieš D.Kreivį ir Ž.Plytniką įkomponavo į kovų prieš "Dujotekaną" ir "Leo" kontekstą, pats siekė Aplinkos ministerijos pinigų. Iš to konkurso Sauliaus naudai iš pradžių buvo pašalinti jo konkurentai. Po to jie per teismą į konkursą grįžo. "Tu garantuoji, kad buvo atplėšti vokai?" - klausiu Sauliaus. Jis duoda garbės žodį, kad jo konkurentai, teismo sprendimu grįžę į konkursą dėl 9 milijonų, turėjo galimybę žinoti jo, Sauliaus, pasiūlymus ir lengvai jį įveikti.

"Blemba, gaila. Kiek suprantu, aš asmeniškai nepažįstu, bet manau, kad Ž.Plytnikas yra žiaurus bailys. Jei nebijotų - žiauriai daug papasakotų", - neslepia nuoskaudos dėl pralaimėjimo Saulius. Anot jo, šioje kovoje "saviškiai" Ž.Plytnikui išsuko rankas, priversdami nepasirašyti minėto konkurso sustabdymo dokumentų, kurie būtų užkirtę kelią tam, ką Saulius su labai netikėtu įtūžiu pavadino "korupcija". Pralaimėjus grįžta vertybės?

Pažyma. 1 punktas. Socialdemokratų solo

"Patarėjas Irmantas". Viename valdžios kabinete man paduoda lapelį su spausdintu tekstu, ant kurio - nuoroda į neįvardytą D.Kreivio pažymos personažą, kuris neva spaudė Ž.Plytniką mažiau domėtis "Vilniaus vandenų" projektu pastatyti valymo įrengimus už bemaž 200 mln. litų. Pažymoje tasai "Seimo valdybos nario patarėjas" net keliskart susitikinėja su Ž.Plytniku ir pasiūlo jam socialdemokratų globą ir partinį bilietą, jei šis nuo to 200 milijonų reikalo "atšoks".

"Patarėjo Irmanto" ieškome Česlovo Juršėno priimamajame. "Ar žinote, kad žurnalistai medžioja jūsų patarėją?" - klausiu Seimo valdybos nario Č.Juršėno ir išgirstu: "Žinau, bet niekuo tamstoms pagelbėti negaliu." Č.Juršėnas patikina, kad D.Kreivio pažymoje nurodytų užduočių savo patarėjui Irmantui Baltūsiui nedavė, bet priduria, kad tasai Irmantas priklauso ir frakcijai, o ten yra žmonių, kuriems "Vilniaus vandenys" gali rūpėti.

I.Baltūsis be didesnių derybų sėda prieš filmavimo kamerą paaiškinti savo atsiradimo D.Kreivio pažymoje.

"Gal tai - ne jūs?" - dar pasitikslinu, bet pašnekovas lieka sėdėti kėdėje. Jo versija tokia: konservatoriai juodosiomis technologijomis keršija jam už nuveiktus darbus. Žodis po žodžio, ir "nieko" apie "Vilniaus vandenis" nežinojęs Irmantas staiga prisimena, jog apie tą reikalą turi kitos informacijos nei D.Kreivys, ir apie tai jis kalbėjęs su tokiu ponu Valentinu Miltieniu, už partijos finansus atsakingu žmogumi, kurį socialdemokratai buvo įtaisę į minėtą įmonę. Lygiai taip pat po kelių klausimų jis prisimena, kad "spaudė ranką Plytnikui". Žinoma, tai nebuvęs spaudimas dėl "Vilniaus vandenų".

Epilogas - pranašystė

Ž.Plytnikas pasitrauks iš užimamų pareigų savo noru. Jo vieton bus paskirtas žmogus, kuris skiria savus nuo svetimų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"