Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

D.Grybauskaitė postą laimėjo be kovos

 
2009 05 18 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje valstybės prezidente tapo moteris. Artimiausius penkerius metus aukščiausias valstybės vadovo postas priklausys rinkimų favoritei 53 metų Daliai Grybauskaitei.

Išankstiniais duomenimis, vakar vykusiuose rinkimuose už šią kandidatę balsavo per 60 proc. rinkėjų. Savarankiškai kandidatavusi eurokomisarė D.Grybauskaitė jau pirmajame rinkimų ture įveikė šešis varžovus - Socialdemokratų partijos pirmininką Algirdą Butkevičių, Darbo partijos atstovę Loretą Graužinienę, partijos "Tvarka ir teisingumas" kandidatą Valentiną Mazuronį, savarankiškai rinkimuose dalyvavusius atsargos brigados generolą Česlovą Jezerską, ekspremjerę Kazimierą Prunskienė bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderį Valdemarą Tomaševskį.

Antrąją vietą rinkėjai skyrė A.Butkevičiui. Iš visų vakar kalbintų kandidatų vienintelė D.Grybauskaitė buvo tikra, kad antrojo turo neprireiks.

Veiks ryžtingai

Tik pradėjusi eiti pareigas naujoji prezidentė D.Grybauskaitė ketina įvertinti premjero konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės darbą. "Liepos 12 dieną, po inauguracijos, pirmoji užduotis bus įvertinti Vyriausybės darbą ir per 15 dienų pateikti naujo premjero kandidatūrą. Tai ir darysiu. O tai, kad kai kurių ministrų darbas manęs netenkina, sakiau visos kampanijos metu, ir savo nuomonės nekeičiu", - vakar vakare žurnalistams sakė D.Grybauskaitė. Būsimoji šalies vadovė mano, kad Vyriausybė privalo taisyti klaidas dėl smulkaus ir vidutinio verslo, menininkų apmokestinimo, "Sodros" mokesčių, sveikatos draudimo. Konkrečių ministrų, kurių nenorėtų matyti Vyriausybėje, D.Grybauskaitė neminėjo, tik teigė esanti pasirengusi dirbti su dabartiniu premjeru.

Vienas pirmųjų vakar vakare D.Grybauskaitę atvykęs pasveikinti premjeras A.Kubilius sakė, kad klausimai dėl Vyriausybės sudėties bus sprendžiami tik po prezidento inauguracijos.

Paklaustas, ar jis pats mano, kad visi ministrai jo Vyriausybėje yra tinkami eiti pareigas, A.Kubilius pajuokavo: "Išpažintis - tik prezidentei."

Linkėta vienybės

Prezidentas Valdas Adamkus vakar būsimam prezidentui ar prezidentei linkėjo šiuo sunkmečiu suvienyti šalies politines partijas, kad galima būtų greičiau išspręsti ekonomines problemas, o užsienio politikoje - tinkamai atstovauti Lietuvos valstybei.

"Manau, kad blogiau organizuotos rinkimų kampanijos negalėjo būti. Pasiekėme visišką dugną, nesudarėme kandidatams jokios galimybės išsakyti savo nuomonę. Tikiuosi, kad tai daugiau niekada nepasikartos", - prezidento rinkimų kampanijos organizatoriams kritikos negailėjo V.Adamkus.

Kadenciją baigęs prezidentas opozicinės Socialdemokratų partijos garbės pirmininkas Algirdas Brazauskas vakar sakė manąs, kad Lietuvai reikia su Seimu ir Vyriausybe gebančio susitarti prezidento.

Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas neatskleidė, už ką atidavė savo balsą, bet teigė tikįs, kad bus antrasis turas, o favoritai gali pasikeisti.

Premjeras Andrius Kubilius prisipažino neturėjęs jokių abejonių, už ką balsuoti. "Džiaugiuosi, kad šįvakar galėsiu pasveikinti naują šalies vadovą. Tikiu, kad Lietuvos žmonės, jei jau pasiryžta padaryti darbą, tai padaro. "Darom" yra geras žodis", - sakė A.Kubilius.

Trūko diskusijų

Opozicinės Darbo partijos kandidatė L.Graužinienė vienintelė iš visų varžovų dėl prezidento posto vakar balsavo mieste, kuriame gyvena, - Ukmergėje. Ji vylėsi, kad ukmergiškiai savo balsus skirs būtent jai. L.Graužinienė kritiškai vertino rinkimų kampaniją. "Ji atskleidė, kad politikai, taisydami ir griežtindami įvairias taisykles, atribojo Lietuvos žmones nuo savęs. Prezidento rinkimai pademonstravo, kad tokie draudimai yra absurdiški. Turi būti diskusija, galimybė kandidatams kitaip kalbėtis, kad rinkėjai galėtų geriau juos pažinti", - teigė L.Graužinienė.

"Manau, kad surinksiu nuo 18 iki 20 proc. rinkėjų balsų. Bet tai yra rinkėjų pasirinkimo teisė, kurią visada reikia gerbti. Tikiuosi, kad bus ir antrasis turas - politikai turi būti optimistai", - po balsavimo žurnalistams sakė Socialdemokratų partijos kandidatas A.Butkevičius. Politikas mano, kad pagrindinis būsimojo prezidento uždavinys - atkurti piliečių pasitikėjimą visomis valdžios institucijomis.

"Mano komanda ir aš jau laimėjome. Surinkome iš visų kandidatų daugiausia gyventojų parašų, gerai pasirodėme debatuose. Sulaukdavau skambučių iš visos Lietuvos, iš tų žmonių, kuriems patiko mano rinkimų programa, patiko tai, kad kalbu nuoširdžiai, konkrečiai, o ne bendromis frazėmis", - vakar žiniasklaidai teigė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis V.Tomaševskis. Jis tikėjosi gerokai didesnio rinkėjų palaikymo, negu prognozavo visuomenės nuomonės apklausos.

Drabstėsi purvais

Savarankiškai į prezidento postą kandidatavusi D.Grybauskaitė teigė, kad antrojo turo šalies vadovo rinkimuose neprireiks, nes ji nusiteikusi laimėti. "Ateis pusė rinkėjų. O ką veikti per lietų?" - šmaikštavo kandidatė. Ji prisipažino nenustebusi dėl tokios nešvarios rinkimų kovos. "Pramanų ir purvo lavina pasikartojo, kaip ir metodai, kurie buvo taikyti prieš penkerius ir net dešimt metų", - sakė D.Grybauskaitė.

Taip pat savarankiškai kandidatavusi K.Prunskienė vakar nesiryžo prognozuoti, kiek rinkėjų balsų pavyks surinkti. "Kiek tauta duos, tiek ir užteks, bet palaikymas, tikiuosi, bus nemažas. Manau, balsų užteks, kad patekčiau į antrąjį rinkimų turą, kurio tikriausiai prireiks. Tai yra svarbiausia. Reikia dar laiko, kad žmonės ramiai pagalvotų, pasvarstytų, palygintų", - sakė kandidatė. Politikės nuomone, rinkimų kampanija buvo nuobodi, trūko išsamesnių diskusijų. "Reikia prezidento, kuris turi stuburą, kuris myli mūsų tėvynę Lietuvą, kuris gyvenime niekada nesimėtė į vieną ar į kitą pusę, atsižvelgdamas į situaciją, ir visada gynė mano, jūsų, mūsų valstybės, mūsų tautos interesus ir vertybes", - vakar žurnalistams sakė opozicinės partijos "Tvarka ir teisingumas" kandidatas V.Mazuronis.

Savarankiškai į prezidento postą kandidatavęs atsargos brigados generolas Česlovas Jezerskas nesiėmė prognozuoti, kiek rinkėjų gali balsuoti už jį. Kandidatas priminė politikoje esąs naujokas, todėl per du mėnesius turėjo apie save informuoti kur kas gausesnį būrį visuomenės nei kiti jo konkurentai.

Vakarykščiai rinkimai visame krašte vyko gana ramiai. Pranešta tik apie du didesnius viešosios tvarkos pažeidimo atvejus. Sekmadienio rytą Vilniuje, ant Skroblų gatvėje esančios mokyklos pastato, kuriame įsikūrusios dvi rinkimų apylinkės, pastebėti dažais užpurkšti kandidatę D.Grybauskaitę žeminantys necenzūriniai užrašai. Įvykį tiria Vilniaus miesto 2-asis policijos komisariatas.

Naktį prieš rinkimus nenustatyti asmenys apiplėšė Šiaudiniškių (Vilkaviškio r.) kaimo pradinę mokyklą, kurioje įsikūrusi rinkimų apylinkė. Kaip pranešė LŽ korespondentas Kazys Kazakevičius, vakar jos durys rinkėjams buvo atvertos valanda vėliau nei privalu pagal įstatymą. Rinkimų išvakarėse Šiaudiniškių pradinės mokyklos mokytoja, komisijos pirmininkė Aneta Čižauskienė pastebėjo, kad mėginta išdaužti mokyklos salės, kurioje balsuojama, langą. Vakar ryte į darbą susirinkę rinkimų komisijos nariai jau rado išmuštą vieną langą ir išplėštus du kabinetus, kuriuos mokykla nuomoja kaimo bendruomenei. Pavogta įvairios įrangos. Į balsavimui parengtą patalpą įsilaužta nebuvo.

"Jei vagišius būtų dominę rinkimų dokumentai, būtų pagrobti jie, o ne kompiuterinė technika", - pažymėjo Vilkaviškio rajono rinkimų komisijos pirmininkas Algimantas Simanynas. Jis įsitikinęs, kad šiuo atveju stropiau turėjo dirbti policijos pareigūnai, kuriems išvakarėse buvo pranešta apie mėginimą įsibrauti į mokyklą. "Anksčiau patalpose, kuriose kitą dieną turi vykti balsavimas, budėdavo sargas arba policininkas. Dabar rajone budi tik keli ekipažai. To tikrai neužtenka", - teigė A.Simanynas.

Pernai rudenį per Seimo rinkimus buvo gautas 51 pranešimas apie galimus rinkimų įstatymų ir rinkimų tvarkos pažeidimus, pagal 24 pranešimus pradėti ikiteisminiai tyrimai, pagal 27 - tyrimus pradėti atsisakyta.

Rinktas penktą kartą

Pirmą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo prezidentą Lietuva rinko 1993 metų vasario 14 dieną, tąkart juose buvo du kandidatai - Algirdas Brazauskas ir Stasys Lozoraitis. Iš viso rinkimuose dalyvavo 78,6 proc. rinkėjų, prezidentu jau pirmajame ture išrinktas A.Brazauskas.

Antrą kartą prezidentas rinktas 1997 metais. Tuomet, kaip ir dabar, dėl valstybės vadovo posto rungėsi septyni kandidatai. Antrajame ture Valdas Adamkus įveikė Artūrą Paulauską.

2002 metų prezidento rinkimai buvo rekordiniai. Dėl valstybės vadovo titulo varžėsi 17 kandidatų. Per pirmąjį turą pirmavo V.Adamkus, antras liko Rolandas Paksas, tačiau per antrąjį turą nugalėjo R.Paksas. Jis neišbuvo visos kadencijos, po metų iš prezidento pareigų buvo nušalintas apkaltos tvarka už priesaikos sulaužymą ir šiurkščius Konstitucijos pažeidimus.

Prezidento rinkimuose 2004-aisiais dalyvavo penki kandidatai. Antrajame ture V.Adamkus įveikė K.Prunskienę.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"