Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Blaivybės vėliavos šešėliai

 
2008 04 22 0:00
Vyriausybė, nerandanti lėšų mokytojų atlyginimams didinti, kur kas dosnesnė įvairioms visuomeninėms organizacijoms, prisidengiančioms blaivybės propagavimu. Tačiau niekas nepasidomi, kaip tūkstantinės lėšos naudojamos.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Vyriausybė, nerandanti lėšų mokytojų atlyginimams didinti, kur kas dosnesnė įvairioms visuomeninėms organizacijoms, prisidengiančioms blaivybės propagavimu. Tačiau niekas nepasidomi, kaip tūkstantinės lėšos naudojamos.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Vyriausybė, nerandanti lėšų mokytojų atlyginimams didinti, nurėžianti netgi moksleiviams maitinti skirtus trupinius, yra kur kas dosnesnė įvairioms visuomeninėms organizacijoms, prisidengiančioms blaivybės propagavimu. Šimtai tūkstančių litų joms skiriami ir iš valstybės rezervo fondo, tačiau niekas nepasidomi, kur tie pinigai naudojami ir ką tos organizacijos veikia.

Sutartį pasirašė su savimi.

Pagal autorines sutartis, kurias jau ne su pirmininku, prezidentu ar akademiku, o tiesiogiai su specialistu Alfonsu Čekausku pasirašė neįvardytas "Baltų ainių" atstovas, o greičiausiai - pats pirmininkas A.Čekauskas, jis sau kas mėnesį išsimoka po pusantro tūkstančio litų.

Į redakciją pateko A.Čekausko paslaugų "kainoraštis". Už vasario mėnesį surengtą Jaunimo federacijos "Baltų ainiai" seminarą ir pagalbą formuojant prezidiumą, renkant pirmininką ir pavaduotoją A.Čekauskas užsirašė 200 litų. Už M.Valančiaus gimtadieniui skirtą konferenciją ir kalbą - 500 litų. Už kraštiečių draugijos "Kur tas šaltinėlis" prezidiumo posėdį - dar 100 litų. Tiek kainuotų ir profesoriaus akademinė valanda, tik A.Čekauskas - ne profesorius. Kadaise buvęs mokytojas, jis dar Michailo Gorbačiovo laikais tapo kovotoju su žalingais įpročiais. Ir iki šiol kovoja šiame nematomame fronte.

"Mes esame tipiška visuomeninė organizacija, tikrieji visuomenės atstovai. Mūsų organizacijoje nėra etatų, nesame valdžios dotuojama organizacija, gyvename iš aukų, susipratusių įmonių vadovų ar paprastų pavienių asmenų lėšų. Taip pat iš projektų", - apie pasiaukojamą neatlygintiną darbą pasakojo A.Čekauskas, nė neužsimindamas, kad iš blaivybės propagavimo gauna ne tik autorinius honorarus, bet ir apsirūpino nemokamu transportu bei kitais dalykais.

2004 metais "Baltų ainių" prezidentas Antanas Rybelis su tos pačios organizacijos pirmininku A.Čekausku pasirašė panaudos ir nuomos sutartį, įsipareigodamas per ketverius metus A.Čekauskui sumokėti 10 500 litų už jo 1994 metų gamybos automobilį "Audi 80" ir papildomai iškart kompensuoti 2283 litus, kuriuos blaivybės puoselėtojas išleido automobilio remontui, techninei apžiūrai ir padangoms.

Vien 2007 metais A.Čekauskas už automobilį iš "Baltų ainių" gavo 6800 litų, visuomeninė organizacija už benziną, automobilio remontą, plovimą ir saugojimą per metus sumokėjo dar 10 tūkst. litų. Argi ne auksinis automobilis?

Gauna ir prašo

Iš kur pinigai? Iš Finansų ministerijos - 64 tūkst. litų, iš Vilniaus savivaldybės - 13 tūkst., "Lietuvos energija" paaukojo 5 tūkstančius. Dar 5 tūkst. litų blaivybei propaguoti skyrė Lietuvos aludarių asociacija, ir A.Čekauskas priėmė juos net nesudvejojęs, ar tai etiška.

2007 metų vasario 21-osios Vyriausybės nutarimu beveik trims dešimtims įvairių organizacijų ir įstaigų skirta lėšų iš Vyriausybės rezervo. "Baltų ainiams" išmokėta 43,5 tūkst. litų. Į tą patį sąrašą įrašytos ir Lietuvai pagražinti draugija, gavusi 110 tūkst. litų, Visuomeniniai pagalbos namai "Salvė", kuriems išmokėta 20 tūkst. litų.

2008 metų kovo 20-ąją Vyriausybė iš rezervo "Baltų ainiams" skyrė 40 tūkst. litų, Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondui - 80 tūkst. litų, Lietuvai pagražinti draugijai - 80 tūkst. litų, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijai - 30 tūkst. litų. "Baltų ainių" įkurta NŽĮPT taip pat retkarčiais iš Vyriausybės rezervo gauna kelias dešimtis tūkstančių litų.

Visais minėtais atvejais lėšos skirtos ne konkrečiai programai vykdyti, o išlaidoms iš dalies padengti. Tokio finansavimo šalies biudžetas apskritai neturėtų pripažinti, kadangi mūsų biudžetas yra programinis.

Tačiau skambiai pasivadinusioms, niekada netikrinamoms, faktiškai vieno žmogaus valdomoms visuomeninėms organizacijoms Vyriausybei lėšų negaila. Argi tai ne pinigų plovimas? Ir kas čia gauna "otkatą"?

Per metus suorganizuodamas 40-50 nykių susitikimų su moksleiviais, per kuriuos šie lyg sovietmečiu varomi į Savičiaus g. pasiklausyti paskaitų apie alkoholio, nikotino ar narkotikų žalą, A.Čekauskas tokiu būdu aktyviai propaguoja ir savo meninius sugebėjimus. Kur nors užtraukęs dainą, A.Čekauskas tuoj pat užsirašo sau honorarą. Ir ne tik sau, taip pat ir per jo nemokamus koncertus akompanuojančiam pianistui Povilui Jaraminui. Per du 2007 metų mėnesius muzikantas gavo 500 litų.

Tačiau, be paties A.Čekausko, dosniausiomis autorinių sutarčių sumomis apdovanojamas "Baltų ainių" prezidentas Antanas Rybelis. 2007 metais už du mėnesius jam išmokėta 700 litų, 2006 metais - keturi tūkstančiai. Tai tas pats A.Rybelis, su A.Čekausku sudaręs abejotiną sutartį dėl automobilio nuomos. Paklaustas, už kokius darbus jam buvo dosniai atlyginta, A.Rybelis numykė daug dirbantis, konkrečiai neprisimenantis, tačiau žinantis, kad draugijos buhalterijoje - netvarka.

Neįtikėtina netvarka

Dauguma "Baltų ainių" ir NŽĮPT išmokų išmokėtos nepaisant buhalterinių reikalavimų - be jokių jas pagrindžiančių dokumentų. Anksčiau čia dirbusios buhalterės neprieštaraudamos vykdė viršininko valią. Jos net nežinojo, kiek realiai kasoje yra grynųjų, nes pinigus iš banko visuomet pasiimdavo pats A.Čekauskas. Jis asmeniškai išmokėdavo ir pinigus pagal sutartis.

Pernai vasarą blaivininkų būstinė, sprendžiant pagal finansinius rezultatus, buvo gerokai atnaujinta. Dainius Bilevičius, A.Čekausko sesers sūnus, turintis tik prieš dieną išduotą verslo liudijimą, 2007 metų birželio 6 dieną sutiko už 8 tūkst. litų suremontuoti "Baltų ainių" patalpas Vrublevskio g. 6 name. Rangos sutartis nepasirašyta, darbų sąmata nepateikta, remonto atlikimo aktas nepasirašytas, o 8 tūkst. litų išmokėti.

Po mėnesio A.Čekauskas su tuo pačiu D.Bilevičiumi, vėl nepasirašę dokumentų, sudarė dar vieną sutartį - dėl buhalterijos archyvų sutvarkymo. Visų galų meistras D.Bilevičius "susitvarkė" ir čia - rugpjūčio pabaigoje gavo 7 tūkst. litų. Tačiau kasos dokumentai - be jokio D.Bilevičiaus parašo, o archyvuose - tvarkos nė kvapo.

Nereikia stebėtis, kad pinigai gaunami už neatliktus darbus, tinkamai nesutvarkius dokumentų, jei tvarkos trūksta ir Vilniaus savivaldybėje.

Savivaldybė, atstovaujama Kultūros, švietimo ir sporto departamento vadovo Algimanto Šventicko, sudarė sutartį su NŽĮPT dėl psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos ir pervedė 11 tūkst. litų. Sutartyje nenurodyta data, ji nepasirašyta, nėra antspaudo.

Tokių finansinių dokumentų "Baltų ainių" ir NŽĮPT buhalterijoje - dauguma. Išimtis tik parduotuvių čekiai, iš kurių aiškėja, ką pirko A.Čekauskas. Už Vyriausybės ir valstybinių organizacijų blaivybei propaguoti skirtas lėšas A.Čekauskas savo mirusiai seseriai pirko vainiką ir gėlių, sau - portfelį, lagaminą, pagalvę, čiužinį, lankėsi balete "Gulbių ežeras". Iš šių lėšų jis moka ir išlaidas, susijusias su jo autobiografinės knygos "Kur tas šaltinėlis" rengimu spaudai.

Šį pavasarį A.Čekauskas parengė projektą, kuriam finansuoti iš valstybės biudžeto paprašė skirti 100 000 litų. Iš jų 20 tūkst. turėtų būti panaudoti A.Čekausko knygos "Kur tas šaltinėlis" leidimui, keturiems laikraščių "Baltų ainiai" ir "Vaivorykštė" numeriams, lankstinukams, atmintinėms, skrajutėms.

Kodėl gi nepaprašius pinigų, jei blaivybės puoselėtojas seniausiai suprato: svarbiausia - netrukdyti valstybei girdyti piliečių įvairiausiais alkoholiniais gėrimais, neorganizuoti akcijų, nukreiptų prieš alkoholinių gėrimų reklamą, ir lėšų bus.

"Iš valstybės retkarčiais paprašome pinigų, o jie, mūsų bijodami, kadangi kartais pritrūkę kantrybės pasakome tiesą, dažniausiai nukreiptą prieš juos, truputį pabarsto tų pinigėlių", - prisipažino A.Čekauskas.

Peržvelgus iš Vyriausybės rezervo lėšų finansuojamų visuomeninių organizacijų sąrašą galima susigaudyti, kurių dar, be blaivybę propaguojančių, organizacijų bijo ir jas papirkinėja valdžia. Ir kas kontroliuoja Vyriausybės rezervo lėšas?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"