Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Bent vienos aferos pabaiga?

 
2010 02 04 0:00
Kol R.Mieželio bičiulis V.Adamkus šeimininkavo prezidentūroje, valdininkai vykdė visus "vyriausiojo pabrolio" pageidavimus. <br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Kol R.Mieželio bičiulis V.Adamkus šeimininkavo prezidentūroje, valdininkai vykdė visus "vyriausiojo pabrolio" pageidavimus.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

'Neteisėtas iš esmės', - taip Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) teismui įteiktame pareiškime apibūdino Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimą, kuriuo buvusio Valdo Adamkaus patarėjo ir artimiausio bičiulio Raimundo Mieželio šeimos valdomai bendrovei 'RVM Investments' buvo leistos nežabotos statybos priešais Gedimino pilį.

Vilniaus apygardos administracinis teismas kovo 16 dieną pradės nagrinėti VTPSI prašymą dėl individualaus administracinio akto - Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2009 metų gegužės 21 dienos sprendimo "Dėl sklypo Rinktinės g. 2 detaliojo plano tvirtinimo" (kuriuo detalusis planas buvo patvirtintas) - panaikinimo.

Neteko užnugario prezidentūroje.

Jeigu teismas patenkins inspekcijos prašymą, buvusio prezidento bičiulio šeimai teks tramdyti savo ketinimus maksimaliai užstatyti iš valstybės nuomojamą ne tik savo, bet ir Vilniaus šilumos tinklų sklypą, kuriuo naudojasi Energetikos muziejus.

VTPSI, o prieš tai Kultūros paveldo departamentas (KPD) į teismą kreipėsi po to, kai V.Adamkus liepos mėnesį prezidento krėslą perdavė Daliai Grybauskaitei.

Kol R.Mieželio bičiulis šeimininkavo prezidentūroje, valstybės institucijos tenkino visus "RVM Investments" norus, net jei bendrovės ketinimai buvo neteisėti.

Brandžiausius gyvenimo metus užjūryje praleidęs R.Mieželis, kaip ir prezidentas, vienas iš liberaliosios išeivijos federacijos Santara-Šviesa aktyvistų ir vadovų, su žmona Dalia į Lietuvą atvykęs kaip patikimiausias V.Adamkaus draugas, aktyviai dalyvavo jo rinkimų kampanijose, tvarkė prezidento finansus, taip pat ir juoduosius. Iki šiol liko neatsakyta į klausimus dėl antrųjų prezidento rinkimų (pralaimėtų Rolandui Paksui) V.Adamkaus skolos, kurią, tarpininkaujant R.Mieželiui, padengė Viktoro Uspaskicho įmonių darbuotojai, dažnai patys gaunantys socialines išmokas.

Už šias paslaugas ir ištikimybę V.Adamkui prezidento "vyriausiasis pabrolys" tikėjosi dosnaus atlygio sau ir savo artimiesiems. Žinoma, valstybės sąskaita. R.Mieželis labai stengėsi, kad jam būtų leista maksimaliai užstatyti 26 arų sklypą prie Mindaugo tilto priešais Gedimino pilį.

Įsigijusi apleistą sovietmečiu iškilusį gamybinį pastatą, kuris anksčiau priklausė Vilniaus šilumos tinklams, "RVM Investments" suplanavo itin intensyvią plėtrą šio statinio vietoje ir valstybei priklausančiame sklype aplink jį. Nors gamybinis pastatas ribojasi su Energetikos muziejumi, o dalis komplekso pripažinta kultūros vertybe, "RVM Investments" ketino statyti septynaukščius pastatus, kurie būtų užgožę Energetikos muziejų. Buvo numatyta užstatyti 90-95 proc. ne tik savos, bet ir kaimynų teritorijos.

"Vyriausiojo pabrolio" pėdsakas "Leo LT"

Šie grandioziniai užstatymo užmojai R.Mieželį ir jo patroną iš S.Daukanto aikštės pavertė priklausomais nuo didžiausios energetikos aferos - korupcinio "Leo LT" projekto.

"RVM Investments" teko veikti keliomis kryptimis, kad įgyvendintų savo planus. "Vyriausiasis pabrolys" ir jo sūnus, taip pat Raimundas, nuolat lankėsi ne tik Vilniaus savivaldybėje ir apskrities administracijoje, bet ir "Lietuvos energijoje" bei "Leo LT" būstinėje Žvejų gatvėje. Pirma reikėjo palaužti sklypo kaimynus energetikus, kad šie neprieštarautų dėl "RVM Investments" statinių, išaugsiančių tarsi Didžioji Kinijos siena. Dokumentai liudija, jog "Lietuvos energijos" sutikimas, kad nebūtų laikomasi būtinų atstumų tarp pastatų, buvo gautas tik tada, kai tuometis prezidentas V.Adamkus 2008 metų vasarį pasirašė ydingas įstatymo pataisas, leidusias steigti skandalingąjį "Leo LT".

Nuolanki sostinės valdžia

Per metus, iki prezidento kadencijos pabaigos, "RVM Investments" spėjo nuveikti neįtikėtinai daug: parengė detalųjį planą ir patvirtino jį, nors detaliojo plano sprendiniai, pasak inspekcijos, prieštarauja įstatymams.

2009 metų vasario 26 dieną Vilniaus apskrities Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento direktorius Aurelijus Kuisys patvirtino detaliojo plano patikrinimo aktą, kuris, inspekcijos vertinimu, apskritai negalėjo egzistuoti. Patikrinimo akte įrašoma išvada gali būti teigiama arba neigiama.

Tačiau departamento direktorius sugalvojo trečią, įstatymų nenumatytą būdą - sąlyginę išvadą. "... detaliojo plano sprendiniai įsigalios, jeigu būtų patvirtintas aukštybinių pastatų išdėstymo specialusis planas, suteikiantis teisę planuojamame žemės sklype statyti aukštybinius statinius", - gudriai iš keblios situacijos išsisuko A.Kuisys. Jis tarsi leido ir drauge tarsi neleido Mieželiams greta Energetikos muziejaus statyti 10 metrų už šį muziejų aukštesnius pastatus, kokius draudžia Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymas.

Kitą svarbų žingsnį, įteisinantį tai, kas negali būti teisėta, žengė Vilniaus miesto savivaldybės taryba - ji 2009 metų gegužės 21 dieną savo sprendimu patvirtino Rinktinės g. 2 detalųjį planą. Tarybos nariams visai nerūpėjo, kad "RVM Investments" planuojamas statyti valstybės žemėje pastatų kompleksas užgoš senąją Vilniaus elektrinę. Tarybos nariai net neatkreipė dėmesio, kad tvirtinamo plano ribos nesutampa su tikrosiomis sklypo ribomis.

"Rengiant, derinant, tikrinant bei tvirtinant detalųjį planą privalėjo būti atsižvelgta į paveldosaugos reikalavimus, nustatytus įstatymuose ir kituose teisės aktuose", - rašoma inspekcijos pareiškime teismui. Kultūros paveldo apsaugos įstatymas draudžia padidinti viešajam pažinimui ir naudojimui saugomų statinių naudojimo intensyvumą - statyti priestatus, formuoti naują planinę struktūrą.

O kaip tik tai ir ruošėsi daryti "RVM Investments". Nusipirkę 1120 kvadratinių metrų pločio gamybinį pastatą, vietoj jo bendrovės savininkai tikėjosi ( su valstybės institucijų pagalba) dvigubai aukštesniais pastatais užstatyti visą aplink esančią laisvą erdvę, taip pat ir savo pastato bei Energetikos muziejaus kiemus.

"Neteisėtas iš esmės, savo turiniu prieštaraujantis prašyme nurodytiems aukštesnės galios teisės aktams, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2009 metų gegužės 21 dienos sprendimas Nr. 1-1046 "Dėl sklypo Rinktinės g. 2 detaliojo plano tvirtinimo", kuriuo buvo patvirtintas detalusis planas, naikintinas", - prašo teismo VTPSI.

Nuo realybės atitrūkusių projektuotojų fantazija plane nupiešė buvusį elektrinės kaminą, kuris neva turėjo būti atstatytas. Tačiau kitoje dokumentų vietoje aukštuminis statinys jau buvo vadinamas ne kaminu, o apžvalgos aikštele. Bet ir tai neužkliuvo miesto tarybos nariams.

Sustabdė viešumas

Nedaug buvo likę iki statybų pradžios, kai praėjusią vasarą "Lietuvos žinios", o vėliau LNK laida "Paskutinė instancija" paskelbė apie Mieželių statybos planus. Kai KPD sudaryta komisija nustatė pažeidimus, departamentas kreipėsi į teismą dėl administracinio akto panaikinimo. Tačiau teismas prašymo nepriėmė, nusprendęs, kad praleistas terminas.

2009 metų gruodžio 9 dieną į teismą kreipėsi VTPSI, atlikusi savo patikrinimą, ir jos prašymą teismas priėmė.

"RVM Investments" akcininkai, pajutę, kad jų planams, netekus galingo užnugario prezidentūroje, vargu ar lemta išsipildyti, pakoregavo savo norus. Pasak KPD direktorės Dianos Varnaitės, investuotojai nebereikalauja neįmanomų dalykų.

"Suinteresuotos šalys nelaukia teismo sprendimo ir ieško galimybių, kaip išspręsti problemą, - sakė D.Varnaitė. - Jie ieško galimybių pakeisti projektą taip, kad šis neprieštarautų įstatymams."

Ir nors atrodo, kad argumentai VTPSI prašyme surašyti aiškiai ir motyvuotai, teismo sprendimo niekas negali prognozuoti. Ne paslaptis, kad valdantieji konservatoriai yra "kompromisų meistrai", o teismai ne kartą yra vykdę politinius užsakymus, niekaip nesuderinamus su sveiku protu, - juo labiau su paveldo saugojimu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"