Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Bausmė už muzikos pamokas

 
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Žiniasklaidoje nuskambėjo istorija apie vilnietį, kuriam teismas priteisė sumokėti 450 litų administracinę baudą už tai, kad jis savo bute, viename Vilniaus daugiabučių, mokė vaikus skambinti gitara. Bauda nedidelė. Bet toks teismo sprendimas arba visai užkerta kelią gyventojų individualiai veiklai, arba užkrauna itin smulkiam verslui komercinį nekilnojamojo turto mokestį.

Skelbta, kad neapsikęsdamas gitaristų keliamo triukšmo kaimynas gitaros mokytoją apskundė Vilniaus miesto savivaldybei. Jis skundėsi, kad bute po jo būstu gitaros studija veikia beveik metus, pamokos mokiniams, kurie groja elektrinėmis ir akustinėmis gitaromis, čia neva vyksta iki vėlaus vakaro, o jį esą kamuoja nuolatinis triukšmas.

Savivaldybės administracijos atstovas, netikėtai patikrinęs butą ir jame aptikęs gitara skambinti mokomą jaunuolį, surašė mokytojui administracinio teisės pažeidimo protokolą ir paskyrė baudą - už patalpų, t. y. jo šeimos nuosavo buto, naudojimą ne pagal paskirtį. Gitaros mokytojo bandymas teisme įrodyti, kad jis verčiasi teisėta veikla, kaip jau minėta, nebuvo sėkmingas - Vilniaus apygardos teismas parėmė savivaldybės poziciją ir baudą paliko galioti.

Įstatymas su nutylėjimais

Mat įstatymas už gyvenamųjų ir bendrojo naudojimo patalpų naudojimą ne pagal paskirtį numato įspėjimą arba baudą nuo vieno 100 iki 1000 litų. Tai nurodoma Civilinio proceso kodekso 158 straipsnyje. O „tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda (...), užtraukia baudą nuo penkių šimtų iki dviejų tūkstančių litų su daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, konfiskavimu ar be konfiskavimo“. Taigi minėtas mokytojas gali netekti ir savo muzikos instrumento, jeigu pažeidimą sumanytų pakartoti.

Nesunku suvokti, kad tokią baudą gavęs žmogus teisme turi kautis ne dėl pačios palyginti nedidelės baudos, bet dėl savo verslo. Mat toks teismo sprendimas gali atimti iš bet kurio smulkiojo verslininko duonos kąsnį, o ne tuos 450 litų - kelias verslui užkirstas.

Dažnas mūsų esame teisėtai įsitikinę, kad mano namai yra mano tvirtovė. Vis dėlto įstatymai numato, kad, net ir įregistravus individualią veiklą ar įsigijus verslo liudijimą, ne visada galima teisėtą savo verslą plėtoti savo namuose, nepakeitus patalpos paskirties.

Kaip LŽ teigė Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovė Vida Aliukonienė, veiklos, kuriomis galima ir draudžiama verstis gyvenamose patalpose, yra surašytos Vyriausybės nutarimu 2011 metais patvirtintame Statinio ir jo patalpų naudojimo ne pagal paskirtį atvejų ir tvarkos apraše. Jame, be kita ko, nurodyta, kad daugiabučiame pastate gyvenamosios paskirties patalpose, kurias savininkas naudoja kaip gyvenamąsias patalpas, nepakeitus jų paskirties, neįrengus papildomo įėjimo, vis dėlto galima ir tam tikra negamybinė veikla, nedaranti žalos gyvenamajai aplinkai ir nepažeidžianti trečiųjų asmenų gyvenimo ir veiklos sąlygų.

Muzikinės veiklos nei tarp leidžiamų, nei tarp draudžiamų nėra, tačiau sakoma: „jeigu nurodytų rūšių veiklos vykdymas susijęs su klientų lankymusi, sprendimą dėl daugiabučio namo gyvenamųjų patalpų, nepakeitus jų paskirties, naudojimo atitinkamai veiklai priima daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai (...). Sprendimas nepakeitus gyvenamųjų patalpų paskirties leisti vykdyti nurodytų rūšių veiklą priimamas tik turint su šiomis patalpomis bendras sienas ir (ar) perdangas turinčių butų ir kitų patalpų savininkų raštiškus sutikimus."

Bet nuo šiol muzikos mokytojai, sumanę duoti individulias pamokas bet kokiu instrumentu, turėtų ieškoti savo veiklos tarp draudžiamų nuosavame bute veiklų - "kai kurios kitos tarp leidžiamų veiklų nenurodytos rūšys".

Matyt, ten pat savo veiklą nutylėtą randa ir namuose pagal veiklos liudijimą dirbantys individualias paslaugas siūlantys siuvėjai, mezgėjai, šakočių kepėjai, individualūs skalbėjai ir "kai kurios kitos nenurodytos veiklos rūšys"? Apie tai, kad tokiems smulkiems verslininkams pakaktų taikyti visiems privalomą reikalavimą netriukšmauti po 23 valandos ar nakties valandomis, kažkodėl niekur neužsimenama.

Tarp išvardytų leistinų gyvenamajame būste veiklos rūšių lengva rasti galimybę pedagogams savo bute verstis individualia veikla - nuo ikimokyklinio ugdymo iki bet kokio mokyklose dėstomo dalyko papildomo popamokinio mokymo. Nors neatmeskime, kad ir tokį itin smulkų verslą Vilniuje nuo šiol lengvai galės užkirsti bet kuris kaimynas, suskaičiavęs, kiek pašalinių asmenų kojelių kasdien trepsi laiptinėje prie mokytojo durų - juk tokia veikla irgi "susijusi su klientų lankymusi", o Vilniaus savivaldybė jau turi tokios patirties ir teismo paramą.

Smulkieji kaltina

„Iki šiol nesu girdėjusi nė vieno panašaus atvejo, jog būtų baudžiama už tai, kad bute vaikai mokomi groti gitara", – Vilniaus savivaldybės valdininkų sprendimu stebėjosi Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos prezidentė Zita Sorokienė. Pasak jos, didžiausią nuostabą kelia tai, kad savivaldybė baudžia dirbantį žmogų, kuris moka jai mokesčius. „Nė neabejoju, kad bauda buvo pritaikyta žiūrint į vieną įstatymo raidę, bet situacijos neįvertinant objektyviai“, – dėsto Z.Sorokienė. Jos požiūriu, galima suprasti, kad draudžiama gyvenamosiose patalpose įrengti kirpyklą, batų ar buitinių prietaisų taisyklą ir pan., tačiau jai sunkus suprasti, kodėl draudžiama mokyti vaikus muzikuoti dieną po pamokų. Z.Sorokienės nuomone, jei draus namuose mokyti groti, tai galima pasvarstyti, ar dėl kokio skundo nebus uždrausta verstis ir korepetitoriaus veikla, kai vaikai ateina pas mokytoją į namus.

Pasak jos, išgirdus apie tokius atvejus atsiranda būtinybė reikalauti, kad įstatymas būtų taisomas, nepaliekant galimybių jį pritaikyti taip, kaip nori valdininkai. „Iš tribūnų garsiai kalbama apie paramą smulkiajam verslui, o tikrovėje matome, kas dedasi“, – ironizuoja Z.Sorokienė.

Iš verslo lieka šukės

Paisant savivaldybės valdininkų, Vilniaus muzikos mokytojams lieka trys keliai: arba jie turi gauti savo kaimynų sutikimą, pakeisti savo gyvenamojo buto paskirtį į komercinę ir tęsti veiklą, arba ieškoti sostinės kainomis nuomojamų komercinių patalpų, arba į verslą numoti ranka ir stoti į eilę savivaldybėje su kitais pašalpų prašytojais.

Registrų centras per pusdienį nesuspėjo LŽ atsakyti, kokias procedūras reikės įveikti, kiek užtruks ir kiek kainuos, norint pakeisti gyvenamųjų patalpų paskirtį. Aišku, kad gauti kaimynų sutikimą kainuos daugiausia kantrybės, o įrengti reikalaujamą atskirą įėjimą mokiniams, jeigu tai bus įmanoma, prireiks daug pinigų.

Bet šį kelią pasirinkusio ir patalpų paskirtį iš gyvenamųjų į komercines pakeitusio smulkiojo verslininko lauks žiaurūs valdžios spąstai. Kaip LŽ patvirtino ir Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovė Rūta Asadauskaitė, gyventojo turimos komercinės paskirties patalpos yra apmokestinamos nekilnojamojo turto (NT) mokesčiu, kurio nereikia mokėti už gyvenamąjį būstą. NT mokesčio tarifas siekia nuo 0,3 iki 3 proc. rinkos vertės. Sostinėje tokioms patalpoms šiemet nustatytas 0,3–1 proc. tarifas.

Taigi už komercinėmis patalpomis paverstą 200 tūkst. litų rinkoje vertą savo butą smulkusis verslininkas per metus turėtų sumokėti 600–2000 litų NT mokesčio. Maža to, dėl verslo būstą paaukojusiai šeimai už energetikų, ryšininkų ir komunalininkų teikiamas paslaugas tose patalpose tektų mokėti pagal aukštesnius nei gyventojams - verslui skirtus tarifus.

Gyvenamosiose patalpose leidžiama veikla

1) Užsakomasis pardavimas paštu arba internetu;

2) kompiuterių programavimo, konsultacinė ir susijusi veikla;

3) informacinių paslaugų veikla;

4) draudimo, perdraudimo ir pensijų kaupimo, išskyrus privalomąjį socialinį draudimą, veikla;

5) pagalbinė finansinių paslaugų ir draudimo veikla;

6) nekilnojamojo turto operacijos;

7) teisinė ir apskaitos veikla;

8) konsultacinė valdymo veikla;

9) architektūros veikla;

10) inžinerijos veikla ir su ja susijusios techninės konsultacijos;

11) fotografavimo veikla;

12) vertimo raštu ir žodžiu veikla;

13) ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymas;

14) priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymas;

15) pradinis ugdymas;

16) bendrasis vidurinis ugdymas;

17) meninė kūryba;

18) bibliotekų ir archyvų veikla;

19) muziejų veikla;

20) nesusijusio su apgyvendinimu socialinio darbo veikla.

Gyvenamosiose patalpose draudžiama veikla, nepakeitus patalpų paskirties

1) Sportinė veikla;

2) kompiuterių ir asmeninių bei namų ūkio reikmenų taisymas;

3) kirpyklų ir kitų grožio salonų veikla;

4) kai kurios kitos tarp leidžiamų veiklų nenurodytos rūšys.

Šaltinis: Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"