Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Aukštasis mokslas tampa verslu

 
2010 02 23 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Aukštųjų mokyklų vadovai ir dėstytojai be reikalo skundžiasi, kad užsidirbti oriam pragyvenimui iš savo darbo Lietuvoje praktiškai neįmanoma. Iš tiesų mokymas gali sukrauti milijoninius turtus, ypač turint gerų ryšių politiniuose sluoksniuose.

Mažiau nei prieš pusmetį iš viešosios įstaigos uždarąja akcine bendrove tapusi ir pavadinimą pakeitusi Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla (TTVAM, buvusi Vilniaus teisės ir verslo kolegija) jau skina švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus asmeniškai palaimintų pertvarkų vaisius.

2009-ųjų lapkritį ministras G.Steponavičius patvirtino pirmąją Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) tarybą. Tarp vienuolikos jos narių yra ir TTVAM vadovė, vienintelė didžiulės mokslo įstaigos akcininkė Daiva Daugvilienė. Tarp akademinės bendruomenės verda diskusijos, kad šis paskyrimas gali atverti kelią iki šiol neįgyvendintai TTVAM svajonei - tapti nevalstybiniu universitetu.

"Situacija, kai uždarąja akcine bendrove tapusios mokyklos vadovė paskiriama ir kontroliuojančio Studijų kokybės vertinimo centro tarybos nare, išryškina riziką, kuri šiuo atveju yra didelė. Kai tokie dalykai sutampa, natūralu, kad jie kelia klausimų ir labai rimtų abejonių", - LŽ sakė buvęs švietimo ir mokslo ministras, Mykolo Romerio universiteto Socialinės politikos katedros docentas Algirdas Monkevičius.

Skubūs pakeitimai

Leidimą viešajai įstaigai Vilniaus teisės ir verslo kolegijai persitvarkyti į uždarąją akcinę bendrovę TTVAM ministras G.Steponavičius įsakymu suteikė 2009-ųjų rugsėjį. Licencija buvo sutvarkyta vos per porą dienų. Kolegijos studentai apie šiuos pasikeitimus sužinojo prabėgus keliems mėnesiams, pasirodžius informacijai apie tai spaudoje.

Sprendimas dėl TTVAM reorganizavimo Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) buvo priimtas neatsižvelgiant į Lietuvos studentų atstovybių sąjungos (LSAS) nuogąstavimus ir jų pateiktas advokatų profesinės bendrijos "NORDIA BAUBLYS & Partners" teisines išvadas. Jose, be kita ko, abejojama, ar, remiantis galiojančiais įstatymais, švietimo įstaiga gali būti pertvarkoma į pelno siekiančią uždarąją akcinę bendrovę, ar jai gali būti skiriamos valstybės lėšos - studijų krepšeliai, kaip padaryta šiuo atveju. Pasigendama ir aiškių saugiklių, kad valstybės skiriamos lėšos uždarąja akcine bendrove tapusioje švietimo įstaigoje neatitektų jos akcininkams dividendų pavidalu.

Švietimo ir mokslo ministras G.Steponavičius, kalbėdamas su LŽ, studentų atstovų ir teisininkų minimų grėsmių neįžvelgė. Pasak jo, tokie samprotavimai - su veiklia TTVAM administracija konfliktuojančių studentų "kerštavimas".

Ministro teigimu, Mokslo ir studijų įstatyme įdiegti griežti saugikliai, lemiantys, kad lėšos būtų panaudotos tik pagal tiesioginę paskirtį, tad šios aukštosios mokyklos pertvarkymas į pelno siekiančią bendrovę grėsmės valstybės kišenei nekelia.

Bendruomenė stebisi

Buvęs švietimo ir mokslo ministras A.Monkevičius situaciją mato kiek kitaip. "Viešoji įstaiga, gaudama pelną, privalo jį reinvestuoti, bet negali padalyti savo akcininkams. Tuo metu uždaroji akcinė bendrovė tai daryti gali. Kai įsisuka konkurencingas verslas, iš to gaunantis pelną, švietimas, kaip viešoji gėrybė, gali būti prarastas. Tai turbūt ir yra pagrindinė išvada, besiperšanti iš šios situacijos", - svarstė jis.

Sprendimui paversti mokslo įstaigas pelno siekiančiomis bendrovėmis nepritaria ir Vilniaus universiteto rektorius akademikas Benediktas Juodka. "Asmeniškai esu prieš tai, kad valstybės pinigai eitų į privačias aukštąsias mokyklas. Tuo labiau jog vis daugiau jų tampa uždarosiomis akcinėmis bendrovėmis, tai yra pelno siekiančiomis įstaigomis. Taip jos siekia pelno ir iš valstybės, per studijų krepšelius. Tačiau priimant politinius sprendimus mūsų, rektorių konferencijos atstovų, nuomonės neklausiama", - dėstė jis LŽ.

Verta milijonų

Kaip LŽ aiškino LSAS prezidentas Artūras Markas, ministrui leidus TTVAM iš viešosios įstaigos pertvarkyti į UAB, jau prasidėjo nerimą keliantys pokyčiai: buvo pakeistos aukštosios mokyklos valdymo dalys, tad akademinė bendruomenė gavo tik patariamąjį, o ne sprendžiamąjį balsą. Dėl pritaikytos vienasmenio valdymo formos sprendimų priėmimo galią įgijo vienintelė šios mokslo įstaigos direktorė. "Be to, neaišku, kaip UAB aukštoji mokykla atsiskaitys už gaunamą valstybės finansavimą ir kokie kokybės priežiūros mechanizmai jai bus taikomi", - sakė studentų atstovas.

LŽ pasiteiravus, ar iš tiesų TTVAM vadovė D.Daugvilienė yra vienintelė šios mokyklos akcininkė, kolegijos administracija pateikė atsakymą: "TTVAM statutas numato, kad aukštosios mokyklos organai yra akcininkų susirinkimas ir direktorius. Šiuo metu direktoriaus pareigas eina D.Daugvilienė."

Tikslesnis atsakymas randamas valstybės įmonės Registrų centro dokumentuose. Čia fiksuota, kad vienintelė TTVAM akcininkė yra D.Daugvilienė. Dokumentuose nurodoma ir tai, jog vienasmenio vadovavimo būdu švietimo įstaiga valdoma nuo 2005-ųjų.

Kaip matyti iš Registrų centro duomenų, vienintelei TTVAM akcininkei priklauso 97 tūkst. akcijų. Vienos jų nominali vertė - 100 litų, tai yra visos aukštosios mokyklos akcijos vertos 9,7 mln. litų.

Šis skaičius išties įspūdingas, ypač žinant, kad dar 1996 metais kandidatuodama į Seimą D.Daugvilienė, tuo metu įkūrusi tarptautinį kalbų mokymo centrą, vėliau išaugusį į TTVAM, nurodė turinti turto už 14,8 tūkst. litų, o per metus gavusi apie 3 tūkst. litų darbo pajamų.

2000-aisiais, vėl per rinkimus, aukštosios mokyklos vadovė deklaravo beveik 134 tūkst. litų turto, bet nurodė iš darbo negavusi jokių pajamų.

2007-ųjų deklaracijoje jos turtas ir piniginės lėšos artėjo prie 700 tūkst. litų. Tačiau apie valdomas milijonines TTVAM akcijas čia - nė užuominos.

Prižiūrėtojų dar ieško

Apie priežiūros mechanizmus TTVAM kalba taip pat nenoriai. Jos registravimo dokumentuose nurodoma, kad pakeitus kolegijos statusą valdymo organais šioje įstaigoje tapo visuotinis akcininkų susirinkimas, vadovas, taip pat aukštosios mokyklos taryba ir akademinė taryba.

Tačiau TTVAM internetiniame puslapyje apie pastarąsias institucijas duomenų nėra. LŽ pateiktuose mokyklos atsakymuose tvirtinama, jog Mokslo ir studijų įstatymas nenumato jokių reikalavimų nevalstybinės aukštosios mokyklos organams, bet čia pat pažymima, kad mokykloje veikia 11 narių taryba, atliekanti globos ir priežiūros funkcijas, bei tiek pat narių turinti akademinė taryba, prižiūrinti savivaldos ir akademinių reikalų tvarkymo procesus.

Verta atkreipti dėmesį į dar vieną dalyką: kaip nurodo administracija, akademinę tarybą sudaro vienas studentų atstovas, kiti nariai - TTVAM direktorė ir jai pavaldūs mokyklos struktūrinių padalinių vadovai. Panaši padėtis ir taryboje: vienas studentų atstovas, 4 akademinės tarybos pasiūlyti asmenys. Dar 6 nariai turi būti atrenkami, kaip nurodoma, "iš asmenų, atstovaujančių mokslo, ūkio, vietos savivaldos sritims, įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms".

Šių žmonių, oficialių mokyklos globėjų, pavardes LŽ kolegijos administracijoje bandė sužinoti kelias dienas. Galutinis atsakymas skambėjo taip: kadangi taryba dar tik formuojama, jos narių pavardės numatytos, bet įvardyti kol kas negalima.

Įtakingi bendradarbiai

Nevertėtų stebėtis, kad TTVAM nenori įvardyti ją globoti apsiimančių politikų ir verslininkų, nes gana įtakingų asmenų yra pačioje mokyklos vadovybėje. TTVAM vadovė D.Daugvilienė 2007-aisiais per savivaldybių tarybų rinkimus buvo įtraukta į Lietuvos liberalų sąjūdžio (LS), kuriam priklauso dabartinis švietimo ir mokslo ministras G.Steponavičius, sąrašą. Su LS į Seimą 2008-ųjų rudenį bandė patekti ir dabartinė TTVAM direktorės pavaduotoja Jurga Vidugirienė, tuo metu vadovavusi Airijos lietuvių bendruomenei.

Po Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) nesėkmingų 2008-ųjų Seimo rinkimų TTVAM atsirado vietos įtakingai šios partijos narei Liudmilai Zumerienei. Ilgametė Susisiekimo ministerijos, kuriai šiuo metu vadovauja LS pirmininkas Eligijus Masiulis, sekretorė TTVAM eina Vadybos fakulteto dekanės pareigas.

Dar viena garsi D.Daugvilienės pavaduotoja - ilgametė ŠMM Studijų departamento direktorė Gitana Jurgelaitienė, buvusi tuometinių "valstybininkų" būreliui priklausiusio Valstybės saugumo departamento Trečiosios valdybos viršininko Lino Jurgelaičio žmona. 2008-ųjų vasarą G.Jurgelaitienė, remiama tuometinės Valdo Adamkaus prezidentūros, kaip teigta, bandė pretenduoti į laisvą Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) generalinio direktoriaus pavaduotojo, turinčio kuruoti korupcijos prevenciją, postą.

SKVC vyriausiuoju specialistu dirbantis profesorius Vytautas Daujotis tuo metu šią pretendentę LŽ apibūdino itin nepalankiai. "Jai atėjus į ŠMM vadovauti Studijų departamentui, neliko nei mokslo, nei studijų. Jeigu ji iš tiesų pereitų dirbti į STT, nuoširdžiai užjausčiau šią tarnybą. Kita vertus, tai bus į naudą Švietimo ir mokslo ministerijai", - kalbėjo profesorius.

Tuomet svarstyta, kad būtent tada, kai G.Jurgelaitienė dirbo ŠMM, Lietuvoje lyg grybai pradėjo dygti įvairios nelegalios aukštosios mokyklos, kurios netrukus tapo daugelio aukštų pareigūnų šėryklomis. Ši ministerijos atstovė ne kartą viešai aiškino, esą "sugaudyti" tokių įstaigų faktiškai neįmanoma.

Beje, darbo vieta TTVAM buvo numatyta ir dabartinio švietimo ir mokslo ministro G.Steponavičiaus žmonai, teisininkei Ugnei Jasinskaitei. Tai LŽ patvirtino pats ministras.

"Mano žmonai buvo siūlyta dirbti šioje kolegijoje. Bet žinau, kad ta institucija pretenduoja į europines lėšas per mūsų ministeriją, kitus dalykus. Mes ant tokių pigių kabliukų tikrai nekimbame", - tikino G.Steponavičius.

Sukėlė diskusijas

Apie pigius ar brangius kabliukus ministras G.Steponavičius nekalba paklaustas, ar negali sukelti interesų konflikto jo pasirašytas sprendimas skirti D.Daugvilienę ŠMM įsteigto SKVC tarybos nare. SKVC, be kita ko, vertina ir mokymo centrų pasirengimą pradėti aukštojo mokslo studijas bei kontroliuoja studijų kokybę. Nuo šiol tą veiklą prižiūri ir pirmą kartą suformuota SKVC taryba, sudaryta iš aukštųjų mokyklų, studentų ir verslo organizacijų atstovų.

LŽ kalbinti akademinės bendruomenės atstovai tvirtino, kad švietimo ir mokslo ministrui esą palankioje SKVC taryboje atsidūrė bent keli savų tikslų turintys asmenys, o TTVAM direktorė D.Daugvilienė yra viena iš jų.

Abejones dar labiau stiprina tai, jog tarp Žinių ekonomikos forumo (ŽEF), delegavusio D.Daugvilienę į SKVC tarybą, narių dėl tokio sprendimo kilo nemenkas sujudimas - mat atstovu buvo svarstoma siūlyti kitą asmenį. "Tai įvyko vasarą. Visi atostogavo. Buvo įvykdyta tokia forumo narių apklausa ir taip priimtas sprendimas. Dabar detalių tiksliai ir neatsimenu", - LŽ santūriai pasakojo ŽEF tarybos pirmininkas, bendrovės "Ekspla" vadovas Kęstutis Jasiūnas.

Pasiteiravus, ar jis pats pritarė D.Daugvilienės kandidatūrai, ŽEF pirmininkas tik po ilgokos pauzės pratarė: "Tuo metu aš irgi atostogavau."

Vis dėlto, K.Jasiūno teigimu, patvirtinta kandidatūra jo labai nenustebino. "Ją (D.Daugvilienę - red.) pažinojau kaip TTVAM vadovę, kuri aktyviai domisi šiais dalykais. Be to, netvirtinčiau, kad ji gavo įrankį siekti savo tikslų. Klausimus, pristatomus SKVC, direktorė teikia atitinkamo ŽEF komiteto nurodymu, tad nėra visai laisva daryti tai, ką nori", - aiškino jis.

Švietimo ir mokslo ministras G.Steponavičius ginasi, kad D.Daugvilienė SKVC taryboje atsirado ne jo iniciatyva - esą jis tik patvirtinęs pasiūlytų kandidatų sąrašą. Interesų konflikto ministras taip pat neįžvelgia, nes per tarybos balsavimą iškilus galimam interesų konfliktui, susiję asmenys turėtų nusišalinti.

Nors TTVAM administracija raštu LŽ pateiktame atsakyme tvirtina neturinti interesų SKVC, tai yra nesiekianti kolegijai universiteto statuso, šiuos klausimus sprendžiančių institucijų atstovai prisiminė, kad prieš kelerius metus kolegija tokia galimybe aktyviai domėjosi. "Dar prieš kelerius metus TTVAM bandė įvairiais būdais tapti universitetu. Nebūtų keista, jei dabar tie bandymai atsinaujintų, juo labiau kad vertinimą atlieka SKVC, o TTVAM vadovė D.Daugvilienė yra jo tarybos narė", - kalbėjo pašnekovai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"