Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Aukso vertės patirtis

 
2007 03 29 0:00
Grandinė Lina Jakutytė nesigaili atvykusi į Afganistaną, nors jos tėvams buvo nelengva susitaikyti su dukros sprendimu.<br>Autoriaus nuotrauka
Grandinė Lina Jakutytė nesigaili atvykusi į Afganistaną, nors jos tėvams buvo nelengva susitaikyti su dukros sprendimu.
Autoriaus nuotrauka

Lietuvos kariai Afganistane gelbsti vietos gyventojus, per mišias groja dūdmaišiu ir statosi naują barą.

Ketvirtoji lietuvių Provincijos atkūrimo grupė (PAG) Afganistane gyvena vis dar ramiai - per žiemą stovykloje nebuvo paskelbtas nė vienas aliarmas. Grėsmės lygis Goro provincijoje įvardijamas kaip žemas. Kariškiai sako, kad pavojingesni yra tik 2 rajonai provincijos pietuose, kur kartais atklysta talibai. Pernai ten buvo sudeginta mokykla, apšaudytas patrulis, užpulta policijos nuovada, nužudyti 2 nevyriausybinės organizacijos darbuotojai.

Šiemet Gore buvo tik vienas rimtas konfliktas. Sausį vietos valdžios atstovai su policija kaimiečius bandė įtikinti neruošti laukų aguonų sėjai. Bet kaimiečiai valdžios atstovus apmėtė akmenimis, o policininkai vieną vyrą nušovė, dar tris sužeidė.

Tačiau mūsų kariai ir kiti koalicijos atstovai nuogąstauja, kad ramybės periodas baigiasi: kalnuota provincija žiemą buvo atskirta nuo likusios šalies teritorijos - ir šiaip neišvažiuojami keliai buvo užversti sniegu. Bet prasidėjus pavasariui keliai tampa jei ne išvažiuojami, tai bent išeinami, todėl Goras tampa pasiekiamas talibams. Gerai bent tai, kad vietos gyventojai kariškiams noriai teikia informaciją (už atlygį) apie apylinkėse pasirodžiusius nepažįstamus, įtartinus asmenis.

Pietūs pas gubernatorių

Praėjusį savaitgalį Afganistane PAG-4 karius lankė kariuomenės vadas generolas majoras Valdas Tutkus, Krašto apsaugos ministerijos valstybės sekretorė Jūratė Raguckienė ir būrys karininkų.

Delegacija susitiko ir su Goro provincijos administracijos vadovybe. Paskui gubernatorius delegaciją pakvietė pietų aptriušusiame kelių aukštų pastate, kuriame net ne visi langai įstiklinti. Šeimininkai netgi nesivargino kur nors paslėpti krūvos nunešiotų ir stipriai dvokiančių batų, sumestų patalpoje, kuri turbūt turėtų vadintis vestibiuliu.

Afganistaniečiai, atrodo, nuoširdžiai dėkoję Lietuvai už pagalbą, turėjo ir priekaištų dėl to, kad provincijoje nevyksta jokios didesnės statybos, netvarkomi siaubingos būklės keliai ir t. t. Tačiau kariškiai sako, jog PAG galimybės daryti įtaką provincijos vystymuisi yra labai ribotos. Pasak PAG-4 vado pulkininko Almanto Leikos, kariai kelia vietos valdžios autoritetą ir padeda jai užtikrinti saugumą.

Reikia milijardų

Lietuvos Vyriausybė šiais metais Gorui skyrė 4 mln. litų. Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams Gediminas Šerkšnys LŽ pasakojo, kad už tuos pinigus planuojama Goro sostinėje Čagčarane, kuris pernai padidėjo maždaug 40 procentų, įsteigti Valstybės tarnautojų mokymo centrą (pasak kariškių, iš 25 administracijos departamentų tik 4 dirba pakenčiamai), Vilniuje ketinama surengti nevyriausybinių organizacijų konferenciją, bus suteikta parama Moterų reikalų departamentui ir atokių kaimų mokykloms (dėl saugumo vaikams neleidžiama eiti į mokyklas, esančias toliau nei 3 kilometrai nuo jų namų, o 11 metų sulaukusioms mergaitėms išvis draudžiama lankyti, pavyzdžiui, gretimame kaime esančią mokyklą).

Beje, Gore yra 391 mokykla, bet tik 27 jų įsikūrusios pastatuose. 120 - palapinėse, likusios - po atviru dangum (savaitgalį Tutkus provincijos pareigūnams perdavė dar vieną mokykloms skirtų palapinių partiją). O mokytojais Afganistane tampama baigus 2 savaičių kursus. Bet didesnioji dalis vaikus mokančių žmonių nebaigę nė tų kursų.

Vietos gyventojai prašo sutvarkyti ir išasfaltuoti kelią nuo Čagčarano iki Kabulo (šiame kelyje klimpsta net ir karių visureigiai). Tačiau tam reikėtų maždaug pusės milijardo JAV dolerių. Lietuva, žinoma, tokios sumos skirti negali.

Beje, mūsų kariai praėjusią savaitę Gore gelbėjo vietos gyventojus, kai jų kaimą užgriuvo sniego nuošliauža (13 žmonių žuvo, sugriauta 20 namų). Lietuviai iškvietė sraigtasparnius, gelbėjo išlikusius kaimiečius, pirko ir vežė jiems maistą.

Apleido mokyklą

Pasak Šerkšnio, Gore bus panaudotos ir Europos Komisijos skirtos lėšos. Prie jų pridėjus ir dalį Lietuvos pinigų, planuojama 9 rajonuose įrengti policijos nuovadas, teismo ir prokuratūros pastatus, nupirkti jiems būtiniausių baldų bei įrangos. Ambasadorius patikslino, kad planuojami pastatai yra paprasti, nebrangūs. Gali būti, kad prie šių projektų prisidės islandai ir japonai.

Lietuvių manymu, negalima afganistaniečiams vien tik duoti, būtina juos įtraukti į tuos darbus. Tik padirbėję, pavyzdžiui, mažos hidroelektrinės statyboje vietos gyventojai ją ima saugoti ir branginti. Dovanotų dalykų nevertinimo pavyzdys gali būti mokykla, kurią Gore 2004-aisiais pastatė nevyriausybinė organizacija: per porą metų pastatas visiškai suniokotas, apleistas, stogas prakiuręs, į vidų bėga vanduo. O afganistaniečiai, karių klausiami, kodėl neremontuoja mokyklos, atkerta: "Kas pastatė, tas tegul ir remontuoja."

Vargana policija

Vienas PAG-4 prioritetų - normaliai funkcionuojančios policijos išvystymas. Dabar Goro policija itin skurdžiai aprūpinama, maždaug 60 procentų policininkų - beraščiai kaimiečiai.

Vietos policininkus prižiūri ir moko du pareigūnai iš Lietuvos, gyvenantys kartu su kariais. Vilniečio policininko Sergejaus (nenorėjusio skelbti savo pavardės) manymu, Afganistano policininkams negalima taikyti Vakarų standartų. Vis dėlto vietos pareigūnai sugeba sugauti dalį nusikaltėlių. Pasak Sergejaus, jie sulaiko paprastus žmogelius, pavyzdžiui, kaimyną nušovusį kaimietį. Bet jeigu nusikaltimu įtariamas koks nors karo vadas, policija jo neliečia.

Čagčarano kalėjimas nestovi tuščias. Šiuo metu ten tuščia tik moterų kamera. Tiesa, neseniai ketinta už neištikimybę ten įkurdinti moterį, kuri pabėgusi nuo vyro mylėjosi su trimis kaimiečiais. Bet, atrodo, demokratija nugalėjo - paleistuvė buvo paleista.

Pernai rugpjūtį iš molinio kalėjimo, išvertę sieną, pabėgo 5 žudikai. Dėl to valdžia į ištuštėjusias kameras pasodino 5 to kalėjimo prižiūrėtojus.

Dauguma kalinių - žudikai. Bet, pasak Sergejaus, dalis jų kalėjime ilgai nesėdi, nes pagal šariato teisę žudikai turi teisę sumokėti išpirką: nužudytojo artimiesiems reikia duoti 100 kupranugarių arba maždaug 40 tūkst. JAV dolerių.

Šią savaitę mūsų policininkai moko provincijos policijos viršininko asmens sargybinius. Nusistebėjus, ko galima išmokyti per kelias dienas, Sergejus paaiškino: "Išmokyti per tiek laiko neįmanoma, bet padėti galima."

O mūsų kariai, patruliuojantys provincijoje ir kartu tarnaujantiems norvegams bei amerikiečiams pavydintys šarvuotų visureigių, LŽ paaiškino, kodėl gana ramiame Gore norėtų neperšaunamų mašinų: "Vietos policininkai, budintys kelio postuose, mašinas stabdo ne lazdele, o atkišę automatus ir rėkdami. O jie juk žolės parūko! Naktį gali ir nesuprasti, kad kariškas mašinas stabdo..."

Ginkluota moteris stebina

PAG-4 tarnauja 130 karių iš Lietuvos, maždaug trečdalis jų - ne profesinės karo tarnybos kariai, o savanoriai. Bazėje tarnauja ir 10 merginų, pusė jų - šaulės.

Jaunesnioji seržantė Julija Mišinaitė LŽ pasakojo užaugusi kariškio šeimoje, nuo mažens ją žavėjo uniformos, disciplina. Todėl etikos mokytoja įstojo į Krašto apsaugos savanorių pajėgas (KASP). "Ne visi čia dėl pinigų atvažiavo. Čia galima labai stipriai praplėsti akiratį, tobulėti. Aukso vertės patirtis", - apie tarnybą Afganistane kalbėjo mergina. Paklausta apie moterų gyvenimą vyrų pilnoje bazėje Mišinaitė paaiškino: "Negaliu kalbėti už visas. Turiu daug darbo, jį baigusi nebenoriu nieko - nei statutinių, nei nestatutinių santykių!"

20-metė biržietė grandinė Indra Kuginytė, tarnaujanti apsaugos būryje, sakė, kad per patruliavimą bendrauja ne tik su vietos moterimis, bet ir su vyrais. Pastarieji vis dar stebisi pamatę uniformuotą ir ginkluotą moterį nepridengtais plaukais.

Mergina pasakojo, kad santykiai su kolegomis vyrais yra tik draugiški: "Juk daugelis Lietuvoje paliko antrąsias puses."

Paklausta apie tėvų reakciją, kai šie sužinojo, kur išvyksta dukra, grandinė papasakojo, kad žinia tėvus pravirkdė, jie ilgai priekaištavo dėl tokio sprendimo ir nesusitaikė su tuo iki šiol. Beje, kai kurie kariai, nenorėdami jaudinti artimųjų, išvykdami į misiją jiems pasakė, kad važiuoja mokytis ar į ilgalaikę komandiruotę Vakarų šalyse.

Grandinė Lina Jakutytė (civiliame gyvenime anglų kalbos vertėja) pasakojo, kad išvažiavusios patruliuoti merginos atsiduria vietos gyventojų dėmesio centre, tačiau kokių nors problemų jai dėl to nekyla.

Merginos tėvas - atsargos karininkas. Jai susiruošus vykti į Afganistaną tėvai prieštaravo, bet vis dėlto susitaikė su dukros sprendimu. "Jaučiu, kad esu savo vietoje", - tvirtino grandinė.

Visos kalbintos karės vieningai baisėjosi užguitų Afganistano moterų gyvenimu.

Dūdmaišis mišiose

Neseniai tarnybą Gore pradėjęs kapelionas kapitonas Virginijus Veilentas LŽ pasakojo nutikimą, kai gatvėje akmenimis buvo apmėtytas lietuvių visureigis. Prie kulkosvaidžio stovėjusiai merginai pakako pasukioti ginklo vamzdį ir nusiimti šalmą, kad visi pamatytų moteriškas garbanas. Akmenų mėtymas kaipmat baigėsi. "Mirti nuo moters rankos labai gėda! Jie galvoja, kad tada nepateks i rojų!" - juokėsi kapelionas.

Pasak Veilento, per pirmąją tarnybos savaitę šioje stovykloje pas jį išpažinties jau atėjo keli kariai: "Žmonės turi problemų, jiems reikia išsipasakoti." Kapeliono manymu, kariai jaučia poreikį dalyvauti mišiose. Beje, į lietuviškas mišias, kuriose viršila Juozas Slabada groja dūdmaišiu, ateina ir ten pat tarnaujantys kroatai, vienas kitas amerikietis. "Dauguma čia tarnaujančių kroatų yra kovęsi pilietiniame kare. Jiems labiausiai reikia Bažnyčios", - pasakojo kunigas.

Mūsų kariams reikia ne tik švento žodžio - stovykloje yra įrengtas laikinas baras, o šiuo metu afganistaniečiai samdiniai iš akmenų mūrija naują klubą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"