Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Atsargiai, žaisti pavojinga!

 
2012 04 17 6:50

Sveikatai pavojingi žaislai - ir tėvų, ir jais prekiaujančių pardavėjų galvos skausmas. Tačiau tuo metu, kai tėvai baiminasi dėl realios grėsmės atžalų sveikatai, prekybininkai keiksnodami piktinasi įstatymų jiems užkrauta atsakomybe.

Krašto parduotuvėse vėl aptikta vaikų sveikatai labai pavojingų žaislų. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) Vilniaus skyriaus darbuotojai nustatė, kad Vilniuje, Savanorių prospekte 49/12, esančioje parduotuvėje buvo prekiaujama sveikatai pavojingomis lėlėmis "The lovely girl", "My baby" ir "Charming girl". "Lėles į Lietuvą įvežė ir joje platino alytiškiams priklausanti UAB "Baltmark", - teigė VNMPI Gaminių kontrolės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Vitalija Skrinskienė. Anot jos, šiuose žaisluose rastas didesnis nei leidžiamas pavojingos cheminės medžiagos - di-2-etilheksilftalato kiekis. Ši medžiaga yra toksiška, mažųjų sveikatai ji kelia riziką ir cheminį pavojų.

Specialistams nustačius, kad minėtos lėlės pavojingos sveikatai, bendrovei "Baltmark" buvo nurodyta jas pašalinti iš visų savo parduotuvių ir per žiniasklaidą informuoti vartotojus apie kenksmingus žaislus. Į Lietuvą buvo įvežta "The lovely girl"- 96 vnt., "My baby" - 120 vnt. ir "Charming girl" - 180 vnt. lėlių. Šiais metais iš rinkos dėl pavojaus vaikų sveikatai pašalinti 5 rūšių žaislai. Visi jie - trys minėtos lėlės, raktų pakabutis su minkštu žaisliuku jautuku (kėlė užspringimo pavojų) ir plastmasinis žaisliukas žuvytė (jam patekus į burną vaikai galėjo užspringti ar uždusti) - pagaminti Kinijoje.    

Pasikeitė reikalavimai

Nuo praėjusių metų vidurio Lietuvoje įsigaliojo nauji įstatymai, reglamentuojantys atsakomybę už nesaugių žaislų patekimą į rinką. Anksčiau už tai buvo atsakingi importuotojai ir žaislų gamintojai, tačiau įsigaliojus naujiems teisės aktams už parduodamus kenksmingus žaislus turi atsakyti ir jų pardavėjai - prekybos centrai, kioskai, turgaus prekeiviai. Kad VNMPI būtų lengviau nustatyti, kas atsakingas už pavojingo žaislo patekimą į prekybą, ant kiekvieno žaisliuko privalo būti nurodytas jo gamintojas ir importuotojas. Tačiau toks užrašas žaislo saugumo negarantuoja.

Patikrinti visų į Lietuvos rinką patenkančių žaislų VNMPI neturi galimybių. Dažniausiai tikrinami tik inspektoriams įtarimų sukėlę žaislai arba gavus signalų iš pirkėjų, jeigu jie praneša įsigiję vaikų sveikatai pavojų keliantį žaislą. Atlikti laboratorijoje vieno žaislo cheminį tyrimą kainuoja apie 500 litų, o už mechaninės saugos patikrinimą reikia sumokėti nuo 500 iki 1500 litų.

Esant reikalui VNMPI gali kreiptis į laboratorijas ar įstaigas, kurios išbandė žaislą, ir paprašyti pateikti visus dokumentus ir net nurodyti panaikinti nesaugiam žaislui išduotą licenciją.

Kaltės neįžvelgia

Daugiau kaip pusmetį galiojanti tvarka, kad už nesaugių žaislų patekimą į rinką turi atsakyti ir prekiautojai, daugelį jų varo į neviltį. Bendrovės "Baltmark" direktoriaus pavaduotojos Alfredos Grišmanauskienės įsitikinimu, tokios nuostatos esą yra neteisingos ir tiesiog žlugdančios verslą. Anot verslininkės, jų bendrovė nesaugiomis pripažintas lėles įsivežė iš vienos Lenkijos prekybos bazės. Abejonių dėl žaislų kokybės neva nekilo, nes buvo pateikti kokybės reikalavimus atitinkantys sertifikatai. Be to, žaislai buvo tikrinami muitinėje įvežant juos į Europos Sąjungą (ES). A.Grišmanauskienės teigimu, specialistai įsileisdo juos į ES erdvę, nes jokio pavojaus neįžvelgė. "Įsivežant žaislus į Lietuvą, muitinėje joks patikrinimas nebuvo atliekamas. Iš kur man žinoti, kad žaislas pavojingas, juk aš jį įsivežiau legaliai, nes atsakingi pareigūnai leido jį įvežti į ES. Kaip man nustatyti, ar jis kenksmingas, - gal palaižyti? O gal pauostyti?" - ironizuodama piktinosi verslininkė. A.Grišmanauskienė įsitikinusi, kad tokių pat žaislų, kurie kaip pavojingi buvo rasti jų parduotuvėse, galima aptikti ir didžiuosiuose prekybos centruose. Jos nuomone, tokių problemų būtų išvengta, jei kruopščiau būtų tikrinami gamintojai ir importuotojai, o ne platintojai.

Privalo atsakyti

VNMPI Gaminių kontrolės skyriaus vyriausiosios valstybinės inspektorės V.Skrinskienės teigimu, žaislai, paženklinti CE ženklu, laisvai platinami visame pasaulyje, nes šis ženklinimas reiškia, kad gaminys atitinka svarbiausius Europos normų sveikatos, naudojimo saugos ir aplinkos apsaugos reikalavimus. "Baltmark" atveju bendrovė atsakinga už nesaugių žaislų patekimą į Lietuvą, nes lėles įvežė ji, ir visai nesvarbu, kad iš Lenkijos, kuri yra ES narė. Už gaminio saugą atsako tas, kuris patiekė jį į rinką. Gamintojas taip pat turi užtikrinti saugą ir tiekti tik pavojaus nekeliančius žaislus, tačiau pažeidimų vis dar pasitaiko.

Anot inspektorės V.Skrinskienės, beveik visos į Lietuvą žaislus importuojančios įmonės yra baustos už pavojingų prekių patiekimą į rinką. "Daugelis jų greitai išima netinkamus žaislus iš prekybos ir sumoka skirtas baudas", - LŽ patikino valdininkė. Baudų dydis reglamentuojamas Produktų saugos įstatymu, o baudas skiria Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Pirmą kartą patiekusiems į rinką nesaugių žaislų pardavėjams skiriama nuo 500 iki 5 tūkst. litų bauda, tačiau jeigu nevykdomas inspekcijos nurodymas - pašalinti iš rinkos netinkamas prekes, baudos dydis gali išaugti nuo 5 tūkst. iki 20 tūkst. litų. Kai dėl nesaugaus žaislo padaroma žalos vartotojui - kompensacija nukentėjusiajam gali siekti nuo 5 tūkst. iki 40 tūkst. litų.

Statistikos nėra

VNMPI vidutiniškai per metus patikrina apie pusantro tūkstančio žaislų, iš jų apie 76 proc. būna visiškai saugūs. Kiti 26 proc. neatitinka privalomų saugos reikalavimų ir kelia skirtingo lygio pavojų. Statistikos, kiek vaikų, susižeidusių dėl nesaugių žaislų, patenka į medikų rankas, VNMPI negauna. Inspekcija fiksuoja tik tėvų nusiskundimus. "Apie cheminio pakenkimo atvejus nieko nežinoma, nes cheminis poveikis pasireiškia tik po tam tikro laiko. Kalbant apie mechaninį poveikį yra žinoma užspringimo ir susižalojimo atvejų", - teigė V.Skrinskienė.

Bene garsiausias prieš kelerius metus nuskambėjęs atvejis, kai dešimtmetis berniukas susižalojo sprogstamosiomis kapsulėmis šaudančiu žaisliniu pistoletu. Vaikas apdegė, kai kišenėje laikytas žaislas nuo kūno šilumos sušilo ir sprogo. Nukentėjusio berniuko  tėvams susitarus su platintojais, teismo įsikišimo neprireikė. Vaikui buvo išmokėta kelių tūkstančių litų dydžio kompensacija, o platintojui teko sumokėti kelių tūstančių litų baudą. VNMPI darbuotojams įsiminė ir skundas inspekcijai dėl smėlio žaislo - mašinytės su šuniuko galva. Mažylis nuplėšė šuniuko ausytę ir ja vos neužspringo. Žaislas buvo pripažintas pavojingu, jį platinti uždrausta. Tačiau berniuko tėvai neturėjo medikų išvados, tad kompensacijos dėl padarytos žalos negalėjo ieškoti.

Nereikia tylėti

V.Skrinskienė pataria, kad tėvai į vaikų susižeidimus, kai jie žaidžia su nesaugiais žaislais, žiūrėtų atsakingai. Mažyliui stipriai susižalojus, pirmiausia reikėtų kreiptis į medikus, kad būtų nustatytas faktas, jog vaikas patyrė susižalojimą dėl žaislo, paskui - į VNMPI. Į inspekciją būtina pristatyti patį žaislą, jo nuotrauką. Pakuotė, etiketė ir pirkimo čekis taip pat pageidautini, nes jie padėtų greičiau nustatyti pavojingo žaislo pardavėją. Nesaugus žaislas būtų skubiai išimtas iš prekybos ir nuo galimų nelaimių būtų apsaugoti kiti mažamečiai, o tėvai dėl vaiko patirto susižalojimo galėtų gauti kompensaciją.

Pirkėjai, įsigiję pavojingą žaislą, turi teisę jį grąžinti pardavėjui ir atgauti sumokėtus pinigus. Tačiau dažniausiai, ypač jei vaikas susižaloja nesunkiai, tėvai nueina lengviausiu keliu - žaislą išmeta, o apie jo keliamą pavojų atsakingų institucijų neinformuoja.

Pigus - nebūtinai blogas

Vyrauja nuostata, kad saugesni, geresnės kokybės yra brangūs, garsių gamintojų žaislai. Tačiau tai ne visada pasitvirtina. Anot V.Skrinskienės, dar neužmirštas skandalas, kai žinomos įmonės "Mattel" gaminamuose žaisluose buvo rasta sunkiųjų metalų. Vis dėlto daugiausia pavojingų žaislų įsivežama iš Kinijos. Taip yra ir dėl to, kad šioje šalyje pagaminama 80 proc. visų pasaulio žaislų. Tad nenuostabu, kad kiniški žaislai dažniausiai neatitinka reikalavimų.

Lietuvoje prekiaujama daugybe rūšių sveikatai nepavojingų ir nelabai brangių žaislų. Tiesa, jais mažieji dėl menko patvarumo džiaugiasi trumpiau. Vis dėlto VNMPI Gaminių kontrolės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė V.Skrinskienė patarė renkant vaikui žaislą pirkti garsesnių gamintojų prekę. Tačiau, pasak jos, net ir tai negali visiškai garantuoti, kad žaislas bus saugus ir nekels pavojaus sveikatai. Tėvams, ypač auginantiems kelerių metų vaikus, vertėtų vengti aštriabriaunių arba daug smulkių detalių turinčių žaislų. Geresnis pasirinkimas - nedažyti, kokybiškai nušlifuoti medinukai.

Valdininkė priminė, kad nuo kitų, 2013-ųjų, metų vasaros įsigaliojus ES direktyvai, kuria griežčiau ribojamas cheminių medžiagų naudojimas žaislams gaminti, vaikų žaidimai taps dar saugesni. 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"