Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Atsakomybę verčia pavaldiniams

 
2009 10 15 0:00
Nors tarnybinis patikrinimas dėl prokurorų veiksmų dar nebaigtas, A.Valantinas neabejoja, kad pedofilijos byla vilkinta Kaune.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nors tarnybinis patikrinimas dėl prokurorų veiksmų dar nebaigtas, A.Valantinas neabejoja, kad pedofilijos byla vilkinta Kaune.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Nors Algimantas Valantinas kartu su politikais jau sutarė, kad pedofilijos bylos tyrimas vilkintas Kaune, į nemalonę patekę laikinosios sostinės prokurorai tikina, jog Generalinė prokuratūra anksčiau neturėjo priekaištų dėl šios bylos, ir jaučia patiriantys spaudimą.

Po parlamentarų susitikimo su generaliniu prokuroru A.Valantinu pasigirdo užuominų, esą teisėjo Jono Furmanavičiaus nužudymas gali būti nesusijęs su pedofilijos byla. Tiriama versija, kad Drąsiumi Kedžiu galbūt pasinaudojo teisėjo priešai.

Vakar uždarame Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) posėdyje A.Valantinas pateikė informacijos apie skandalingą pedofilijos tyrimą ir dvigubos žmogžudystės bylą. Tiek generalinis prokuroras, tiek TTK pirmininkas Stasys Šedbaras sutaria, kad nuo pat pradžių mažametės D.Kedžio dukros galimo tvirkinimo byla buvo vilkinama. Tarnybinis patikrinimas dėl prokurorų veiksmų dar nebaigtas.

Tiria kitą versiją

S.Šedbaras iš A.Valantino išgirdo priekaištų, esą žudynių bylą skuba sieti su pedofilijos skandalu. "Aš ir kiti kolegos tikrai nemanome, kad turi būti tiriama vienintelė versija. Tikrai nėra tiriama tik viena versija. Gali būti, kad šita situacija dar kažkas pasinaudojo", - sakė Seimo narys. Jis atkreipė dėmesį, kad žudynių bylos pagrindinis įtariamasis D.Kedys mažametės dukros tvirkinimu kaltino tik Kauno politiką ir verslininką Andrių Ūsą, o apie teisėją J.Furmanavičių prabilo vėliau. Pasak S.Šedbaro, D.Kedžiui kas nors galėjo pakišti mintį apie teisėją, "maitinti" informacija apie pedofiliją ir pasinaudoti įširdusiu tėvu, norėdamas suvesti sąskaitas su J.Furmanavičiumi.

Melavo ar nemelavo?

Vakar paaiškėjo, kad mažametės D.Kedžio dukters psichiatrinės ekspertizės išvados skiriasi. Ekspertizės buvo atliktos dvi, o ne trys, kaip tvirtinta anksčiau. Vienoje teigiama, kad mergaitė nėra linkusi išsigalvoti, kitoje, kurią neseniai gavo prokurorai, aiškinama, kad mažametės parodymams galėjo būti padaryta įtaka.

Praėjusių metų gruodį vykusiame pirmajame pokalbyje su pareigūnais mergaitė minėjo tik A.Ūsą. Todėl jam buvo pareikšti įtarimai dėl mergaitės tvirkinimo. Tyrimą perėmus Vilniaus prokurorams, A.Ūsui pareikšti sunkesni įtarimai - dėl seksualinės prievartos.

Prokuroras meta darbą

A.Valantinas vakar patvirtino, kad Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Nerijus Bieliauskas nusprendė palikti tarnybą. Jis vadovavo darbo grupei, tyrusiai D.Kedžio dukters bylą. Generalinis prokuroras dievagojosi nežinantis kolegos pasitraukimo priežasčių. Pats N.Bieliauskas atkakliai tvirtino, kad jo sprendimas su skandalinga byla nesusijęs. Esą iš tarnybos jis išeina dėl asmeninių priežasčių, be to, jau anksčiau jam buvo kilę minčių keisti darbą. N.Bieliauskas prokuratūroje dirbs dar dvi savaites.

Apie bylą generalinis prokuroras vakar kalbėjo nedaug. A.Valantino nuomone, problema, susijusi su tyrimu, yra ta, kad jis perkeltas į viešąją erdvę. TTK pirmininkas S.Šedbaras vakar patvirtino, kad prokurorai iki šiol nežino, ar A.Ūsas buvo pažįstamas su J.Furmanavičiumi. Jam tai pasirodė keista. Teisėsauga taip pat iki šiol nenustatė mergaitės minimo Aido asmenybės.

Atpirkimo ožiai?

"Jei ką ir padarėme blogai, norėtume išgirsti konkretų teisinį, o ne politinį savo veiksmų įvertinimą", - LŽ teigė Kauno miesto apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoja Rita Čivinskaitė. Ji - viena iš penkių Kauno prokurorų, kuriems Generalinėje prokuratūroje įteikti pranešimai apie galbūt padarytus tarnybinius pažeidimus tiriant mažametės tvirkinimo bylą.

Be R.Čivinskaitės, tokius pranešimus gavo apie pustrečio mėnesio šią bylą savo rankose turėjusi Kauno miesto apylinkės prokuratūros prokurorė Genovaitė Ročienė, bylą iš jos perėmęs ir apie pusantro mėnesio ją tyręs Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Andrius Kiuršinas, jį kuravęs Kauno apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Nerijus Marcinkevičius bei šios prokuratūros Civilinių bylų skyriaus prokurorė Solveiga Gradzevičienė.

Pastaroji tyrė D.Kedžio bei buvusios jo sugyventinės Laimos Stankūnaitės skundus, kai bylą dėl mažametės tvirkinimo jau buvo perėmusi Generalinė prokuratūra. D.Kedys prašė, kad L.Stankūnaitei būtų uždrausta bendrauti su dukra, kaip buvo nusprendęs teismas. L.Stankūnaitė reikalavo, kad jos teisės į dukrą būtų didesnės. Šiuos skundus S.Gradzevičienė tyrė apie mėnesį ir, nepriėmus sprendimo, išsiuntė bylą į Vilnių. Esą neužteko duomenų kreiptis į teismą, kad būtų apribotos D.Kedžio teisės. Sprendžiant šią problemą tartasi ir su Generaline prokuratūra.

Šoko pagal D.Kedžio dūdelę?

LŽ žiniomis, bandoma kelti ir ikiteisminį tyrimą pradėjusios Panemunės policijos komisariato tyrėjos atsakomybės klausimą. Antradienio rytą šio komisariato vadovai buvo iškviesti į Kauno miesto apylinkės prokuratūrą pas vyriausiąjį prokurorą Algirdą Čiurlį. Tyrėjos viršininkams leista suprasti, kad reikėtų pamąstyti ir apie jų pavaldinės atsakomybę.

Panemunės policijos komisariate, į kurį pernai lapkritį pirmiausiai kreipėsi D.Kedys, byla tirta apie mėnesį. Būtent šio komisariato tyrėja ir pareiškė D.Kedžio kaltintam A.Ūsui pirmąjį įtarimą - dėl mažamečio asmens tvirkinimo. Tai buvo padaryta dar 2008-ųjų gruodį.

Šių metų birželį minėtą bylą Kauno miesto apylinkės prokuratūra planavo perduoti teismui. Jokios užuominos apie tai, kad tarp galimų mažametės tvirkintojų yra ir teisėjas J.Furmanavičius, papildomuose D.Kedžio prašymuose bei skunduose dar nebuvo. Pateikti įtarimą L.Stankūnaitei nebuvo pagrindo - moteris viską neigė. Kaip liudytojai buvo apklausti jos bei D.Kedžio tėvai.

Visi D.Kedžio metami kaltinimai buvo grindžiami tik mažametės mergaitės pasakojimu. D.Kedžiui užsiminus, kad galėjo būti išnaudojama ir L.Stankūnaitės sesers Violetos Naruševičienės dukra, ši aštuonerių metų mergaitė buvo apklausta, taip pat ir jos motina. Abi tokias prielaidas paneigė.

Nesant neginčijamų įrodymų, kad A.Ūsas galėjo tvirkinti mažametę, nuspręsta skirti jai psichologinę ekspertizę. Tačiau tam esą priešinosi D.Kedys. Būta ir kitų kliūčių - vienintelė ekspertė, galėjusi atlikti tokį tyrimą, apie mėnesį sirgo.

Psichologinis spaudimas

Antradienio rytą išsikvietęs šią bylą tyrusią pavaldinę G.Ročienę, A.Čiurlys davė jai apie pusantros valandos parašyti prašymą išeiti iš darbo. Prokurorė nesutiko to padaryti.

G.Ročienės kolegos vakar LŽ teigė, kad ši apie 10 metų darbo stažą turinti prokurorė nėra bloga specialistė. Esą didelį krūvį turinti G.Ročienė spėjo D.Kedžio byloje atlikti apie porą šimtų įvairių veiksmų (apklausų, užklausimų, dokumentų išsireikalavimų ir pan.). Tai suskaičiavo generalinio prokuroro nurodymu sudaryta komisija. Nors dabar teigiama, kad byla buvo vilkinama, ją kuravęs prokuroras į ketinamų bausti asmenų sąrašą neįtrauktas. Šią bylą iš Kauno miesto apylinkės prokuratūros buvo paėmusi ir Generalinė prokuratūra. Jokių nurodymų dėl trūkumų šalinimo iš jos nesulaukta.

Tyrė skundus

Teisėjo J.Furmanavičiaus pavardė nesibaigiančiuose D.Kedžio prašymuose dėl tyrimo išplėtimo atsirado tik bylą iš Kauno miesto apylinkės prokuratūros perėmus Kauno apygardos prokuratūrai.

Anot perimtą bylą tyrusio prokuroro A.Kiuršino, per tuos pusantro mėnesio daugiau teko tirti įvairius D.Kedžio ir L.Stankūnaitės skundus bei prašymus negu galimas mažametės tvirkinimo aplinkybes. Apklausti J.Furmanavičių kaip įtariamąjį jokio pagrindo nebuvo - D.Kedys dar nebuvo pradėjęs platinti įrašų su savo dukros pasakojimu.

Per tą pusantro mėnesio apie porą savaičių ši byla buvo Generalinėje prokuratūroje, su kuria tartasi dėl tolesnio tyrimo taktikos. Galutinai byla perimta A.Kiuršinui atostogaujant.

Rugpjūčio 18 dieną tyrimą perėmus Vilniaus apygardos prokuratūrai, A.Ūsui pareikštas ir papildomas įtarimas dėl seksualinio prievartavimo. Tai vakar LŽ patvirtino ir šios bylos tyrimą kuruojantis Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Brunonas Maculevičius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"