Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Atominis imunitetas

 
2011 06 07 0:00
Dokumentus klastojusio ir V.Meidaus vadovaujamo teismo paramos sulaukusio A.Vavilovo bendrovė sudarė milijoninę sutartį su Ignalinos atomine elektrine, kuri šiuo metu priversta bylinėtis teisme.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Dokumentus klastojusio ir V.Meidaus vadovaujamo teismo paramos sulaukusio A.Vavilovo bendrovė sudarė milijoninę sutartį su Ignalinos atomine elektrine, kuri šiuo metu priversta bylinėtis teisme.
LŽ archyvo nuotrauka

Seimo nario mandatą, teisėjo mantiją ar advokato regalijas jie naudoja kaip skydą, apsaugantį nuo Lukiškių ir kitų su valdiškais namais susijusių nemalonumų.

Jiems negalioja įstatymai, kuriuos patys kuria ir taiko likusiai populiacijos daliai - jie mėgaujasi įvairių rūšių imunitetais, leidžiančiais gyventi anapus teisės ir moralės normų, skirtų mažiau nusipelniusiems mirtingiesiems.

Šios neliečiamųjų kastos galybę dar kartą patvirtino Teisėjų garbės teismas, nutraukdamas drausmės bylą Panevėžio apygardos teismo pirmininkui Valdui Meidui.

Tirdamas dokumentų klastojimu tada dar tik įtariamo advokato Andrejaus Vavilovo skundą dėl Panevėžio apylinkės teismo teisėjo Artūro Ridiko, kuris leido atlikti kratą advokatų kontoroje, V.Meidus įvertino teisėjo veiksmus kaip akivaizdžiai pažeidusius advokato imunitetą. Tačiau nutylėjo faktą, kad toje kratos ištiktoje kontoroje dirbo jo paties žmona Ingrida Meiduvienė, o skundo autorius A.Vavilovas buvo jos partneris.

Kol I.Meiduvienė su A.Vavilovu gėrė kavą, keitėsi šventinėmis dovanėlėmis, nuomojosi iš jo patalpas ir naudojosi bendrai samdomos sekretorės paslaugomis, šią idilę sudrumsti drįsusiam teisėjui A.Ridikui V.Meidaus rūpesčiu buvo iškelta drausmės byla.

Nors V.Meidaus vadovaujamo teismo teisėjai trukdė tirti nusikaltimą ir vykdyti teisingumą, o jis pats padėjo dokumentus klastojusiam A.Vavilovui persekioti jam neįtikusį teisėją, ši veikla teisėjų garbės prievaizdams pasirodė labiau suderinama su teisėjo pareigomis, negu viešas Neringos Venckienės pasisakymas apie nusikaltėlius dangstantį korumpuotą klaną, už kurį vos prieš mėnesį ją buvo siūloma atleisti iš pareigų.

Kuo paaiškinti tokį stebėtiną atlaidumą V.Meidui? Ar vien tik šio teismo pirmininko ištikimybe neliečiamųjų klanui, kurią jis įrodė, savo vadovaujamo teismo rūmuose surengdamas pagerbimą kyšininkavimu kaltinamam teisėjui Rimantui Savickui?

O gal atsakymo reikia ieškoti aiškinantis už kriminalinį nusikaltimą šiandien jau nuteisto A.Vavilovo fenomeną? Šis veikėjas nėra smulkus kavą su paties teismo pirmininko žmona geriantis sukčius, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Už jo pečių stovi galingas verslas, sugebantis gauti milijoninius užsakymus net Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE).

Į pagalbą klastotojui

LŽ jau rašė, kokią sumaištį Panevėžio apygardos teisme sukėlė krata, kurią teisėsaugininkai atliko advokatų I.Meiduvienės, A.Vavilovo ir Vytauto Krikščiūno kontoroje "De Jure". Tada prokurorai dar tik įtarė, kad vienu iš šios kontoros kompiuterių A.Vavilovas suklastojo dokumentą ir sukurstė juo pasinaudoti verslininką Gintarą Želionį.

UAB "Precisa" akcininką G.Želionį už šį klastojimą Panevėžio miesto apylinkės teismas buvo nuteisęs dar 2009 metų vasarį. Teismas nustatė, kad 2008 metų gegužės 12 dieną kontoroje "De Jure" jis pagamino netikrą dokumentą, kuriame įrašė žinomai neteisingus duomenis, esą yra vienintelis UAB "Precisa" akcininkas, nors pusė šios įmonės akcijų priklausė kitam asmeniui.

Nagrinėjant šią baudžiamąją bylą apeliacine tvarka, verslininkas davė parodymus, kad padirbti netikrą bendrovės dokumentą jam patarė ir padėjo advokatas A.Vavilovas. Po tokių parodymų Panevėžio apygardos teismas buvo priverstas kreiptis į prokurorus, šie pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galbūt nusikalstamos A.Vavilovo veiklos.

Prašyme atlikti kratą Panevėžio miesto prokuratūra nurodė, kad siekiant išsamiai ištirti nusikalstamą veiką būtina gauti dokumentus, galbūt išspausdintus kontoroje "De Jure" esančiu spausdintuvu ir A.Vavilovo naudojamu kompiuteriu, bei atlikti jų techninį tyrimą.

Kai Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėjas A.Ridikas šį prašymą patenkino ir kontoroje apsilankę prokurorai paėmė tyrimui reikalingą medžiagą, V.Meidaus vadovaujamas aukštesnės instancijos teismas reagavo taip, tarsi būtų paskelbta visuotinė mobilizacija I.Meiduvienės kolegos gynybai.

Šio teismo teisėjas Ričardas Gilys paskelbė, kad leidimas kratai buvo išduotas neteisėtai ir jį panaikino, priversdamas prokurorus grąžinti A.Vavilovui dokumentus ir kompiuterius, galinčius įrodyti jo kaltę. Vienintelis argumentas, kuriuo R.Gilys grindė tokį savo sprendimą, - kad advokato darbo vietoje negali būti atlikta krata, jeigu jam nėra pareikšti įtarimai.

Prokurorai šį reikalavimą įvykdė. Pareiškę įtarimus I.Meiduvienės kolegai, jie antrą kartą gavo Panevėžio miesto apylinkės teismo leidimą kratai ir vėl paėmė tyrimui reikalingą medžiagą.

Bet I.Meidaus vadovaujamas teismas ir šį kartą nieko nelaukdamas išplėšė įkalčius prokurorams iš rankų. Teisėjas Eligijus Gladutis patenkino A.Vavilovo skundą, nurodydamas grąžinti advokatui kompiuterius, be kurių jis esą negali dirbti.

Šias nuožmias batalijas dėl įkalčių prokurorė Dalia Styrienė tada įvertino kaip trukdymą teisingumui. "Buvome paskyrę kompiuterių tyrimą, bet gavus teisėjo nutartį teko atšaukti. Dabar taip ir negalime pasakyti, buvo juose kas nors svarbaus ar ne. Jei būtų juose vertingos informacijos, ikiteisminiam tyrimui būtų labai padėję", - Panevėžio apygardos teismo sprendimų įtaką tyrimui žurnalistams aiškino prokurorė.

Netrukus V.Meidaus kolegų padrąsintas A.Vavilovas surengė keršto akciją kratą jo ir I.Meiduvienės kontoroje drįsusiam sankcionuoti A.Ridikui. Nors visuose dokumentuose juodu ant balto parašytos kontoros savininkų pavardės, dokumentų klastotojo skundą Teisėjų etikos ir drausmės komisijos pirmininkas Artūras Driukas lyg tyčia pavedė tirti pačiam I.Meiduvienės sutuoktiniui V.Meidui.

Kaip ir reikėjo tikėtis, ištyręs kratą savo žmonos kontoroje jis padarė išvadą, po kurios beliko kelti drausmės bylą I.Meiduvienės kolegą nuskriaudusiam teisėjui: "Akivaizdu, jog teisėjas A.Ridikas (...) priimdamas nutartį kratai advokato A.Vavilovo darbo vietoje daryti, nesilaikė Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymo nuostatų, dėl ko vykdant buvo pažeistas A.Vavilovo, kaip advokato, statusas."

Tačiau V.Meidaus vaidmuo šioje beprecedentėje keršto akcijoje Teisėjų garbės teismui pasirodė suprantamas ir pateisinamas: "Faktas, kad advokatai dirba toje pačioje kontoroje, nesudaro pagrindo interesų konfliktui konstatuoti, nes advokatai nevykdo bendros ūkinės komercinės veiklos." Nors I.Meiduvienė yra sudariusi su A.Vavilovu jungtinės veiklos sutartį ir moka jam nuomos mokestį už patalpas, Teisėjų garbės teismo nuomone, jokie bendri interesai jų nesieja. Panašiai savo santykius su gretimame kabinete dirbusia I.Meiduviene aiškino ir A.Vavilovas - "kavos atsigeriam, pasikalbam"...

Nė žodžiu Teisėjų garbės teismas neužsiminė apie tai, kad teisėjas A.Ridikas buvo persekiojamas už pagalbą prokurorams tiriant nusikaltimą.

Po tokio sprendimo ore liko pakibęs klausimas, kurį suformulavo A.Ridiką gynęs jo kolega iš Panevėžio apylinkės teismo Arūnas Nevardauskis: "Kur baigiasi advokato imuniteto ribos? Jei advokatas padaro nusikalstamą veiką - nužudo žmogų, išžagina, apiplėšia - irgi imunitetas galioja?"

Kompensacija už neužmūrytą langą

Tačiau nepaisant nuoširdžios Panevėžio apygardos teismo pagalbos prokurorų išvargintam A.Vavilovui, Šiaulių miesto apylinkės teismas neseniai pripažino jį kaltu dėl dviejų dokumentų klastojimo. Be padirbto UAB "Precisa" vienintelio akcininko sprendimo, I.Meiduvienės kavagėrių bičiulio portretą šiek tiek papildo istorija apie pačiame Panevėžio centre stūksančius grandiozinių statybų pamatus.

Teismas nustatė, kad 2008 metų gegužės 14 dieną A.Vavilovas suklastojo dokumentą, vietoj bendrovės "Kelias" direktoriaus Algirdo Kuklieriaus pasirašydamas statybos rangos sutartį su statybų bendrove "Salidas". Vykdydamas šią sutartį, "Salidas" paklojo Laisvės aikštėje komercinės paskirties pastato pamatus ir paprašė, kad "Kelias" atsiskaitytų už darbus. Tačiau ši bendrovė pareiškė nesijaučianti skolinga, nes jokių sutarčių dėl statybų Laisvės aikštėje nėra sudariusi. Šiuo metu abi įmonės bylinėjasi teismuose - "Salidas" reikalauja sumokėti už darbą, o "Kelias" atkerta, kad už A.Vavilovo parašą nieko nėra skolingas. Su advokatu šią bendrovę sieja jungtinės veiklos sutartis, pagal kurią "Kelias" suteikė statyboms jai priklausantį sklypą Panevėžio centre, o A.Vavilovo įmonė "AV investicija" įsipareigojo organizuoti statybą ir apmokėti visas jos lėšas.

I.Meiduvienės kolegos statybas stabdė ir kultūros paveldo saugotojai. Paaiškėjo, kad su Kultūros paveldo departamento Panevėžio teritoriniu padaliniu suderinęs vieną projektą, A.Vavilovas gavo savivaldybėje leidimą kitam, pagal kurį istorinėje miesto erdvėje turėjo išdygti stiklinis monstras.

Teismo metu paaiškėjo viena pikantiška detalė. Miesto socialdemokratų lyderis, tuometinis Panevėžio vicemeras Povilas Vadopolas gavo iš A.Vavilovo 100 tūkst. litų. Jo aiškinimu - kaip kompensaciją už užmūrytą langą socialdemokratų būstinėje, kuri įsikūrusi viename iš pastatų šalia A.Vavilovo statybos. Nors langas sustabdžius statybas taip ir liko neužmūrytas, pinigus socialdemokratai ne tik gavo, bet ir sėkmingai išleido. Tarsi jau būtų susitaikę su A.Vavilovo planais statyti vadinamąjį stiklainį vaizdingoje vietoje šalia Senvagės. Tuo tarpu Panevėžio spauda rašė, kad A.Vavilovą palaikanti savivaldybė niekaip negalėjo rasti kompromiso su Kultūros paveldo departamento darbuotojais, atkakliai saugojusiais architektūrinį istorinės erdvės vientisumą.

Bet kompensacija už neužmūrytą langą ir Laisvės aikštėje riogsantys betoniniai A.Vavilovo statybos griaučiai yra tik smulkus štrichas rimto verslininko portrete.

Atominės ambicijos

Pagrindinis I.Meiduvienės kolegos interesas - šiukšlių surinkimas ir pavojingų atliekų utilizacija.

2005 metais įsteigta "AV investicija", kurioje A.Vavilovas ilgą laiką buvo vienintelis akcininkas, turi licenciją užsiimti atliekų surinkimu. Šio verslo sėkmės istorija sietina su 2006 metais, kai Vilniuje pradėjus veikti "Senovės" medicinos atliekų utilizavimo įmonei "AV investicija" tapo jos partnere, surenkančia iš gydymo įstaigų medicinines atliekas ir vežančia jas deginti į "Senovę". Šiuo metu, kaip LŽ sakė pats advokatas, jo įmonė yra sudariusi apie 100 sutarčių su gydymo įstaigomis visoje Lietuvoje.

2008 metais A.Vavilovas įsteigė dar vieną įmonę "AV investicija plius", kuri turėjo leidimą ne tik rinkti, bet ir saugoti bei nukenksminti pavojingas atliekas. LŽ žiniomis, 2008-aisiais jos apyvarta sudarė per 3 mln. litų. Apie šios įmonės vietą rinkoje galima spręsti iš 1 792 010 litų vertės sutarties, 2010 metais sudarytos su VšĮ Kauno medicinos universiteto klinikomis.

"AV investicija plius" veikloje buvo nustatyta rimtų pažeidimų, todėl 2010 metų rudenį jos licencija užsiimti pavojingų atliekų utilizavimu panaikinta.

Tačiau A.Vavilovo verslas nebankrutavo. Sėkmės estafetę perėmė "AV investicija", 2011 metų vasarį sudariusi net 1 210 000 litų vertės sutartį su valstybės įmone Ignalinos atomine elektrine dėl pavojingų ir nepavojingų atliekų utilizavimo. Viešojo pirkimo konkurse ūkio subjektų grupė, kurioje "AV investicija" yra atsakingasis partneris, pasiūlė mažiausią paslaugų kainą ir nugalėjo tokį rimtą šios rinkos žaidėją kaip UAB "Žalvaris".

Įdomus sutapimas, kad 2010 metų rudenį, kai įmonė rengėsi šiam atsakingam konkursui, "AV investicija" akcininkų sąraše greta A.Vavilovo atsirado ir Audriaus Kolkos pavardė. Šis verslininkas nuo 2002 metų vadovauja UAB "Senovė", kurią su A.Vavilovo įmone partneriški santykiai sieja nuo tų laikų, kai advokatas žengė pirmuosius žingsnius verslininko karjeroje.

Kaip ir "AV investicija plius", "Senovėje" nuo 2009 metų pabaigos po ilgų skandalų taip pat yra sustabdytas medicininių atliekų deginimas.

Galima spėti, kad, netekę medicininių atliekų utilizavimo verslo, A.Vavilovas ir A.Kolka suvienijo jėgas atominės elektrinės šturmui. Šiuo metu IAE jau ginčijasi teisme su ypač pigias paslaugas konkurse pasiūliusia "AV investicija". Laimėjusi užsakymą, įmonė netikėtai pareikalavo pernelyg didelės, IAE supratimu, kainos už pabėgių utilizavimą.

Reikia pridurti, kad UAB "Senovė", su kurios vadovu A.Vavilovą sieja šilta partnerystė, jau nuo seno garsėja ypatingais gebėjimais laimėti reprezentacinius valstybės užsakymus. Tarp šios ne tik atliekų utilizavimu, bet ir statybomis užsiimančios bendrovės rekonstruotų objektų - Prezidentūros pastatų ansamblis, Vilniaus universiteto centriniai rūmai, Žemutinė pilis, Užutrakio dvaras, Lietuvos banko, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Tarptautinių santykių instituto, Švedijos, Prancūzijos, Danijos, Olandijos, JAV ambasadų pastatai, mūsų šalies ambasada Paryžiuje, Mažasis teatras, viešbutis "Europa", kino teatras "Forum Cinemas Vingis". Jai patikėta ir Užsienio reikalų ministerijos pastato rekonstrukcija, kurios bendra vertė - beveik 50 mln. litų.

Ypač išgarsėjo prestižinis užsakymas, kurį Gedimino Kirkilo premjeravimo laikais "Senovė� gavo Turniškėse, laimėdama premjero rezidencijos rekonstrukcijos konkursą. Šiems darbams nuo 2006 metų iš valstybės biudžeto skirta beveik 5 mln. litų.

2010-aisiais Viešųjų pirkimų tarnyba pripažino, kad "Senovė" kaip rekonstrukcijos rangovas buvo pasirinkta neskaidriai. Pirkimo sąlygose buvo nustatyti tokie reikalavimai, kad konkursui buvo pateikti tik du siūlymai ir nors šios įmonės pasiūlyta kaina buvo didesnė, nei numatytos lėšos, konkursą laimėjo ji.

Tenka daryti išvadą, kad Panevėžio apygardos teismo pirmininko V.Meidaus žmonos kolega A.Vavilovas, iš kurio įmonės "AV investicija plius" ji nuomojasi patalpas, moka pasirinkti teisingus verslo partnerius. O gal šis gebėjimas gali paaiškinti ir neįtikėtiną atkaklumą, su kuriuo šis teismas gynė dokumentus klastojusio advokato imunitetą?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"