Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Atominę jėgainę saugojo vagys

 
2011 03 29 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Kruopščiai kurtas įvaizdis, kad Ignalinos atominė elektrinė (IAE) saugi ir gerai saugoma, subliūško demaskavus ją saugojusius pasieniečius, kurie kartu su jėgainės darbuotojais vogė įrangą, medžiagas ir kitus vertingus daiktus.

Atominę jėgainę apvaginėję pareigūnai buvo demaskuoti prieš ketverius metus. 2007 metų sausio 26-ąją Visagino policija kartu su Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotoju sulaikė iš IAE saugomos zonos išvažiavusį pasieniečių tarnybinį sunkvežimį "Mercedes Benz-817", prikrautą vogto metalo, įrankių, lempučių, pirštinių ir kitų ūkyje galinčių praversti daiktų, jų vertė - apie 140 tūkst. litų.

Pateko į nusikaltimų istoriją

1993 metais po visą pasaulį nuskambėjusi 270 kg sveriančios branduolinės kasetės vagystė iš IAE privertė jos apsaugą imtis griežtų saugumo priemonių. Paaiškėjo, kad kasetę 1992 metų rugpjūtį pavogė IAE reaktorių cecho ir elektrinės apsaugos bataliono darbuotojai. Vagystę suplanavęs ir įvykdęs buvęs apsaugos darbuotojas Ramūnas Mačerauskas įėjo į branduolinei energetikai pavojingiausių biologinių saugos įvykių istoriją. JAV nacionalinės branduolinės saugos administracijos parengtoje pavojingiausių įvykių apžvalgoje R.Mačerausko pavardė įrašyta pirmame skyriuje, iškart po keturių garsiausių pasaulio šnipų.

Darbuotojo, saugojusio elektrinę, nusikaltimas vertinamas kaip viena didžiausių biosaugos spragų. Apžvalgos autoriai nurodė, kad saugos struktūrose dirbantys, priėjimą prie saugomų objektų turintys žmonės, yra pavojingiausi, nes turi daugiausia galimybių pakenkti.

Ši apžvalga vėl aktuali ir galėtų būti papildyta dar keliomis naujomis pavardėmis, šį kartą 2007 metais IAE saugojusių pasieniečių, kurie žengė R.Mačerausko pėdomis. Ypatingų įgaliojimų turinčios Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) IAE apsaugos rinktinės darbuotojai kartu su elektrinės darbininkais apvogė strateginį objektą, kurį saugo. Mirus pagrindiniam įtariamajam nė vienas pasienietis neatsidūrė teisiamųjų suole, atsipirko tik tarnybinėmis nuobaudomis.

Silpniausia apsaugos vieta

1994 metų lapkričio viduryje buvo sustiprinta IAE perimetro apsauga, modernizuotas krovininio transporto kontrolės postas.

Šis postas ir buvo silpniausia IAE apsaugos vieta - 1992 metais iš IAE reaktorių cecho pavogta 6 metrų ilgio branduolinė kasetė buvo išvežta per krovininio transporto kontrolės postą pririšus ją po pamainą atvežusiu autobusu.

2007 metais teko konstatuoti, kad krovininio transporto kontrolės postas tebelieka silpniausia IAE apsaugos vieta. Per šį postą pasieniečių automobiliu buvo išgabentos tonos vogtų medžiagų ir įrangos.

Buvo sulaikyti trys automobiliu važiavę pareigūnai - vairuotojas Eduardas Rimašas, objektų apsaugos organizavimo vyresnysis specialistas Vladimiras Virko (teigiama, neva jis tuomečio rinktinės vado Vladimiro Ščajevo šeimos draugas) ir rinktinės materialinio-techninio aprūpinimo skyriaus vyresnysis specialistas Rimantas Kriaučiūnas.

Paprasta byla, kai vagys pagauti su grobiu, o jų atvykimas ir išvykimas iš rinktinės bei IAE filmuotas ir kruopščiai fiksuotas, buvo tiriama net ketverius metus. Visagino apylinkės teismas ją išnagrinėjo tiktai šiemet vasario 10 dieną. Buvo nuteisti keturi buvę IAE darbuotojai, padėję pasieniečiams surasti vertingų daiktų IAE teritorijoje, sukrauti juos į automobilį ir pavogę jiems asmeniškai reikalingų daiktų. Pavogtų daiktų sąrašas užima tris nuosprendžio lapus, o svoris siekia kelias tonas.

55-erių Aleksandras Dašinas nuteistas 3 metams laisvės atėmimo, 53-ejų Anatolijus Denisovas, 47-erių Olegas Beliunas ir jo bendraamžis Romanas Kondratas nuteisti 2 metams ir šešiems mėnesiams laisvės atėmimo. Nuosprendis apskųstas Vilniaus apygardos teismui, kur byla bus nagrinėjama apeliacine tvarka.

Staigios mirtys

Iš rinktinės pareigūnų vieninteliam R.Kriaučiūnui (g. 1953 m.), rinktinėje dirbusiam ilgiau nei dešimtmetį, buvo pateikti įtarimai, vėliau ir kaltinimai. Pernai rugsėjį buvęs pasienietis staiga mirė nesulaukęs nuosprendžio. 2007 metų balandžio 20 dieną R.Kriaučiūnas buvo atleistas iš vidaus tarnybos, kadangi nebegalėjo tarnauti dėl sveikatos būklės, o kiek vėliau medikai jį pripažino nepakaltinamu.

2010 metų spalį netikėtai mirė kitas pasienietis - Kęstutis Žalalis (g. 1971 m.). Nuo 1991 metų IAE saugojęs pareigūnas ikiteisminio tyrimo metu patvirtino, kad 2007-ųjų sausio 26-ąją dirbo IAE autotransporto kontrolės praleidimo poste Nr. 3. Jis prisipažino praleidęs pasieniečių automobilį su kroviniu tinkamai jo nepatikrinęs. Dėl tokio šiurkštaus darbo drausmės pažeidimo pasienietis gavo tik tarnybinę nuobaudą.

Prisiėmė kaltę

Teisme buvo pagarsinti R.Kriaučiūno ikiteisminio tyrimo metu duoti parodymai, kuriuose jis visą kaltę dėl vagystės prisiėmė sau, teisindamasis, kad medžiagas iš IAE vežė rūpindamasis rinktinės reikalais.

Pasak mirusiojo, jis turėjo rūpintis rinktinės ūkiu, statybomis ir remontu. Nuo 1995 metų buvo susiformavusi tokia praktika, kad rinktinė medžiagų remonto darbams nemokamai pasiimdavo iš IAE.

R.Kriaučiūnas paskambino elektrinės šiluminės automatikos ir matavimų cecho kontrolinių matavimo prietaisų ir automatikos rekonstravimo baro remonto meistrui A.Dašinui, paprašė surasti kampuočio, dvigyslio kabelio ir klijų apsaugos sistemos remontui. R.Kriaučiūnas pažadėjo, kad jeigu A.Dašinas dar suras ir spalvotojo metalo, tada jis padės jam iš elektrinės išvežti kokius nors įrankius ir medžiagas.

A.Dašinas nepraleido progos ką nors nugvelbti iš elektrinės - susitaręs su kitais darbininkais į atvirą sandėlį, vadinamą kabelių lauku, išvežė pavogtas medžiagas ir įrangą. Jam talkino brigadininkas R.Kondratas, elektros šaltkalviai O.Beliunas ir A.Denisovas. Kabelių laukas yra neva saugomas - aptvertas tvora ir rakinamas. Tačiau A.Dašinas turėjo raktą, be to, niekas netikrina, kas išvežama į kabelių lauką ir kas iš jo paimama.

Pasieniečių reikmėms buvo surasti 35 metrai dvigyslio kabelio, kampuotis ir klijai, trys vamzdžiai, manometrų korpusai.

R.Kondratas, O.Beliunas ir A.Denisovas sau parūpino maišą pirštinių, taip pat šviestuvų, juodojo metalo vamzdžių, nespalvotojo metalo vielos ritinių, instrumentų.

Tai tie daiktai, dėl kurių vagystės prisipažino teisiamieji. O iš tiesų į pasieniečių automobilį buvo prikrauta kur kas daugiau ir gerokai brangesnių vertybių, tokių kaip šlifavimo mašinėlės, elektros varikliai, šlifavimo diskai, suvirinimo elektrodai.

Pasieniečių sunkvežimyje atsidūrė net siurbliams naudojami grafitiniai žiedai ir grafito elementai veik už 100 tūkst. litų.

Vadovai išsisuko

Ikiteisminio tyrimo pareigūnai patikėjo nepakaltinamo tapusio R.Kriaučiūno žodžiais, kad jis, neinformavęs vadovų ir negavęs jų sutikimo, pasiėmė tarnybinį rinktinės automobilį su vairuotoju, pasikvietė dar vieną pasienietį ir nuvažiavo į strateginį objektą vogti medžiagų.

A.Dašinas teisme pasakojo, kad sukrovus daiktus jis paklausė R.Kriaučiūno, ar krovinys bus įrašytas į leidimą, nes į mašiną minėti daiktai sukrauti be jokio apyrašo. A.Dašinas domėjosi, kaip R.Kriaučiūnas išveš krovinį iš IAE teritorijos, nes žinojo, kad negalima iš įmonės teritorijos išsivežti to, ko nori.

R.Kriaučiūnas atsakė, kad jis turės materialinį leidimą, kuris bus pasirašytas jo vadovybės, į jį bus surašyti visi išvežami daiktai ir dėl to nekils jokių problemų.

Pasak A.Dašino, vogtus daiktus jis ir kiti IAE darbuotojai turėjo atsiimti atvykę į aikštelę prie IAE apsaugos rinktinės administracinio pastato, esančio apie kilometrą nuo elektrinės. Tad daiktų perkrovimas būtų vykęs vadovybės ir kitų pasienio rinktinės darbuotojų akyse, tačiau tai nė kiek netrikdė R.Kriaučiūno, matyt, ne pirmą kartą vežusio įvairius daiktus iš elektrinės.

Ikiteisminio tyrimo pareigūnams apklausus metalo supirkimo aikštelės, priklausančios UAB "Lita-West", darbuotojus, išsiaiškinta, kad R.Kriaučiūnas 2006 metų lapkritį ir gruodį rinktinės automobiliu buvo atvežęs kartu su E.Rimašu metalo laužo, kurį prašė įforminti kitų asmenų vardu. Už metalą R.Kriaučiūnui buvo sumokėta per 9 tūkst. litų.

Kalčiausias - pėstininkas

Kad ir kaip svarstytum, medžiagų vagystė iš IAE buvo neįmanoma be rinktinės vadų žinios. VSAT vyraujanti kariška tvarka neleidžia bet kam savo nuožiūra naudotis tarnybiniais automobiliais, gabenti jais nežinia kur gautą metalo laužą. O vienkartinius leidimus, be kurių nepateksi į IAE ir neišveši krovinio, išduodavo tik du apsaugos rinktinės pareigūnai - vado pavaduotojai Tadeušas Korolkovas ir Vytautas Lasys.

Vado pavaduotojai puikiai žinojo, kad neinformavę IAE vadovų ir negavę jų raštiško sutikimo neturi nė menkiausios teisės ką nors savo nuožiūra gabenti iš IAE. Tačiau darė tai nuo 1995 metų.

Veždamas vogtą krovinį R.Kriaučiūnas pateikė T.Korolkovo išrašytą vienkartinį leidimą. Pasak R.Kriaučiūno, viršininkas jam išdavė tuščią, tik pasirašytą leidimą, į kurį jis pats įrašė išvežamų medžiagų kiekį ir pavadinimus. R.Kriaučiūnas aiškino, kad taip visada buvo daroma, nes viršininkas negalėjo žinoti, ar pavyks rasti elektrinėje reikiamų medžiagų.

R.Kriaučiūnas tikino nežinantis, kas davė nurodymus vairuotojui E.Rimašui ir pasieniečiui V.Virko važiuoti su juo į IAE. Rinktinėje tokius nurodymus galėjo duoti tik vienas iš vadų.

Vadai išsisuko

Nuo 1998 metų IAE apsaugos rinktinėje dirbęs T.Korolkovas sugebėjo išsisukti nuo teismo ir net išsaugojo pareigūno pensiją, suvertęs visą kaltę jam asmeniškai pavaldžiam R.Kriaučiūnui.

T.Korolkovas mėgino išsukti ir rinktinę iš kriminalinės situacijos. Sulaikius krovinį jis paprašė elektrinėje dirbusios UAB "Kašgarija" darbų vykdytojo Sergejaus Bragino parašyti raštą, kuriuo tariamai patvirtintų, kad UAB "Kašgarija" leidžia IAE apsaugos rinktinei naudotis statybinėmis atliekomis.

Ikiteisminį tyrimą kartu su VSD atlikę pareigūnai įtarė, kad vagystės organizuojamos aukščiausiu lygiu, o apie jas informuoti ir R.Kriaučiūno bei K.Žalalio vadovai. VSD turėjo operatyvinės informacijos, kad pasieniečiai nuolat vagia iš IAE teritorijos. Tuometis IAE direktoriaus pavaduotojas saugai Vytautas Šlaustas patvirtino, kad sulaikytieji pareigūnai buvo seniai stebimi.

Tarnybinės nuobaudos ir rotacija

Dėl šio įvykio VSAT Imuniteto skyrius atliko tarnybinį patikrinimą. 2007 metų vasario 23 dieną tarnybinio patikrinimo išvados pagrindu penkiems Ignalinos AE apsaugos rinktinės pareigūnams: T.Korolkovui, E.Rimašui, K.Žalaliui, V.Virko, K. Matijošiui buvo skirtos tarnybinės nuobaudos. Vienam pareigūnui pažemintos pareigos, kitam skirtas griežtas papeikimas, dar vienam pareigūnui - papeikimas, dviem pareigūnams - pastabos.

Tarnybinio patikrinimo metu konstatuota, kad IAE apsaugos rinktinėje buvo sudarytos sąlygos iš IAE saugomos teritorijos išvežti rinktinei nepriklausančias materialines vertybes.

2007 metų liepą pasikeitė rinktinės vadas. Vietoj pulkininko V.Ščajevo, rinktinėje operatyviniu darbuotoju įdarbinusio ir savo sūnų Eriką Ščajevą, buvo paskirtas pulkininkas Vladas Beržinskas, iki tol vadovavęs Ignalinos rinktinei. V.Ščajevas užėmė jo vietą Ignalinoje. Šis susikeitimas pareigomis, anot VSAT, siejamas su rotacija ir tarnybos organizavimo tobulinimu.

Akivaizdu, kad nė vienas iš vagimis tapusių pasieniečių, išskyrus du streso ir apklausę neatlaikiusius bei mirusius pareigūnus, rimtai dėl vagysčių iš saugomo strateginio objekto nenukentėjo. O vagystes toleravęs V.Ščajevas net išsaugojo aukštą rinktinės vado postą, tiesa, kitoje rinktinėje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"