Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Aprimusios sektos vėl beldžia į duris

 
2011 09 27 0:00
Corbis/Scanpix nuotrauka
Corbis/Scanpix nuotrauka

Ilgą laiką retai besirodę viešumoje valstybės nepripažintų naujųjų religinių judėjimų, dažnai pavadinamų sektomis, atstovai krizės sukrėstoje ir nuginkluotoje Lietuvoje vėl pakėlė galvas. Ar gali būti, kad kelius veikti jiems atveria susiję politikai ir valdininkai? Apie tokią grėsmę krašto valdžia buvo jspėta dar prieš gerą dešimtmetį.

Vilniaus pradinių mokyklų duris varsto "dvasinio lyderio ir humanisto" Šri Šri Ravi Šankaro mokymą skelbiančios "Gyvenimo meno" bendrijos atstovai, pačiai imliausiai - 8-15 metų vaikų - auditorijai siūlantys labdaringas "neagresijos" pamokas. Jų teisėtumą tarsi turėtų pagrįsti Vilniaus savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo Juliaus Skestenio (beje, jau keleri metai, kaip buvusio) pasirašytas dokumentas, kuriame konstatuojama, kad sprendimus dėl įvairių renginių mokyklose priima jų vadovai.

Rusakalbių sostinės mokyklų pedagogams pristatoma "Narconon" ("Ne-narkotikams") programa, kurios licencija priklauso Vilniaus savivaldybės 1995-aisiais registruotai asociacijai "Vilniaus dianetikos centras", glaudžiai siejamai su itin prieštaringai vertinama Scientologų bažnyčia. "Narconon" legalumas įrodinėjamas remiantis bendradarbiavimu su Narkotikų kontrolės departamentu (NKD) - jau kuris laikas neegzistuojančiu.

Praėjusį lapkritį Seimui Teisingumo ministerija (TM) bandė teikti jau dešimtmetį tobulinamą Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą. Jis sustabdytas tik Valstybės saugumo departamentui (VSD) konstatavus, kad viena iš siūlomų pataisų, atkeliavusi iš tos pačios TM, "gali sukurti galimybes nežinomiems religiniams judėjimams plačiau skleisti savo destruktyvias idėjas" bendrojo lavinimo mokyklose.

"Jeigu VSD turi duomenų, kad kurie nors TM pareigūnai yra susiję su kažkokiais religiniais judėjimais, ir tai turi įtakos teisėkūros procesui, labai laukčiau jų įspėjimo, ir tikrai į jį atsižvelgčiau", - tvirtino teisingumo ministras Remigijus Šimašius, LŽ komentuodamas pasigirstančius svarstymus apie būtent jo vadovaujamos ministerijos valdininkų ryšius su suinteresuotomis grupėmis. Tačiau įspėjimo iš VSD nesulaukia ne tik teisingumo ministras, bet ir kitos sektų aktyvėjimo sujaudintos institucijos, dar neužmiršusios 1998-aisiais nuskambėjusio VSD pranešimo apie sektų bandymus skverbtis į valstybės institucijas ir jau turimus atstovus "viduriniojoje valdininkijos grandyje".

Priedanga - valstybinis departamentas

Prieš neseniai prasidėjusius naujuosius mokslo metus aktyvūs socialinio tinklo "Facebook" vartotojai galėjo gauti išsamią informaciją apie narkomanijos prevencijai ir gydymui esą skirtą programą "Narconon". Ji pristatyta rusų lektorės Marinos Gribanovos paskaitos "Visa tiesa apie narkotikus" (rusų kalba - red.) įrašu. Ten pat skelbti ir vienos aktyvios Dianetikos centro gerbėjos patikinimai, kad programa aktyviai įgyvendinama sostinės mokyklose.

"Mokyklų direktoriai buvo supažindinti su medžiaga, gavo CD (kompaktinius diskus), bet tik rusų mokyklų, nes dar nėra išverstų subtitrų į lietuvių kalbą! Suvokimo efektas buvo labai stiprus, vaikai klausėsi, ir labai įdėmiai", - tikino autorė.

Vilniaus rusakalbių mokyklų vadovai lyg susitarę tvirtina apie programos "Narconon" vykdymą jų įstaigose nieko negirdėję. "Narconon" grupės atstovai kiek atviresni: pasak jų, programa buvo pristatyta praėjusiais metais, sulaukė susidomėjimo. Mokyklų atstovams - ne tik direktoriams, bet ir socialiniams pedagogams, psichologams ar medicinos kabinetų darbuotojams - padalyti jau minėtos paskaitos įrašai rusų kalba. Kad nekiltų abejonių, "Narconon" atstovai tikina, kad siūloma paskaita visiškai legali, nes "diskas buvo platinamas NKD (šį pavasarį jis reorganizuotas į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą (NTAKD) - red.)".

Buvusi NKD vadovė Audronė Astrauskienė neslepia, kad prieš kelerius metus ši institucija iš tiesų bandė bendradarbiauti su "Narconon" atstovais, už europines lėšas išleido bandomąjį kompaktinį diską su paskaitos įrašu. Bet tai tebuvęs bandomasis projekto variantas, į mokymo įstaigas neturėjęs patekti. "O pateko ar nepateko - čia jau kitas dalykas", - aiškino šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijoje dirbanti valdininkė.

Kaip "Narconon" propaguotojai rado priėjimą prie NKD, buvusi jo vadovė taip ir neatsakė. Tačiau patvirtino - taip, programa buvo remiama "kai kurių politikų", tačiau kokių, ji nenorinti įvardyti. "Apskritai dėl šio projekto buvo dvejopa nuomonė. Kiek žiūrėjo pedagogai ir psichologai, pats vaizdo įrašas, programos pristatymas, mokymas, kaip kalbėti su vaikais apie narkotikus, buvo vertinami pozityviai. Vienintelis minusas, dėl kurio Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) mums šio įrašo platinti neleido, buvo "Narconon" sąsajos su Dianetikos centru ir Scientologijos bažnyčia. Bet juk ši bažnyčia Lietuvoje neuždrausta, vadinasi, ją galima traktuoti ir vienaip, ir kitaip", - kalbėjo A.Astrauskienė.

Įžvelgė grėsmes

Pasak ŠMM Neformalaus ugdymo ir švietimo pagalbos skyriaus vyriausiojo specialisto Algimanto Šimaičio, dalyvauti mokyklų gyvenime gali 7 oficialiai registruoti religiniai judėjimai. "Kitų veikla švietimo įstaigose uždrausta. Kalbant apie "Narconon" ir ją pristatančią organizaciją, galiu pasakyti, kad tai yra kita filosofija, ir tikrai nesusijusi su vaikų ugdymu", - aiškino A.Šimaitis.

ŠMM specialisto atsargiai įvardyta kaip "kita filosofija" "Narconon" programos kūrėja - Scientologų organizacija - dažnai pavadinama ir kur kas griežčiau: totalitarine ar destruktyvia sekta, kurios veikla kai kuriose valstybėse draudžiama arba bandoma uždrausti.

Lietuvoje scientologai, kaip ir daugelis kitų naujųjų religinių judėjimų, pradėjo veikti po nepriklausomybės paskelbimo, nors oficialiai registruotis nė karto nebandė. 1995-aisias Vilniaus, o 1999-aisiais Klaipėdos savivaldybėse buvo registruotos scientologų asociacijos - vadinamieji dianetikos centrai, siūlantys įvairius saviugdos užsiėmimus.

Geriausiai mūsų krašte žinoma jų veikla - programos "Narconon" propagavimas. VSD duomenimis, aktyviausiai šia kryptimi sostinėje veikė ir tebeveikia buvęs Teisės akademijos fizinio lavinimo katedros dėstytojas Sergejus Senkevičius (beje, labai sunkiai kalbantis lietuviškai). Dar 2000 metais VSD informavo ŠMM vadovybę dėl S.Senkevičiaus skaitomų paskaitų Vilniaus miesto ir rajono mokyklose. VSD teigimu, jų metu, pristatant scientologų sukurtą detoksikacijos programą, tarp mokinių skleistos Scientologijos bažnyčios idėjos ir bandyta verbuoti nauji nariai.

Ši informacija grįsta 1999-aisiais Vilniuje vykusios tarptautinės konferencijos "Jaunimas prieš narkotikus" medžiaga. Pačios konferencijos rezoliucijoje paskelbta: "Vilniaus dianetikos centro atstovai "siūlo Scientologijos bažnyčios ideologo L.R.Hubbardo sugalvotą "detoksikacijos programą" kaip priemonę pašalinti iš organizmo toksines medžiagas ir kaip efektyvų būdą gydyti narkomanams. Iš įvairių šaltinių gauta informacija patvirtina, kad visų šių metodų svarbiausia paskirtis - įtraukti jaunimą į savo organizaciją."

Akiratyje - politikai ir valdininkai

To meto duomenimis, panašių metodų ėmėsi ne tik scientologai. Dar praėjusio dešimtmečio viduryje taip pat prieštaringai vertinamų munitų organizacijai, veikusiai Lietuvoje, "Šeimų federacijai už taiką", buvo pavykę gauti Kultūros ministerijos paramą "Tyros meilės per Lietuvą" projektui. Remdamasis leidimu, tuometis Panevėžio vicemeras Petras Luomanas munitams net buvo suteikęs leidimą miesto mokyklose skaityti paskaitas apie dorovę.

Panašiu būdu iš JAV kilęs mormonų judėjimas bandė įtikinti ŠMM patvirtinti jų parengtą etikos vadovėlį bendrojo lavinimo mokykloms, o Scientologų bažnyčia, siūliusi parengti jų mokymu grįstą švietimo programą, gavo tuomečio Ignalinos atominės elektrinės vadovo Viktoro Ševaldino leidimą Visagino mokyklose skaityti paskaitas pagal jau minėtą "Narconon" programą.

Dar 1998-aisiais Seimo narius pasiekė VSD informacija, kad kai kurios destruktyviomis vadintos sektos, įgyvendindamos savo tikslus, siekia skverbtis į valstybės institucijas, taip pat ieško kelio į veikiančių politikų ir valdininkų širdis. Nemenkas triukšmas kilo į viešumą iškilus informacijai, kad prezidento Algirdo Brazausko aplinka bandė suorganizuoti jo ir vadinamosios Susivienijimo bažnyčios lyderio susitikimą prezidentūroje. Garsiai stebėtasi ir po kelerių metų, išaiškėjus tada valdančiąja buvusios Darbo partijos kelių ministrų bei kitų įtakingų narių ryšiams su itin prieštaringai vertinamu Ošo meditacijos centru.

Tačiau jau 2009-aisiais informacija apie Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos vadovo, premjero Andriaus Kubiliaus susitikimą Vyriausybėje su jau minėtos "Gyvenimo meno" mokyklos lyderiu Šri Šri Raviu Šankaru buvo sutikta visiškai ramiai. Taip pat ramiai konservatoriaus Rimanto Dagio vadovauta Socialinės apsaugos ir darbo ministerija 2009-aisiais parėmė vienos visuomeninės organizacijos renginį, kurio dalyviai, taip pat ir valstybės institucijų atstovai, buvo supažindinti ir su "Narconon" programa bei ją taikančiais užsienio centrais.

Pastaraisiais metais keičiasi ir valstybės pareigūnų, regis, įpareigotų stebėti sektų veikimą, retorika. Dar 1997-aisiais prezidentas A.Brazauskas savo metiniame pranešime kalbėjo apie sektų keliamas grėsmes ir ragino steigti instituciją, kuri stebėtų ir tirtų šių organizacijų veiklą, o 2001-aisiais grupė parlamentarų bandė siūlyti sektų veikimą ribojantį įstatymą, šiuo metu naujiesiems religiniams judėjimams tarsi atveriama žalia gatvė.

"Totalitarinių sektų sąrašų Lietuvoje nėra. Ir šiaip tie dalykai labai kontroversiški: kur tie sąrašai buvo, tarkime, Prancūzijoje, Belgijoje, jie buvo labai greitai paslėpti. Kai akademikai juos sukritikavo", - LŽ tvirtino TM Registrų departamento Juridinių asmenų ir religijų reikalų skyriaus vyriausiasis specialistas Donatas Glodenis.

Dar prieš kelerius metus šis valdininkas, sprendžiantis religinių judėjimų registravimo ar neregistravimo klausimus, taip pat dirbantis premjero pavedimu dar 2000-aisiais sudarytoje tarpžinybinėje komisijoje, turinčioje stebėti ir nagrinėti sektų veikimą, duodamas interviu žiniasklaidai džiaugėsi, kad visuomenės "nebekrečia sektų baimės karštinė". "Štai sausio mėnesį įvykusiame komisijos posėdyje buvo aptartos situacijos, kai, žmogui įsitraukus į religinę bendruomenę, pradeda panikuoti jo artimieji. Tokiais atvejais žmonėms meškos paslaugą neretai padaro tie rašytojai apie religinius judėjimus, kurie linkę įsitraukimą į religinę bendruomenę laikyti žmogaus valios silpnumo, o ne laisvo pasirinkimo išraiška", - kalbėjo jis 2007 metais.

Įstatyme numatytos landos

Šiame kontekste, matyt, nereikėtų stebėtis ir tuo, kad sektų, savo tikslus bandžiusių pasiekti per politikus ir valdininkus, interesai jau bandomi įtvirtinti ir įstatymais. Dar 2002-aisiais Seimui buvo pateiktos TM specialistų, ne kartą neoficialiai sietų su naujaisiais religiniais judėjimais, parengtos nuo 1995 metų galiojančio Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo pataisos. Ir nors Seimas jas kelis kartus atmetė, o projektui tobulinti buvo sudaryta darbo grupė, į kurią įėjo ne tik TM, bet ir kitų atsakingų institucijų bei tradicinių religinių bendruomenių atstovai, praėjusiais metais VSD konstatavo, kad projekto rengėjai tyčia ar netyčia pabandė atverti naujiesiems religiniams judėjimams kelius laisvai patekti į mokyklas.

"Kodėl VSD teikė tokias išvadas, jų ir klauskite", - LŽ pasiūlė vienas projekto autorių, jau minėtas TM specialistas D.Glodenis. Pasak jo, parengtas įstatymo projektas "kabo", nes yra daugybė interesų grupių - kurios "tame projekte kažko nori ar kažko nenori". Ar šios interesų grupės galėjo siekti paveikti projekto rengėjus, TM valdininkas taip pat rekomendavo teirautis VSD. Pasak D.Glodenio, dabar įstatymo pataisos jau pateiktos teisingumo ministrui R.Šimašiui, tad jis ir spręs - pasirašyti jas ir perduoti Vyriausybei, ar grąžinti rengėjams toliau tobulinti.

LŽ kalbintas teisingumo ministras R.Šimašius šių pavaldinio žodžių buvo gerokai nustebintas. "Šio projekto ant mano darbo stalo tikrai nėra. Kiek žinau, prie jo dar dirbama, nes pagal idėją skubėti tikrai nėra ko: kaip ministras, nematau reikalo Seimui teikti projekto, dėl kurio gali kilti rimtas nesusikalbėjimas, arba kuris gali sukelti tam tikras grėsmes", - tikino R.Šimašius.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas neabejoja, kad vertindama naujųjų religinių judėjimų veikimą, TM, vykdanti prievolę šias organizacijas registruoti, turėtų elgtis kur kas atsakingiau. "Žinoma, viskas, kaip atrodo, atitinka Konstitucijos dvasią, visi turi teisę jungtis į susivienijimus, bet, manau, tam tikras filtras, gal net informacija iš teisėsaugos institucijų - ir nebūtinai VSD - turėtų būti. Nes dabar TM, vertindama tuos judėjimus, elgiasi labai liberaliai, o mano manymu, taip elgtis nėra labai teisinga", - svarstė A.Anušauskas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"