Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Ant R.Palaičio munduro ryškėja dėmės

 

Vasario 16-osios išvakarėse vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis sviedė akibrokštą - iš pareigų buvo atleisti vienos geriausiai dirbančių institucijų - Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovai. Su Vitalijumi Gailiumi ir Vytautu Giržadu buvo viešai susidorota apkaltinus juos kitų asmenų galbūt padarytais nusikaltimais.

Praėjusį antradienį viešai pareiškęs, kad FNTT direktoriaus V.Gailiaus bei jo pavaduotojo V.Giržado veiksmai bus kruopščiai ištirti, R.Palaitis jau trečiadienį atėmė abiem pareigūnams leidimą dirbti su slapta informacija ir skubiai juos atleido. Negana to, tą patį vakarą per vieną televizijos laidą ministras ciniškai pareiškė, kad daugybę rezonansinių bylų ištyrusiems, ne kartą apdovanotiems pareigūnams bus pasiūlytos kitos pareigos "galbūt kur nors ūkio srityje".

"Tai viešas susidorojimas su sąžiningai dirbančiais pareigūnais. Jis įvykdytas R.Palaičio rankomis, tačiau už jo stovi mafijos struktūros. R.Palaitis tėra jų atstovas spaudai", - LŽ atvirai įvardijo Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys.

"Norėjo, kad tikrintume kioskus"

Atleisti pareigūnai neslepia: šiuo metu FNTT atlieka tyrimus tų verslo bendrovių, kurios galbūt finansiškai parėmė Liberalų ir centro sąjungą (LiCS) ir LiCS pirmininko pavaduotoją ministrą R.Palaitį. "Atliekami tyrimai dėl dosniausių politinių partijų rėmėjų - ūkio subjektų, kurie per dvejus metus laimi viešųjų pirkimų iki 500 tūkst. arba iki bendros 2 mlrd. litų vertės, jie daugiausia finansuojami iš Europos Sąjungos fondų arba iš valstybės bei savivaldybių biudžetų. Kažkas turbūt nori, kad tarnyba tikrintų kioskus, o ne kovotų su baltųjų apykaklių grupuotėmis", - sakė V.Gailius po atleidimo iš pareigų surengtoje spaudos konferencijoje. 

Pareigūnų teigimu, dėl neskaidrios prekybos grybais plačiai nuskambėjusi bendrovė "Ekoratas" galbūt buvo arba yra viena tos partijos rėmėjų. Surinkta duomenų, kad prisidengusi šios bendrovės pavadinimu veikė organizuota gauja. Įsteigus nelegalių supirktuvių tinklą ir klastojant apskaitos dokumentus valstybės biudžetui, kaip įtariama, padaryta daugiau kaip 660 tūkst. litų žala. Didelį rezonansą sukėlė ir premjero Andriaus Kubiliaus gerų žodžių sulaukė ir FNNT operacija Gariūnuose, tenykščių bendrovių "Posūkis", "Geruda" ir "Jurgenas" patikrinimas. Į dienos šviesą taip pat buvo ištrauktas ir ne vienas senas tyrimas, kurį FNNT anksčiau jau buvo sėkmingai numarinusi. Antai Generalinė prokuratūra atnaujino Tauragės UAB "Lignesa" veiklos tyrimą. Apie šią bendrovę, vadovaujamą liberalcentristo ir R.Palaičio bičiulio Jono Dungveckio, rašė dienraštis "Lietuvos žinios" straipsnyje "Mafija po partijos sparnu", kur taip pat buvo parodytos R.Palaičio pastangos užgniaužti šios bendrovės tyrimą.

Sąžiningai dirbantys pareigūnai ėmė smarkiai trukdyti mafijos struktūroms, juk kalbama apie milijonines ir net milijardines sumas. Ir štai prieš porą mėnesių į viešumą buvo ištraukta informacijos iš "Snoro" banko nutekinimo istorija. Buvo pareikšta, neva dėl nutekinimo kaltas V.Giržadas, ir tarnybos direktoriui pasiūlyta jį atleisti. V.Gailius tai daryti atsisakė. "Aš V.Giržadu pasitikiu ir pagrindo jį atleisti nematau", - tada teigė V.Gailius.

Pareigūnai buvo keliskart tiriami melo detektoriumi. Ministras skubiai paskelbė patikrinimo rezultatus (nors tai slapta informacija), pompastiškai pareiškė nepasitikintis V.Giržadu, o nesutikęs jo atleisti V.Gailius esą irgi prarado pasitikėjimą. Visiškai nekreipdamas dėmesio nei į visuomenės nuomonę, nei į tai, kad iki šiol neatliktas joks tyrimas, patvirtinantis arba paneigiantis mestus kaltinimus, ministras vienu smūgiu nušniojo galvas išdrįsusiems nepaklusti pareigūnams. 

"Dėl "Snoro" istorijos joks tyrimas iki šiol nepradėtas. O juk apie duomenų nutekinimą iš banko FNTT vadovai prokuratūrai pranešė labai anksti. Ir įvardijo vieną aukšto rango prokurorą bei Valstybės saugumo departamentą. Tuomet ir pradėta juos pjudyti", - LŽ sakė D.Kuolys.

Prezidentei ministras neužkliuvo

Abiejų FNTT pareigūnų atleidimą palaimino ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. "Atlikus patikrinimą ant abiejų FNTT vadovų krito įtarimų šešėlis. Teisėsaugos institucijų vadovų reputacija neturi kelti jokių abejonių. Ministras pasielgė įstatymų nustatyta tvarka", - prezidentės poziciją trečiadienį perdavė jos patarėja Daiva Ulbinaitė. Tačiau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Arvydo Anušausko manymu, įstatymas šiuo atveju pritaikytas labai plačiai ir subjektyviai. "Niekada iki šiol to nebuvo padaryta, o dabar sukurtas precedentas. Tačiau pasielgta labai subjektyviai", - LŽ sakė A.Anušauskas. Jis teigė neabejojantis, kad už viso to slypi "kažkas negera".

Tuo metu liberalcentristas, Seimo vicepirmininkas Algis Čaplikas atkakliai gina partijos globojamą ministrą. "Jam pritaria prezidentė, apie ką čia galima kalbėti, jei argumentai buvo svarūs ir prezidentei pasirodė įtikinami. Liaukitės kurti tas sąmokslo teorijas, kurios nieko vertos. Visi žinome tiesą, kodėl taip nutiko (kaip buvo nutekinti duomenys)", - LŽ tvirtino jis. Taigi, pasirodo, norint ką nors apkaltinti nereikia jokių tyrimų, jokių įrodymų. Pakanka vien "netekti pasitikėjimo" ir pasakyti, kad visi viską žino.

Ypač keistai skamba prezidentės atstovės argumentai dėl nepriekaištingos vadovų reputacijos. Juk visiems žinomas faktas, kad pats R.Palaitis praeityje, dar būdamas Palangos verslininkas, buvo įsivėlęs į dokumentų klastojimo istoriją, paprasčiau sakant, nugvelbęs vienos pensininkės akcijas. Ir tik labai laiku tuomet pavaduotoju į Generalinę prokuratūrą atėjusio dirbti Gintaro Jasaičio įsikišimas (jis nutraukė bylą) padėjo išvengti R.Palaičiui baudžiamosios atsakomybės. Visai neseniai ant R.Palaičio vėl krito įtarimo dėl dokumentų klastojimo ministerijoje šešėlis, kai susikompromitavęs (per vieną naktį girtas sukėlęs net kelis skandalus) buvęs ministro patarėjas A.Armalis atleistas atgaline data. 

"Ministrui pačiam reikėtų susirūpinti savo reputacija. Jis yra visiškai netekęs visuomenės pasitikėjimo. Ar ne absurdas: netekęs visuomenės pasitikėjimo ministras atleidžia pareigūnus, kuriais visuomenė pasitiki. Aš daug labiau pasitikiu jais negu R.Palaičiu", - LŽ teigė Seimo narė Aurelija Stancikienė. 

Parlamentarė teigė jau šiandien ketinanti raštu kreiptis į Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininką, kad būtų sušauktas skubus komisijos posėdis ir įvertinta VRM galbūt vykdoma korupcinė veikla. "Be to, komisija turėtų kelti klausimą, ar R.Palaitis tinkamas ministro pareigoms", - įsitikinusi A.Stancikienė. 

Mistinė pažyma

R.Palaitis užsiminė, kad gavo Valstybės saugumo departamento (VSD) siūlymą atleisti V.Gailių ir V.Giržadą. Be to, dar mojuojama kažkokia mistine slapta VSD pažyma, kurios, kaip aiškėja, niekas net nėra matęs. "Manau, kad nieko naujo iš VSD jis negavo. Mes turėtume gauti tokią informaciją, kadangi negavome, manau, kad jos tiesiog nėra", - LŽ sakė Seimo NSGK pirmininkas A.Anušauskas. Premjeras A.Kubilius irgi viešai pareiškė jokių duomenų - nei slaptų, nei viešų - pastaruoju metu negavęs, todėl nieko negalįs komentuoti. Tyli ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Ko gero, dėl tos pačios priežasties. Apskritai, tyli dauguma Seimo narių. "Labai gaila, bet daugelis Seimo narių, tokių kaip A.Čaplikas, jau seniai suvystyti. Supančioti šantažu, intrigomis, nešvariais ryšiais. Jau seniai turime ne laisvą, o pusiau slaptų mafijos jėgų valdomą parlamentą", - negailestingai rėžė D.Kuolys.

Pasak jo, kažkokia VSD pažyma, matyt, egzistuoja, nes VSD jau seniai baigia suaugti su nusikalstamu pasauliu. "Tokios pažymos ten kepte kepamos, jos daro gėdą valstybei. Žiniasklaida dabar turėtų reikalauti tą pažymą paviešinti. Prezidentė, gerbdama laisvus piliečius, turėtų viešai paskelbti tą pažymą, tačiau ji slapukauja", - sakė D.Kuolys. 

Anot jo, panašiai buvo susidorota ir su dviem VSD kontržvalgybos karininkais Vytautu Damuliu bei Kastyčiu Braziuliu. Jie buvo atleisti po to, kai liudijo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, tiriančiam VSD veiklą. Jiems irgi buvo siūlyta tirtis melo detektoriumi, tačiau abu tai daryti atsisakė. "Jie žinojo, kad prietaisą valdo operatorius, o operatorius - VSD darbuotojas. FNTT vyrai sutiko tirtis. Jie tikriausiai nežinojo, kad parodymai priklauso būtent nuo operatoriaus", - teigė D.Kuolys.

Anot jo, visoje šioje istorijoje gėdingiausia, kad tam tikros jėgos savo padarytus nusikaltimus permeta ant sąžiningų žmonių. "Tai makabriškas gestas, jį labai mėgsta mafijos struktūros", - LŽ sakė D.Kuolys. Tokiais atvejais nesibodima jokių priemonių, net akivaizdžiai neteisėtų. "Kaip galima vien dėl užgaidos iš statutinių pareigūnų atimti leidimą dirbti su slapta informacija? Tai juk niekaip nesusiję", - stebėjosi A.Stancikienė. Stebina ir tai, kad pareigūnams buvo liepta nedelsiant, per keletą valandų, užpildyti specialias anketas, neva jos reikalingos išsamiam tarnybiniam patikrinimui. Tačiau tokias anketas pareigūnai paprastai pildo keletą dienų ar net savaičių, nes į jas būtina įrašyti visus savo artimuosius, draugus, gimines, pažįstamus ir visus su jais susijusius duomenis. Pareigūnams to nepadarius R.Palaitis suskubo paskelbti, kad jie atsisako pildyti anketas, o tai jau esą rodo negerus dalykus.

Kol kas FNTT laikinai vadovauja buvęs Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojas Antanas Montvydas. R.Palaitis pažadėjo, kad konkursas dėl šio posto bus paskelbtas kaip įmanoma greičiau. V.Gailius ir V.Giržadas ketina kreiptis į teismą dėl neteisėto atleidimo, tačiau teisminis nagrinėjimas gali trukti visus metus ar dar ilgiau. Jie patys teigia, kad tikisi grįžti į tarnybą.

"Nei kriminalinės policijos biure, nei kur nors kitur dirbdamas niekada nejutau tokio spaudimo kaip šį kartą. Net tirdamas ištisų mafijos klanų įvykdytus nusikaltimus. Su mumis susidorojo, nes nepabijojome tirti to, kas buvo kruopščiai slepiama iki mums ateinant. Tačiau susidorojo ne R.Palaitis. Jis tėra mažas sraigtelis. Vis dėlto tikimės, kad pradėtus darbus dar galėsime tęsti", - sakė V.Giržadas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"