Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

A.Valinskas užsimena apie šalies bankrotą

 
2009 06 17 0:00
A.Valinskas: "Manau, esu geras Seimo pirmininkas."<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
A.Valinskas: "Manau, esu geras Seimo pirmininkas."
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

'Dabar krizės įveikimas priklauso nuo Permainų koalicijos ryžto nekišti galvos į smėlį ir kovoti su galimu valstybės bankrotu', - 'Lietuvos žinių' ir 'Baltijos televizijos' laidoje 'Svarbus pokalbis' pareiškė Seimo pirmininkas, Tautos prisikėlimo partijos (TPP) vadovas Arūnas Valinskas.

- Ar partijoje aptarėte padėtį, susiklosčiusią po TPP nesėkmingų Europos Parlamento (EP) rinkimų?

- Galima atsakyti klausimu į klausimą? O kokia ji susiklostė?

- Už jūsų partiją balsavo vos vienas procentas rinkėjų - jūsų manymu, tai geras rezultatas?

- Labai normalus rezultatas. Mes tokio ir tikėjomės. Buvo priimtas sprendimas partijai dalyvauti, keliant sąrašą kandidatų ir kaupiant politinę patirtį, o ne siekiant, kad vienas ar keli būtų deleguoti kaip Lietuvos atstovai Briuselyje. Būkime savikritiški: esame jauna politinė jėga, tik rudenį gavome rinkėjų pasitikėjimą dirbti čia, Lietuvoje. Nemanau, kad pusmetį padirbus mūsų parlamente, jau galima sukaupti pakankamai patirties atstovauti visai Lietuvai Briuselyje.

Žmonėms, kurie kartais turi per mažai savikritikos, patarčiau vieną paprastą dalyką: paimkite įrašus, kurie guli ant mano stalo, ir pasižiūrėkite, kaip mūsų partijos kai kurie kandidatai atrodė per debatus. Gal bus aišku, kodėl gavome tik vieną procentą.

- Apžvalgininkai pabrėžia, kad EP rinkimai buvo svarbūs įvertinant rinkėjų pasitikėjimą partijomis. Ar vis dar jaučiatės galintys gerai atstovauti rinkėjams?

- Pasukime viską šiek tiek kitaip. Manau, šiuose rinkimuose pralaimėjo visos partijos, nes keturi iš penkių žmonių neatėjo balsuoti. Tie, kurie dabar ant savęs traukia laimėtojų antklodę, gal turėtų pasakyti, kad visa mūsų partinė ir politinė sistema patyrė, deja, didžiulį krachą.

Poziciją parodyti suspės?

- Ar šis krachas itin stipriai nepaliečia jūsų partijos, žadėjusios keisti ydingą politinę sistemą? Kur žadėtos permainos?

- Tik politikos senbuviai, kad ir labai norėdami, gali jų nepastebėti. Galiu pasakyti paprastą paradoksą: visi vienu balsu - spaudoje labai dažnai - kaltina, kad Seimo pirmininkas blogas, kad blogai dirba, kad TPP yra pati blogiausia. Norėčiau paklausti: o galbūt kažkam labai blogai dėl to, kad mes dirbame? Galbūt kažkam blogai, kad mes atsiradome?

Pasakykite, be tam tikrų spekuliatyviai skambančių nuomonių ir argumentų, ką blogo ar blogai padarė dirbdamas asmeniškai A.Valinskas, Seimo pirmininkas? Be tų visų internetinių komentarų lygmens pasakymų, kad "blogas, blogas Valinskas".

- Turbūt rinkėjus labiausiai liūdina tai, kad tapote tokie patys, kaip ir kitų partijų atstovai.

- Ar tikrai?

- Jūsų partijos deleguotas kultūros ministras Remigijus Vilkaitis už reprezentacijai skirtas lėšas apsirūpino drabužiais, o jūs ėmėtės jį ginti.

- Aš nepuoliau jo ginti. Ir mes tikrai neginsime R.Vilkaičio. Čia jau apsirikote. Mes tikrai šią tradiciją laužysime.

- Nuo tada, kai faktai iškilo į viešumą, praėjo daugiau kaip savaitė, bet jūs nieko nepadarėte.

- Palaukite! Kam dabar, kai realiai Vyriausybė netrukus grąžins įgaliojimus, statyti vežimą prieš arklį?

- Taip parodytumėte savo poziciją.

- Mes dar suspėsime tai parodyti. Taip, dėl R.Vilkaičio mes dar kalbėsime. Bet tai yra tūkstantis litų. Kai mes kalbame apie milijonus, norime atkreipti dėmesį, - labai dažnai tylima.

Įtampos yra

- Prakalbote apie koalicijos išplėtimą susitikinėdamas su opozicinių partijų lyderiais. Ar įmanoma plati koalicija dabartiniame Seime?

- Kalbame ne apie fizinį koalicijos praplėtimą, o apie tai, kad dabartinei valdančiajai koalicijai iš tiesų labai dažnai reikia įsiklausyti į siūlymus, ateinančius iš opozicinių partijų. Kalbu apie konsolidavimą plečiant koaliciją, įtraukiant jų siūlymus į mūsų darbotvarkę.

Priminsiu dar kartelį: tai buvo trečias susitikimas su opozicinių partijų lyderiais; susitikinėsiu su jais ir ateityje, nes toks parlamento vadovo darbas. Jis turi atstovauti ne savo partijai, ne koalicinei daugumai, o priversti daugumą išgirsti ir opozicijos siūlymus.

- Kodėl informacija apie jūsų viešus susitikimus nustebino premjerą Andrių Kubilių?

- Premjeras A.Kubilius taip pat patiria įtampą. Niekam nekyla abejonių, kad įtampos yra ir kitose koalicijos frakcijose. Bet tai normalus darbas. Ekonominė situacija įtempta. Kai kurie sprendimai, kuriuos norima priimti, yra būtini, bet nepopuliarūs. Tokiu atveju atsiranda tarpusavio priekaištų - ne tik frakcijų frakcijoms, bet ir viduje.

Atmintinė partneriams

- Kiti koalicijos partneriai jau anksčiau prabilo, esą konservatoriai valdančiojoje daugumoje siekia griežti pirmu smuiku. Ar tai pastebite?

- Be jokios abejonės, jų frakcija yra didesnė. Nereikia pamiršti, kad būtent mūsų nuosaiki ir labai tiesi politika leido suburti šią koaliciją. Spalio 12 dieną 4 valandą susitikau su dabartiniu premjeru A.Kubiliumi "Šarūno" viešbutyje ir pasakiau: štai yra keturių koalicija, kuri gali turėti 80 balsų. Kai po antrojo Seimo rinkimų turo turėjome lygiai 80, A.Kubilius man paspaudė ranką ir pasakė: "Iš kur jūs žinojote?" Tiesiog mokame skaičiuoti.

Nereikia pamiršti, kad būtent mūsų pasirinkimas ir derybų nevedimas su jokia kita politine jėga atvedė konservatorius į tą situaciją, kurioje jie dabar ir yra. Nepamirškime, kad kadaise 52 socialdemokratai buvo atsidūrę opozicijoje. Tad gal reikėtų pamiršti tarpusavio priekaištus, nes ir taip turime daug problemų. Jas reikia spręsti dirbant keturiems partneriams. Tai labai bloga koalicija, bet, kaip sakau, geriausia iš visų galimų.

Suklaidino ministrai?

- Kalbėjote, kad TPP netenkina koalicijos darbo pradžioje skubiai priimtos kai kurių įstatymų pataisos. Ar esate parengę siūlymus, kaip jas keisti?

- Jeigu mūsų būtų nespaudęs laikas prieš Naujuosius priimant biudžetą, paketą įstatymų, kartais ne visai į juos įsigilinus, pasitikint tik koalicijos partnerių ministrų pažadais ir žodžiais, galbūt nebūtume padarę tiek klaidų. Bet kai kurie ir Rimanto Dagio siūlyti projektai, kuriuos turėjome tvirtinti negalėdami su jais susipažinti, ir argumentai, kuriuos išsakė Algirdas Šemeta, deja, realybėje sukūrė visai kitus santykius, nei buvo planuojama.

Kaip tik šis mėnuo, kaip esame sutarę koalicijoje, yra konsultavimosi laikas, kai turime numatyti strategines mokesčių sistemos pokyčių kryptis ir pasakyti: čia blogai, čia - klaida, šioje vietoje paliekame kaip yra.

- Ką, jūsų manymu, pirmiausia reikėtų taisyti?

- Gal neišsiplėskime labai daug. Būtų pasiūlymų peržiūrėti mokesčių politiką spaudos atžvilgiu. Pridėtinės vertės mokestis (PVM), kurio pajamos planuotos į biudžetą, deja, realybėje virto nesurinktais pinigais.

Taip pat reikėtų labai smarkiai revizuoti kai kurių lengvatų panaikinimą. Be abejo, ir viešbučių verslas šiomis sąlygomis, esant kitai, lankstesnei politikai, galėtų duoti biudžetui daugiau naudos.

Kultūra. Manau, šiuo metu kultūros atžvilgiu vykdoma savotiška finansinė genocido politika. Kalbėjausi ir su televizijoje dirbančiais žmonėmis, ir su dainininkais, ir su operos solistais. Nemažai jų apgailestaudami sako, kad kitaip tiesiog neišsilaiko - didelė šio verslo dalis nukeliavo į šešėlinę zoną.

- Savivaldybės kreipėsi į valdžios institucijas, maldaudamos nuo liepos mėnesio, kaip planuota, nenaikinti lengvatinio PVM tarifo, taikomo šildymui. Ar jūsų partija parems šį prašymą?

- Šiuo atveju stengsimės elgtis solidžiai ir populistiniais dalykais nemėginsime reklamuotis, kaip viena ar kita populistinė jėga. Manau, turėtų būti pasiektas bendras koalicijos sutarimas.

- Vyriausybė prakalbo apie tai, kad nuo Naujųjų metų gyventojų pajamų mokestis (GPM) vėl gali kilti iki 24 procentų. Ar tam pritariate?

- Pirmiausia gal pabelskime į medį, kad to nereikėtų. Puikiai žinote, kad situacija, kuri susiklostė Latvijoje, mus gali ištikti maždaug po 6-8 mėnesių.

Kai tvirtinant PVM ginčytasi, pasirinkti 19 ar 20 proc., iš mūsų pusės išsprūsdavo saviironijos dozė: premjere, gal iš karto apmokestinti 22 procentais?

Viskas priklausys nuo situacijos, kurią turime ir kuri nepriklauso nuo vienos ar kitos politinės jėgos. Bet dabar jos įveikimas priklauso nuo Permainų koalicijos ryžto nekišti galvos į smėlį ir kovoti su, dovanokite, galimu valstybės bankrotu.

Permainų bus

- Ar savo darbą - kurti valstybės išsigelbėjimo strategiją - visi koalicijos deleguoti ministrai atlieka gerai?

- Ne. Galiu pasakyti, kad kai kurių ministrų pakeitimo klausimus aptarėme su išrinktąja prezidente Dalia Grybauskaite, kai ji lankėsi Seime. Žinau, kad ne visi ministrai, tęsiant šios Vyriausybės darbą, dirbs joje toliau.

- Jeigu pritarsite kai kurių ministrų, ginamų koalicijos partnerių, keitimui, ar dėl to nesusvyruos jūsų paties kėdė?

- Yra labai gera estiška patarlė: "Kėdė prie užpakalio nepriauga". Jeigu kas nors įsivaizduoja, jog gali pagąsdinti interpeliacijomis, arba kad didžiulis malonumas šiuo metu dirbti Seimo pirmininku, - tai prašom.

Bet yra prisiimta atsakomybė, ir kiekvienas ministras, kad ir kurios partijos būtų deleguotas, postą išlaikys esant rimtiems argumentams, nes priekaištus ir partijoms, ir ministrams išsakys prisiekusi prezidentė. Tada kiekviena partija turės arba ginti savo ministrą ir sritį, kuri buvo patikėta, arba keisti vieną personaliją kita.

- O jūs pats - ar manote, kad esate geras Seimo pirmininkas?

- Manau, taip. Neišgirdau nė vieno argumentuoto pasakymo, kad savo pareigas atlieku blogai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"