Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

A.Kubilius auginasi pilkąjį kardinolą?

 
2011 10 27 22:42

Anksčiau mielai bendradarbiavę su vėliau aršiausiais priešais tapusiais vadinamaisiais valstybininkais, dabartiniai dešiniųjų lyderiai formuoja struktūrą, itin primenančią valstybės užvaldymo siekiais kaltintą grupę. Į jos viršūnę iškeltas neetatinis premjero patarėjas Linas Linkevičius, kurio rankose atsiduria visos įtakos gijos.

Premjeras Andrius Kubilius, kurio sprendimas savo patarėju skirti buvusį ilgametį kadrinį komjaunimo darbuotoją, buvusį LDDP ir dabartinį Lietuvos socialdemokratų partijos narį L.Linkevičių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje bei jos rėmėjų stovykloje sukėlė šoką, praėjusią savaitę žengė dar toliau. Nors rugsėjį, įdarbinant buvusį ilgametį Lietuvos ambasadorių prie NATO A.Kubiliaus visuomeniniu konsultantu buvo teigta, kad jis iš esmės kuruos bendradarbiavimo su NATO klausimus, dabar aiškėja, jog šiam pareigūnui suteikiamos galios iš esmės kontroliuoti visą krašto vidaus ir užsienio saugumo politiką.

Iki šiol su tuo susijusius klausimus sprendė ne Vyriausybė ar, tuo labiau, premjero patarėjai, bet prezidentė, Seimas ir Užsienio reikalų (URM) bei Krašto apsaugos (KAM) ministerijos.

Virš slaptųjų tarnybų

LŽ pavyko gauti spalio 19 dieną premjero A.Kubiliaus pasirašytą potvarkį dėl darbo grupės sudarymo. Jame teigiama: "Siekdamas užtikrinti grėsmių nacionaliniam saugumui pokyčių stebėseną ir nuolatinę analizę, taip pat valstybės institucijų ir įstaigų veiksmų derinimą operatyviai keičiantis informacija, sudarau šią darbo grupę valstybės institucijų ir įstaigų vykdomai grėsmių nacionaliniam saugumui pokyčių stebėsenai koordinuoti."

Šios grupės pirmininku, premjero sprendimu, skiriamas ne kas kitas, kaip jo neetatinis patarėjas L.Linkevičius, oficialiai dirbantis URM Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamento ambasadoriumi ypatingiems pavedimams - tai yra einantis pareigas, kurios jau seniai vadinamos priebėga postų netekusiems diplomatams. Tuo metu L.Linkevičiaus pavaldiniai darbo grupėje bus įtakingi politikai ir valstybės tarnautojai, disponuojantys itin slapta informacija.

Kaip nurodoma potvarkyje, į darbo grupę įtraukti Vyriausybės Strateginio valdymo departamento Krizių valdymo skyriaus vedėjas Dalius Labanauskas, Valstybės saugumo departamento (VSD) valdybos viršininkas Vaidotas Mažeikis, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie KAM tarnybos viršininkas Darius Jakulevičius, URM Politikos departamento Politikos analizės skyriaus vedėjas Viktoras Gudavičius, KAM Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė Giedrė Statkevičiūtė, vidaus reikalų viceministras Mindaugas Ladiga, kiti pareigūnai.

Ketvirtadienį LŽ negavo galimybės paklausti paties L.Linkevičiaus, kokius realius darbus planuoja vykdyti jo vadovaujama darbo grupė - neetatinis premjero patarėjas visą dieną nekėlė telefono ragelio. Tačiau dar prieš gerą mėnesį, kalbėdamas su žiniasklaida, L.Linkevičius nepaneigė, kad sulig jo atėjimu Vyriausybės vadovas gali pabandyti gerokai praplėsti savo įtaką. Paklaustas, ką veiks premjero komandoje, L.Linkevičius aiškino, kad jo darbo sritis bus artima tam, ką jis veikė ir anksčiau. "Premjero visuomeninis konsultantas kaip tik turėtų užsiimti integracijos į NATO ir tarptautinio saugumo reikalais, šių reikalų analize, kitų valstybės institucijų konsultavimu. Tie dalykai susiję su užsienio politika ir su nacionalinio saugumo reikalais", - dėstė jis.

Žurnalistams suabejojus, ar šios funkcijos nesidubliuos su prezidentūrai, URM ir KAM priskirtomis galiomis, L.Linkevičius svarstė: "Man komentuoti nederėtų, nes premjeras turi visas kompetencijas - jis yra Vyriausybės vadovas ir vadovauja visoms sritims, taip kad jo vaidmuo yra suprantamas ir akivaizdus."

Manipuliacijos - galimos

"Atrodo keistai, kad visuomeninis premjero patarėjas vadovauja grupei, sudarytai iš pareigūnų, susijusių su valstybės saugumo klausimais", - komentuodamas darbo grupės sudarymą, stebėjosi Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys.

Jo manymu, L.Linkevičiaus vadovaujamos darbo grupės paskirtis apibrėžta labai miglotai, ypač srityje, susijusioje su slaptųjų tarnybų veikla, nacionaliniu saugumu, neatrodo pateisinama. "Šioje srityje būtinas didelis tikslumas: kokia šios darbo grupės paskirtis, kokius įgaliojimus ji gauna. Lietuva iki šiol nesugebėjo civilizuotai šioje sferoje tvarkytis, iki šiol yra daug brutalių galių žaidimų, tad neapibrėžtumas kelia labai rimtą rūpestį", - aiškino visuomenininkas.

D.Kuolys, vertindamas situaciją, abejojo, ar pastarasis sprendimas tikrai galėtų padėti sustiprinti rinkimams besirengiančio TS-LKD lyderio A.Kubiliaus, kaip kažkada - su vadinamaisiais valstybininkais susidėjusio, bet galiausiai jų marionete tapusio buvusio socialdemokratų lyderio premjero Gedimino Kirkilo - galias.

"Nemanyčiau, kad tokia darbo grupė leis koordinuoti ką nors rimto. Taip, ji suteiks galių gauti informacijos, bet kas ta informacija naudosis? Kitas dalykas, kaip ji bus pateikiama? Mes turime labai liūdnų patirčių, kai ne politikai koordinuoja slaptąsias tarnybas, bet būtent jos šokdina politikus ir aukščiausius valstybės pareigūnus. Teko pastebėti ir viešai apie tai kalbėti, kad mūsų slaptosios tarnybos labai dažnai imasi dezinformacijos ir manipuliavimo aukščiausiais valstybės pareigūnais, politikais. Šiuo atveju tokia darbo grupė nereiškia, kad tokio manipuliavimo, dezinformacijos pavyks išvengti", - teigė D.Kuolys.

Naujieji valstybininkai

L.Linkevičius, prieš kurį laiką LŽ paklaustas, ar jaučiasi esąs galingas, žinodamas ir valdydamas daug slaptos informacijos, reguliariai susitikdamas su VSD ir KAM Antrojo operatyvinių tarnybų departamento vadovais, tikino, kad jo galios "labai kuklios". "Patarimai nėra galia, nėra valdymas ar administravimas. Tos institucijos man nėra pavaldžios, aš tik koordinuoju tam tikrus klausimus", - sakė jis.

Seimo opozicijos lyderis, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys "tvarkietis" Valentinas Mazuronis jau anksčiau, kalbėdamas su LŽ, neslėpė manąs, kad L.Linkevičiaus visuomeninės pareigos - tik priedanga, siekis suklaidinti visuomenę. "Iš esmės mėginama reanimuoti valstybininkų, siekiančių valdyti valstybę, grupes", - teigė "tvarkietis".

Apie tai, kad premjeras A.Kubilius, iki šiol savo komandoje iš esmės neturėjęs stiprių asmenybių, galinčių koordinuoti galios žaidimus, jau seniai žvalgosi silpnėjančias jo pozicijas galinčio sutvirtinti padėjėjo, kalbėta jau ir anksčiau. Kurį laiką svarstyta, kad tokiu pilkuoju kardinolu gali tapti prieš metus premjero komandą papildęs politikos apžvalgininkas Virgis Valentinavičius, tačiau pastaruoju metu pagrindiniu įtakos žaidėju A.Kubiliaus aparate vadinamas būtent L.Linkevičius. Tuo labiau kad apie šio pareigūno ambicijas išsikovoti tegu ir neoficialaus, bet tikro valstybės lyderio pozicijas kalbama jau seniai.

2004 metų lapkričio pabaigoje internetinėje žiniasklaidoje buvo pasirodę pranešimų, kad tuo metu laikinai krašto apsaugos ministro pareigas einantis L.Linkevičius nurodė Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui prie KAM pratęsti prokuratūros nutrauktą tyrimą dėl galbūt neteisėtai "Lietuvos telekome" kauptų duomenų apie abonentus, tarp jų - ir aukščiausius valstybės pareigūnus. Tuo metu kalbėta, kad ministro poste bandęs išsilaikyti L.Linkevičius bet kokiomis priemonėmis siekė kontroliuoti visus informacijos šaltinius, galinčius padėti jam siekiant tikslo. Komentaruose mirgėjo pranešimų ir apie bandymus sekti buvusiam komunistui L.Linkevičiui oponavusį tuometį kariuomenės vadą generolą Joną Kronkaitį, siekį iš naujo formuojamoje neseniai prezidentu perrinkto Valdo Adamkaus komandoje turėti savų žmonių, troškimą į Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovo kėdę pasodinti ilgametį KAM viceministrą Povilą Malakauską.

Kiek tuo metu savo galias sustiprino L.Linkevičius, rodo faktas, kad jau 2010-ųjų pradžioje, kai prezidente tapusi Dalia Grybauskaitė pradėjo permainas specialiosiose tarnybose, anksčiau buvusio ministro galbūt remti pareigūnai (pirmiausia kalbėta apie tuometį VSD Pirmosios (žvalgybos) valdybos viršininko pavaduotoją Romualdą Vaišnorą, kurio žmona anksčiau dirbo Lietuvos ambasadoje prie NATO) dėjo nemažai pastangų, kad būtent jis taptų naujuoju VSD vadovu.

Tuometis L.Linkevičiaus šalininkų bandymas nepavyko.

J.Kronkaičio protestas

Planai skirti buvusį kadrinį komjaunimo darbuotoją ir komunistą A.Kubiliaus politinės komandos nariu dešiniųjų stovykloje sukėlė šoką, generolas J.Kronkaitis net parašė partijos nariams laišką, kuriame nepritarė "premjero sprendimui skirti L.Linkevičių bet kokios srities patarėju. Laikausi nuomonės, kad pakankamai yra gabių, išmintingų ir patyrusių specialistų TS-LKD gretose". Dėl šios principų ir idealų išdavystės generolas J.Kronkaitis atsistatydino iš krašto apsaugos ministrės patarėjo posto.

Dėl šios reakcijos premjeras buvo priverstas griebtis manevro - paskirti L.Linkevičių visuomeniniu patarėju, kuris Vyriausybės rūmuose turi kabinetą ir dirba visą dieną. Su "valstybininkų" įtakomis kovoti žadėjusio premjero A.Kubiliaus dėka buvęs ambasadorius įgijo kur kas didesnių galių. Galbūt - net lemti paties premjero sprendimus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"