Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

9/11. Skaičiai, pakeitę pasaulį

 
2011 09 10 0:00
AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

Dar prieš dešimt metų skaičiai 911 reiškė tik telefono numerį, kuriuo šaukiamasi skubios pagalbos. Šiandien 9/11 pirmiausia asocijuojasi su devyniolikos 'Al Qaedos' teroristų 2001 metų rugsėjo 11-ąją Niujorke ir Vašingtone surengtu išpuoliu, per kurį gyvybės neteko beveik trys tūkstančiai nekaltų žmonių. Tarp žuvusiųjų buvo ir lietuvių - Lietuvos bei Amerikos piliečių. Rytoj Niujorke minint 10-ąsias tragedijos metines atidaromas Rugsėjo 11-osios memorialinis parkas.

Praėjo dešimt metų, žaizdos pamažu užsitraukia. Nebekraujuoja žemė, tas brangus 16 akrų (65 tūkst. kv. m) lopinėlis žemutiniame Manhatane, kuris buvo žinomas kaip Pasaulio prekybos centro ("World Trade Center", PPC) teritorija, o po tragedijos pavadintas "Ground Zero". Čia žaliuoja medžiai, po žeme važiuoja traukiniai, į dangų stiebiasi nauji PPC pastatai. Grįžta gyvybė.

Dvynių vietoje - memorialinis parkas

Šį sekmadienį Niujorke oficialiai atidaromas Rugsėjo 11-osios memorialinis parkas. Nuo pirmadienio jį bus galima laisvai lankyti. Muziejus turėtų būti baigtas 2012 metais. Pagal konkursą laimėjusio architekto Michaelo Arado (tragedijos liudininko) viziją bokštų-dvynių pamatai virto dviem giliais kvadratiniais baseinais su vandens kaskadomis. Vanduo lyg tanki užuolaida krinta 32 pėdas žemyn baseino sienomis, o jo viduryje - dar kartą gilyn, į pačias žemės gelmes. Aplink pasodintas miškas. Medžiai simboliškai atvežti iš trijų tragedijos vietų: Niujorko, Virdžinijos ir Pensilvanijos. Kiekvienas medis įleistas į žemę su specialiu kompiuterizuotu vazonu - tai tarsi mažytė ekosistema, pranešanti apie augalo būklę ir jo reikmes. Aplink memorialą stovės Pasaulio prekybos centro, muziejaus, transporto stotelės, "Performing Arts Center" pastatai. Baseinus įrėmina Virdžinijos granito sienos, ant jų bronzos plokštėse iškalti žuvusiųjų vardai. Per memorialo atidarymą rugsėjo 11 dieną juos pirmą kartą pamatys aukų artimieji.

Vardai aplink baseinus ("North Memorial Pool" ir "South Memorial Pool") sugrupuoti ne pagal abėcėlę, o pagal žmogaus žūties vietą. Iš viso jų 2983.

Be mamos ir be tėvo

Per rugsėjo 11-osios teroristinį išpuolį Niujorke žuvo ir viena Lietuvos Respublikos pilietė - 28 metų Jelena Melničenko. Jos vardas išgraviruotas plokštėje N-10 prie šiaurinio baseino ("North Memorial Pool"). Vilniuje gimusi Jelena pradėjo studijuoti matematiką Vilniaus universitete, tačiau baigusi du kursus 1992-ųjų rugpjūtį išvyko į Niujorką pas savo vaikiną Aleksandrą Melničenką. Netrukus pora susituokė, 1994 metais susilaukė sūnelio Eriko.

Jelena dirbo draudimo kompanijoje "Marsh and McLennan", kuri buvo įsikūrusi šiaurinio PPC dangoraižio 93-100 aukštuose. Beje, pagal netekčių skaičių ši kompanija yra antra. Per teroristų ataką žuvo 358 jos darbuotojai. Daugiausia žmonių - 658 - neteko 101-105 pastato aukštuose veikęs investicijų bankas "Cantor Fitzgerald L.P" ("Boeing 767-223ER", priklausęs "American Airlines", įsirėžė į 93-99 šiaurinio dvynio aukštus).

Jelenos tėvas, Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius Vladimiras Gavriušinas, tuo metu lankęsis Niujorke, buvo tragedijos liudininkas. Po metų jis su žmona Nina dar kartą atvyko į Niujorką dalyvauti ceremonijoje, kurioje buvo skaitomi žuvusiųjų vardai. Jelenos palaikai tuomet dar nebuvo identifikuoti. Vėliau jauna moteris palaidota Vilniuje - dabar šalia ir mamos kapas.

Visai netoli Jelenos, plokštėje N-2 prie šiaurinio baseino išgraviruotas Amerikos lietuvio Johno Josepho Wenckaus vardas. Jis skrido lėktuvu, kuris įsirėžė į pirmąjį dvynį. 46 metų lietuvis, iš profesijos inžinierius, bet tuo metu dirbęs pajamų mokesčių konsultantu, gyveno Toranse, Kalifornijoje. Bostone jis šventė tėvo 70-metį. Nuvežęs sūnų į oro uostą ir grįžęs namo Johnas Wenckus šiurpią naujieną išgirdo per televiziją. Be Josepho, Johnas ir Joana Wenckai išaugino dar du sūnus - Brianą ir Danielių bei tris dukras - Carol, Lynne ir Lisą. Johnas Josephas vienintelis buvo nesukūręs šeimos.

Kito Amerikos lietuvio - Dereko Jameso Statkevicus - pavardė išgraviruota prie pietinio baseino ("South Memorial Pool") plokštėje S-34. 30-metis vyras su žmona Kimberly ir 13 mėnesių sūneliu Tyleriu gyveno Norvolke, Konektikute, laukė antragimio. Į darbą Manhatane jis kasdien apie pusantros valandos važiuodavo traukiniu. Firma "Keefe, Bruyette and Woods", kurioje Derekas dirbo finansininku, buvo įsikūrusi pietinio dvynio 89-ame aukšte.

Praėjus kelioms minutėms po pirmosios atakos Derekas skambino žmonai, prašė įsijungti televizorių ir sužinoti, kas čia darosi, pats taip pat ruošėsi nusileisti keliais aukštais žemiau, kur stovėjo televizorius. Tai buvo paskutinis jaunos poros pokalbis. Sausio 2-ąją gimęs sūnelis pakrikštytas Dereko Chase vardu. Šiemet, artėjant tragedijos 10-mečiui, Dereko močiutė Zenovia Pecuch užsakė Mišias už savo anūką ir visas nekaltas aukas, žuvusias per teroristų atakas Pasaulio prekybos centre Niujorke, Pentagone Vašingtone ir Shanksville laukuose Pensilvanijoje. Mišios buvo laikomos paskutinį rugpjūčio sekmadienį Šv. Petro ir Povilo rusų ortodoksų bažnyčioje Skrantone, Pensilvanijoje.

Dereko žmona Kimberly pasakojo, kad sulaukė tiek dėmesio ir dovanų, jog net nežinojo, kur jas visas dėti. Žinoma, dėl to buvo "kaltos" ypatingos aplinkybės, kuriomis žuvo jos vyras. Tačiau kaip yra dėl kitų moterų, kurių vyrai galbūt ne taip gerai uždirbo ir mirė ne tokia vieša mirtimi? Būtent mąstydamos apie paramą joms Kimberly ir kitos Rugsėjo 11-osios aukų našlės įkūrė pelno nesiekiančią organizaciją "September Smiles" ("Rugsėjo šypsenos"). Jos veikla, pradėta nuo dovanų dalijimo, išsiplėtė ir dabar apima visokeriopą pagalbą vyrų netekusioms jaunoms moterims - nuo finansinių patarimų iki moralinio palaikymo. Organizacija net išleido knygą - pirmųjų našlystės metų praktinį gidą.

Žuvusiųjų sąraše yra ir daugiau lietuviškai skambančių pavardžių - Joan McConnell Joudzevich Cullinan, Kennethas George'as Grouzalis, Patricia Kuras, Thomas Josephas Kuveikis, Marie Lukas, Walteris Matuza.

Susitikimo džiaugsmas

Daugiau - ačiū Dievui! - buvo tautiečių, kuriems pasisekė išlikti gyviems. Per plauką išsigelbėjo PPC pietiniame pastate dirbę Amerikos lietuviai Paulius Šilbajoris ir Raimundas Šileikis. Pirmasis dar spėjo nusileisti liftu, antrajam jau teko bėgti laiptais.

Buvusi vilnietė ir ambasadoriaus Stasio Lozoraičio sekretorė Arijana Samsonienė tą rytą tiesiog vėlavo į darbą ir todėl liko gyva. Tuometinė jos darbovietė - "Citigroup" bendrovė - buvo įsikūrusi 47 aukštų pastate šalia šiaurinio dvynio. Smukdamas pirmasis PPC dangoraižis uždegė ir šį namą. Laimė, tą dieną į darbą vėlavo ir Čikagoje gimusi Rasa Varankaitė-McKean - firma "New York Compensation Insurance Rating Board", kurioje ji dirbo vadybininke, buvo įsikūrusi antrajame PPC.

Didelis džiaugsmas apėmė ir JAV armijos karininko Gedimino Naujokaičio šeimą, kai jo žmona Isabelle Slifer, taip pat karininkė, iš savo naujosios darbovietės - Pentagono - grįžo sveika ir gyva. Tai buvo viso labo šešta jos darbo diena naujoje vietoje. Isabelle dirbo kabinete tiesiai virš tos vietos, į kurią rėžėsi trečias teroristų užgrobtas lėktuvas ("United Airlines" skrydis). Tuo metu ji buvo išėjusi iš kabineto ir su dviem karininkais kalbėjosi apie atakas Niujorke. O prieš tai skambino vyrui ir sakė: "Nesijaudink dėl manęs. Mes dirbame žemame pastate, niekas į mus nelėks." Paskui jai viskas atrodė taip, lyg žiūrėtų veiksmo filmą. "Siurrealu" - geriausias žodis apibūdinti tai, ką jautė Isabelle. Ji prisiminė, kad tą rytą kažin kodėl nepanoro žadinti sūnų į mokyklą, tačiau iš metro paskambino namo. Atsiliepus jaunėliui pasakė: "Geros dienos ir perduok kitiems, kad jus visus myliu." Moteris manė esanti laimės kūdikis, tačiau tuo pat metu ją persekiojo tarsi koks gėdos jausmas. Vėliau griuvėsiuose buvo rasti Isabelle raktai ir rankinė. O vyresnysis sūnus (tuomet 15-metis, brolis - 12 metų) pasakė: "Mama, kad ir kaip anksti atsikeltum, daugiau niekada neišeik iš namų mūsų nepažadinusi ir neatsisveikinusi." Šių metų rugpjūčio 31-ąją Isabelle išėjo į pensiją. G.Naujokaitis jau pensininkas nuo 1993-iųjų. Vyresnysis jųdviejų sūnus Pranas - menininkas, jaunėlis Juozas eina tėvų pėdomis - pasirinko karinę tarnybą.

Prie naujos vizijos prisidėjo lietuvis

Architektas Edmundas Narbutas 2001 metų rugsėjį su žmona Rosalyn keliavo po Portugaliją - apie išpuolius sužinojo įsijungę viešbutyje televizorių. Grįžo į Niujorką, kai tik oro uostai vėl pradėjo priimti lėktuvus. Pokario metais Detroite gimęs lietuvis - žinomas ir patyręs architektas (ypač projektuojant milžiniškus prestižinius pastatus). Tuomet jis buvo kompanijos "Hines New York Regional Office" projektų vadovas.

Pasaulio prekybos centrą atstatanti nekilnojamojo turto bendrovė "Silverstein Properties" pakvietė E.Narbutą 2005 metų balandį. Iš pradžių jis koordinavo "1 World Trade Center" projektavimo darbus, o 2006-aisiais, kai prasidėjo statybos, buvo paskirtas vadovauti "2 World Trade Center" projektavimo darbams. Dabar 61 metų architektas dirba nekilnojamojo turto bendrovėje "Grubb & Ellis".

Iš penkių atstatomų pastatų kol kas iškilo vienas - "7 World Trade Center". Tai ne tik ypač stiprios konstrukcijos ir itin saugus statinys, bet ir pirmasis Niujorke ekologinis biurų pastatas, turintis LEED sertifikatą ("Leadership in Energy and Enviromental Design" - tarptautinė pastatų pripažinimo ekologiškais sistema). "4 World Trade Center" jau yra 48 aukštų ir auga toliau. Sparčiai kyla ir gražuolis "1 World Trade Center", pavadintas "Freedom Tower" ("Laisvės bokštu"). Jo aukštis kartu su antena sieks 1776 pėdas. Tai simbolinis skaičius, nes 1776-aisiais buvo paskelbta Amerikos nepriklausomybė. Šis pastatas, kurį planuojama baigti 2013 metais, - naujas architektūros ir inžinerijos žodis. Jo statybai net kuriamos iki šiol neegzistavusios mašinos ir medžiagos - pavyzdžiui, pagal naują formulę gaminamas ypač stiprus cementas. Gyvenimas eina toliau.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"