Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Sporto karalienės valdų labirintai

 
2009 12 17 0:00
Kur talentingoms ėjikėms B.Virbalytei (kairėje) ir N.Aidietytei semtis jėgų, kai atvirai laužomi jų likimai?<br>Alfredo Pliadžio nuotrauka
Kur talentingoms ėjikėms B.Virbalytei (kairėje) ir N.Aidietytei semtis jėgų, kai atvirai laužomi jų likimai?
Alfredo Pliadžio nuotrauka

Nėra nieko baisiau už neteisybę ir abejingumą. Tai sujaukia sportininko psichiką. Blokuoja jo energiją. Užmuša optimizmą. Ne kiekvienas, net ir būdamas labai stiprus, sugeba išlikti tokiame minų lauke.

Geriausių Lietuvos lengvaatlečių rinkimus neseniai vainikavo graži šventė Vilniuje - pagerbti 2009-ųjų laureatai, įvertinti visų amžiaus grupių geriausi sportininkai, jų treneriai. Viskas lyg ir gerai.

Skirtingai mato.

Dėl Metų laureatų - pasaulio čempionate ketvirtąją vietą užėmusio disko metiko Virgilijaus Aleknos ir universiados bei Europos jaunimo (iki 23 metų) čempionato 100 m sprinto nugalėtojos Linos Grinčikaitės - visų nuomonės (Federacijos ekspertų, šio sporto gerbėjų ir žurnalistų) sutapo. Daugelį lengvosios atletikos specialistų labai nustebino galutinė vyrų trejetuko rikiuotė (žr. 16 p. viršuje). Renkant geriausią lengvaatletį sutapo sporto aistruolių ir LLAF ekspertų nuomonės: 1. V.Alekna, 2. sprinteris Rytis Sakalauskas (Europos jaunimo iki 23 m. pirmenybių 100 m finale - ketvirtas), 3. ėjikas Donatas Škarnulis, pasaulio čempionate 50 km distanciją įveikęs 14-as. Tuos pačius atletus išrinko ir žurnalistai, tik išrikiavo kitaip: 1. V.Alekna, 2. D.Škarnulis, 3. R.Sakalauskas. Kad ir koks talentingas būtų jaunasis sprinteris, jo iškovojimai netraukia iki antrosios vietos. Juk ne perspektyviausių sportininkų rinkimai vyko.

Tačiau įžvalgiausi ekspertai, matyt, geriausiai žino, kieno iškovojimas svaresnis. Juolab už sportininko visada stovi treneris ir sporto organizacija, kurie už aukštą savo auklėtinio įvertinimą irgi gauna labai apčiuopiamos naudos.

Greičio viltys

Akivaizdu, jog Lietuvos sprinte atsirado kelios ryškios figūros - 22-ejų klaipėdietė L.Grinčikaitė, atkakliai artėjanti prie Agnei Visockaitei Eggerth priklausančio šalies 100 m sprinto rekordo (11,29 sek.); 22-ejų kaunietė Sonata Tamošaitytė, šiemet nukarūnavusi buvusią 100 m b/b rekordininkę Remigiją Nazarovienę (pasaulio čempionate - 31 vieta); daug vilčių teikiantis Kaune studijuojantis 22 metų alytiškis R.Sakalauskas (100 m - 10,38 sek.). Kad pakartotų Kastyčiui Klimui priklausantį šalies sprinto rekordą, 100 m Ryčiui reikia nubėgti per 10,33 sekundės. Taigi visi trys sprinto perliukai turi daug gražaus laiko siekti užsibrėžtų tikslų. Juolab visiems sudarytos visos sąlygas - jie įtraukti į šalies Tautinio olimpinio komiteto (LTOK) ir valstybės geriausiai finansuojamus 2010 metų olimpinės rinktinės kandidatų pirmąjį ir antrąjį sąrašus.

LLAF vadovų akibrokštas

Pasaulio čempionate trečdalį mūsų šalies delegacijos sudarę ėjikai nepadarė gėdos. 50 km distanciją D.Škarnulis baigė 14-as tarp 31 finišavusiojo, Tadas Šuškevičius - 17-as, 20 km trasoje K.Saltanovič buvo aštunta (finišavo 37 ėjikės), Brigita Virbalytė - 24-a. O čempionato išvakarėse vietoj Neringos Aidietytės į Berlyną deleguotas Vilius Mikelionis 20 km distanciją įveikė paskutinis, 45-as.

Neįtraukti N.Aidietytės į rinktinę nusprendė LLAF vadovybė. Kaip tuomet aiškino LLAF trenerių tarybos pirmininkas ir rinktinės vyriausiasis treneris Kęstutis Jezepčikas iš Druskininkų, Neringa prieš pasaulio čempionatą nebuvo geriausios sportinės formos, tad nuspręsta jos vietą užleisti 24 metų ėjikui V.Mikelioniui, kurį treniruoja... K.Jezepčikas.

Viena perspektyviausių šalies ėjikių 26-erių N.Aidietytė po tokio LLAF vadovų akibrokšto skaudama širdimi spjovė į sportą, kuriam paaukojo gražiausius metus, ir išvyko iš Lietuvos. Tai didžiulis jos trenerių Juzefo Romankovo bei Kastyčio Pavilonio praradimas. Bet ką jie gali pasiūlyti, kad sportininkė sugrįžtų? Juk ir su kita jų auklėtine 24-erių B.Virbalyte pasielgta panašiai. LLAF vadovybė nutarė nebeįtraukti Brigitos į 2010 metų olimpinės rinktinės kandidatų antrąjį sąrašą. Nors pasaulio čempionato debiutantė įrodė, kad analogiškame 2009-ųjų sąraše jos pavardė atsirado pagrįstai. Šiemet B.Virbalytė Lietuvos uždarųjų patalpų čempionate pagerino šalies 5000 m ėjimo rekordą, kuris iki tol priklausė 36-erių Sonatai Milušauskaitei. Kovo mėnesį tarptautinio turnyro Lugane (Šveicarija) 20 km distancijoje Brigita tapo bronzine prizininke ir įvykdė pasaulio čempionato A normatyvą - 1.32:08 (trečias rezultatas Lietuvos moterų sportinio ėjimo istorijoje). O rugsėjį perspektyvi ėjikė triumfavo daugiadienėse sportinio ėjimo varžybose Šveicarijoje - laimėjo 5 etapus iš 8 (iš viso nužingsniavo 123,720 km.).

Kas patars, kur dabar jai semtis jėgų, kai taip atvirai laužomi ėjikių likimai.

Sprinto kultas

Neseniai patvirtintame pirmajame olimpinės rinktinės kandidatų sąraše yra 4 lengvaatlečiai (V.Alekna, K.Saltanovič, L.Grinčikaitė ir Ž.Balčiūnaitė), antrajame - 16. Yra ir trečiasis sąrašas, kur patenka nieko ypatinga nepasiekę, bet perspektyvūs sportininkai. Federacijos vadai nusprendė, kad B.Virbalytės vieta tarp jų. Vadinasi, ir LTOK bei valstybės finansavimas smarkiai sumažės, ir treniruočių stovyklų bus daug mažiau (o gal iš viso nebus), ir rėmėjų paieškos bus žymiai sudėtingesnės. Tie, kurie suskirstė sportininkus į krepšelius, žinojo, ką daro. Akivaizdu, jog rūšiuojant atletus svarų žodį tarė Aleksas Stanislovaitis - ilgametis šalies lengvaatlečių rinktinės treneris, puikus sprinto specialistas, pernai atsisakęs visų atsakingų pareigų LLAF. Dabar jis Lietuvos kūno kultūros akademijos sporto bazėje su žmona Jūrate Stanislovaitiene treniruoja Kauno sprinterius. Antrajame sąraše yra net keturi jų auklėtiniai: jau minėtas R.Sakalauskas, 28-erių Audra Čekanauskienė, 29-erių Edita Kavaliauskienė ir 21-erių Silvija Peseckaitė. Pastarosios bėgikės didžiausias laimėjimas - Europos jaunimo (iki 23-ejų) čempionato estafetėje 4x100 m užimta 3 vieta (puikiai prisimename, jog į prizininkes lietuves ištempė S.Tamošaitytė ir L.Grinčikaitė). O kitos dvi Stanislovaičių auklėtinės irgi niekuo nenudžiugino (gal dėl traumų?). Į antrąjį sąrašą pateko ir dar viena Kauno sprinterė - Lina Andrijauskaitė (treneris Alvydas Gavėnas), pristatyta kaip šuolininkė į tolį, bet šioje rungtyje jos rezultatai niekaip nesiekia antrojo sąrašo. Tad ir vėl "sužaista" trečiąja vieta Europos jaunimo (iki 23 m.) čempionato estafetėje 4x100 m, kur bėgo ir L.Andrijauskaitė. Nesiaiškinsime, kurios sprinterės išstūmė iš antrojo sąrašo B.Virbalytę ir 32 metų patyrusią bėgikę Iriną Krakoviak (800 ir 1500 m). Sportininkai čia niekuo dėti.

Kiekvienas treneris norėtų dirbti neturėdama rūpesčių dėl sportininkų finansavimo, su garantuotomis treniruočių stovyklomis užsienyje. Bet gal ne visi sutiktų užsitikrinti ramų treniruočių procesą minėtu būdu. Tokie LLAF vadovų ir etatinių jų patarėjų sprendimai skaldo federaciją, kuri iki šiol laikyta viena teisingiausių šalies sporto visuomenėje.

Kai žlugdoma pamaina

Matyt, per gerai dirba sportinio ėjimo specialistai Vilniuje, Alytuje, Birštone... Kitaip ir nemoka. Jie puoselėja 1956 metais Melburno olimpiadoje pradėtas gražias Lietuvos ėjikų tradicijas, kai Antanas Mikėnas iš Australijos grįžo su sidabro medaliu.

2008 metų Pekino žaidynėse dalyvavo 6 ėjikai (trečdalis delegacijos), šiemet pasaulio čempionate Berlyne - 5 (taip pat trečdalis komandos) - ir visur pateko į dvidešimtukus ir net dešimtuką. Be to, pernai mūsų ėjikių komanda Pasaulio taurėje užėmė ketvirtąją vietą.

Nebe už kalnų sportinio ėjimo veteranių karjeros saulėlydis, tad kam šovė į galvą žlugdyti daug metų ugdytą jų pamainą? Juolab pagal pastarųjų metų iškovojimus tarptautinėje arenoje Lietuvos ėjikės gerokai lenkia likusių lengvosios atletikos rungčių atstoves.

Skilusi karalienė

Išstumtų sportininkių sąskaita sprinteriams atiteksiantis didesnis kąsnis negarantuos jiems sėkmės. Vietą po saule reikia išsikovoti garbingai. Tai savo pavyzdžiu įrodė Virgilijus Alekna, jau seniai Lietuvos sporte tapęs moralės kodeksu.

Ne pirmus metus sporto karalienės valdų labirintuose sklando kalbos, kad mūsų lengvojoje atletikoje yra tik dvi rungtys - sprintas ir visa kita. Juokais (o gal ir ne?) federaciją net imta vadinti sprinto UAB.

Tai ne kaltinimai LLAF prezidentui Eimantui Skrabuliui (praeityje - Lietuvos sprinto čempionui ir rekordininkui), kuris labai daug investavo į šį sportą. Tai tik palinkėjimas Kalėdų išvakarėse visai jo komandai - kad šalies lengvoji atletika kuo greičiau atgautų pusiausvyrą, o LLAF vadovybė - visų kitų rungčių atstovų pasitikėjimą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"