Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

Radijas klausytojui paklusti neketina

 
2016 01 29 6:00
Viena seniausių radijo stočių Lietuvoje savo transliacijas pradėjo prieš 25 metus, komentatoriaus kabinoje Vilniaus sporto rūmuose.
Viena seniausių radijo stočių Lietuvoje savo transliacijas pradėjo prieš 25 metus, komentatoriaus kabinoje Vilniaus sporto rūmuose. „Radiocentro“ archyvo nuotraukos

„Radiocentras“ (RC) mini savo veiklos 25-metį. Šiandien, sausio 29-ąją, drauge su kasmetiniais muzikos apdovanojimais M.A.M.A. radijo stotis gimtadienį švęs Kauno „Žalgirio“ arenoje.

Viena seniausių radijo stočių Lietuvoje savo transliacijas pradėjo 1991 metų sausio 31 dieną. Iš pradžių – iš mažos komentatoriaus kabinos Vilniaus sporto rūmuose, nes tuo metu sovietų buvo užgrobti Lietuvos radijas ir televizija bei televizijos bokštas, iš Spaudos rūmų pavogta aparatūra. Tačiau ambicingi jos įkūrėjai siekė suformuoti radijo centrą – nepriklausomą, nevyriausybinį, laisvą, galintį transliuoti muziką, kuri buvo aktuali to meto jaunimui.

Kaip sako „Radiocentre“ nuo 2001 metų dirbantis programų direktorius radijo žurnalistas Donatas Bučelis, dar prieš 25 metus jis svajojo apie darbą radijuje. „Tuo metu tarnavau kariuomenėje, tėvai atsiuntė iš laikraščio iškirptą trumpą žinutę, kad Lietuvoje bus kuriamas radijas. Perskaičiau ir sau tyliai pasakiau: „Dirbsiu radijuje“, – prisiminė D. Bučelis. – Galbūt tai susiję su paauglystėje klausytomis užsienio radijo stotimis, transliuotomis iš už geležinės uždangos – jos buvo laisvės, plataus pasaulio idealas. Radijas – signalas, emocijos, minties perdavimo būdas – mane žavėjo nuo mažų dienų.“

Išlieka nenuspėjamumas

Vienuolika metų „Ąžuoliuko“ chore dainavęs, muzikos mokykloje fortepijonu grojęs Donatas Bučelis paauglystėje klausydavosi radijo iš už geležinės uždangos.Alinos Ožič nuotrauka
Vienuolika metų „Ąžuoliuko“ chore dainavęs, muzikos mokykloje fortepijonu grojęs Donatas Bučelis paauglystėje klausydavosi radijo iš už geležinės uždangos.Alinos Ožič nuotrauka

– Šiandien „Radiocentras“ yra viena populiariausių radijo stočių tarp klausytojų nuo 20 iki 40 metų. Skirtingai nei laikotarpiu po nepriklausomybės, kokia dabar yra radijo paskirtis, ko iš jo tikimasi? – teiravomės Donato Bučelio.

– Visai ko kito nei prieš 25 metus, kai klausytojai nežinojo, ko tikėtis, ir godžiai rydavo viską, ką tik radijas galėjo pasiūlyti. Dabar internetas suteikia beribes informacijos galimybes – žmonės visai nedaug tesitiki iš radijo. Klausytojas – išprusęs, išlepęs, sotus, patenkintas. Radijui nebeužtenka (kaip anuomet) entuziazmo ir noro, reikia turėti ir daug žinių. Tai viena priežasčių, kodėl man patinka radijas – dirbdamas čia nuolat sužinau naujų tendencijų, technologijų, madų.

– Ar radijo raidoje buvo lūžis atsiradus socialiniams tinklams?

– Ryškesnį lūžį išskirčiau tuomet, kai internetas tapo lengvai prieinamas visiems žmonėms. Kertinis pokytis – radijas nustojo būti pagrindinis ir pirminis žinių bei muzikos šaltinis. O socialiniai tinklai tapo dar vienu papildomu kanalu bendrauti su savo klausytoju – taip tik buvo sustiprinti ryšiai su juo.

– Vienas garsiausių muzikos kanalų MTV savo transliacijas pradėjo „Buggles“ hitu „Video Killed the Radio Star“ (liet. „video– nužudė radijo žvaigždę“). „Radiocentro“ pirmoji daina buvo tuo metu naujai išleista P. M. Sampson „Hot Bodies on the Beach“ (liet. „karšti kūnai ant smėlio“).

– Pirmas kūrinys turėjo būti. (Šypsosi.) Visgi radijuje pirmosios dainos beveik niekas neišgirsta – klausytojai nespaudžia mygtuko „groti“ vakare, įsitaisę ant fotelio. Radijo klausoma, kai nori, kur nori, kada nori.

– Šiandien jau galime prognozuoti, kad interneto eroje radijas (taip pat ir televizija) nemirs?

– Laidoti radiją – išties per anksti. Tačiau galima prognozuoti, kad keisis jo forma ir klausymo būdai. Neabejoju, kad po kiek laiko interneto ryšį – kokybišką ir greitą – bus galima užmegzti bet kur, net ir judančiame auomobilyje. Radijui transliuoti nebereikės standartinių antžeminių dažnių – jis galės mus pasiekti per bet kokį mobilųjį interneto įrenginį.

Vis tiek nebus taip, kad klausytojai galės visiškai kontroliuoti radijo stotį. Išliks nenuspėjamumo, neprognozuojamumo poreikis. Radijas tuo ir masina – o kas bus toliau? Niekada tiksliai nežinai.

Kriterijus – populiarumas

– Kiekviena stotis kuria savo geros, įdomios, kokybiškos, naujos muzikos viziją. Kokią ją regi „Radiocentras“ ir jūs pats?

– „Radiocentro“ atveju kalbame apie populiariąją muziką. Populiari yra ta, kurią mėgsta platus klausytojų ratas. Kai kas laikosi nuomonės, kad populiarūs dalykai negali būti kokybiški. Bet kodėl gi ne? Adele muzika – ir populiari, ir kokybiška. Ar tai – paradoksas? Nemanau.

Šiais laikais, kai muziką galima vartoti įvairiais būdais, skirtingose vietose, ją kaskart renkamės pagal tos minutės norą. Aš namie nemažai klausausi klasikinės muzikos. Tačiau būna savaičių, mėnuo, kai jos man visai nereikia. Negaliu paaiškinti kodėl. Kaip ir dauguma žmonių, esu išrankus muzikos vartotojas.

– Viena, be ko sunkiai įsivaizduotume radiją – RC TOP 15. Čia sukasi ir pora lietuviškų dainų. Radijui privalu turėti savo topą?

– Nebūtinai – jokia konstitucija nėra to įteisinusi. Tačiau į „topus“ žmonės atkreipia dėmesį. Visi mėgsta peržvelgti reitingus: kokie yra penki geriausi restoranai Vilniuje, turtingiausi žmonės Lietuvoje, grojamiausi kūriniai. Patenkiname klausytojų smalsumą.

Vieną populiariausių „Radiocentro“ laidų „Atsibusk su Vyteniu“ veda Vytenis Sinkevičius.
Vieną populiariausių „Radiocentro“ laidų „Atsibusk su Vyteniu“ veda Vytenis Sinkevičius.

– „Radiocentro“ programų direktoriumi tapote prieš 15 metų, grįžęs iš Estijos.

– Tuo metu Estijoje dirbau amerikietiškoje radijo koorporacijoje, kuri ten buvo ką tik įsigijusi kelias radijo stotis. Jiems reikėjo pagalbos koordinuojant stočių veiklą, tobulinant programas, muzikinį grojaraštį, dirbti su laidų vedėjais. Tai buvo gera tarptautinė mokykla, nors neturėjau didelės asmeninės laisvės ir negalėjau realizuoti savo vizijų, kaip tai galėjau daryti jau grįžęs į Lietuvą.

– Esate kilęs iš žurnalistų šeimos, su seserimi pasekėte tėvų pėdomis. Ar jų profesija darė įtakos jūsų profesiniam pasirinkimui?

– Abu mano tėvai yra baigę žurnalistiką. Paskutinėje klasėje man trumpam buvo „susišvietę“ studijuoti anglų kalbą. Bet tėvai (nesakysiu, kad sukiojo pirštą prie smilkinio) švelniai atvedė į protą. Sakė, jei norėsiu mokėti angliškai, ir taip išmoksiu. Augau žiniasklaidos aplinkoje, namie nuolat būdavo aptariama spauda, diskutuojama. Tad liko vienintelis kelias.

Girdimi plika ausimi

– „Radiocentras“ turėjo savus apdovanojimus, vėliau pavadintus APDO. Kasmet būdavo leidžiami rinkiniai „Geriausios metų dainos“ – šių kasečių turite ir savo kabinete. Jas saugote iš nostalgijos?

– Taip. Prieš 15 metų atėjęs į šį kabinetą, jį ir išlaikiau tokį, kokį radau. Gražu, nostalgiška, nors kasečių paklausyti beveik nebeįmanoma. Manau, jau ir juostos bus išsimagnetinusios.

– Kaip šiemet stoties gimtadienis sujungtas su M.A.M.A., Muzikos asociacijos metų apdovanojimais?

– Kadangi sutapo renginių datos, užuot plėšęsi dėl žiūrovų dėmesio ir muzikantų, nusprendėme suvienyti jėgas. Tai – mūsų ketvirčio minėjimas. Tačiau neplanuojame ateityje rengti apdovanojimų.

– Kodėl „Radiocentras“ nustojo juos teikti?

– Tuo metu (prieš septynerius metus) muzikos industrija buvo nustekenta – krito albumų pardavimas, atlikėjai puolė dalyvauti TV projektuose, jie buvo beveik vienintelė muzikinė veikla Lietuvoje.

Ne paslaptis, kad muzikos industrija glaudžiai susijusi su ekonominiais pakilimais ir nuosmukiais. Dabar atsigavusi koncertinė veikla, leidžiami albumai. Manau, po keleto metų situacija bus dar geresnė, muzikinis gyvenimas kils dar aukštyn.

– Kokios jūsų užmačios ateinantiems sezonams?

– Jau šį pavasarį planuojame smarkiai atsinaujinti, būti populiari, draugiška ir maloni ausiai radijo stotis. Neabejoju, kad pasikeitimai bus girdimi plika ausimi.

– Einate koja kojon su šiandienos muzika?

– Turbūt nė viena radijo stotis nesugebėtų spėti paskui šiandienos muziką – jos tiek daug, ji tokia įvairi. Bet stengiamės pataikyti į Lietuvos klausytojo skonį, kuris per 25 metus (ar net daugiau) susikūrė mūsų gyvenamoje kultūrinėje ir socialinėje terpėje.

Negalėčiau išskirti, koks muzikinis segmentas šiuo metu dominuoja. Vaikinų ir merginų grupės praėjo, rokas – taip pat. Ar atsiras kas nors labai naujo? Muzika visais laikais vienodai gera, keičiasi tik srovės. Grįš dešimtojo dešimtmečio muzika. Būsimai kartai ji atrodys novatoriška, o mums, seniems, bus juokinga.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"