Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

Nauji Čiurlionių šeimos pasakojimai

 
2016 07 15 6:00
Solistas Vytautas Juozapaitis su šeima – žmona Egle Juozapaitiene ir dukra Ieva Barbora Juozapaityte – dainuos atidarymo dieną, liepos 17-ąją.
Solistas Vytautas Juozapaitis su šeima – žmona Egle Juozapaitiene ir dukra Ieva Barbora Juozapaityte – dainuos atidarymo dieną, liepos 17-ąją. Organizatorių nuotraukos

Šį sekmadienį, liepos 17 dieną, prasidės tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu“. Du mėnesius iki pat dailininko ir kompozitoriaus gimtadienio jo gimtajame krašte skambės muzikinės valandos – dar negroti klasiko kūriniai.

Vykstant festivaliui į M. K. Čiurlionio kūrybą iš naujo gilinsis tyrinėtojai, bus atidaromos skulptūros, fotografijos, tapybos parodos, pristatoma Viktorijos Daujotytės naujausia knyga „Sofija“.

Šiemet minimos M. K. Čiurlionio žmonos, poetės, rašytojos, visuomenės veikėjos Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės 130-osios gimimo metinės. Dailininko ir literatės tandemas – vienas garsiausių Lietuvos meno istorijoje. Yra išlikę menininko laiškų, užfiksuota S. Čiurlionienės-Kymantaitės (ji visuomet pirma pasirašydavo vyro, pasakui – savo mergautine pavarde) prisiminimų.

„Vasara su M. K. Čiurlioniu“ tradiciškai vyksta Druskininkuose. Iš viso programoje – 50 įvairių žanrų meno renginių, beveik 200 profesionalių atlikėjų, sugrįžtančių iš užsienio ir organizuojančių savo kūrybos pristatymus, naujai interpretuojančių lietuvių klasiko palikimą.

Norvegijoje gyvenantis altininkas Povilas Syrrist-Gelgota koncertuos su vargonininke Jarūne Barkauskaite. Viso programoje – per 50 meno renginių.
Norvegijoje gyvenantis altininkas Povilas Syrrist-Gelgota koncertuos su vargonininke Jarūne Barkauskaite. Viso programoje – per 50 meno renginių.

Ieškojo negrotų preliudų

Festivalį, skaičiuojantį 14-us gyvavimo metus, rengia Lietuvos muzikų rėmimo fondas, įkurtas dar dešimtmečiu anksčiau. Jis skirtas M. K. Čiurlionio kūrybai, taip pat menininkui ir jį supusiems žmonėms pažinti. Kamerinės, fortepijo, smuiko, chorinės, vargonų muzikos koncertai ir sakralinės muzikos ciklas – visa tai siejama su M. K. Čiurlioniu.

Kaip pasakojo festivalio programos vadovė Genovaitė Šaltenienė, šiemet atlikėjai vėl ieškojo naujų kompozitoriaus kūrinių, dar negrotų preliudų, M. K. Čiurlionio aranžuotų lietuvių liaudies dainų. „Klausytojai kasmet nustemba, kad atsiranda vis naujų kūrinių. Kiek daug tas mūsų genijus sukūrė per 35 metus! – pabrėžė ji. – Per daugelį festivalio gyvavimo metų supratome, kad dar daug nežinome, todėl įvairiais aspektais galime iš naujo perversti M. K.Čiurlionio kūrybos puslapius.“

Į Druskininkus iš didžiųjų miestų

Porą vasaros mėnesių trunkantį festivalį aplanko klausytojai iš didžiųjų miestų, o nuolatiniai lankytojai į Druskininkus atvyksta ir atostogauti. Kiekvieną koncertą profesionaliu žodžiu pradeda muzikologas Vaclovas Juodpusis – pristato kūrinį, vėliau jį aptaria su susirinkusiais klausytojais.

Per festivalį dainuos vokalo meistrai Vytautas Juozapaitis su šeima, baritonas Modestas Sedlevičius, praėjusiais metais laimėjęs Milano teatro „La Scala“ akademijos stipendiją, Vladimiras Prudnikovas, Julija Stupnianek, Deividas Staponkus ir jo ugdytiniai, muziką atliks gausybė instrumentalistų.

Druskininkuose – M. K. Čiurlionio tėvų namai. Čia menininkas augo, mokėsi, vėliau dažnai atvykdavo aplankyti tėvų, brolių ir seserų, be to, sukūrė brandžiausius savo darbus. Viešėdamas gimtajame mieste rašė simfonines poemas, uvertiūras, variacijas (iš viso – beveik 400 muzikos kūrinių), piešiniams įkvėpimo sėmėsi iš gamtos.

Kas nežinoma apie M. K. Čiurlionį

Festivalyje bus atidaroma ir parodų: skulptoriaus Leono Striogos „Pasaulis po vilties ženklu“, fotomenininko Stanislovo Žvirgždo „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“, druskininkiečio dailininko Alfonso Šuliausko „Miniatiūros“.

Paskutinę liepos savaitę vyks M. K. Čiurlionio studijų savaitė. Konferencijoje „M. K. Čiurlionis ir pasaulis“ dalyvaus ne tik atlikėjai, bet ir menininko kūrybos tyrinėtojai, muzikologai, dailėtyrininkai. „Tiesa, šiemet nebus sėdima prie stalo ir dvi dienas skaitomi pranešimai, – juokėsi G. Šaltenienė. – Priartinome konferenciją prie publikos – žinomi tyrinėtojai M. K. Čiurlionį ir jo amžininkus pristatys plačiajai auditorijai, klausytojams, žiūrovams.“

Ar dar daug nežinome apie garsųjį menininką? S. Žvirgždas pristato M. K. Čiurlionį ne vien kaip dailininką, kompozitorių, puikiai valdžiusį žodį, bet ir kaip fotografą. Jo parodoje – M. K. Čiurlionio gyvenimo Vilniuje laikotarpis, penkiolika fotografijų iš vietų, kurias lankė ir kur gyveno kūrėjas. Per parodos atidarymą fotomenininkas papasakos apie M. K. Čiurlionio užfiksuotus kadrus.

Festivalyje dainuos baritonas Modestas Sedlevičius, praėjusiais metais laimėjęs Milano teatro „La Scala“ akademijos stipendiją.
Festivalyje dainuos baritonas Modestas Sedlevičius, praėjusiais metais laimėjęs Milano teatro „La Scala“ akademijos stipendiją.

Kūryba šeimoje

Profesorė, literatūrologė V. Daujotytė pristatys savo knygą – monografiją „Sofija“, išleistą šiemet, ir pakvies literatūrinio vakaro dalyvius dar kartą prisiliesti prie Čiurlionių asmenybių.

V. Daujotytė analizavo Sofijos, visuomenės veikėjos, kovotojos už žmonių teises ir lyčių lygybę, darbus, taip pat asmeninius santykius su vyru, šeima, mokytojais. „Knygoje akademikė subtiliai ir delikačiai, neperlenkdama lazdos prisiliečia prie šių menininkų gyvenimo, kūrybos, kategoriškai neinterpretuodama, o leisdama pačiam skaitytojui pažinti šią šeimą, – apie monografiją „Sofija“ pasakojo G. Šaltenienė. – Kartu autorė gražiai parodo, kiek daug įtakos vienas kitam turėjo Čiurlioniai. Ne veltui S. Čiurlionienė yra pasakiusi: „Kaip gaila, kad tik tiek teko bendrauti su Čiurlioniu. Jis būtų mane išmokęs dar daugiau muzikos.“

Ryškios asmenybės – smuikininkai

Muzikų rėmimo fondas atrinko tris dešimtis jaunųjų smuikininkų į tradicinę meistriškumo mokyklą. Organizatoriai kasmet kviečia aukštųjų meno mokyklų studentus tobulintis pas profesorius iš Lietuvos ir užsienio.

Viktorija Daujotytė knygoje „Sofija“ analizavo Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės gyvenimą ir kūrybą. Festivalio metu vyks kilnojamoji konferencija – M. K. Čiurlionio kūrybą jo meno tyrinėtojai pristatys prieš parodas ir koncertus. /LŽ archyvo nuotrauka
Viktorija Daujotytė knygoje „Sofija“ analizavo Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės gyvenimą ir kūrybą. Festivalio metu vyks kilnojamoji konferencija – M. K. Čiurlionio kūrybą jo meno tyrinėtojai pristatys prieš parodas ir koncertus. /LŽ archyvo nuotrauka

Druskininkuose kaip ir kasmet skambės Smuiko muzikos šventė. Dresdeno simfoninio orkestro koncertmeisterės Dalios Stulgytės-Richter rečitalyje dalyvaus ir jos ugdytinės, besimokančios pasaulio (Prancūzijos, Vokietijos, JAV, Pietų Korėjos) muzikos akademijose. „D. Stulgytei-Richter pradėjus mokyti pasipylė studentų iš užsienio – ji puikiai padeda tobulėti ir kitiems smuikininkams. Taip jau sutapo, kad prie mūsų fondo visuomet glaudėsi smuikininkai kaip ryškios asmenybės“, – kalbėjo Muzikų rėmimo fondo programų vadovė G. Šaltenienė.

Pasak jos, festivaliu siekiama ne vien toliau puoselėti tradicijas, bet ir ieškoti, ugdyti jaunus talentus.

Rugsėjį minės gimimo dieną

„Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ vyks visą vasarą iki pat M. K. Čiurlionio gimimo dienos, rugsėjo 22-osios. Tuomet festivalį uždarys Pabaigos šventė, vitražo simpoziumo „Čiurlionio atspindžiai“ atidengimas ir „Čiurlionio kvarteto“ koncertas, kuriame pianinu skambina garsiojo menininko proanūkis Rokas Zubovas.

Jis kasmet rengia savo rečitalius, skaito pranešimus apie M. K. Čiurlionio kūrybą. Per Pabaigos šventę R. Zubovas su aktore Dalia Michelevičiūte skaitys ištraukas iš knygos „Lietuvoje“, kurią kartu parengė S. Čiurlionienė-Kymantaitė ir M. K. Čiurlionis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"