Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

„Išvaryme“ keičiasi pagrindinių vaidmenų aktoriai

 
2017 06 21 15:00
Monika Vaičiulytė ir Ainis Storpirštis (iš dešinės) palieka spektaklį "Išvarymas".
Monika Vaičiulytė ir Ainis Storpirštis (iš dešinės) palieka spektaklį "Išvarymas". Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę Oskaro Koršunovo režisuotas „Išvarymas“ yra pats populiariausias Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) spektaklis. 78-ajame teatro sezone „Išvarymo“ žiūrovų laukia nauji pagrindinių vaidmenų atlikėjai.

Nuo rudens pagrindinį Beno vaidmenį vietoje Ainio Storpirščio atliks Kęstutis Cicėnas, o Eglę vietoje Monikos Vaičiulytės vaidins Gailė Butvilaitė. Naujuosius aktorius žiūrovai galės pamatyti ir birželio 27 dieną, o birželio 28 dieną 77-ąjį sezoną pabaigs ir paskutinį kartą šiame spektaklyje pasirodys M. Vaičiulytės ir A. Storpirščio duetas.

Ateiti į „Išvarymą“ ir išeiti iš jo – vienodai atsakingi dalykai

Kaip prisipažįsta režisierius O. Koršunovas, ne pirmą kartą tenka keisti pagrindinių vaidmenų aktorius, žmones, kurie tam tikra prasme ir kuria spektaklį – tokius ypač sunku pakeisti. O M. Vaičiulytė ir A. Storpirštis tokie ir yra. Beno ir Eglės vaidmenys labai glaudžiai susieti su pačiais aktoriais, su jų charakteriais. Tokie vaidmenys daro įtaką visam gyvenimui, kitiems vaidmenims. Tačiau niekur nėra nepakeičiamų žmonių. Pasak režisieriaus, teatras šia prasme yra negailestingas.

„Kęstas ir Gailė – mano studentai – gerai žino, kas yra mano teatras, yra nemažai dirbę su manimi ir aš jais labai tikiu. Jie dega begaliniu noru“, – sako O. Koršunovas. – Gerai suvaidinti Beną gali tik tada, kai tampi tam tikru epochos ženklu, atpažįstamu simboliu. Benas tam tikra prasme neša visų emigrantų kryžių. O Eglės istorija yra savitas modernus „Eglės žalčių karalienės“ epas, kai ji išvažiuoja už jūrų marių, išteka už kitos civilizacijos atstovo ir visiems laikams užsideda burką. Ateiti į šį spektaklį ir išeiti iš jo – vienodai atsakingi dalykai. Ateinant reikia suvokti, ką reiškia nuolat būti scenoje, kai kiekvieną tavo žingsnį šešias valandas stebi žiūrovai, kai turi juos prajuokinti ir pravirkdyti.“

O. Koršunovas mano, kad spektaklis savo aktualumo, deja, nepraras ilgai. Tie nuotykiai iškeliaujant su bilietu į vieną pusę yra ne tik žavūs, bet ir liūdni.

Gailei nesvetimi emigrantų sunkumai

Jauna aktorė, neseniai O. Koršunovo kursą baigusi G. Butvilaitė, nuo rudens „Išvaryme“ vaidinsianti Eglę, aštuoniolika metų su tėvais praleido Venesueloje. Išeivijoje gyvenusi aktorė prisipažįsta, kad pirmą kartą žiūrėdama šį spektaklį rado daug sau artimų dalykų. „Po 18 metų Venesueloje persikėliau į Londoną, ten gyvenau apie metus. Iš pradžių buvo labai smagu ir gera, bet vėliau pasidarė labai sunku. Nebeturėjau pinigų, nebebuvo darbo. Nežinojau, kur ir kaip dėlioti savo ateitį. Skambinau mamai, desperatiškai klausdama, ką daryti. Ji pakvietė į Lietuvą. Grįžau, nuėjau į „Išvarymą“ (kaip tik buvo premjeriniai rodymai, o aš tuo metu jau ruošiausi studijuoti aktorystę), spektaklis mane sudirgino. Ką tik išgyventi dalykai – scenoje! Herojų jausmai buvo artimi ir atpažįstami. Nors tuo metu dar sunkiai supratau lietuvių kalbą, ypač juokelius, nusikeikimus, tuo labiau teatre, bet „Išvarymas“ man buvo suprantamas, atsimenu, kad Vandalas man buvo pats baisiausias žmogus žemėje!“ – prisimena Gailė.

Jaunoji aktorė neslepia pati sakiusi, kad labai nori Eglės vaidmens. Tiesiog jautė, kad gali tai suvaidinti. O dabar neseniai pasidarė baisu, nes suprato, kad tai iš tiesų vyksta, kad jau reikės pasirodyti žiūrovams. Gailės žodžiais, M. Vaičiulytė nuostabi visais aspektais. Ypač išskirtinas aktorės paradoksalumas: ji labai graži ir žavi, tačiau tuo pat metu sugeba iš savęs ištraukti šlykščiausius dalykus. Į tai žiūrint skauda širdį, nė kiek ja neabejoji, patiki šimtu procentų. Be to, Gailė žavisi, kaip tiksliai, švariai ir aiškiai Monika ir Ainis yra susidėlioję bendras scenas. „Jų veiksmų logika iškart aiški. Nėra abejonių, „pilkų“ vietų. Todėl mums lengva, aiškiai suprantame situaciją ir kaip ją įgyvendinti“, – teigia G. Butvilaitė.

Beno vaidmuo patikėtas Kęstučiui Cicėnui. Jis jau vaidino spektaklyje "Kankinys"./Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Beno vaidmuo patikėtas Kęstučiui Cicėnui. Jis jau vaidino spektaklyje "Kankinys"./Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Teatro mokykla ir geras iššūkis

Beno Ivanovo vaidmenį „Išvaryme“ perims LNDT žiūrovams jau pažįstamas K. Cicėnas, vaidinantis Benjaminą spektaklyje „Kankinys“ bei Tebaldą spektaklyje „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džuljetos istorija“. Jis prieš priimdamas pasiūlymą buvo kiek atsargesnis: „Iš pradžių abejojau, nes „Išvaryme“ dirba labai „susiklijavę“ aktoriai. Ainio komanda – tai jo bendrakursiai, jų stiprus tarpusavio ryšys matyti ir spektaklyje, todėl svarsčiau, ar tikrai galėčiau įsilieti į kolektyvą. Tačiau vėliau supratau, kad atsisakyti tokios galimybės būtų kvaila. Tai didelė teatro mokykla, labai geras iššūkis.“

K. Cicėnas, priešingai nei jo bendrakursė Gailė, nėra gyvenęs svetur, tačiau bendrumų su personažu atranda kitais aspektais. Pasak Kęstučio, Beno personažas jam artimas metafizine prasme, rūpi nežemiški dalykai. Po tam tikrų įvykių Benas mėgina atsakyti į klausimą, kas yra žmogus. Jis ieško, nori kurti save. Tam išnaudoja daugiau energijos negu siekiams susirasti labai gerą darbą, labai gerą atlyginimą, gražiai rengtis, ko nori žmonės išeivijoje. „Dėl to jis man yra labai įdomus ir randu šį tą bendra. Benui labiau rūpi tai, kas yra ore, o ne ant žemės. Tai šio personažo grožis ir jo tragedija“, – teigia Kęstutis.

Oskaras Koršunovas: „Kęstas ir Gailė – mano studentai – gerai žino, kas yra mano teatras, yra nemažai dirbę su manimi ir aš jais labai tikiu. Jie dega begaliniu noru.“

Metas keliauti toliau

Beveik šešerius metus Beną daugiau nei aštuoniasdešimt spektaklių vaidinęs A. Storpirštis sako pajutęs, kad jau tiesiog pasibaigė žodžiai, pasibaigė temos ir metas keliauti toliau. „Išvarymas“ buvo labai sudėtingas spektaklis, tai buvo mano gebėjimų parodymas. Aš į jį sugrūdau viską, ką mokėjau: daug judesio, kokybiško dainavimo ir beprotiškai intensyvios vaidybos, – prisipažįsta Ainis. – Man šitas darbas buvo brangus, tad geriau pasitraukti dabar, kol dar atsimenu, atsimenu viską, kas vyko spektaklyje – ir gražius, ir tamsius prisiminimus, nes po to pamažu pradedi „atlikinėti“ darbą. Mano gyvenime atsirado šeima, santykiai, kiti poreikiai, kitos vizijos ir tiesiog keliauju toliau. Tai mano sprendimas, niekieno kito.“

Paklaustas, ar ateis į „Išvarymą“ kaip žiūrovas, A. Storpirštis neatmeta tos galimybės. „Gal ir nueisiu. Visada norėjau pasėdėti salėje vieną kartą ramiai ir pasižiūrėti, kaip tai atrodo“, – linksmai sako jis.

Eglę vaidins aktorė Gailė Butvilaitė./Mantas HeadShooter nuotrauka
Eglę vaidins aktorė Gailė Butvilaitė./Mantas HeadShooter nuotrauka

Eglė tapo vizitine kortele

„Aš sukūriau Eglę. Tokią ir ne kitokią. Gaivališką, gyvakrauję, desperatišką, nenumaldomą, o svarbiausia – labai tikrovišką. Balansavau ant tam tikros ribos. Kartais jausdavau, kaip salė nuščiūva, nežinodama, ar tai vis dar vaidyba, ar jau mano pačios agonija. Kažkas yra pasakęs, kad emocine prasme sukūriau kelias moteris vienu personažu“, – atvirai dėsto M. Vaičiulytė. Ne paslaptis, dėl šio vaidmens ji pakviesta į Vilnių ir jis tapo jos vizitine kortele.

Kartą M. Ivaškevičius Monikai pasakė: „Tu sukūrei daugiau, negu aš parašiau pjesėje“. Aktorės manymu, didesnio komplimento iš autoriaus net negali būti. Tokie komplimentai lieka širdyje, ir ne tik žinomų menininkų žodžiai, bet ir paprastų žiūrovų. „Mano feisbuko žinučių skyrius pilnas žiūrovų laiškų, jie dėkojo už vaidmenį, atpažinę jame save, savo seseris, dukras. Ačiū, mano mylimi žiūrovai, kurių salėje per šiuos metus sėdėjo net 60 tūkstančių.

Kodėl išeinu iš „Išvarymo“? Viena svarbiausių Eglės frazių yra „Aš alkana“, turint omeny, kad ji alkana gyvenimo, meilės ir saviraiškos. Aš kaip ir ji – privalau būti alkana. Žinoma, partnerio Ainio sprendimas išeiti padarė įtaką ir manajam. Turėjau pasirinkimą: repetuoti iš naujo arba išeiti. Ir supratau, kad repetuoti su nauju kolega, reikštų padaryti darbą iš naujo ir sukurti naują Eglę, o sukurti naujos aš nenoriu, nes myliu originalą, sako aktorė M. Vaičiulytė ir priduria. – Turbūt Eglėje yra daug mano pačios savybių, o pagrindinė ta, kad „darykit, ką norit, bet vidinės laisvės iš manęs niekas neatims“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"