Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Rusijos krepšinio prestižo gelbėtojas

 
2010 10 28 0:00
Ketvirtą krepšinio sezoną Rusijoje G.Rutkauskas pradėjo rūpindamasis jau ne vienu, o dešimčia klubų.<br>www.sovsport.ru nuotrauka
Ketvirtą krepšinio sezoną Rusijoje G.Rutkauskas pradėjo rūpindamasis jau ne vienu, o dešimčia klubų.
www.sovsport.ru nuotrauka

Keli skandalai, kilę dėl neva sutartų rungtynių, privertė Rusiją pasukti keliu, kuriuo Lietuva žengia jau per 15 metų.

Vasarą pajėgiausi Rusijos krepšinio klubai atsiskyrė nuo Rusijos krepšinio federacijos (RKF) ir įkūrė Profesionaliąją krepšinio lygą (PBL), kuriai vadovauja ilgus metus Kauno "Žalgiryje" dirbęs Ginas Rutkauskas.

17 metų "Žalgirio" klube praleidęs G.Rutkauskas 2007-aisiais persikėlė į Rusijos sostinę. Ten iš pradžių dirbo vieno garsiausių Maskvos klubų - "Dinamo" - sporto direktoriumi. Vėliau tapo šios komandos viceprezidentu. Su "Dinamo" G.Rutkauskas atsisveikino, kai sulaukė siūlymo kurti naują krepšinio lygą. Tad ketvirtą krepšinio sezoną svečioje šalyje lietuvis pradėjo rūpindamasis nebe vieno, o dešimties klubų reikalais. Nuo birželio 21-osios G.Rutkauskas - Rusijos PBL generalinis direktorius. Rugsėjo 16-ąją jam sukako 48-eri.

Klubų sukilimas

Vasarą Rusijos krepšinio Superlygos A divizioną paliko Maskvos CSKA, Maskvos srities "Chimki", Kazanės "Uniks", Maskvos "Dinamo", Liubercų "Triumf", Sankt Peterburgo "Spartak", Krasnodaro "Lokomotiv-Kuban", Krasnojarsko "Jenisej", Samaros "Krasnyje Krylja" ir Žemutinio Naugardo "Nižnij Novgorod" klubai.

Tokio žingsnio imtasi, kai gegužės mėnesį, per atkrintamųjų Superlygos mačų įkarštį, internete buvo išplatintas korumpuotus krepšinio teisėjus demaskuojantis įrašas. Jame girdėti, kaip vienas Superlygos vadovų Maksimas Astaninas kalbasi su arbitru, dirbusiu per "Dinamo" ir "Lokomotiv-Kuban" rungtynes. Iš pašnekesio galima suprasti, kad ketvirtfinalyje teisėjai turėjo užtikrinti pergalę Krasnodaro krepšininkams, tačiau nesugebėjo to padaryti.

"Neįmanoma dalyvauti varžybose, kurioms vadovauja pasitikėjimą praradę vadovai, - išplatintame pranešime piktinosi klubai. - Manome, kad tik nepriklausomos lygos statusas garantuotų aukštą rungtynių lygį."

Dešimčiai klubų palikus turnyrą, nuo 1994-ųjų gyvavusi Superlyga šiemet buvo likviduota. Paskutiniu Superlygos čempionu tapo Maskvos CSKA, kuriame žaidžia Ramūnas Šiškauskas.

RKF vadovai sutiko čempionato rengimo teises perduoti PBL, o patys rūpintis tik rinktinių reikalais. Lietuvoje tai padaryta prieš 17 metų.

Pirmasis PBL sezonas prasidėjo šį mėnesį. Naujosios lygos generalinis direktorius Ginas RUTKAUSKAS LŽ papasakojo, kaip jam sekasi turint tokį atsakingą postą?

Ieškojo švariausio

- Taigi kaip viskas prasidėjo?

- Lygą sukūrėme iš reikalo. Juk kartais ir vestuvės būna iš reikalo. Kai per praėjusio sezono atkrintamąsias varžybas internete buvo išplatintas garso įrašas apie korumpuotus krepšinio teisėjus, kilo skandalas. Jį pasigavo visa žiniasklaida. Klubai nutarė pasitraukti iš Superlygos A, kurios varžybas rengė RKF, ir paskelbė žaisiantys savo įkurtoje lygoje. Taip atsirado Profesionali krepšinio lyga. Jos įkūrėjais ir steigėjais tapo visi dešimt klubų. Sykiu jie užtikrina ir pagrindinį biudžetą - suneša pinigus, reikalingus PBL išlaikyti. Mūsų lyga turi sumokėti teisėjams už darbą ir dar skirti lėšų federacijai. Klubai išrinko naujosios lygos tarybos pirmininką. Juo tapo CSKA prezidentas Andrejus Vatutinas. Jiems reikėjo žmogaus, kuris būtų kuo mažiau susijęs su vietos krepšinio struktūromis, kitaip sakant, - švariausio. Pasiūlė mane.

Darbą pradėjo vienas

- Kiek žmonių rūpinasi naująja lyga?

- Mums nėra ko lygintis su kitomis lygomis. Pavyzdžiui, Žemyninė ledo ritulio lyga (KHL) turi kelių aukštų pastatą miesto centre, ten dirba per 120 žmonių. O aš porą mėnesių triūsiau vienas. Paskui radau pagalbininką. Dabar 180 kvadratinių metrų mūsų biure dirba dešimt žmonių. Daug sau leisti negalime, nes kainos Maskvoje didelės. Pamažu kuriamės. Vis dar sunku. Juk dar ir jaunimo - dublerių - čempionatą rengiame...

Kūrė ne vieną lygą

- Pagal kokį modelį kūrėte PBL? Gal konsultavotės su Ukrainos krepšinio lygoje dirbančiu Algimantu Paviloniu? O gal pasinaudojote LKL modeliu?

- Nesikonsultavau su niekuo, nes dalyvavau kuriant ir tobulinant penkias lygas: LKL, Baltijos (BBL), Šiaurės Europos (NEBL), Vieningosios ir Eurolygos. Bet Rusijoje pats viską darau. Čia visa atsakomybė tenka man. Be to, kaip žinote, Rusija - specifinė šalis, didelė ir sudėtinga. Taigi dirbti nėra paprasta.

Rūpesčių netrūksta

- Prasidėjo čempionatas. Ar po kelerių rungtynių galima sakyti, kad kas nors pasikeitė?

- Iškart nenorėčiau lyginti. Svarbiausia, kad jau sutvarkyti visi juridiniai dalykai, pasirašytos trejų metų sutartys su federacija. Net porą mėnesių užtruko derybos, kad RKF, kuriai pagal įstatymą reikia surengti Rusijos čempionatą, įpareigotų tai daryti mus. Dar sukurta ir savarankiška Teisėjų kolegija, aptarnaujanti mūsų lygos klubus.

Įvyko du Rusijos čempionato turai, per juos buvo jaučiama konkurencinė kova. Netrūko įtampos, rungtynės buvo įdomios. CSKA nugalėjo "Spartak" tik šešiais taškais. Kazanės "Uniks" trimis taškais pralaimėjo Samaroje. "Dinamo" išvykoje įveikė "Triumf" vos vienu tašku. Tačiau daryti išvadas apie čempionatą galėsime tik po poros metų.

Mano pagrindinis tikslas - pasistengti, kad klubams nereikėtų mokėti lygai pinigų. Ateityje gal net turėsime ir prizų fondą. Kitąmet klubams jau teks mažiau mokėti lygai.

Ir dar turime užsidirbti iš televizijos, gauti pinigų iš rėmėjų. Kad būtų kaip Europoje. Bet čia labai sudėtinga tai padaryti.

Vienintelis dalykas, trukdantis mums planuoti didesnes įplaukas, - televizijos nenoras mokėti už transliacijas. Panašiai buvo ir Lietuvoje prieš penkiolika metų. Tada komandos, pavyzdžiui, "Žalgirio", pačios susimokėdavo už jų rungtynių transliacijas.

- Koks klubų mokestis naujajai lygai?

- Nuo 300 tūkst. iki 400 tūkst. JAV dolerių. Panašias sumas klubai pernai turėjo mokėti federacijai už užsieniečių žaidėjų ir trenerių licencijas.

Reikėjo permainų

- Lyga bus uždara ar atvira?

- Šiemet nutarėme, kad paskutinę vietą užėmusi komanda neiškris į žemesnę lygą. Lyga nėra ir nebus uždara. Dabar joje žaidžia 10 komandų. Dar trys miestai - Novosibirskas, Vladivostokas ir Surgutas - dalyvavo steigiant lygą stebėtojų teisėmis. Ne visi Rusijos regionai išsikapstė iš krizės, tad kol kas šių miestų ekipos žais antrojoje lygoje. Jei klubas atitiks mūsų keliamus reikalavimus - turės tinkamą areną, oro uostą, sutvarkytą infrastruktūrą, mielai priimsime.

- Negi iš tiesų taip tendencingai vykdavo Rusijos čempionatai?

- Dažnai pasitaikydavo skandalų dėl teisėjavimo. Bet nesinori žiūrėti atgal.

Šeštąjį dešimtmetį Italijoje buvo įkurta krepšinio lyga, po dešimties metų ar vėliau - Ispanijoje. NBA dar anksčiau pradėjo gyvuoti. Pasaulinė patirtis rodo, kad nacionalinius čempionatus rengia lygos, o federacijos dirba su rinktinėmis. Pavyzdžiui, Lietuvai įvairių amžiaus grupių čempionatuose atstovauja net dešimt rinktinių. Rusijoje iki šiol dirbta pagal seną modelį, kai viskas buvo federacijos rankose. Todėl reikėjo permainų. Ir pati RKF jau pripažįsta, kad būtina mąstyti apie rinktines, nes pasaulio čempionatuose ir vyrai, ir moterys užėmė septintąsias vietas. Tai neįprastos pozicijos rusams, ypač moterų krepšinio atstovėms. Girdėjau, kad kitąmet Rusijoje ketinama kurti ir moterų krepšinio lygą. Tad viskas čia vyksta taip, kaip Lietuvoje prieš aštuoniolika metų.

Lietuvių sumažėjo

- Ar šiemet pakilo Rusijos krepšinio klubų lygis?

- Manau, jų lygis - vienas aukščiausių Europoje. Yra trys grandai - CSKA, "Chimki" ir "Uniks". Jiems bando prilygti Sankt Peterburgo "Spartak", Krasnodaro "Kuban-Lokomotiv", Samaros "Krasnyje Krylja". Tad yra šešios stiprios komandos.

Beje, visos dešimt ekipų sezono pradžioje dalyvavo įvairiuose Europos klubų taurių turnyruose. Toliau kovoja, regis, devynios. Tad žinant vidutinius klubų biudžetus - apie 10 mln. dolerių, - mūsų čempionate dalyvaujančios komandos yra stiprios.

- Tik mažokai lietuvių beliko Rusijoje - Kęstutis Kemzūra, Valdemaras Chomičius ir Ramūnas Šiškauskas...

- Taip jau išėjo. Kiek žinau, ir Robertui Javtokui, ir Pauliui Jankūnui, pernai žaidusiems Chimkuose, sutartis siūlė Kazanės "Uniks". Bet Robertas pasirinko Ispaniją, Paulius grįžo į "Žalgirį". Jie iškeliavo į Eurolygoje žaidžiančias komandas. Bet "Uniks" - normalus, finansiškai stabilus klubas. Jį remia Tatarstano bankai. O kokio pajėgumo yra "Chimki", jau matėme, kai ekipa žaidė Vieningosios lygos rungtynes Kaune su "Žalgiriu".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"