Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Ph. Jacksonas. Krepšinio Napoleonas

 
Philas Jacksonas.
Philas Jacksonas. nba.com nuotrauka

Jei reikėtų rinkti stipriausios pasaulyje krepšinio lygos NBA iškiliausią visų laikų asmenybę, tarp pretendentų neabejotinai atsidurtų 69-erių specialistas Philas Jacksonas.

Jis yra tituluočiausias visų laikų NBA žaidėjas ir treneris. Per savo gyvenimą Ph. Jacksonas iškovojo net 13 NBA aukso žiedų. Du kartus Ph. Jacksonas triumfavo kaip žaidėjas su Niujorko "Knicks" klubu, dar 11 titulų pelnė treniruodamas Čikagos "Bulls" ir Los Andželo "Lakers" komandas.

Joks kitas žmogus nėra iškovojęs tiek NBA titulų. Be to, Ph. Jacksonas laikomas sėkmingiausiu treneriu - jo treniruojamos komandos laimėjo 70,4 proc. žaistų rungtynių.

2011 metais Ph. Jacksonas baigė įspūdingą trenerio karjerą. Tačiau pensijoje buvo neilgai - šių metų kovą sutiko tapti Niujorko "Knicks" klubo prezidentu. Sandorio vertė įspūdinga - per penkerius metus specialistas Niujorke uždirbs 60 mln. JAV dolerių.

Apie savo šlovingos karjeros principus ir požiūrį į dabartinę NBA lygą Ph. Jacksonas, dar vadinamas krepšinio Napoleonu, papasakojo užsienio spaudai.

Mūšį pralaimi... kalvis

- Koks turi būti idealus krepšininkas pagal Ph. Jacksoną?

- Jis privalo gerai judėti be kamuolio, atsidengti ir pataikyti būdamas laisvas. Nors pirmiausiai turi mokėti gerai perduoti kamuolį. Privalo laiku sugrįžti gintis, prie savo krepšio mokėti "priimti ugnį", skaityti žaidimą ir gebėti perimti kamuolį. Žodžiu, privalo mylėti žaidimą tiek puolime, tiek gynyboje.

- Kokiomis citatomis dažniausiai naudojatės?

- Vienos išskirtinės nėra. Kartais mes sakome, kad vienas lauke ne karys. Dar kartojame, kad kai duodi gero kitiems, tai sugrįš ir tau. Tačiau visa tai - kad užpildytume kasdienius interviu prieš ir po rungtynių. Dažniausiai aš sakau štai ką: be tinkamo kalvio tvirtinimo tu prarasi pasagą. Jei prarasi pasagą, arklys bus nevykęs. Jei arklys nevykęs - vadas pražuvęs. Tuomet tavo kavalerija supanikuos ir išsiskirstys, pabėgs ir visa armija. Kai pabėgs armija, priešas užims tavo miestą. Visa tai todėl, ka nebuvo kam tinkamai pritvirtini pasagos. Vadinasi, dėl prasto kalvio darbo mes pralaimėsime mūšį. Kitaip tariant, viskas susideda iš mažyčių komponentų.

- O ką privalo daryti komandos lyderis?

- Visai ne tai, kai išeini į aikštę ir pasakai: aš būsiu lyderis, o jūs vaikinai eikite paskui mane. Ir neva jie tavęs klauso. Ne. Tu privalai būti tas žmogus, dėl kurio kiti žaidėjai eis iš paskos. Ar dėl tavo veiksmų, ar dėl reikšmingų žodžių.

- Kuo skiriatės tuomet, kai žaidėte Šiaurės Dakotos universitete ir patekęs į "Knicks" klubą?

- Koledže buvau laikomas komandos varikliu. Buvau ekipos žvaigždė. Privalėjau daryti viską, kad komanda laimėtų. Net vienas pats imtis iniciatyvos. Patekęs į NBA, tapau kitoks. Turėjau padėti komandai kitaip. Stengiausi būti jos dalimi, žaisti kolektyviškai. Pakeisti požiūrį privertė ir pirmaisiais karjeros NBA metais patirta stuburo trauma ir iškęsta operacija.

Nors nevengdavau imtis "Knicks" lyderio vaidmens, reikėtų paklausti kitų, koks lyderis buvau. Tiesiog buvau žmogus, kuris tikėjo, kad kiti klausysis mano nurodymų. Vaikinai įsiklausė. Kodėl? Kai kurie tikėjo mano gabumais vadovauti kolektyvui ir sugebėjimu imtis lyderio vaidmens, kiti - dėl bendravimo su žmonėmis. Treti - dėl to, kad mokėdavau pats atiduoti viską aikštėje ir iš kitų išreikalauti to paties. Ne tik fizines jėgas, bet ir širdį, dvasinius bei psichologinius resursus.

Atgal į Niujorką

- Šiemet grįžote į Niujorką. Kokią reikšmę priimant šį sprendimą suvaidino kadaise su "Knicks" iškovoti NBA čempionų žiedai?

Philo Jacksono NBA čempiono žiedų kolekcija. / "Twitter" nuotrauka
Philo Jacksono NBA čempiono žiedų kolekcija. / "Twitter" nuotrauka

- Kiekvienas iškovotas titulas yra labai malonus. Iki kiekvieno iš jų laukia ilga kelionė, trunkanti visą sezoną. Bet pergalės džiaugsmas, euforija - visa tai labai laikina. Jūs nugalėjote, įgyvendinote svajonę, patyrėte didžiulį malonumą ir euforija staiga lieka užnugaryje. Sezonas baigėsi birželį, bet jau liepos 1-ąją pradedamas planuoti pasirengimas naujam čempionatui, naujiems iššūkiams. Tada viskas iš naujo - treniruočių stovykla, skrydžiai, traumos... Ir pavasarį tikiesi išlikti viršūnėje. Viskas sukasi ratu.

- Bet 1970 ir 1973 m. su "Knicks" iškovoti titulai buvo lyg vyšnia ant torto pasirašant dabartinę sutartį?

- Tie metai buvo nuostabūs. Dabar daug žmonių gatvėje sutikę mane klausia: "Kaip bus su mūsų komanda šiemet?"

- Turbūt sunku pakeisti klubo, nelaiminčio NBA čempionato 41 metus, vadybą?

- Na, kai 1967 metais tapau "Knicks" žaidėju, jie nebuvo iškovoję titulo 20 metų... Dabar jie be titulo jau 40 metų. Kai mano kartos žaidėjai atėjo į šį klubą, niekas negalvojo ir nekalbėjo apie titulų badą. Tiesiog susirinkome ir pasakėme: "Ei vaikinai, tai mūsų komana, tad sukelkime šiek tiek triukšmo!"

Tuomet turėjome tinkamus žmones. Tai buvo naujas "Knicks" periodas. Dabar mes taip pat norime žvelgti į priekį, o ne dairytis atgal. Neketiname galvoti apie 40 metų trunkantį nesėkmių periodą.

- Turite planą, kaip laimėti čempionatą?

- Ne, kol kas aiškių idėjų neturiu. Vis dar su dideliu nekantrumu laukiu, kaip ši komanda įsibėgės ir kaip išnaudos savo stipriąsias savybes. Mane nudžiugino tai, ką pamačiau prieš sezoną. Visi treniravosi ir žaidė su dideliu troškimu laimėti. Dereko Fisherio, kaip trenerio, laukia didelis iššūkis. Bet aš pasitikiu juo visu šimtu procentų.

- Koks ryšys tarp Niujorko miesto ir krepšinio komandos?

- Nemažai žmonių, turinčių abonementus į "Knicks" rungtynes, patys yra žaidę šioje komandoje. Dabar jiems 50-70 metų. Bet jie vis dar arenoje ir tiki mūsų komanda. Tiki jos stiliumi ir ateitimi. O mūsų komanda vieninga ir kovinga.

Philas Jacksonas ir Kobe Bryantas ginčijasi su teisėju. / Reuters/Scanpix nuotrauka
Philas Jacksonas ir Kobe Bryantas ginčijasi su teisėju. / Reuters/Scanpix nuotrauka

Žavisi K. Bryantu

- "Lakers" klube daug metų treniravote Kobę Bryantą. Ar "Knicks" žaidimas irgi bus grindžiamas per lyderį Carmelo Anthony?

- Ne. Niekas negali padaryti to, ką gali kitas žmogus. Nė vienas žaidėjas negali tobulai nukopijuoti kito nepaisant to, kad K. Bryantas dažnai bando mėgdžioti Michaelą Jordaną. Tiesa, Kobe pažengė gerokai toliau su savo požiūriu į darbą ir treniruotes. Galbūt Michaelas paklaus manęs, kodėl taip manau, bet taip jau yra.

- Kaip legendinis jūsų išpuoselėtas trikampio puolimo planas padės C. Anthony atsiskleisti Niujorke?

- Jis turės daugiau galimybių atsidengti ir atakuoti laisvas, nei anksčiau. Taip pat - atkovoti daugiau kamuolių.

- Atantos "Hawks" generalinis vadybininkas Dany Ferry pareiškė, kad C. Anthony niekuo neišsiskiria, nors ir sugeba vesti komandą į priekį. Nepaisant to, jis nė už ką nemokėtų 20 mln. JAV dolerių algos šiam žaidėjui.

- Šiuo metu NBA yra apie 15 tokių krepšininkų. Nežinau ar visi jie gauna po 20 mln. Tačiau jų treneriai ir klubų vadybininkai dažniausiai kalba tą patį: "Tas žaidėjas kenkia žaidimui, nes bando bet kokia kaina pelnyti taškus". Jie patiria spaudimą būti rezultatyviausiais. Ne visi sutverti komandiniam krepšiniui. Manau, tą ir nori pasakyti D. Ferry. O C. Anthony žais komandos labui.

Michaelas Jordanas ir Philas Jacksonas. / nba.com nuotrauka
Michaelas Jordanas ir Philas Jacksonas. / nba.com nuotrauka

- Ir M. Jordanui kažkada reikėjo taip elgtis?

- Michaelas gebėjo išskirtinai perduoti kamuolį ir atsidengti. Tik taip jis galėjo dažnai atakuoti krepšį. Juk ne kasdien surinksi 27 taškus mesdamas 50 proc. taiklumu. Per didelė prabanga atlikti trečdalį komandos metimų, kad surinktum savo taškų normą. Krepšinyje to negali būti.

- C. Anthony tai supranta?

- Kalbėjome apie tai. Jis jaučia spaudimą. Turime jam padėti.

Keliai A, B ir C

- Jei nekreiptume dėmesio į jūsų algą - kodėl sutikote dirbti "Knicks" klube?

- Neturiu tikslo uždirbti kuo daugiau pinigų. Turiu vyresnius - 73 ir 75 metų brolius. Vienas serga Parkinsono liga, kitam diagnozuotas limfmazgių vėžys. Vienas iš brolių pernai man atsiuntė knygą pavadinimu "Senėjimo menas" ir sako: "Philai, pakalbėkime apie tai."

Viena iš tos knygos minčių yra tai, kaip tu jautiesi ir kokias emocijas patiri tam tikrais gyvenimo etapais. Esi vaikas, paauglys, tėvas ir t.t. Ir kai pasieki tam tikrą amžiaus ribą, tikiesi, jos tapsi išmintingesniu bei pasidalinsi savo patirtimi su kitais. Manau, kad tas laikas man atėjo. Vienas žmogus pasakė, kad sėdžiu ant didžiulės informacijos saugyklos. Taigi, nusprendžiau pasidalinti ja. Niujorke turiu daug draugu, čia prasidėjo tikroji mano karjera. Noriu, kad "Knicks" taptu pajėgia komanda ir galimybių tam yra.

- Tai įvyks greitai?

- Nesuprantu, ką reiškia "greitai". Šiemet? Kitąmet? Po dviejų metų? Matau tris kelius - A, B ir C. Pirmiausiai, pradėsime dirbti dabar ir po truputį judėsime į priekį. Šį sezoną ketiname parodyti, kas esame ir ko siekiame. Turime būti komanda, kuri savo viduje turi vadinamąją "chemiją".

- Kelias B reiškia, kad 2015-aisiais jau būsite tarp pretendentų laimėti NBA?

- Nežinau... Sunku pasakyti, kas įvyks po metų. Mūsų akys krypsta į čempionų taurę ir manau, kad žinome, kaip tai pasiekti.

AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

- Tikslas - titulas, bet jį iškovoti dar šį sezoną tikriausiai nerealu?

- Sieksime jį laimėti kaip įmanoma greičiau. Kai 1999 metais atvykau į "Lakers", tapome čempionais jau pirmąjį sezoną. Tiesa, tuomet turėjome labai galingą komandą. Pirminis "Knicks" uždavinys - patekti į atkrintamąsias varžybas, už kurių borto likome praėjusį sezoną.

- Pats tikite, kad sugrąžinsite NBA trofėjų į Niujorką?

- Tai sunkaus kasdienio darbo klausimas. Kiekvieną dieną privalome dirbti teisinga kryptimi. Aišku, tai neatsiejama ir nuo sėkmės. Kai kalbama apie sėkmę, aš visuomet remiuosi Napoleono patirtimi, kaip jis rinkosi karo generolus pakeisti kritusiems mūšiuose. Jis garsiai šaukė naujųjų paskirtųjų pavardes ir kartojo: "Ar jis laimingas? Ar jis vykdys savo užduotį?" Tai daug ką pasako. Taip ir mes ieškome žmonių, kurie būtų laimingi atlikdami savo užduotis. Tai - komandinis darbas.

Pagal užsienio spaudą parengė VILMANTAS REMEIKA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"