Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Ne visiems jauniams lemta atsiskleisti

 
2010 08 19 0:00
Labiausiai nudžiugino aštuoniolimečiai, tapę Europos čempionais.
Labiausiai nudžiugino aštuoniolimečiai, tapę Europos čempionais.

Įvairių amžiaus grupių Lietuvos vaikinų ir merginų krepšinio rinktinės šią vasarą baigė pasirodymą Europos ir pasaulio čempionatuose. Šiemet mūsiškiai dalyvavo septyniuose turnyruose, juose pelnyti du apdovanojimai. Vadinasi, auga šauni pamaina mūsų vyrams? Tačiau į suaugusiųjų rinktinę, kaip rodo praktika, iš jaunių patenka vienetai.

Praėjusią vasarą jaunuoliai pasirodė kukliau - tik šalies šešiolikmečiai iškovojo sidabro medalius. Šiemet sidabrą Lietuvai atvežė taip pat šešiolikmečiai vaikinai, vadovaujami Arūno Visocko, o Kazio Maksvyčio treniruojami šalies aštuoniolikmečiai per Lietuvoje vykusias Europos pirmenybes sėkmingai įveikė aukso paieškos etapą ir tapo stipriausiais Senajame žemyne.

Ne visi įvykdė užduotis.

Lietuvos septyniolikmečiams vaikinams pasaulio čempionate iki apdovanojimų trūko nedaug - kovoje dėl trečiosios vietos po atkaklios kovos pralaimėta kanadiečiams.

Šalies merginos (U-20 ir U-18) Europos pirmenybėse užėmė aukštas šeštąsias vietas.

Daug vilčių dėta į Vitoldo Masalskio vadovaujamą jaunimo vaikinų (iki 20 metų) rinktinę. Tačiau vaikinai nesugebėjo penktą kartą jaunimo čempionatų istorijoje Lietuvai padovanoti medalių. Iš jų buvo laukiama vietos ketvertuke, o užimta tik devintoji vieta.

Svarbiausias visų amžiaus grupių rinktinių tikslas buvo išsilaikyti A divizione. Tą sėkmingai įvykdė šešios rinktinės. Išskyrus Stasio Žaliabarščio vadovaujamas šešiolikmetes, kurios Europos merginų jaunučių (iki 16 metų) krepšinio čempionate Graikijoje pralaimėjo visas šešerias rungtynes ir gali atsisveikinti su A divizionu. Pirmas trejas grupės rungtynes pralaimėjusios lietuvės dėl teisės likti divizione kovojo su trimis kitų grupių autsaiderėmis. Tačiau ir blogiausiųjų grupėje mūsų komanda buvo blogiausia: iš pradžių 37:51 pralaimėta bendraamžėms iš Baltarusijos, paskui 48:55 - lenkėms, o vakar 46:76 italėms.

Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) vadovai iš šios rinktinės nelaukė aukštų rezultatų, tačiau niekas netikėjo, kad jos gali atsisveikinti su Elito grupe. Juk Marijampolėje specialiai buvo sukurtas Lietuvos aukštojo merginų meistriškumo krepšinio centras (LAMMKC), kur krepšininkės visus metus specialiai buvo rengiamos Europos pirmenybėms. Projektas nepasitvirtino?

Apie šios vasaros jaunųjų krepšininkų pasirodymą LŽ kalbėjosi su LKF prezidentu Vladu GARASTU.

Jauniausios nuvylė

- Kaip vertinate mūsų jaunučių, jaunių ir jaunimo rinktinių pasirodymą šią vasarą vykusiose pirmenybėse?

- Viskas vyko sėkmingai. Vaikinai tapo Europos čempionais, vicečempionais, pasaulio čempionate septyniolikmečiai, žaisdami be centro Igno Ramašausko ir geriausio krašto puolėjo Tauro Jogėlos, užėmė ketvirtąją vietą. Kovoje dėl bronzos jie dviem taškais pralaimėjo Kanadai. Na, čia mūsiškių nelydėjo sportinė laimė.

Kiek blogiau pavyko Vitoldui Masalskiui, jo auklėtiniai užėmė devintąją vietą. Kai pagalvoji, kitoms sporto šakoms devintoji vieta būtų gerai, o mums jau lyg ir blogai.

Merginos taip pat gerai pasirodė - užimtos dvi šeštosios vietos. Tik kas dėl mūsų šešiolikmečių merginų... Įkūrėme LAMMKC - Lietuvos aukštojo merginų meistriškumo krepšinio centrą Marijampolėje. Sąlygos jaunosioms krepšininkėms treniruotis buvo fantastiškos: yra ir bendrabutis, ir maitinimas. Tokie krepšinio centrai - geras dalykas. Treneris aplinkiniuose rajonuose gali ieškoti ir rasti merginų, turinčių duomenų žaisti. Todėl nesame patenkinti jų pasirodymu Europos čempionate. Laukiame jų grįžtančių iš pirmenybių, tada kalbėsimės ir nuspręsime, ką toliau daryti.

Ne visi randa savo vietą

- Šešiolikmečiai ir aštuoniolikmečiai per pastaruosius metus pasirodo labai gerai. O dvidešimtmečių vaikinų užimtos vietos visąlaik prastesnės. Kaip tai galima paaiškinti?

- Kopiant į kalną oras retesnis. Vadinasi, reikia būti geriau pasirengusiam. Treniruotės, vykusios šešiolikmečių ir aštuoniolikmečių grupėse, jau nebetenkina tų, kurie nori eiti dar aukščiau. Reikia dirbti dvigubai geriau.

Jei manęs paklaustų, kas yra progresas krepšinyje, atsakyčiau taip: sugebėti žaisti greičiau ir tiksliau. O jei liksi prie ankstesnio režimo - netobulėsi. Reikia žaisti vyrų komandose su vyrais. O jei trinsiesi tarp jaunuolių - neprogresuosi. Tai ir yra didžiausia vaikinų, baigusių mokyklą, problema - toliau žaisti neatsiranda vietos. Jie tampa savarankiški: vieni pradeda studijuoti, kiti išvažiuoja į užsienį. Taip netenkame žaidėjų. Bet juk negali visi būti krepšininkais ar smuikininkais.

Manau, šiuo atveju didelis vaidmuo turi būti skirtas Kauno "Žalgiriui" ir Vilniaus "Lietuvos rytui". Pavyzdys - "Lietuvos ryto" dublerių komanda "Perlas". Subūrė jaunus žaidėjus ir jie tarp vyrų atrodo gražiai. To trūksta Kaune. Mes ne Kinija, mums brangus kiekvienas krepšininkas.

"Pinigų diktatūra"

- Pastaruosius kelerius metus šešiolikmečiai lipa ant prizininkų pakylos. Tai rodo, kad šios amžiaus grupės krepšinis Lietuvoje nepriekaištingai sutvarkytas?

- Mes turime Moksleivių krepšinio lygą, nemažai moksleivių rungtyniauja Nacionalinės krepšinio lygos komandose. Vadinasi, ir varžybų, ir treniruočių jie turi pakankamai. Aštuoniolikmečiai šiemet laimėjo auksą. Reiškia, jie per porą metų išlaikė meistriškumą. Tačiau, kaip minėjau, blogi dalykai prasideda baigus vidurinę mokyklą. Tada visi išsivaikšto.

Pavyzdžiui, jaunasis Donatas Motiejūnas. Neliko Lietuvoje, išvyko žaisti į Italiją, nes ten geriau moka. Dabar daug lemia dideli pinigai. Šiuos laikus vadinu "pinigų diktatūra".

Į vyrus - tik vienetai

- Ar įmanoma numatyti, kurie iš dabartinių šešiolikmečių ir aštuoniolikmečių taps aukšto lygio žaidėjais? Ar jums savo laiku pavykdavo nuspėti?

- Mažas procentas jų lieka krepšinyje. Dabar žiūriu į šešiolikmečius ir svarstau, kuris iš jų žais vyrų rinktinėje. Tikrą rezultatą parodo vyrų rinktinė - Lietuvos vizitinė kortelė. Užpernai mūsų jaunimas pelnė keturias prizines vietas. Tačiau vyrai sužaidė blogai ir visi jaunųjų laimėjimus iškart pamiršo - nėra krepšinio Lietuvoje.

Iš dabartinių aštuoniolikmečių, laimėjusių auksą, duok Dieve, kad bent trys keturi atsidurtų vyrų rinktinėje. Būna taip, kad nėra komandos, tačiau du geri krepšininkai atsiduria vyrų rinktinėje. O būna, kad yra nuostabi komanda, laimi medalius, bet į vyrų rinktinę niekas taip ir nepatenka.

- Prieš 16 metų mūsų šalies jauniai pirmąkart tapo Europos čempionais. Iš jų vienintelis Šarūnas Jasikevičius įsitvirtino vyrų rinktinėje.

- O juk toje auksinėje jaunių rinktinėje buvo daugiau gerų žaidėjų - Andrius Jurkūnas, Kęstutis Marčiulionis, Kęstutis Šeštokas. O rinktinėje įsitvirtino tik Š.Jasikevičius. K.Marčiulionį dar buvau paėmęs į vyrų rinktinę, su kuria Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse iškovojome bronzos medalius.

A.Jurkūno tėtis sakė: "Mano sūnus iš krepšinio duonos nevalgys, jis dirbs." O pasirodo, Andriaus duona tapo krepšinis. Buvau jį įtraukęs į vyrų rinktinės kandidatų sąrašą 2000-aisiais. Bet jei rimtai būtų žiūrėjęs į krepšinį, galėjo daug pasiekti. Duomenų turėjo, tikras sunkusis krašto puolėjas. Bet reikėjo su juo dirbti, o to niekas nedarė.

Man Aleksandras Gomelskis savo laiku yra pasakęs: "Vladai, jei tu neparengsi sau žaidėjo, kitas tau jo neparengs."

Anksčiau į JAV dauguma lietuvių vykdavo mokytis ir žaisti krepšinį. Kiek jų ten buvo ir kiek tapo gerais krepšininkais? Tik Darius Songaila. Amerikoje įsitvirtinti sudėtinga. Ten su komanda lankiausi penkiolika kartų, mačiau, kaip viskas vyksta. Ir ne visi randa savo vietą bandydami žaisti NBA. Blogi pavyzdžiai - Arvydas Macijauskas ir Š.Jasikevičius. O kai Arvydas Sabonis nuvyko žaisti į Portlendo "Trail Blazers", pasakė, kad jam seniausiai reikėjo Amerikoje rungtyniauti. Jis įsivaizdavo, kad Amerikoje žaidėjai daug dirba, o pasirodė, kad ten tik žaidžiama. "Vienas malonumas, - sakė jis. - Per treniruotes lengvai pamėtai. Per rungtynes sėdžiu, žinau, kad man bus skirta 20 minučių pažaisti."

Išgelbės individualus darbas

- Ar verta dabartinius perspektyvius krepšininkus kaip Jonas Valančiūnas iškart imti į vyrų rinktinę ir išbandyti?

- Manau, iš žaidėjo reikėtų daugiau reikalauti. Jam aštuoniolika, į krepšinį atėjo vėlai. Ir vidurio puolėjas turi turėti didesnį žaidimo vienas prieš vieną, metimo kabliais kaire ir dešine ranka, perdavimo, mokėjimo atsidengti arsenalą. Tik individualus darbas gali išgelbėti. Bet nepaneigsime, kad J.Valančiūnas buvo 50 proc. komandos. Kiek jis kamuolių atkovodavo! Ir A.Sabonis po 20 kamuolių sugriebdavo. Spaudoje dabar mėgstama lyginti - J.Valančiūnas tai antras Sabonis. Manau, to nereikėtų daryti. Antro Sabonio nebus. Kaip ir antro Luciano Pavarotti. Jis bus Valančiūnas. Ir iš Sabonio, kuris yra šimtmečio žmogus, Jonas gali tik pasimokyti. J.Valančiūnas turi kelti meistriškumą ir rimtai žaisti.

Lietuvos rinktinių pasirodymas

1 vieta - vaikinų jaunių rinktinė

Europos vaikinų jaunių (iki 18 metų) čempionatas Vilniuje (Lietuva) liepos 22 - rugpjūčio 1 d.

Rezultatai:

Lietuva - Ukraina 81:61

Lietuva - Lenkija 87:66

Lietuva - Slovėnija 90:68

Lietuva - Prancūzija 104:63

Lietuva - Ispanija 77:58

Lietuva - Latvija 78:75

Ketvirtfinalis: Lietuva - Graikija 84:51

Pusfinalis: Lietuva - Serbija 67:66

Finalas: Lietuva - Rusija 90:61

Vyriausiasis treneris - Kazys Maksvytis

2 vieta - vaikinų jaunučių rinktinė

Europos vaikinų jaunučių (iki 16 metų) čempionatas Bare (Juodkalnija) rugpjūčio 5-15 d.

Rezultatai:

Lietuva - Prancūzija 46:66

Lietuva - Danija 92:47

Lietuva - Graikija 63:66

Lietuva - Serbija 74:76

Lietuva - Kroatija 68:78

Lietuva - Italija 80:61

Ketvirtfinalis: Lietuva - Juodkalnija 56:55

Pusfinalis: Lietuva - Turkija 80:65

Finalas: Lietuva - Kroatija 52:80

Vyriausiasis treneris - Arūnas Visockas

4 vieta - vaikinų jaunių rinktinė

Pasaulio vaikinų jaunių (iki 17 metų) čempionatas Hamburge (Vokietija) liepos 2-11 d.

Rezultatai:

Lietuva - Kinija 85:72

Lietuva - JAV 66:102

Lietuva - Egiptas 97:77

Lietuva - Serbija 74:71

Lietuva - Argentina 74:71

Lietuva - Vokietija 73:61

Ketvirtfinalis: Lietuva - Lenkija 65:75

Dėl 3 vietos: Lietuva - Kanada 81:83

Vyriausiasis treneris - Darius Dikčius

6 vieta - merginų jaunių rinktinė

Europos merginų jaunių (iki 18 metų) čempionatas Poprade (Slovakija) liepos 29 - rugpjūčio 8 d.

Rezultatai:

Lietuva - Lenkija 62:55

Lietuva - Latvija 79:51

Lietuva - Italija 54:72

Lietuva - Ukraina 95:66

Lietuva - Prancūzija 69:64

Lietuva - Turkija 65:80

Lietuva - Slovėnija 76:82

Lietuva - Ukraina 73:67

Lietuva - Rusija 64:78

Vyriausiasis treneris - Aurimas Jasilionis

6 vieta - merginų jaunimo rinktinė

Europos merginų jaunimo (iki 20 metų) čempionatas Liepojoje (Latvija) liepos 15-25 d.

Rezultatai:

Lietuva - Baltarusija 74:56

Lietuva - Rumunija 77:36

Lietuva - Turkija 62:64

Lietuva - Serbija 63:57

Lietuva - Ispanija 68:80

Lietuva - Italija 72:54

Lietuva - Prancūzija 61:69

Lietuva - Serbija 63:59

Lietuva - Ukraina 64:82

Vyriausioji trenerė - Ramunė Kumpienė

9 vieta - vaikinų jaunimo rinktinė

Europos vaikinų jaunimo (iki 20 metų) čempionatas Zadare (Kroatija) liepos 8-18 d.

Rezultatai:

Lietuva - Juodkalnija 72:63

Lietuva - Turkija 85:69

Lietuva - Serbija 69:80

Lietuva - Graikija 70:75

Lietuva - Latvija 72:75

Lietuva - Ukraina 100:65

Lietuva - Slovėnija 74:72

Lietuva - Italija 74:73

Vyriausiasis treneris - Vitoldas Masalskis

13-16 vietos - merginų jaunučių rinktinė

Europos merginų jaunučių (iki 16 metų) čempionatas Ptolemaidoje ir Kozanyje (Graikija) rugpjūčio 12-22 d.

Rezultatai:

Lietuva - Švedija 55:61

Lietuva - Suomija 48:50

Lietuva - Rusija 39:88

Lietuva - Baltarusija 37:51

Lietuva - Lenkija 48:55

Lietuva - Italija 46:76

Lietuva - Baltarusija (20 dieną)

Lietuva - Lenkija (21 dieną)

Lietuva - Italija (22 dieną)

Vyriausiasis treneris - Stasys Žaliabarštis

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"