Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Krepšinio rinktinę stiprina saulės baterijos

 
Fizinio rengimo pratybose.
Fizinio rengimo pratybose. Deniso Nikitenkos nuotrauka

Nuo pirmadienio Palangoje pradėję rengtis Europos vyrų krepšinio čempionatui nacionalinės rinktinės kandidatai juokauja, kad pajūrio saulė įkraus jų „baterijas“.

Rinktinė pajūrio kurorte stiprės fiziškai iki liepos 22-osios. Dauguma sportininkų į saulėtąjį pajūrį atvyko su antrosiomis pusėmis. Tokia tradicija nepatinka vyriausiajam rinktinės treneriui Jonui Kazlauskui. Kituose pasirengimo etapuose Klaipėdoje ir Kaune žmonos nebelydės krepšininkų.

Poilsiautojai puošiasi

Apie tai, kad krepšinio rinktinė pradėjo rengtis rugsėjo 4-24 dienomis Slovėnijoje vyksiančiam Europos čempionatui, galima įtarti ir iš poilsiautojų. Kurorto gatvėse šią savaitę padaugėjo žmonių, vilkinčių marškinėlius su krepšinio arba nacionaline simbolika.

"Vanagupės" viešbutyje jau apsigyveno Robertas Javtokas, Linas Kleiza, Martynas Gecevičius, Martynas Pocius, Mindaugas Kuzminskas, Renaldas Seibutis, Mantas Kalnietis, Jonas Mačiulis, Donatas Motiejūnas, Tomas Delininkaitis ir Darjušas Lavrinovičius. Dar laukiama atvykstančių Kšištofo Lavrinovičiaus (turėtų pasirodyti šiandien), Ado Juškevičiaus, Vytenio Čižausko (abu su Lietuvos studentų komanda universiadoje vakar užėmė 5 vietą) ir Jono Valančiūno (žaidžia NBA vasaros lygoje).

Palangos centriniame stadione per fizinio pasirengimo treniruotę vakar iš ryto sportininkai buvo gana santūrūs, tačiau atsipalaidavę. Dauguma teigė, kad šiemet pasirengimas Senojo žemyno pirmenybėms yra malonesnis nei prieš dvejus metus, kai čempionatas vyko Lietuvoje. Tuomet rinktinei vadovavo Kęstutis Kemzūra. Pasak krepšininkų, dabar nekeliamas ažiotažas, ir žiniasklaidos dėmesys saikingas.

Po ilgokos pertraukos prie rinktinės vairo vėl stojęs Jonas Kazlauskas vakar pasidalijo savo įžvalgomis su žurnalistais.

Brolis prisijungs

- Kokia situacija dėl K.Lavrinovičiaus?

- Įvyko nesusikalbėjimas su Lietuvos krepšinio federacija, nes Kšištofas man skambino pirmadienį ir sakė, kad atvyks į rinktinę. Paaiškino, kodėl vėluoja. Krepšininko laukiame ketvirtadienį rytinėje treniruotėje.

– Kaip rengsitės čempionatui, ką akcentuosite?

– Dabar nebėra tokių ilgų pasirengimų kaip anksčiau. Kaltas blogai sudėliotas tvarkaraštis. FIBA turėtų imtis šio klausimo ir viską sutvarkyti. Pasirengimai kiekvienais metais vis trumpėja. Palangoje daugiausia dėmesio skirsime fiziniam pasirengimui (pratyboms vadovauja Sigitas Kavaliauskas - red.). Antrajame etape jau treniruosimės ir salėje - važinėsime į Klaipėdą. Vėliau vyksime į Kauną, ten darbas vyks tik salėje.

Žurnalistai šturmuoja po ilgos pertraukos prie rinktinės vairo vėl stojusį J.Kazlauską. / Eimanto Chochlovo ("Vakarų ekspresas") ELTA nuotrauka
Žurnalistai šturmuoja po ilgos pertraukos prie rinktinės vairo vėl stojusį J.Kazlauską. / Eimanto Chochlovo ("Vakarų ekspresas") ELTA nuotrauka

– Kada paaiškės galutinis dvyliktukas?

– Tikriausiai pačioje pabaigoje. Turi būti konkurencija, be to, žaidėjai gali patirti traumų. Neverta skubėti, nes galima apsijuokti. Kai kuriems jauniems žaidėjams yra puiki galimybė tobulėti su geriausiais krepšininkais ir tikėtis ateityje žaisti rinktinėje. Antra vertus, nebesame tokie vargšai, kad taupytume kiekvieną litą ir mažintume kandidatų iki minimumo. Nebėra būtinybės žaisti kuo daugiau rungtynių išvykoje. Mat ten varžovai sumoka kelionės ir gyvenimo išlaidas. Turime puikias sąlygas ir galime ruoštis Lietuvoje.

– Šiame čempionate atsisako žaisti daug pajėgių žaidėjų. Ar dėl to pirmenybės bus silpnesnės?

– Aš kaltinu tvarkaraštį. Ar įsivaizduojate, kad futbole koks žaidėjas atsisakytų padėti rinktinei? Juk lauktų didelės baudos. Dėl to krepšinis ir yra nuostolingas, nes už tai atsakingi žmonės neatlieka savo darbo. Jeigu būtų potvarkis, kad žaidėjas du mėnesius skiria rinktinei, o mėnesį – poilsiui, atsisakymų nebūtų. Kol FIBA Europe ir FIBA nesutars tarpusavyje, nieko gero nebus.

Sąlygos - karališkos

– Kodėl nusprendėte pasikviesti tik 15 kandidatų?

– Nėra prasmės daugiau kviestis, nes pasirengimas bus labai trumpas. Dabar yra taip: tris dienas dirbame, viena - laisva. Jei pakviesčiau dar kelis krepšininkus ir po septynių dienų juos "atkabinčiau", kam tai būtų naudinga? Niekam. Jei ruoštumėmės ilgiau, tuomet būtų naudinga žaidėjams, nes jie nemažai pasisemtų iš geriausių partnerių bei trenerių. Dabar to nėra.

- Kodėl pasirinkote V.Čižauską?

- Nes labai trūksta įžaidėjų - reikia žiūrėti į ateitį. Šarūnas Vasiliauskas yra labai talentingas įžaidėjas, bet jis turi minusą - trūksta ūgio. Mums reikia galingų įžaidėjų.

– Kas šiuo metu kelia didžiausią galvos skausmą?

– Kol kas galvos neskauda. Dar tik pradžia. Po tiek laiko sugrįžęs žiūriu ir vertinu. Dirba aukšto lygio treneriai, daktarai. Žaidėjams viskas paduota, viskuo pasirūpinta. Kaip geriausiuose pasaulio klubuose ir rinktinėse. Galbūt dabar ir pradėsime tai, ką esu sugalvojęs, ką pasiūlys asistentai. O kai prasidės rungtynės, pamatysime, kas kels didžiausią galvos skausmą.

– Kaip manote, kas J.Valančiūnui naudingiau šiuo metu - rengtis Palangoje ar žaisti NBA vasaros lygoje?

– Nemanau, kad vasaros lyga labai rimta. Kartais jauniems žaidėjams reikia pasižaisti, reikia pasijusti lyderiais. Psichologiškai tai labai gerai. Kol jo nebus, nieko ypatingo nenuveiksime. Nematau čia nei didelio pliuso, nei didelės tragedijos.

Anksčiau žmonos padėdavo

– Prieš pirmąją rinktinės stovyklą turėjote žaidėjams tam tikrų reikalavimų?

– Sakiau, kad čia nėra poilsio stovykla. Čia – šalis, kuri mums daug davė, mus daug ko išmokė, padarė žmonėmis, ir turime jai atiduoti duoklę. Jeigu mes atvažiuojame čia, tai turime gražiai atrodyti. Sakiau vyrams, kad čia ne klubas, kur sukasi dideli pinigai. Jeigu norite - dirbame, nenorite – atsisveikiname. Visi noriai sutiko dirbti.

- Į kitą stovyklą vėl leisite žmonas atsivežti?

- Tikrai ne. Seniai nebuvau Lietuvoje - gal čia tokia tradicija atsirado dėl žmonų. Anksčiau žmonos stovyklose žaidėjus kontroliuodavo. Bet šuniukų mados tikrai nebuvo...

- Gerai ar ne jau grupės varžybose susidurti su Balkanų šalių krepšininkais, su kuriais visada vyksta principinės kovos?

- Mūsų grupė labai sunki. Kovosime su buvusios Jugoslavijos valstybių komandomis. Jos žais beveik namie, nes daugelis turi kontraktus su Slovėnijos klubais.

M.Kalnietis gerai pailsėjo

Po ilgesnės pertraukos į Lietuvą grįžęs Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“ ir Lietuvos rinktinės pagrindinis įžaidėjas Mantas Kalnietis duodamas interviu LŽ pripažino, jog kalbėti apie rinktinės žaidimo braižą dar per anskti, tačiau žvelgdamas į kandidatų sąrašą prognozavo greitą ir mobilų žaidimą.

- Kaip leidote atostogas?

- Trys savaitės buvo gryno poilsio. Ne taip kaip pernai: vos baigėme klubų sezoną, iškart pasirengimas olimpiadai, paskui – olimpinės žaidynės... Buvome su žmona užsienyje, pajūryje, aplankėme draugus, gimines. Nieko ypatingo neveikiau.

- Su Pauliumi Jankūnu visada būdavote puikus tandemas, tačiau dėl peties traumos šį kartą jo nebus rinktinėje. Tai didelis praradimas?

- Tai didelė netektis komandai, Paulius – nuostabus žaidėjas, galintis ir gynyboje dengti daug žmonių, ir puolime jis turi stiprių savybių. Tai ne tik man yra netektis. Visiems. Bet jis negali rizikuoti karjera ir turi pasveikti. Pauliaus pozicijoje žaidžia ir L.Kleiza, ir D.Motiejūnas, ir pagaliau J.Valančiūnas – centras.

Komandos dar nėra

- Dirbti su J.Kazlausku pačiam anksčiau neteko, bet gal jam sugrįžus į rinktinę pajutote naujų vėjų?

- Dabar vyksta fizinio pasirengimo treniruotės, tad sunku ką nors pasakyti. Treneris pasakė savo norus. Atvažiavome dirbti, visi nori geriausių rezultatų. Su botagu mūsų nesaugo...

Mantas Kalnietis (centre). / Eimanto Chochlovo ("Vakarų ekspresas") ELTA nuotrauka
Mantas Kalnietis (centre). / Eimanto Chochlovo ("Vakarų ekspresas") ELTA nuotrauka

- Kokie tikslai keliami rinktinei?

- Su mumis apie tai niekas nekalbėjo. Jei jau atvykome - kausimės dėl medalių, antraip nevertėtų čia važiuoti ir stengtis. Mūsų tikslai - rengtis ne draugiškoms varžyboms, o kovoms Europos čempionate.

- Jums vėl teks pagrindinio įžaidėjo vaidmuo, esate tam pasirengęs?

- Atvažiuos dar studentų rinktinės vyrukai, o ir T.Delininkaitis žaidžia šioje pozicijoje.

- Ar jaučiate kartėlį po ne itin sėkmingų 2011-ųjų Europos čempionato ir Londono olimpinių žaidynių? Pastarąjį sykį rinktinė medaliais džiaugėsi tik 2010-aisiais, kai pasaulio čempionate iškovojo bronzą.

- Kasmet tas pats... Norisi maksimumo. Stengiuosi negalvoti apie praeitį, o susikoncentruoti į tai, kas vyksta dabar.

- Kuo išskirtinė ši rinktinė?

- Sunku pasakyti. Iš vadinamųjų veteranų yra tik Robinis (R.Javtokas) ir broliukai (D. ir K.Lavrinovičiai). Yra daug mano metų žaidėjų, kuriems 26-27-eri, kurie jau patyrė šilto ir šalto. Dar - NBA žaidžiantys Jonas su Donatu. Popieriuje sudėtis labai neblogai atrodo, o kaip bus, kai visi susiburs, sunku prognozuoti. Dar nesame komanda, tik atskiri žmonės.

Suplyšusio batelio likimas

- Jūsų kolegos į Palangą atvyko ne tik su žmonomis - ir su augintiniais. Ir jūs būsite ne vienas?

- Šunų labai nemėgstu... O žmona jau atvažiavo.

- Nors apie praeitį stengiatės negalvoti, vienas epizodas jau tapo legenda. Kai 2010-ųjų pasaulio čempionato rungtynėse su ispanais išmesdamas kamuolį iš užribio „sienele“ sužaidėte su Ricki Rubio, tarsi pasityčiojote iš jo...

- Prisimenu labai gerai tą momentą. Ten nebuvo jokio tyčiojimosi, tiesiog esu ne kartą taip daręs. Žinoma, oficialiose tokio aukšto lygio varžybose šį triuką atlikau pirmą kartą. Bet tai buvo žaidybinis epizodas, labai nemalonus R.Rubio. Tai tikrai nebuvo noras pasityčioti.

- Kur dabar yra sportinis batelis, kurį suplėšėte ant pažeisto parketo per pasaulio čempionato rungtynes dėl bronzos su serbais?

- Ant to bato po varžybų, kai jau laimėjome medalius, pasirašė visi mano komandos draugai. Jis saugomas pas mamą kaip čempionato trofėjus. Dulkes tik nuvalau kartais... Šis sportinis batelis bus visą laiką su manimi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"