Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Karčią piliulę ukrainiečiai nurijo drauge

 
2012 06 21 8:24

Europos futbolo čempionatas - didžiulė fiesta. O kai jame žaidžia šeimininkų rinktinė, šalies miestai prisipildo nepakartojamos šventiškos futbolo atmosferos.

Specialiai LŽ iš Kijevo

Ukrainai, kaip ir Lenkijai, šis Europos čempionatas baigėsi liūdnai. Antradienio vakarą Ukraina Donecke D grupės rungtynėse 0:1 pralaimėjo Anglijai ir baigė pasirodymą turnyre jau po grupės varžybų. Šias rungtynes nutariau stebėti Kijevo fanų zonoje - panirti į šimtatūkstantinę geltonų-mėlynų aistruolių jūrą ir būti jos dalimi.

Į skirtingas puses

Ukrainos komandos rungtynių dieną Kijevas prisipildo geltonos ir mėlynos spalvų nacionalinės rinktinės marškinėliais vilkinčių žmonių. Prieš pat rungtynes tokio aprangos kodo minia akimis nebeaprėpiama.

Šiomis dienomis Ukrainos sostinę spirgina karštis. Pirmadienį čia buvo 36, antradienį "nukrito" iki 34 laipsnių - į Kijevą atėjo tikroji vasara. Pagrindines miesto centro gatves nuolat laistė vandenvežiai, nes asfaltas dar labiau kaitino temperatūrą. Gatvėse patruliuojantys milicininkai ir kariškiai priminė kankinius. Įsispraudę į ankštas ilgomis rankovėmis uniformas, su sunkiomis liemenėmis, beretėmis ir ilgaauliais batais jie nepaliaujamai braukė prakaitą.

Vakarop stebiu keistą vaizdą - visi ukrainiečiai traukia ne į Olimpinį stadioną, o priešinga kryptimi - į netoliese esančią fanų zoną. Į stadioną keliauja gerokai mažesnė minia - čia vyksianti Švedijos ir Prancūzijos dvikova rūpi tik šių rinktinių gerbėjams. Ir tiems, kurie pasinaudojo galimybe pabūti EURO 2012 sūkuryje. Rungtynių dieną patekti į švedų ir prancūzų rungtynes buvo siūloma vos už 40 grivinų (12 litų)... Kaina juokinga, bet tokia ukrainiečių politika pasiteisina - stadione susirenka 63 tūkst. žiūrovų ir progą pasimėgauti aukščiausio lygio futbolu gauna netgi tie, kurie paprastai negali sau to leisti dėl lėšų stygiaus. Čia norėtųsi prisiminti Lietuvos futbolo federacijos kainų politiką. Šią savaitę prasidėjo prekyba abonementais į pasaulio čempionato atrankos rungtynes. Paketo kaina - 253 litai. Taigi, kiekvienos rungtynės su elitui nepriskiriamomis Graikijos, Slovakijos, Bosnijos, Latvijos ir Lichtenšteino komandomis įvertintos mažiausiai 50 litų. Niekam nerūpi, kad stadionas būtų pilnas - lietuvis visuomet pirmiausia lupdavo skūrą saviems ir tik vėliau susimąstydavo apie bendrus interesus.

Judame toliau. Artėjant prie fanų zonos, minia didėja. Kai kurie dar spėja užbėgti į greito maisto kavines pasistiprinti.

Ką šiandien išpranašavo Funtikas? Tai - ukrainiečių užauginta kiaulė, kuri specialiai įrengtame garde Kijeve prieš kiekvienas rungtynes spėja jų baigtį, pasirinkdama maistą iš komandų vėliavomis papuoštų indelių. Kai 2010 metų pasaulio čempionate vokiečiai išgarsėjo su aštuonkoju orakulu Pauliu, visas pasaulis dabar bando daryti ką nors panašaus. Ar kiaulė iškrės kiaulystę ukrainiečiams? Šį kartą ne - Funtikas mielai puola prie dribsnių dubens, papuošto Ukrainos vėliava. Tokiais žaidimais tikintys aistruoliai lengviau atsikvepia.

Jaudinanti akimirka

Visa aistruolių zona aidi nuo ugningų Ruslanos dainų. Ji - jaunosios Ukrainos kartos numylėtinė. Vėliau koncerto vedėjai mėgina atlikti įmantrų motyvą su minia, ragindami sutartinai mojuoti rankomis ir mokydami skanduotės žodžių. "Kuo mes prastesni už Varšuvos fanų zoną?" - publiką bando įaudrinti vedėjai. Vienas, antras bandymas - nieko įspūdingo. Atrodo, šį kartą sumanymas nepavyks. Daugiau vedėjai ir nesistengia. Ką čia šokdinsi publiką, kai laukia rungtynės, kuriose būtina tik pergalė.

Užtat kai didžiuliuose ekranuose pasirodo Ukrainos rinktinę pristatantis Andrijus Ševčenka, minia sprogsta iš džiaugsmo ir garsas tikriausiai pasiekia net Varšuvą. A.Ševčenka Ukrainoje - kaip Arvydas Sabonis ar Virgilijus Alekna pas mus. Pasididžiavimo simbolis. Deja, Ševa rungtynes pradės ant atsarginių suolo - jam atsinaujino kelio trauma.

Dar kelios minutės ir aistruolių zona paversta 1,2 km ilgio 8 eismo juostų Chreščiatiko gatvė jau sklidina. Prisiminus pustuštes bedvases aistruolių zonas Lietuvoje "EuroBasket 2011" metu, apima sveiko pavydo jausmas.

Sunku pasakyti, kiek tiksliai žiūrovų susirinko Chreščiatike antradienio vakarą. Pasak Ukrainos spaudos - 140 tūkstančių. Bet kai ši minia prieš rungtynes užtraukė Ukrainos himną, per kūną ilgai bėgiojo šiurpuliukai. Vaizdas, už kurį tikras ukrainietis paaukotų daug. Vaizdas, kuris suvirpina net lietuvio širdį. Gatvėje daug žmonių, pasipuošusių nacionaliniais drabužiais. Matėte ką nors panašaus prie Vilniaus rotušės per Lietuvos krepšinio rinktinės transliacijas?

Netikėta pažintis

Prasidėjus rungtynėms, gyvenimas Kijeve sustojo. Visi įniko į monitorius ir mintimis transformavosi į stadioną. Nors čia vėlus vakaras, termometro stulpelis rodo 28 laipsnius karščio. Žmonės gaivinasi iš barų šluodami alų. Padavėjai vos spėja suktis ir neturi laiko dirstelti į ekranus.

Vis dėlto kijeviečiai neslėpė apmaudo, kad rinktinė antras rungtynes iš eilės žaidžia toli nuo Ukrainos širdies, 700 km į rytus nutolusiame šachtininkų mieste Donecke.

"Dievulėliau! Eik, pirmyn! - Olegui Gusevui ėmus "trinti" kamuolį, surinka su visa šeima stebėti rungtynių atėjusi moteris. Ir pasigirdus anglų aistruolių būgnams bei trimitams, garsiai priduria: "Kaip sunku mūsiškiams ten. Niekas jų nepalaiko. Ir kas gi sugalvojo dvejas rungtynes Donecke?"

Minia eina iš proto kiekvieną sykį, Ukrainos futbolininkams kirtus aikštės vidurį. Jei galėtų, ant pečių parsineštų modernųjį "Donbass" stadioną į Kijevą...

Besisukiodamas minioje sulaukiu staigmenos. Išgirstu balsą, kuris priverčia krūptelėti.

"Ne kasdien čia pamatysi žmogų su užrašu "Lietuva" ant marškinėlių", - stebisi kažkas už nugaros. Atsisuku - veide draugiška šypsena. Štai taip šimtatūkstantinėje minioje lietuvis sutiko lietuvį. Mano naujas pažįstamas vardu Audrius. Jis čia - su žmona Saule ir maža dukrele. Kijeve gyvena šeštus metus, turi savo verslą. Kelioms minutėms pamiršę futbolą grįžtame "prie reikalo". Audrius su Saule ukrainiečius palaiko kaip saviškius. "O kaip jų nepalaikysi - jie ir yra savi", - šypsosi.

Pirmas kėlinys baigėsi. Kijevas ploja saviškiams. Gerai, bet reikia įvarčio...

Vos prasidėjus antrajam, mieste nuaidi nusivylimo atodūsis. Wayne'as Rooney. Žmogus, praleidęs pirmąsias dvejas rungtynes dėl diskvalifikacijos, taria savo žodį dabar. Anglija pirmauja 1:0. Nieko baisaus, prieš akis dar visas kėlinys.

Ukrainos rinktinė stengiasi iš paskutiniųjų. Ir pagaliau - po Marko Devičiaus smūgio kamuolys kerta vartų liniją. Chreščiatike - masinė euforija, visi šokinėja iš laimės. Ir lyg perkūnas iš giedro dangaus - įvartis neįskaitomas. Kas čia dabar? Kokia gėda - teisėjo asistentas už vartų nepastebi, kad kamuolys kirto liniją, nors tai jo tiesioginės funkcijos. Apmaudu, bet nieko nebepakeisi. Fanų zonoje ukrainiečiai stipriau apkabina ir bučiuoja antrąsias puses, kurios, atrodo, tuoj apsipils ašaromis.

Laikas bėga, įtampa didėja. Ir štai į aikštę įeina A.Ševčenka. Merginos klykia iš džiaugsmo. Ševa nepaiso kelio skausmų. Paskutinė viltis. Dabar arba niekada, nes Ševa tuoj baigs karjerą rinktinėje.

Niekada... Anglai atsimušinėjo be priekaištų.

Švedai atkuto

Rungtynių pabaigoje minia pamažu skirstosi. Greta aistruolių zonos milicininkai ir taksistai, suvirtę į mašinas, ištempę ausis klausosi besibaigiančios radijo transliacijos. Jų veiduose matyti, kad Ukraina šiandien buvo silpnesnė.

Kijevą apgaubia liūdesio migla. Ukrainos rinktinė pradėjo čempionatą puikia pergale prieš švedus, tačiau vėliau turėjo pripažinti prancūzų ir anglų pranašumą.

Tyla mieste trunka neilgai. Ją užpildo iš stadiono į fanų zoną grįžtantys linksmai griaudėjantys švedai. Jų rinktinė Olimpiniame stadione ką tik netikėtai 2:0 nugalėjo prancūzus. Nors šios rungtynės skandinavams nieko nelėmė, jiems tai tapo moraline pergale po dviejų nesėkmių pirmuose turuose. Be to, švedai nubloškė prancūzus į antrąją vietą D grupėje, todėl ketvirtfinalyje jiems teks kautis su pasaulio ir Europos čempionais ispanais.

O ramūs kijeviečiai sliūkina namo, užleisdami teritoriją nepailstantiems linksmybių mėgėjams švedams. Bet ir jie čia neužsibus - čempionatas jų komandai baigtas. Ukrainiečiai skirstėsi nusiminę, bet situacijos nedramatizavo. Suprato, kad Anglija ir Prancūzija šiandien pajėgesnės. Tačiau be Ukrainos likęs čempionatas bus kitoks, praras savo žavesį...

STATISTIKA

D GRUPĖ

Anglija - Ukraina 1:0 (0:0).

Doneckas, 48 700 žiūrovų. Teisėjas - Viktoras Kassai (Vengrija).

Įvartis - Wayne'as Rooney (48).

Švedija - Prancūzija 2:0 (0:0).

Kijevas, 63 010 žiūrovų. Teisėjas - Pedro Proenca (Portugalija).

Įvarčiai - Zlatanas Ibrahimovičius (54), Sebastianas Larrsonas (90).

1. Anglija    2    1    0    5:3    7

2. Prancūzija    1    1    1    3:3    4

3. Ukraina    1    0    2    2:4    3

4. Švedija    1    0    2    5:5    3

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"