Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Jaunimo krepšinio rinktinių skauduliai

 
Vienas didžiausių šalies talentų Tadas Sedekerskis Europos U16 čempionate pagal rezultatyvumą užėmė antrąją vietą.
Vienas didžiausių šalies talentų Tadas Sedekerskis Europos U16 čempionate pagal rezultatyvumą užėmė antrąją vietą. fibaeurope.com nuotrauka

Nuo 2003-iųjų mūsų merginų ir vaikinų krepšinio rinktinės kasmet iš Europos arba pasaulio čempionatų grįždavo su medaliais. Šiemet tradicija buvo sulaužyta.

Geriausiai šiemet pasirodė dvidešimtmečiai, Europos pirmenybėse Graikijoje likę penkti. Septintąją vietą Senojo žemyno pirmenybėse užėmė Lietuvos aštuoniolikmečiai. Jaunučiai, iš kurių bene daugiausia tikėtasi, Europos čempionate Latvijoje buvo tik dešimti. Merginų rinktinių rezultatai dar liūdnesni: aštuoniolikmetės Europoje liko tryliktos, o šešiolikmetės ir dvidešimtmetės nesugebėjo išsikapstyti iš B diviziono.

Todėl neatsitiktinai Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) vykdomojo komiteto posėdyje įvairių šalies jaunimo rinktinių rezultatai oficialiose „FIBA Europe“ varžybose įvertinti kritiškai. Tik dvidešimtmečių vaikinų pasiekta penktoji vieta Europos čempionato A divizione įvertinta teigiamai.

Mindaugas Špokas: „Vaikai neturi savęs pervertinti – nė vienas iš jų neturi svajoti apie NBA, jei dar nepabuvo nacionalinėje rinktinėje.“/LŽ archyvo nuotrauka
Mindaugas Špokas: „Vaikai neturi savęs pervertinti – nė vienas iš jų neturi svajoti apie NBA, jei dar nepabuvo nacionalinėje rinktinėje.“/LŽ archyvo nuotrauka

Karta kartai nelygu

Kas atsitiko, kad vyrų ir moterų rinktinių pamaina šiemet į namus grįžo tuščiomis? To pasiteiravome Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinio sekretoriaus Mindaugo Špoko.

– Federacijos užduotis – parengti žaidėjus nacionalinėms vyrų ir moterų rinktinėms. O jaunimo rinktinių tikslai tokie: vaikinai turi neiškristi iš A diviziono ir būti konkurencingi.

Mus labiau baugina merginų situacija. Nesakau, kad tai tragedija, bet kažkas daroma ne taip: arba ne taip krepšininkės motyvuojamos, arba ne tokia yra žaidėjų atranka.

Mūsų strategija tokia: reikia personalijų, kurios papildytų suaugusiųjų rinktines. Ir jau dabar kiekvienoje jaunimo rinktinėje matome perspektyvų augantį jauną atletą, kuris papildys tiek nacionalinę moterų, tiek nacionalinę vyrų komandą. Svarbiausia, kad tie talentai nepradingtų ir turėtų motyvacijos toliau kabintis į krepšinį.

Pasitelksiu porą pavyzdžių. 1992 metais gimusių vaikinų karta nei Europoje, nei pasaulyje neturėjo konkurentų. Kas iš šios kartos papildė nacionalinę rinktinę? Tik Jonas Valančiūnas.

Kita karta - 1989 metais gimę vaikinai. Iš jų vyrų rinktinėje matėme net keturis žaidėjus – Šarūną Vasiliauską, Adą Juškevičių, Mindaugą Kuzminską ir metais jaunesnį Donatą Motiejūną. Juokingiausia, kad šių dvidešimtmečių rinktinė 2009-ųjų Europos čempionate buvo tik penkta.

Šių metų šešiolikmečiai yra, ko gero, talentingiausia karta: perspektyvūs ir gerų duomenų vaikinai, tokios aukštos komandos tikriausiai dar nesame turėję. Bet kažkas jiems nepasisekė. Europos čempionate liko dešimti. Bet tai jau yra mūsų namų darbai - išsiaiškinti, kas nepavyko, nes tie vaikai niekuo dėti.

Augins keturiolikmečius

– Ar federacija yra numačiusi būdus, kaip ugdyti suaugusiųjų rinktinėms tinkamas asmenybes?

– Praėjusį savaitgalį LKF pradėjo berniukų ir mergaičių projektą „Talentų U15 karta“, skirtą talentingiausiems 2000 metais gimusiems Lietuvos vaikams. Jo tikslas – tobulinti individualius jaunųjų krepšininkų ir krepšininkių sugebėjimus bei krepšinio įgūdžius.

Turime geriausius trenerius, kurie prisideda prie šio projekto. Į tai pajungtas ir mokslas, ir medicina, ir treniruočių metodika. Tai, kas geriausia vyrų rinktinėje, perteikiame jaunajai kartai. Tikslas – „inventorizuoti“ keturiolikmečius, kurie vėliau papildys visas mūsų jaunimo rinktines. Siekiame, kad jaunuoliai būtų motyvuoti ir turėtų ateitį.

– Nemažai specialistų pabrėžia, jog vyrų rinktinei trūksta individualiai pajėgių žaidėjų. Vadinasi, ši spraga atsirado kažkurioje amžiaus grupėje?

– Didžiausia mūsų bėda ta, kad kiekvienos amžiaus grupės silpnoji vieta - individualus techninis parengimas. Tai pabrėžia ir treneriai. Todėl bandysime šiuos akcentus sudėlioti keturiolikmečiams. Mat kai kuriose komandose trūksta vienos grandies – mažo žmogaus, įžaidėjo, kuris perduotų kamuolį aukštam. Tokios grandies trūkumas ir atitolina mūsų rinktines nuo medalių.

Mūsų tikslas – dėti daugiau pastangų ugdant individualybes, tobulinti krepšininkų individualią techniką. Tam ir įkurta LKF Meistriškumo komisija, ji kviesis ekspertus ir vykdomajam komitetui teiks siūlymus. Reikia į viską pažiūrėti giliau. Kritikuoti lengva, bet reikia ką nors daryti. Todėl ir darome „Talentų U15 karta“ projektą, kurio oficialus ambasadorius yra ilgametis Lietuvos krepšinio rinktinės narys Ramūnas Šiškauskas. Į šį projektą kompetetinga LKF atstovų ir profesionalių trenerių komisija atrinko po 14 perspektyviausių Lietuvos berniukų ir mergaičių. Šioms dviem grupėms per metus bus surengtos penkios dviejų dienų intensyvių treniruočių stovyklos ir tarptautinės rungtynės. Treniruoti padės geriausi šalies specialistai, tarp jų – nacionalinių vyrų ir moterų rinktinių strategai Jonas Kazlauskas bei Mantas Šernius, žinomi treneriai Jurgita Štreimikytė-Virbickienė, Tomas Masiulis, Saulius Štombergas, Gintaras Krapiku, Darius Sirtautas.

Mūsų federacija siekia, kad buvę garsūs krepšininkai neatitoltų nuo krepšinio ir federacijos reikalų. Nes būtent tokie žaidėjai kaip R. Šiškauskas geriausiai motyvuoja jaunuosius krepšininkus. R. Šiškausko istorija yra puikus pavyzdys, kokių aukštumų galima pasiekti atkakliu darbu, užsispyrimu. Kad paskui niekas nesakytų, jog nieko nepasiekė, nes gimė ne tame mieste ar treniravo ne tas žmogus.

Mes norime kiekvieno vaiko viduje pabudinti lyderystę ir tikslą, dėl kurio jis bando treniruotis. Bet vaikai neturi savęs pervertinti: nė vienas iš jų neturi svajoti apie NBA, jei dar nepabuvo nacionalinėje rinktinėje.

Kai užmiegama ant laurų

– Kaip supratome, savo pasirodymu labiausiai nuvylė talentingiausieji - šešiolikmečiai?

– Maniau, kad tai labai gera ir didelį potencialą turinti komanda. Bet rezultatą juk reikia parodyti aikštelėje. Mūsų rinktinė buvo įspūdinga. Bet kartais užmiegame ant laurų. Ispanai, kuriuos prieš čempionatą mūsiškiai abukart nugalėjo labai lengvai, Europos pirmenybėse buvo treti, o latviai, kuriuos lietuviai čempionate įveikė, iškovojo sidabrą. Vadinasi, negalima teigti, kad mūsų komanda neturi potencialo. Reikia į viską žiūrėti pozityviau.

Mūsų tikslas – kad jaunimo rinktinės produktyviai dirbtų nacionalinei komandai. O medaliai... Juk pateikiau pavyzdį dėl vienos auksinės kartos, iš kurios suaugusiųjų rinktinėje nelabai ką turime. Panaši situacija yra ir Turkijoje. Šios šalies jaunimo amžiaus krepšininkai atrodo monstriškai: dvidešimtmečiai Europoje – pirmi, aštuoniolikmečiai – irgi geriausi, šešiolikmečiai – ketvirti. Tačiau pakeliui į nacionalinę Turkijos rinktinę šis jaunimas kažkur dingsta.

Talentų yra

– Kokius talentus matote jaunimo komandose?

– Jų yra. Ir ne vienas. Pradedant šešiolikmečiu Tadu Sedekerskiu, kuris yra vienas ryškiausių talentų Europoje ir jau atstovauja aštuoniolikmečiams Ispanijos lygoje. Tik norėtume, kad jis nenustotų tobulėti.

Mūsų aštuoniolikmečių komandoje galima išskirti Domantą Sabonį, Martyną Varną, Lauryną Birutį. Jie netgi metais jaunesni ir teikia perspektyvų.

Dvidešimtmečių rinktinėje – Tomas Dimša ir Marius Grigonis. Kaip bus toliau, parodys ateitis. O juk dar yra ir kitų žaidėjų, kurių neišvardijau. Per pereinamąjį laikotarpį visi turi galimybę įrodyti esą tinkami vyrų rinktinei.

Pažiūrėkite į mūsų jaunuolius – jie geri, talentingi. Paprasčiausiai reikia jiems padėti maksimaliai išnaudoti savo potencialą. Atkreipėte dėmesį, kiek klaidų padaro jaunimo rinktinės? Klystama elementariausiuose dalykuose – varant kamuolį, jį perduodant. Meistriškumo komisija turi rasti būdų, ką galįtume visa tai patobulinti.

Jaunimo rinktinių medaliai

(Metai, turnyras, vieta)

2013 U19 pasaulio vaikinų čempionatas 3
2012 U18 Europos vaikinų čempionatas 2
2012 U20 Europos vaikinų čempionatas 1
2011 U19 pasaulio vaikinų čempionatas 1
2010 U16 Europos vaikinų čempionatas 2
2010 U18 Europos vaikinų čempionatas 1
2009 U16 Europos vaikinų čempionatas 2
2008 U16 Europos vaikinų čempionatas 1
2008 U18 Europos merginų čempionatas 1
2008 U20 Europos vaikinų čempionatas 2
2008 U18 Europos vaikinų čempionatas 2
2007 U16 Europos vaikinų čempionatas 3
2006 U18 Europos vaikinų čempionatas 2
2006 U16 Europos merginų čempionatas 3
2005 U21 pasaulio vaikinų čempionatas 1
2005 U20 Europos vaikinų čempionatas 2
2004 U20 Europos vaikinų čempionatas 3
2003 U19 pasaulio vaikinų čempionatas 2
1996 U20 Europos vaikinų čempionatas 1
1994 U18 Europos vaikinų čempionatas 1
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"