Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

J.Kazlauskas nusimetė skolos naštą

 
2012 09 27 7:50
Ilgokai užsienio rinktinių lygį kėlęs J.Kazlauskas pagaliau vėl stos prie Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio komandos vairo./LŽ archyvo nuotrauka
Ilgokai užsienio rinktinių lygį kėlęs J.Kazlauskas pagaliau vėl stos prie Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio komandos vairo./LŽ archyvo nuotrauka

Tik dėl to, kad skola Arvydui Saboniui neliktų amžina, Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės vyriausiuoju treneriu sutiko būti kartą šios duonos jau ragavęs Jonas Kazlauskas.

2009-ųjų lapkritį penktuoju šalies vyrų krepšinio rinktinės treneriu tapusio Kęstučio Kemzūros epopėja baigėsi. Londono olimpiadoje jo vadovaujama komanda pralaimėjo ketvirtfinalyje ir pirmą kartą žaidynių istorijoje nepateko tarp keturių pajėgiausių komandų. Lietuvos krepšinio federacija (LKF) nutarė nepratęsti sutarties su K.Kemzūra, o į laisvą kėdę vakar Kaune vykusiame LKF vykdomojo komiteto posėdyje prezidentas A.Sabonis pasiūlė pasodinti 57 metų J.Kazlauską. Dauguma sutiko, jog šio krepšinio specialisto kandidatūra yra geriausia. Per balsavimą už J.Kazlauską rankas pakėlė 17 vykdomojo komiteto narių, vienas susilaikė.

Po Nepriklausomybės atgavimo Lietuvos rinktinės vyriausiojo trenerio pareigas yra ėję Vladas Garastas (1992-1996), J.Kazlauskas (1997-2001), Antanas Sireika (2001-2006), Ramūnas Butautas (2006-2009) ir K.Kemzūra (2009-2012).

Žino, kas laukia

Po posėdžio A.Sabonis prisipažino kalbėjęs su J.Kazlausku ir aptaręs pagrindinius dalykus. Su naujuoju treneriu sutartis bus pasirašyta pirmadienį. Ji galios iki 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių pabaigos.

"Jonas - vienas geriausių specialistų, jis autoritetas ir jauniems, ir patyrusiems žaidėjams, - teigė LKF prezidentas. - Rinktinėje vyksta kartų kaita, ir jis gali motyvuoti bei suvaldyti komandą."

Kol vyko posėdis, J.Kazlauskas neturėjo ramybės - dar nepatvirtinus jo kandidatūros žurnalistai jau atakavo trenerį skambučiais. "Jūs mano telefoną "užlaužėte", neleidžiate žolės nupjauti ir obuolių nusiskinti. Net A.Sabonis per jus negalėjo man prisiskambinti ir pranešti posėdžio rezultatų", - atsiliepęs į LŽ skambutį "pylos davė" Jonas Kazlauskas.

2000-ieji: J.Kazlausko vadovaujami mūsų šalies krepšininkai Sidnėjaus olimpiadoje iškovojo bronzą.
2000-ieji: J.Kazlausko vadovaujami mūsų šalies krepšininkai Sidnėjaus olimpiadoje iškovojo bronzą.

- Ar ilgai svarstėte pasiūlymą vėl vadovauti rinktinei? - LŽ pasiteiravo specialisto, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę treniravusio 1997-2001 metais ir su ja iškovojusio Sidnėjaus olimpinių žaidynių bronzą.

- Aišku, ilgai. Nes rinktinėje dirbau jau daug metų. Manau, tiek pakanka. Ir jei jau vieną kartą atsistatydinau, kiek galima "slidinėti"? Tokia mano pozicija. A.Saboniui siūliau trenerių, kurie galėtų vadovauti rinktinei. Ir jei ne A.Sabonis, būčiau negrįžęs į rinktinę.

- Arvydas jus įkalbėjo?

- Šiaip aš jam skolingas, o skolas kada nors reikia grąžinti.

- Galima sužinoti, kas tai per skola?

- 1999 metais jį prikalbinau grįžti į rinktinę, kad padėtų jai patekti į Sidnėjaus olimpiadą.

- Skolą priminė LKF prezidentas?

- Tai jau nesvarbu.

- Esate vienintelis treneris, jau dirbęs rinktinėje.

- Užtat ir žinau, kas manęs laukia. Per tą laiką jau apaugau storesne oda, einu dirbti viską apsvarstęs, pamatavęs. Žinau, kad rinktinėje manęs laukia daug darbo.

- Bendraudamas su A.Saboniu tarėtės dėl būsimos rinktinės sudėties?

- Be abejo, buvo temų, apie kurias kalbėjome, bet tai - ne finansiniai klausimai. O kadangi apie pinigus nekalbėjome, tai jums neįdomu.

- Atvirkščiai, finansiniai dalykai šiuo atveju mums nerūpi. Ar buvo kalbama apie rinktinės žaidėjus?

- Nei apie žaidėjus, nei apie trenerius nediskutavome. Kalbėjome, kaip įsivaizduojame krepšinio ateitį.

- Po praėjusio sezono Rusijos čempionas Maskvos CSKA atsisakė jūsų paslaugų. Šį sezoną ieškositės klubo?

- Turėjau pasiūlymų, bet jie tokie, kuriuos galėjau atmesti. Jei sulauksiu tokio, kurio negalėsiu atsisakyti, tada, be abejonės, dirbsiu ir su klubu.

Pripažintas Rusijoje

J.Kazlauskas Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę treniravo 1997-2001 metais, su ja iškovojo Sidnėjaus olimpinių žaidynių bronzą. Iš posto pasitraukė, kai nacionalinė ekipa nepateko į ketvirtfinalį 2001-ųjų Europos čempionate Turkijoje.

Per savo karjerą J.Kazlauskas treniravo Kinijos ir Graikijos vyrų rinktines, su jomis iškovojo atitinkamai Azijos čempionato auksą (2005 m.) ir Europos pirmenybių bronzą (2009 m.). Be to, jis treniravo Kauno "Žalgirio", Vilniaus "Lietuvos ryto", Pirėjo "Olympiakos" (Graikija) ir Maskvos CSKA klubus. Jo vadovaujama "Žalgirio" komanda 1998 metais tapo Europos taurės laimėtoja, o po metų - ir Eurolygos čempione.

Pastarąjį sezoną J.Kazlauskas dirbo su CSKA ir buvo pripažintas 2012 metų geriausiu Rusijos krepšinio lygos treneriu, tačiau po skaudaus pralaimėjimo "Olympiakos" ekipai Eurolygos finale Rusijos klubas su lietuviu sutarties nepratęsė.

LKF prezidentas A.Sabonis ir jau buvęs Lietuvos rinktinės strategas K.Kemzūra tarnauja vienam ponui - krepšiniui./LŽ archyvo nuotraukos
LKF prezidentas A.Sabonis ir jau buvęs Lietuvos rinktinės strategas K.Kemzūra tarnauja vienam ponui - krepšiniui./LŽ archyvo nuotraukos

Patenkinamas įvertinimas

Trejus metus rinktinei vadovavusio 42 metų K.Kemzūros šių metų darbas - 8 vieta Londono olimpiadoje - vykdomojo komiteto posėdyje įvertintas patenkinamai. Prieš žaidynes LKF buvo iškėlusi tikslą rinktinei patekti į penketuką.

"Skambinau K.Kemzūrai ir padėkojau už darbą rinktinėje, palinkėjau sėkmės darbuose. Jo sutartis su federacija baigėsi po olimpiados, ir mes su juo palaikome gerus santykius. Juk Lietuvoje nėra tiek daug gerų trenerių - gal po kurio laiko jis vėl grįš prie rinktinės", - pasibaigus posėdžiui kalbėjo A.Sabonis.

Didžiausią pergalę K.Kemzūra su auklėtiniais pasiekė 2010 metų pasaulio čempionate Turkijoje, ten pelnyti bronzos medaliai. Praėjusiais metais Lietuvoje vykusiame Europos čempionate K.Kemzūros kariauna užėmė penktąją vietą.

Turnyrai nuostolingi

Posėdyje buvo įvertinti ir kitų šiais metais oficialiuose turnyruose dalyvavusių Lietuvos rinktinių rezultatai. Moterų, 20-mečių ir 18-mečių vaikinų bei 16-mečių merginų rinktinės įvertintos labai gerai, 20-mečių merginų - patenkinamai, o 18-mečių merginų, 17-mečių ir 16-mečių vaikinų - blogai.

Pasak LKF vykdomojo direktoriaus Pauliaus Motiejūno, Lietuvoje vykusių Europos 16-mečių ir 18-mečių Europos bei 17-mečių pasaulio čempionatai buvo nuostolingi. Tačiau po diskusijų nuspręsta, kad LKF ir toliau turi rengti analogiškus turnyrus. Vykdomojo komiteto nariai nusprendė, kad Lietuva turėtų siekti teisės kitais metais rengti Europos vaikinų jaunimo (iki 20 metų) čempionatą. Taip pat mūsų šalyje 2013-aisiais vyks pasaulio merginų jaunimo (iki 19 metų) čempionatas.

Svarstant kitus klausimus, Lietuvos krepšinio trenerių asociacijos generalinis sekretorius Nerijus Masiulis pristatė premijų skyrimo krepšinio treneriams už jaunimo krepšinio populiarinimą ir laimėjimus nuostatų projektą. Jam buvo pritarta. Tad kasmet geriausiems šalies treneriams bus skiriama net 120 tūkst. litų: 30 premijų po 3 tūkst. litų ir 3 premijos po 10 tūkst.

J.KAZLAUSKO KARJERA RINKTINĖJE

Po 1996 metų Atlantos olimpinių žaidynių iš rinktinės trenerio posto pasitraukusį V.Garastą pakeitė jo asistentu dirbęs J.Kazlauskas. Ekipą paliko A.Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Valdemaras Chomičius, Rimas Kurtinaitis. Tad per kitus tris - 1997, 1999 ir 2001-ųjų - Europos čempionatus J.Kazlausko vedamai ekipai nepavyko užkopti ant prizininkų pakylos. O 2001-aisiais patirtas skaudžiausias smūgis - užimta 12 vieta. Po tokio pasirodymo J.Kazlauskas pasitraukė iš rinktinės.

"Kai pradėjau treniruoti rinktinę, iš jos pasitraukė ir A.Sabonis, ir Š.Marčiulionis, ir V.Chomičius, ir R.Kurtinaitis, - savo darbo periodą ir sunkumus prieš metus prisiminė J.Kazlauskas. - Reikėjo laukti, kad užaugtų nauja karta. Komandoje buvo likęs aukščiausio lygio žaidėjas Artūras Karnišovas ir pusę jo jėgos turintis Gintaras Einikis. O Sauliui Štombergui ir Šarūnui Jasikevičiui dar daug prakaito reikėjo išlieti, kol tokie tapo. Paskui užsiauginome kartą, kuri ir nešė medalius bei pergales. Bet tada to nebuvo. Kauno "Žalgiris" net nežaidė Eurolygoje. Dabar Eurolygoje turime dvi komandas, o didesnė dalis geriausių žaidėjų žaidžia užsienio klubuose. Tuomet tik A.Karnišovas rungtyniavo užsienyje, o kiti - Lietuvoje. Ateina Jono Valančiūno karta."

1997 metų Europos pirmenybėse Ispanijoje J.Kazlausko auklėtiniai liko šešti. 1999-ųjų Europos čempionate Prancūzijoje šalies krepšinio gerbėjai tikėjosi geresnio rezultato. Jau vien dėl to, kad komandai sutiko padėti A.Sabonis. "Man labiausiai gaila dėl šios rinktinės, - prisiminė J.Kazlauskas. - Komanda buvo nebloga, o prisidėjęs Sabas mus padarė labai stiprius. Bet vienos pralaimėtos atkrintamosios rungtynės mus nutrenkė į penktąją vietą."

Tačiau penktoji vieta garantavo Lietuvai vietą Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse, kur mūsiškiai iškovojo bronzos medalius. Nenuostabu, kad gerbėjai medalių reikalavo ir iš 2001-ųjų Europos čempionato Turkijoje.

"Po labai gero pasirodymo Sidnėjuje kai kas į rinktinę atvyko pavėlavę, kai kas - tiesiai į čempionatą ir buvo atsipalaidavę, - apie Turkijos peripetijas kalbėjo J.Kazlauskas. - Prieš pirmenybes nemažai žaidėjų patyrė traumas - iškrito svarbūs S.Štombergas, D.Maskoliūnas."

Šiame Europos čempionate lietuviai sužaidė mažiausiai rungtynių, palyginti su kitomis pirmenybėmis. "Aštuntfinalyje mus 94:76 nugalėjo fantastiškai sužaidę latviai", - neslėpė J.Kazlauskas. Jo komanda Turkijoje liko dvylikta ir strategas pasitraukė iš rinktinės.

"J.Kazlauskas pasielgė garbingai - atsistatydino. Nors jam reikėjo pasilikti rinktinėje, o kailį išperti žaidėjams", - kitos nuomonės buvo LKF garbės prezidentas Vladas Garastas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"