Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

EURO 2016: Prancūzija jau laukia

 
2012 07 19 8:18
2012-ųjų Europos futbolo čempionato rengėjai estafetę perdavė Prancūzijai, jos rinktinė (nuotraukoje) iš varžybų pasitraukė jau po ketvirtfinalio, kuriame 0:2 pralaimėjo titulą apgynusiems ispanams.
2012-ųjų Europos futbolo čempionato rengėjai estafetę perdavė Prancūzijai, jos rinktinė (nuotraukoje) iš varžybų pasitraukė jau po ketvirtfinalio, kuriame 0:2 pralaimėjo titulą apgynusiems ispanams.

Liepos 1-ąją Lenkijoje ir Ukrainoje pasibaigusio Europos futbolo čempionato rengėjai estafetę perdavė Prancūzijai. Šioje šalyje po ketverių metų vyks 15-asis stipriausių Senojo žemyno futbolo rinktinių festivalis.

Jau dabar akivaizdu, kad 2016-ųjų čempionatas bus didžiausias ir masiškiausias per visą istoriją, nes jame rungtyniaus net 24 komandos. Rungtynių skaičius padidės nuo 31 iki 51.

Dar 1992-ųjų čempionato finaliniame etape kovojo 8 komandos. Tačiau iširus SSRS ir Jugoslavijai Europoje ėmė formuotis daug savarankiškų mažų valstybių, turinčių stiprias futbolo tradicijas. Žemyne futbolo lygis kilo taip sparčiai, kad jau EURO 1996 varžybų dalyvių skaičius padidintas iki 16. Dabar Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) ryžosi revoliuciniam sprendimui. UEFA prezidentas Michelis Platini neabejoja tokio pasirinkimo racionalumu - Europoje futbolo lygis ir jėgų pusiausvyra gerokai didesni nei kituose žemynuose.

Sunku su tuo nesutikti. Už EURO 2012 borto likusios Serbijos, Norvegijos, Turkijos, Slovėnijos, Šveicarijos ar Škotijos komandos tikrai nesusilpnintų varžybų lygio. Be to, padidinta finalinio turnyro kvota suteiks auksinį šansą bent kartą prasibrauti į elitą pilkoms pelytėms kaip Lietuvos rinktinė. Kokia iš to nauda, galėtų papasakoti į EURO 2004 sensacingai prasimušę latviai - žaibiškas futbolo populiarumo augimas, naujų investuotojų pritraukimas ir pelnas. Su protinga futbolo vadovybės vadyba šalyje būtų galima prikelti šį žaidimą iš pelenų.

Dėl UEFA reformos labiausiai purkštauja pasaulio futbolo bamba save laikantys anglai. Atrodo, futbolo tėvynė pamiršo, kad ji EURO 2008 čempionate liko už šešioliktuko ribos ir geriausių komandų kovas stebėjo tik per televiziją. Britų salynas turėtų džiaugtis, nes gana stiprioms, bet atrankos varžybose prieš grandus dažnai klumpančioms Airijos ir Škotijos rinktinėms elitas dabar bus ranka pasiekiamas.

Sąmokslo teorijos

Prancūzijoje jau vyko pirmasis Europos čempionatas 1960 metais. Čia jis surengtas pirmenybių idėjos autoriaus prancūzo Henri Delaunay garbei. Vėliau turnyras į H.Delaunay tėvynę sugrįžo 1984 metais. Jame triumfavo šeimininkai, finale 2:0 nukovę ispanus.

EURO 1984 varžybose lyg aukso grynuolis spindėjo M.Platini. Per 5 rungtynes jis pelnė net 9 įvarčius. Rezultatyvumas, iki kurio dar negreitai bus prisikasta.

Kai kas neabejoja, kad M.Platini, jau kaip UEFA galva, vėl pasižymėjo rezultatyvumu renkant EURO 2016 šeimininką. Organizuoti pirmenybes pretendavo Prancūzija, Italija ir Turkija. Po reitingavimo iškrito Italija, o UEFA vykdomojo komiteto narių lemiamame balsavime prancūzai nurungė turkus 7:6.

Bet kokie rinkimai be sąmokslo teorijų? 2010-ųjų gegužę po balsavimo Ženevoje susikrimtę turkų žurnalistai tiesiai šviesiai paklausė M.Platini: "2008 metų čempionatas patikėtas FIFA prezidento Seppo Blatterio gimtinei Šveicarijai, 2016 metų - jūsų tautai. Tai tendencija?"

Humoro jausmo nestokojantis legendinis prancūzas tik plačiai nusišypsojo: "Kai UEFA ar FIFA prezidentu taps turkas, čempionatą gausite ir jūs."

Kritikai buvo įsitikinę, kad balsavimą lėmė politinės priežastys. Žinomas treneris iš Olandijos, tuo metu treniravęs Turkijos rinktinę Guusas Hiddinkas viešai stebėjosi: "Nesuprantu, kodėl Europos čempionatas jau trečią kartą patikėtas Prancūzijai. Be to, ši šalis rengė ir 1998 metų pasaulio čempionatą."

Žibalo į ugnį šliūkštelėjo ir Prancūzijos rinktinės žaidėjo Marco Planuso pareiškimas. Jis prisipažino, kad dar balsavimo išvakarėse kartu su kitais rinktinės žaidėjais buvo informuotas apie prancūzų pergalę. Tačiau vėliau nepaaiškino, kaip apie tai sužinojo.

Kritikams kliuvo ir tai, kad prieš balsavimą UEFA kongrese Ženevoje apsilankė tuometis Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy. Skirtingai nei Turkijos prezidentas Abdullah Gulas. Žurnalistams priminus ir tai, M.Platini toliau šmaikštavo: "Manau, kad Prancūzijos prezidento vizitas buvo esminis. Gerai, kad jis čia apsilankė. Kitaip balsavimą būtų laimėjusi Turkija. Esu laimingas, kad laimėjo Prancūzija. Nepamirškite paminėti, kad esu prancūzas."

Surimtėjęs UEFA vadovas aiškino, kad Prancūzija geriausiai pasirengusi priimti iš karto 24 komandas. Ir pridūrė: "Jokio protegavimo ir spaudimo nebuvo. Jei daryčiau įtaką, balsavime Prancūzija būtų laimėjusi 13:0. Dabar turime tik vieno balso persvarą."

11 arenų

Po ilgų svarstymų organizacinis EURO 2016 komitetas nutarė, kad čempionatas turi būti rengiamas 11 stadionų. Skaičius simboliškas, nes vienoje komandoje žaidžia būtent tiek futbolininkų.

Be jokių diskusijų dvi arenos rezervuotos sostinei Paryžiui, kitos - strategiškai svarbiam Europos uostui Marseliui ir naujus stadionus statančiuose Liono, Lilio, Nicos bei Bordo miestuose. Po atskiro balsavimo patvirtintos ir stiprias futbolo tradicijas turinčių miestų kandidatūros - Lano, Sent Etjeno, Tulūzos ir Nansi, kur futbolininko karjerą pradėjo M.Platini.

Deja, Nansi džiūgavo neilgai - vos 105 tūkst. gyventojų turinčio miestelio (Prancūzijos mastu) valdžia apskaičiavo, kad rekonstruoti ir išplėsti 19 tūkst. vietų stadioną bus per didelė finansinė našta, o po pirmenybių tokio dydžio arena regionui paprasčiausiai bus nereikalinga. Artimiausiu metu paaiškės, kas pakeis Nansi. Pretendentai du - Nantas ir Monpeljė.

Ankstesniuose čempionatuose UEFA reikalavo, jog mažiausiuose turnyro stadionuose tilptų ne mažiau kaip 30 tūkst. žiūrovų, o didžiausiame - bent 50 tūkst. EURO 2016 gali pretenduoti į gausiausią žiūrovų auditoriją sutraukusį čempionatą. Kukliausioje naujai statomoje arenoje Nicoje tilps 35 tūkst. žiūrovų. Visur kitur arenų talpumas skaičiuojamas nuo 40 tūkst. Finalas vyks 80 tūkst. lankytojų galinčiame priimti garsiajame Paryžiaus priemiesčio Sen Deni stadione, pusfinaliai - Marselio (68 tūkst.) ir Liono (62 tūkst.) arenose. Didžiausiuose EURO 2012 stadionuose Kijeve ir Varšuvoje telpa atitinkamai 64 tūkst. ir 56 tūkst. žiūrovų.

M.Platini statusas

Iki EURO 2016 fiestos likę ketveri metai - didžiulis laiko tarpas. Bet skrupulingi UEFA delegatai ir instruktoriai jau pradeda inspektuoti M.Platini gimtinę. Kol kas jokių pranešimų apie problemas - tik pagiriamieji žodžiai.

Kai kritikai rėmė prie sienos UEFA prezidentą dėl sprendimo rengti 2012-ųjų pirmenybes Lenkijoje ir Ukrainoje, šis atšovė: "Visuomet galima išbandyti naujas valstybes ir ten kelti futbolo lygį, arba grįžti prie laiko patikrinto varianto ir pasirinkti Vokietiją, kur organizacija bus nepriekaištingai tobula."

Revoliucinis čempionatas patikėtas ne Vokietijai, bet jos pietinei kaimynei, kur, regis, viskas turėtų vykti taip pat sklandžiai. Infrastruktūra Prancūzijoje puiki, viešbučių problemos nėra, o Sen Deni, Paryžiaus, Lano, Sent Etjeno, Tulūzos ir Marselio stadionai čempionato dalyvius galėtų priimti nors ir rytoj. Naujoji arena Lilyje duris atvers jau rudenį, Nicoje - kitąmet, o Lione - 2014-aisiais. Tik Bordo stadionas bus baigtas 2015-aisiais.

Kokia situacija buvo 2008-aisiais, iki EURO 2012 likus ketveriems metams? Lenkijos sostinėje Varšuvoje, ten, kur dabar Nacionalinis stadionas, Vyslos pakrantėje kiurksojo senas turgus. Gdansko PGE arenai numatytoje vietoje tuo metu buvo apleista uosto teritorija. Vakarinio Vroclavo aplinkkelio vairuotojai dabartinio miesto stadiono vietoje dairėsi į plyną lauką, o Poznanės stadionas, kuriame tilpo vos 18 tūkst. žiūrovų, tik pradėjo grandiozinę savo rekonstrukciją.

Ukrainoje buvo matyti kylančios Donecko arenos stogas, kloti pamatai Lvovo arenai, Charkovas tik projektavo senojo stadiono rekonstrukcijos darbus, o pagrindinių čempionato kovų dalyvius turėjęs priimti Kijevas tada metams atidėjo Olimpinio stadiono rekonstrukciją...

Taigi M.Platini pagrįstai turi kuo didžiuotis. 1984-aisiais svariai prisidėjęs prie pirmojo prancūzų Europos čempionų titulo, prabėgus 32 metams vėl namie rengiamose pirmenybėse M.Platini bus išskirtinis žiūrovas. Bet EURO 2016 kovas jis veikiausiai pasitiks nebe kaip UEFA galva, o kaip aukščiausio futbolo organo - Tarptautinės futbolo asociacijų federacijos (FIFA) prezidentas. Dabartinis UEFA vadovas pernai vienbalsiai perrinktas antrajai kadencijai. Ji baigsis 2015-aisiais, kai M.Platini švęs 60 metų jubiliejų. Neabejojama, kad per trejus metus futbolo pasaulyje neatsiras kito tokio drąsaus, savimi pasitikinčio, aiškią viziją turinčio lyderio kaip M.Platini.

2015-aisiais baigsis ir dabartinio FIFA prezidento S.Blatterio epopėja. Šveicaras ne kartą prasitarė, kad savo įpėdiniu norėtų matyti veržlųjį M.Platini. Atrodo, kamuolio burtininkui nebeliko kliūčių tapti pasaulio futbolo valdovu.

EURO 2016 ATRANKA

* Kvalifikacinės varžybos vyks 2014 m. rugsėjo - 2015 m. lapkričio mėnesiais.

* Prancūzija automatiškai gavo vietą finaliniame etape kaip šeimininkė.

* Kitos 52 UEFA priklausančios rinktinės bus suskirstytos į 9 grupes po 5 ir 6 kiekvienoje.

* Pirmosios dvi grupių komandos ir geriausiai pasirodžiusi trečioji iškovos tiesioginius kelialapius į čempionatą.

* Kitos aštuonios trečiąsias vietas užėmusios komandos atkrintamųjų varžybų principu kovos dėl likusių 4 kelialapių į Prancūziją.

* Rusijai buvo iškilusi grėsmė atrankos kovas pradėti su 6 taškų nuobauda, kai šios rinktinės aistruoliai kėlė neramumus EURO 2012. Nors panašūs incidentai nepasikartojo, UEFA vis dar neatšaukė savo ultimatumo.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"